Золотий час для будівельних порушників: як Павло Юсюк у центрі Рівного звів семиповерхівку без дозволів

І чому йому нічого за це не буде

Рівненський бізнесмен Павло Юсюк – власник будівництва на вулиці 16 липня,9. Багатоповерхівка на слуху у ЗМІ з літа. Тоді її останній поверх стало помітно із Майдану Незалежності. Він довгий час будувався без дозволу, а тепер ще й імовірно перевищив висоту. Ми розібралися детально що, як і чому відбулося
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власного фото та фото «Рівне вечірнє»

На вулиці 16-го липня у Рівному, поряд із ресторанами «Блюз і джаз», «Фортісімо» та готелем «Централь» і майбутнім готелем «Міленіум» поруч, на початку 2022 року почали зводити ще одну будівлю. Її висоту помітно неозброєним оком із Майдану Незалежності у центрі Рівного.

Через те, що будівлю видно над іншими будинками, у соцмережах та ЗМІ про неї багато говорять. Рівненські медіа писали, що підприємець Павло Юсюк почав будуватися без дозволів та порушив будівельні норми. Чоловік при цьому відповідав, що заплатить усі необхідні штрафи, але проєкт не зупинить.

Так і сталось – у серпні-вересні Юсюк легалізував свій готель. Ми з'ясовували чому підприємцю вдалося обійти заборони і чому попри помітні порушення, ніхто із контролюючих органів нічого не вдіяв.

Квартал Юсюка

Ліворуч готель «Централь» з рестораном «Фортіссімо», в центрі ресторан «Блюз і джаз», праворуч – майбутній готель «Міленіум» і на задньому плані споруджують ту саме будівлю, про яку піде мова в матеріалі. Нерухомість Юсюка у центрі Рівного

– Просто так ніхто б не будував сьомий поверх в центрі міста без дозволів, чи відповідно без «заносів» (має на увазі хабарів, – ред), – каже нам чоловік, який живе поряд із будівництвом нового проєкту рівненського підприємця Павла Юсюка.

Павло Юсюк – власник мережі «Papa&mama», до якої входять ресторани «Блюз і джаз», «Фортіссімо», готель «Централь», які у центрі міста на вулиці 16-го липня та готельно-ресторанний комплекс «4х4», що на виїзді з Рівного.

Судячи з відкритих даних на ресурсі «Оpendatabot», загалом Павло Юсюк має у власності в Рівному 22 об'єкти нерухомості: це і земля, і магазини, і ті ж ресторани з готелями.

Павло Юсюк давно розвиває бізнес у Рівному. Фото з «Рівне вечірнє»

Окрім вже готових об'єктів, підприємець має ще не відкритий і збудований зі скандалом, через знесення будинку початку 20 сторіччя, майбутній готель «Міленіум». Він також на вулиці 16-го липня (на фото вище).

Павло Юсюк засвітився у одному із наших матеріалів, як гість на весіллі посадовця Держгеокадастру, депутата Рівнеради від партії «Рівне разом» Святослава Стельмащука. Там бізнесмен сидів за одним столом із секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном, забудовником і власником телеканалу «ITV» Романом Курисом та адвокатом Андрієм Давидюком.

Через те, що підприємець має у власності землю та об'єкти на вулиці 16-го липня, у медіа цю місцевість прозвали «кварталом Юсюка».

Ось ці ділянки на 16 липня наразі у власності Павла Юсюка. На ділянці під №1 розташований ресторан «Фортіссімо» та інша нерухомість. Номери та 2 та 6 – це відкриті частини ресторану «Блюз і джаз», сам ресторан частково на ділянках 3 та 7. На ділянці під номером 7 розташований майбутній готель «Міленіум», він ще не працює. Ділянка 8 поряд з ним. Ділянки 4 та 5 (вони на зображенні повторені, бо їхні частини знаходяться далі одна від одної) – це предмет нашого розслідування. Про них ми розповідатимемо далі. Схема «Четвертої влади» на основі зображень із ресурсу kadastr.live

До серпня 2022 року Юсюк володів більше, ніж 30 сотками землі на 16 липня (на зображені, що вище, це ділянки 1,2,3,6,7 та 8). У серпні він додав іще 10 соток (ділянки 4 та 5).

Нове будівництво Павла Юсюка, про яке ми розповідатимемо, знаходиться на вулиці 16-го липня, 9 і межує із вулицею Чорновола 4/2.

Про цю нерухомість Павла Юсюка, що виділена червоним на зображенні, йтиметься у розслідуванні. Схема «Четвертої влади» на основі зображень із ресурсу kadastr.live

Помічені червоним прямокутники на зображенні вище – це два порівняно нових будівництва Павла Юсюка. Ми в основному розповідатимемо про те, що ближче до вулиці Чорновола. Саме ту будівлю помітно із Майдану Незалежності у Рівному.

Останній поверх нового будівництва видно із Майдану Незалежності. Фото зроблено у жовтні цьогоріч

Чоловік, який на початку матеріалу каже про «заноси», тобто хабарі, живе поряд із цим будівництвом. Він звернувся до нас із проханням розібратися, що відбувається.

Гнів, обурення, прийняття

Інформація про те, що будівля на 16 липня, 9 зводиться без дозволів та ще й імовірно порушує висотність з'явилась у ЗМІ влітку, коли її стало помітно із Майдану Незалежності.

Ми почали перевіряти будівництво ще наприкінці липня. Тоді тут не було обов'язкового для оприлюднення паспорту будівництва об'єкту, що викликало підозру на самочинне будівництво.

Чоловік, який живе поряд, розповів нам про свої спроби боротьби із цією забудовою. Він не хоче говорити відкрито. Каже, що боїться тиску з боку підприємця, бо вже неодноразово мав з ним словесні сутички.

– Спочатку він казав 4 поверхи, потім 5, потім 6, а зараз вже 7. Каже, що це мансарда, – розповідає сусід будівництва про спілкування із підприємцем.

Так виглядає будівництво із двору будинку на Чорновола, 4. Фото зроблене у жовтні, паспорту будівництва ми не знайшли

Довгий час будівництво велося без дозволу, не мало будівельного паспорту, ще й зайняло частину двору, каже наш співрозмовник.

Чоловік написав скаргу до секретаря Рівнеради Віктора Шакирзяна, який очолює комісію, що мала би протидіяти незаконним будівництвам у Рівненській громаді.

Секретар повідомив Управління Державного архітектурно-будівельного контролю, а воно відповіло скаржнику, що не може проводити перевірки через воєнний стан. І направило цю скаргу до Рівненської окружної прокуратури.

Після цього скаржник каже, що Павло Юсюк йому погрожував. Натякав, що якщо той не припинить писати звернення і скаржитись на будівництво, то може втратити роботу.

Скаржитися чоловік припинив. Роботу не втратив. Будівництво не зупинилося.

Розширення свого кварталу

Оскільки через воєнний стан не працюють публічні реєстри, ми збирали інформацію про будівництво чергового проєкту Павла Юсюка переважно через інформаційні запити. Завдяки відповідям з державних і комунальних структур та деяким документам у відкритому доступі, вдалося дізнатися більше про історію будівництва.

7 соток на вулиці 16 липня,9 орендував довгий час чоловік, що мав там будівлі. У 2020-му він помер, тому право оренди припинили, відповіли нам в Управлінні комунальною власністю Рівного.

16 липня, 9 – це адреса виділеної ділянки. З неї почалася історія. Схема «Четвертої влади» на основі зображень із ресурсу kadastr.live

Після смерті попереднього орендаря, ділянка якимось чином потрапила до Павла Юсюка. Згодом він отримав ще 3 сотки на Чорновола 4/2, що межують із цією ділянкою.

Ці частини за документами одна ділянка за адресою В'ячеслава Чорновола 4/2. Схема «Четвертої влади» на основі зображень із ресурсу kadastr.live

У квітні 2021-го на цих обох ділянках (16 липня, 9 і Чорновола 4/2) Павло Юсюк вже мав у власності дві недобудови більш ніж сотня квадратних метрів кожна.

В червні 2021-го Рівнерада дозволила підприємцю розробити план території для об'єднання цих ділянок в одну.

В липні того ж року, поки ділянки ще були розділені, Юсюк отримав містобудівні умови та дозвіл на будівництво однієї з будівель, – тієї, що на 16 липня, 9. Про будівництво за адресою В'ячеслава Чорновола 4/2 тут не йшлося.

У вересні 2021-го міські обранці дозволили Павлу Юсюку викупити вже об'єднану ділянку. Тобто ділянку по Чорновола 4/2 приєднали до ділянки на 16 липня, 9 і вона пізніше (в серпні 2022 року) офіційно стане однією ділянкою з адресою 16 липня, 9.

У жовтні того ж року підприємець презентує Архітектурно-містобудівній раді передпроєктну пропозицію будівництва 6-ти поверхової офісної будівлі на частині ділянки, яка ще Чорновола, 4/2.

Ось таку шестиповерхову офісну будівлю виносив на розгляд Архітектурно-містобудівної ради Рівного Павло Юсюк. Зображення із передпроєктної пропозиції, яку він подавав

Архітектор проєкту Тарас Шумейко сказав, що висота будівлі буде 21 метр. А оскільки за оновленими правилами зонування території тут можна будувати максимум 19,5 метра по коньку будівлі (18 метрів по стінах), то Архітектурно-містобудівна рада відсилає допрацювати цей проєкт, знизивши висотність.

Такий вигляд з Майдану 21-метрової будівлі показали в передпроєктній пропозиції і це, очевидно, не сподобалося фахівцям в галузі архітектури, тому його переробили (на зображенні нижче)

Передпроєктну пропозицію дещо корегують. Вона стає 6-ти поверховим готелем з офісними приміщеннями, висотою 18 метрів і тепер її не мало би бути видно з Майдану.

Будівлю на передпроєктній пропозиції, яку повторно виносять на розгляд Архітектурно-містобудівної ради, знижують до 18 метрів і тепер вона не мала б визирати на Майдан. Це видова точка №1 з корегованої пропозиції

Архітектурно-містобудівна рада погоджує таку пропозицію.

Що захотів, те й збудував

На той час Павло Юсюк не отримав дозвіл на будівництво цього готелю з офісними приміщеннями, але будувати його вже почав.

Тому взимку його оштрафували за незаконне будівництво на суму... 9 тисяч 350 гривень.

– Скарга була на самочинне будівництво. Воно тоді було на стадії фундаменту. Палі були вже. Ми видали припис про зупинку будівництва. Він його зупинив, – розповів нам начальник УДАБК Рівного Микола Дядюсь.

За словами підприємця, ділянку під це будівництво він викупив у міста за 1 мільйон 200 тисяч гривень.

8 серпня 2022 року Павло Юсюк зареєстрував право власності на ту об'єднану ділянку (10 соток), яку йому дозволили викупити у вересні 2021 року. Нині це одна ділянка за адресою 16-го липня, 9 (на зображенні нижче виділена червоною лінією).

На зображенні із передроєктних пропозицій, які подавав Юсюк на Архітектурно-містобудівну раду, видно параметри забудови та паркомісця. Червоним виділений готель з офісними приміщеннями, про який мова

16 серпня Павло Юсюк отримав містобудівні умови на проєкт готелю з офісними приміщеннями.

А у вересні 2022-го зареєстрував початок будівництва адміністративно-офісної будівлі з готелем. Сім поверхів якої вже на той час збудовані.

Виданню «Рівне вечірнє» підприємець розповів, що дозволу на будівництво не чекав, бо потрапив у «безвихідну ситуацію»: структури не могли реєструвати документи, а він накупив будматеріалів і заплатив за роботу.

– Хочу, щоб мене правильно зрозуміли, що війна спричинила таку ситуацію, – казав він у серпні 2020-го ще до того, як отримав дозвіл. От лише будівництво без дозволу він почав ще до війни.

За діючими у Рівному правилами зонування будівництво Павла Юсюка знаходиться у зоні Г-1 – громадсько-діловій території у центрі Рівного. Тож передбачена висота будівництва по стінах 18 метрів і 19,5 метрів по коньку покрівлі. На таку висоту видали і дозвільну документацію – містобудівні умови та обмеження.

За словами начальника відділу генплану та розвитку міста Управління містобудування та архітектури Рівного Андрія Шевчука, саме така висота була узгоджена із Юсюком та архітектором будівництва ще у жовтні 2021 року, коли ті презентували проєкт на містобудівній раді.

– Можна було б видати містобудівні умови на більшу висоту, якби це погодила містобудівна рада. Але оскільки замовник вказав у жовтні, що він збирається будувати будівлю 18 метрів і не буде шукати іншого рішення, ми надали містобудівні умови протягом 10 робочих днів.

Андрій Шевчук каже, що управління містобудування не перевіряє дотримання містобудівних умов, бо не має таких повноважень з 2011-го року. Все будівництво контролює Державна інспекція архітектури та містобудування, а в Рівному Управління ДАБК. Фото з архіву, квітень 2022 року
В Управлінні містобудування і архітектури пишалися тим, що вдалося внести зміни у зонування території міста і це мало допомогти навести порядок, зокрема, з хаотичним будівництвом висоток в центрі міста. Як показав приклад Павла Юсюка, правила й надалі порушують. Безкарно

Заступник начальника Управління містобудування та архітектури В'ячеслав Качмар пояснює, що дотримання містобудівних умов та обмежень – це відповідальність проектанта.

– Містобуди – це технічні умови. Ми виписуємо свої параметри, а якщо проектант намалював більше, то це він порушник, а не ми. Проектант має ліцензію, це їх треба карати, якщо вони це порушили разом із замовником.

– Ми пишемо все, що дозволяє зонінг. Ми ніяких зайвих метрів у висоту, чи площу забудови не пишемо. А те, що вони є порушниками, то для того є органи – інспекція, прокуратура. В нас немає повноважень перевіряти.

Стосовно ймовірного порушення висотності будівництва посадовець додає:

– Я ж вам візуально не скажу висоту, приблизно поверх 3 метри, можете порахувати. Але це таке, це слова. Якщо поліція перевіряє, то залучають наших спеціалістів, а інакше нас навіть на об'єкт можуть не допустити.

Якщо рахувати як каже чиновник, то 7 поверхів, які звів Павло Юсюк – це і є 21 метр. На три метра вище, ніж мало би бути. Власне так, як і запланував Павло Юсюк, коли вперше презентував передпроєктну пропозицію Архітектурно-містобудівній раді.

Перевірити і довести порушення на будівництві міг би архітектурно-будівельний контроль. Але під час воєнного стану не все так просто.

Під прикриттям війни

24 лютого в Україні ввели воєнний стан через повномасштабне вторгнення росії. Перестають працювати державні реєстри, а дозволи на будівництво, чи здачу в експлуатацію не реєструються.

У березні Кабмін видає Постанову №303 і зупиняє ще й будь-які перевірки – заходи державного нагляду (контролю). Згодом реєстрацію будівництв і нерухомості відновлюють, але перевірки заборонені досі.

Перевіряло будівництво раніше Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівнеради. Його начальник Микола Дядюсь підтверджує, що нині на порушників немає ніякого впливу.

Управління державного архітектурного будівельного контролю Рівнеради під керівництвом Миколи Дядюся не перевіряє будівництво поки триває війна. Фото Рівнеради

–  То виходить зараз ніяк не можна перевірити забудовників і притягнути їх до відповідальності?

– Не тільки забудовників, а й усіх, хто підлягає державному нагляду і контролю, – каже Дядюсь. – Бо ж не тільки у сфері містобудування зупинені перевірки. Фактично немає механізму ні покарання, ні притягнення до відповідальності, ні видачі якихось приписів.

Але є одне але.

Контролюючі органи можуть перевірити будівництво, коли воно є предметом кримінального провадження. Так було і до 24 лютого.

Тобто коли правоохоронці розслідують самочинне будівництво, то залучають спеціалістів із різних фахових структур, щоб ті дали свої висновки, які в результаті стануть доказами.

Експерт у земельно-будівельному законодавстві Георгій Могильний каже, що заборона Кабміну на перевірки взагалі незаконна.

На його думку, Кабмін не може це забороняти навіть під час війни. І наполягає, що Управління ДАБК, при бажанні, могло б звернутися в Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ) і отримати дозвіл на перевірку.

Георгій Могильний наполягає, що перевірити самочинне будівництво можна. Фото з його фейсбуку

– В рамках кримінального провадження перевірка буде дещо інша і залежить від статті, за якою відкриють провадження, – каже експерт.

Микола Дядюсь каже, що звертатися в ДІАМ сенсу немає через ту ж постанову Кабміну. Ми цікавились у колег із Львівщини, там теж працюють згідно з цією постановою.

Коли скаргу сусіда цього будівництва переслали влітку у Рівненську прокуратуру, ця скарга десь пропала.

– Листи від УДАБК нам не надходили, – передає речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська пояснення профільного заступника керівника Рівненської окружної прокуратури Юрія Грисюка.

– Рівненська окружна прокуратура отримала інформацію у відповідь на свій запит (чи до УДАБК, вона не уточнила, – авт). І вже в ході опрацювання цієї інформації та даних з відкритих джерел встановлено, що 19 серпня забудовник отримав одні з дозвільних документів – містобудівні умови та обмеження. Тому ніяких заходів не вживали.

Можливо заходів прокуратура не вживала не лише через це, а й тому, що міська влада не забуває про інтереси прокурорів: «Хто з депутатів Рівнеради віддав безоплатно землю прокуратурі».

«Я нічого поганого не зробив» – Павло Юсюк

Ми хотіли дізнатися у Павла Юсюка, як йому вдалося так просто побудуватися без дозволів і чи визнає він, що його об'єкт порушує визначену правилами висотність. І чи має він сприяння у місцевій владі, зокрема від представників партії «Рівне разом», з якими він сидів за столом на одному весіллі.

Чоловік не дав можливості нам поставити запитання з приводу будівництва, відразу почав говорити про те, що ми не тим займаємось:

– А вам нема про щось друге писати? Наприклад, про гуманітарну допомогу армії, чи ще щось. Я не буду коментарів давати, мені вже надоїло. Це сенсація для вас? Всі вже написали. Ще ви хочете розжовувати? Вибачте за жаргон. Ви займайтеся чимось другим. Я не можу зрозуміти, що цікавого в цьому об'єкті.

– Я працюю 30 років підприємцем на те, щоб місто було красивішим. Все, більше коментарів не буду давати. Там я нічого поганого не зробив, – сказав він і вибив дзвінок.


 Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте