Антикорупційний суд арештував столичні квартири міністра агрополітики Віталія Коваля та його тещі

Вчора, 8 травня, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) подала позов до Вищого антикорупційного суду (ВАКС). Відповідачі – Віталій Коваль та його теща Галина Баранюк. Хочуть стягнути на користь держави частку квартири тещі або 9 мільйонів 300 тисяч гривень.
Перед цим ВАКС арештував квартиру тещі та квартиру міністра в Києві.
Чому виникли проблеми у Віталія Коваля – розповідаємо у цьому матеріалі.
Квартира в будинку преміумкласу
Минулого року колеги-розслідувачі зі «Слідства.Інфо» виявили, що міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль мешкає у квартирі на 170 квадратних метрів у столичному житловому комплексі преміумкласу. Належить ця квартира його тещі Галині Баранюк, яка, схоже, не мала офіційних прибутків на її придбання.
Теща придбала квартиру в 2021 році, коли Віталій Коваль очолював Рівненську ОДА. Після того, як Каваль очолив Фонд державного майна, він почав декларувати, що проживає із сім’єю в квартирі, що належить тещі.
За даними джерел «Слідства.Інфо», протягом 2014-2020 років дохід пані Галини всього 495 тисяч гривень. Але, як встановили журналісти, житло могло коштувати більше 17 мільйонів гривень (або 650 тисяч доларів США за курсом того часу).

Моніторинг способу життя
Після розслідування «Слідства.Інфо», антикорупційні організації звернулися зі скаргами до Національного агенства із запобігання корупції (НАЗК) та заявою про злочин до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
НАЗК та НАБУ перевірили в межах своїх повноважень інформацію із розслідування журналістів. Матеріали передали до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
– САП за матеріалами моніторингу способу життя, проведеного НАЗК, а також на підставі даних НАБУ, самостійно одержаних доказів та інформації «Слідства.Інфо», заявила позов до ВАКС. У позові йдеться про визнання необґрунтованою частини квартири, оформленої на родичку чинного міністра аграрної політики та продовольства України, а також стягнення цієї частини або її вартості в дохід держави, – йдеться у повідомленні НАЗК.
Також у САП додали, що родичка міністра Коваля не могла придбати таку квартиру за рахунок законних доходів. САП порахувала, що розмір необґрунтованих активів (законних доходів декларанта та його родичів, достатніх для купівлі активу) – 9 мільйонів 339 тисяч 896 гривень.
Арешт житла
2-го травня прокурор САП звернувся до ВАКСу із заявою про арешт київської квартири Галини Баранюк, а також квартири Віталія Коваля, яку він придбав в столиці ще у 2008 році. Прокуратура вважає, що якщо не арештувати нерухомість, то Коваль та його теща можуть швидко продати квартири і стягнути потім 9 мільйонів 300 тисяч гривень не буде з чого.
З рішення ВАКСу довідуємося, що вартість придбання – 8 мільйонів 191 тисяча 410 гривень. Прокурор Олег Макар зазначив у своїй заяві, що вартість цієї квартири на теперішній час – 17 мільйонів 513 тисяч 400 гривень.
При цьому, прокуратура зазначає, що родичка міністра могла укласти цей договір саме за дорученням Віталія Коваля. Адже користується житлом саме міністр та донька Галини Баранюк, а в тещі не було достатніх доходів для самостійної купівлі житла.
Згідно з ухвалою суду, Галина Баранюк надавала пояснення, що придбала квартиру в Києві за рахунок коштів від продажу 12 соток землі за 3 мільйони 837 тисяч 694 гривні.
Як ми встановили, це ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку знаходиться в селі Ходосівка біля Києва.

Ще 5 мільйонів 440 тисяч гривень вона нібито позичила у фізичної особи (в рішенні знеособлено. – Авт.).
«Висунута нею версія про отримання позики на майже 5 з половиною мільйонів гривень була спростована здобутими доказами. Зважаючи на це, САП звернулась до ВАКС з позовом про визнання необґрунтованою частини активу і стягнення її чи її вартості (9 мільйонів 300 тисяч гривень) у дохід держави в порядку цивільної конфіскації», – йдеться у повідомленні САП.
В ухвалі суду бачимо, що відповідно до договору позики Галини Баранюк з фізичною особою, позикодавець передає у власність позичальникові гроші шляхом безготівкового перерахування на банківський рахунок позичальника, реквізити якого вказані у договорі, а також те, що ця позика є безвідсотковою.
«Проте жодних реквізитів банківських рахунків у цьому договорі не міститься, а відповідно до руху коштів на рахунках, відкритих у банківських установах на ім'я Галини Баранюк фактів надходження грошових коштів у сумі 5 мільйонів 440 тисяч гривень від позикодавця не виявлено», – йдеться в ухвалі.
Згідно відомостей про доходи у період з 1998 року по дату набуття вищезазначеного активу доходи Баранюк склали 1 мільйон 141 тисяча 461 гривня, без урахування доходу від продажу земельної ділянки.
Також Баранюк отримала за увесь час пенсії у сумі 490 тисяч 310 гривень.
Вищий антикорупційний суд 6 травня 2025 року арештував квартиру Галини Баранюк та квартиру Віталія Коваля з метою забезпечення позову про визнання активів необґрунтованими та стягнення майна чи його вартості в дохід держави.
Ми запитали, чому Віталій Коваль відповідач по справі щодо визнання квартири тещі необгрунтованим активом та чи відомо йому, де теща взяла кошти на купівлю квартири в столиці. Пресслужбі міністра не вдалося отримати коментарі у посадовця.
Дивіться також: Про найдорожчий тендер будівництва на Рівненщини за всі роки існування «Прозоро». І до чого тут «Слуги народу»
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти