«Зіпсував нам життя»: як п'яний за кермом обвинувачений пішов у ЗСУ, уникаючи криміналу
У липні 2021 року рівнянку Тетяну Остапович та її чоловіка Олександра Альтмана збило авто. Подружжя якраз підійшло до своєї дачі в селі Лісополі колишнього Костопільського району, коли на них наїхав місцевий житель Ігор Нитка.
В обвинувальному акті, який передали до суду, йдеться, що водій керував автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, без водійського посвідчення та перевищив швидкість. Обоє потерпілих потрапили до лікарні.
Вирок у справі не оголосили і не зрозуміло, чи оголосять взагалі: обвинувачений пішов служити в Збройні сили України, тож розгляд справи призупинили. Ми розбиралися як справу затягнули і, чому п'яний за кермом водій може уникнути відповідальності.
«Він повністю зіпсував нам життя»
– У той момент, коли ми повернули до своєї хати, щоб відчинити ворота і зайти в двір, із повороту вилетіла автівка на великій швидкості. Я встигла побачити, що вона прямо на мене летить. Наступне, що я побачила, – як навколо стояло дуже багато людей, – розповідає потерпіла Тетяна Остапович.
– Спочатку він збив мою дружину, потім авто розвернуло, він мене засунув у паркан і в’їхав у ворота. Потім збіглись сусіди. Вони подумали, що моя дружина – вже труп. Вони перевернули її і побачили, що вона все-таки жива. Я в цей момент лежав в паркані, в мене було зламане повністю плече, – додає потерпілий Олександр Альтман.
Далі обох забрала швидка, розповідає Тетяна:
– Приїхали дві карети швидкої допомоги, але оскільки побачили, що чоловік мій може сидіти, то нас розмістили в одну карету. Нас завезли у рівненську міську лікарню. Дорогою мені було дуже зле, підключали апарат штучного дихання. Як приїхали, мене зразу відправили на обстеження: робили КТ голови, УЗД внутрішніх органів.
У мене була страшенна гематома над оком. Я пробула в лікарні десь три тижні, а потім цю гематому розрізали. Гній міг піти в голову. Лікар сказав, що я народилась в сорочці. Чоловіка оглянули і сказали, що потрібно оперувати. Перелом хірургічної шийки плечової кістки. Кістку лікар збирав по маленьких частинках, поставили пластину.
Тетяна залишилась у Рівненській міській лікарні, а її чоловіка перевезли в обласну.
Тетяна розповідає, що після травми чоловіка якість життя погіршилась:
– Він повністю зіпсував нам життя. Чоловік мій зараз – каліка, він правою рукою нічого не може підняти. Я маю групу інвалідності і теж не можу робити тяжких робіт. Вважайте, що у такому віці, після 64 років, ми залишилися практично самі, зі своїм горем, своєю бідою, своїми проблемами.
Ми багато втратили. Вважайте, ми тепер мусимо винаймати людей, щоб і вдома щось пересунути-переставити, і в городі ми нічого не можемо зробити. Реально моральний збиток неоціненний.
«Кумівство і панібратство»
ДТП відбулась у липні 2021 року, а обвинувальний акт, який направили до суду, склали 29 квітня 2022 року.
– Спочатку було все нормально. Слідчі дії, мені здавалося, проводили згідно із законом. Але коли я приїхала у село, моя однокласниця сказала, що ці люди відкупляться, – розповідає Тетяна Остапович.
– Ігор Нитка винайняв адвоката, який у Костополі працював начальником слідчого відділу. Я більш ніж впевнена в тому, що адвокат обвинуваченого попросив слідчого затягнути цей процес. Поки ми не написали листа в прокуратуру, слідство взагалі не рухалось. Після цього листа нам змінили слідчого.
Подружжя вважає, що справу у суді теж затягують.
– Адвокат обвинуваченого постійно подає клопотання, що підсудний хворий, що часто хворіє, хоча документів на підтвердження цього він не надає, – розповідає Тетяна.
– Всі ці судові засідання відкладалися без поважних на те причин, без відповідних документів, які б підтверджували, що треба відкласти судове засідання. Прокурор ішов назустріч тому, хоч він сторона обвинувачення. От у нас складається таке враження, що в цих маленьких містечках таке собі кумівство, панібратство не дозволяють правильно вести такі справи.
Якщо той підсудний нас збив п'яний, і він уже їхав без посвідчення водія, де гарантія, що якщо він залишиться без покарання, що завтра він не сяде за кермо і знову когось не зіб'є? – додає Тетяна.
Детальніше про справу
В обвинувальному акті вказано, що за висновком судово-медичної експертизи травми Тетяни Остапович визначили як легкі тілесні, тому вона в справі проходить як свідок. А травми її чоловіка Олександра Альтмана розцінили як травми середньої тяжкості, тому він – потерпіла сторона.
Справу в Костопільському районному суді Рівненської області веде суддя Лілія Грипіч. Прокурорів у справі троє. З них старшим прокурором призначений начальник Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури Олександр Сосницький.
Підсудного Ігоря Нитку обвинувачують за частиною першою статті 286-1 Кримінального кодексу України – порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Покарання – позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.
Адвокат потерпілої сторони Андрій Колесник розповідає, що строк притягнення до відповідальності за такий злочин – п’ять років:
– З початку року ми перебуваємо на останній стадії судового розгляду. Залишилось одне судове засідання – дебати та вирок. Засідання не відбуваються в більшості через сторону обвинуваченого. Чи затягують? Можливо. Для чого? Щоб уникнути відповідальності. Намагаються вийти за строк притягнення до кримінальної відповідальності.
Також ми поспілкувались із адвокатом обвинуваченого Олегом Твардовським.
Олег Твардовський дійсно займав посаду заступника начальника костопільського райвідділу поліції та начальника слідчого відділу. Останню декларацію після звільнення він подав у березні 2018 року.
– Чи не вважаєте ви конфліктом інтересів те, що ви зараз адвокат в тому ж самому місті, де й працювали на високих посадах в поліції і могли б бути знайомими як зі слідчими, так і з прокурорами та суддями? – журналістка.
– Я думаю, що немає конфлікту інтересів. Це ж не заборонено законом. Я проживаю в Костополі. Я знаю весь Костопіль. Половина захисників в Костополі як не працювала в поліції, то працювала в прокуратурі. Їм що в суд не ходити і не брати справи, бо вони працювали раніше в правоохоронних органах?
Тим більше суддя ухвалює рішення. На неї не має ніхто впливу. Вона самостійна, незалежна. Так само слідчий. Бачите, він направив справу в суд, – відповів адвокат обвинуваченого Олег Твардовський.
– Скажіть, будь ласка, ви затягуєте справу, щоб обвинувачений уникнув відповідальності?
– Там ніхто нічого не затягує. Тим більше, що термін притягнення до кримінальної відповідальності по цій статті – п’ять років. Як на мене, затягнути нереально. Людина одужає, вийде з лікарняного. Там залишилось одне судове засідання, здається. Ця справа закінчиться. Як не в цьому місяці, то в наступному. Я вважаю, що це не така категорія справ, яка має так крепко пресу цікавити.
Ми спілкувались із Олегом Твардовським на початку лютого 2024 року. Тоді обвинувачений Ігор Нитка перебував на лікарняному після операції.
Але після того, як лікарняний закінчився, його мобілізували – одразу ж після проходження медичної комісії.
Зупинення справи та строки притягнення до відповідальності
На судовому засіданні 27 березня суддя Костопільського районного суду Лілія Грипіч винесла ухвалу про зупинення судового провадження у зв'язку з мобілізацією обвинуваченого Ігоря Нитки.
Адвокат громадської організації «Платформа з прав людини» Євген Воробйов, до якого ми звернулися за фаховим коментарем, каже, що підрахунок строків на притягнення до кримінальної відповідальності не зупиняється, тобто час йтиме, але засідань не буде:
– Оскільки з дня вчинення правопорушення пройшло 2 роки 9 місяців, то через 2 роки 3 місяці обвинуваченого буде неможливо притягнути до кримінальної відповідальності, оскільки строк на притягнення мине.
Обвинувачений свою вину не визнає
Нам вдалося додзвонитися до обвинуваченого Ігоря Нитки. Щоправда, розмова була короткою, після першого ж питання він поклав слухавку.
– Вас звинувачують у вчиненні кримінального правопорушення: що ви керували автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, яке спричинило потерпілому тілесні ушкодження... – журналістка.
– А хто вам сказав, що я був в стані алкогольного сп’яніння? – перебив Ігор Нитка.
– В обвинувальному акті зазначено, що ви керували автомобілем в стані алккогольного сп’яніння, і судять вас за статтею 286-1, де якраз про це і йдеться. То ви визнаєте свою провину?
– Я не визнаю свою провину. Вони стояли п'яні на проїжджій частині, я був тверезий.
Прокурор Олександр Сосницький розповів, що, за матеріалами справи, потерпілі були на узбіччі дороги і тверезі.
– Обвинувачений Нитка був у стані алкогольного сп’яніння, – підтвердив прокурор написане в обвинувальному акті.
Компенсації уникнути не вдасться
Прокурор Олександр Сосницький вважає, що засідання відкладали з поважних причин:
– Останнім часом відкладали через хворобу обвинуваченого, потім він проходив комісію, медогляди, повістки були на військкомат. Захисник надавав підтверджувальні документи. За останніми даними, обвинувачений на яворівському полігоні.
– Але ж до цього теж відкладали засідання, – журналістка.
– Відкладали завжди з поважних причин. То захисник обвинуваченого був відсутній, бо в нього були інші засідання, то він хворів. Відпустки, можливо. Тобто там не було такого, що умисно обвинувачений не з’являвся.
– Тобто виходить, що в більшості засідання відкладали, а зараз людина може уникнути покарання і виплат компенсації?
– Компенсації точно він не уникне. Якщо вийдуть строки (притягнення до відповідальності. – Авт.), то потерпілий має право у порядку цивільного судочинства звернутися з позовом про стягнення через завдану шкоду.
– Як ви думаєте, чи буде обвинувачений відбувати покарання? Чи встигнуть притягнути його до відповідальності до того, як вийдуть строки?
– Дивлячись коли він повернеться, коли продовжать розгляд справи. Там фактично залишилися дебати.
Ми запитали в адвоката Євгена Воробйова, чи можна добитись відшкодування через цивільний позов без вироку у кримінальній справі.
– Потерпілий може подати позов на відшкодування шкоди незалежно від результатів кримінального провадження. У рамках цивільного судочинства суд може встановити вину особи в заподіянні шкоди, – Євген Воробйов.
Адвокат додав, що майнові претензії потрібно заявляти не пізніше трьох років після ДТП.
Адвокат потерпілої сторони розповів, що такий цивільний позов подружжя подало.
Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.
Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти