«Аваков – чорт!» та «Стерненку – волю!»: чому у Рівному мітингували на підтримку засудженого активіста
23 лютого увечері орієнтовно годину тривала акція у Рівному на Майдані Незалежності в підтримку активіста, учасника Революції гідності Сергія Стерненка. На площі зібралася понад сотня рівнян, серед них політики, активісти та представники громадських організацій.
23 лютого Сергія Стерненка засудили за статтями «розбій» та «незаконне зберігання зброї». Вирок Стерненку стосується справи про викрадення й катування керівника одеського відділення проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича у квітні 2015 року.
Що це за справа
У 2015 році активіста і на той час лідера одеського осередку організації «Правий сектор» Сергія Стерненка затримали за підозрою в розбійному нападі та викраденні людини, пише Громадське телебачення.
Правоохоронці зазначали, що «жертвою» Стерненка та іншого керівника «Правого сектору» – Руслана Демчука – став депутат Комінтернівської районної ради Одеської області Сергій Щербич.
За кілька днів до того, як Щербич мав отримати мандат депутата однієї з райрад Одеської області, його викликали на зустріч, а звідти відвезли в невідомому напрямку з мішком на голові, били і вимагали відмовитися від депутатства.
Про це заявляв сам депутат, він начебто впізнав Стерненка та Демчука серед своїх викрадачів.
Правоохоронці також закидали Стерненку викрадення депутата заради грошей.
«Підозрювали мене у викраденні того самого Щербича з метою заволодіння його 300 гривнями», – каже активіст.
За цією підозрою 8 вересня 2015 року у будинку активіста провели обшук, під час якого, за словами Стерненка, він добровільно віддав правоохоронцям зброю, що була у нього вдома: пневматичний пістолет, стартовий (шумовий) пістолет та колекційний ніж.
Через стартовий пістолет правоохоронці також звинуватили Стерненка у незаконному зберіганні вогнепальної зброї (ст. 263 ККУ).
Після обшуку силовики відвезли Стерненка та Демчука у слідче управління, повідомили про підозру та за рішенням Приморського райсуду Одеси взяли під варту. Та вже 11 вересня Апеляційний суд дозволив Стерненку вийти під заставу в розмірі 60 тисяч гривень. Гроші зібрали того ж дня й обидвох підозрюваних звільнили з-під варти.
Справа про викрадення депутата розтягнулась на понад 5 років, а за цей час, за словами активіста, 90% засідань не відбувались або через неявку потерпілого, або прокурора.
Сам Стерненко вважає звинувачення проти нього сфабрикованими та каже, що вони ґрунтуються лише на заяві самого Щербича. До того ж колишнього депутата він називає «людиною Труханова» і заявляє, нібито тому він написав заяву про викрадення і напад.
Про контекст одеських подій 2015-го року пише на своїй фейсбук-сторінці місцева письменниця, ексжурналістка, ексзаступниця голови Одеської ОДА Зоя Казанжи.
Вона нагадує, що в 2014-2015 роках всі ще відчайдушно боролися в Одесі – за Україну, за європейські цінності, за справедливість. З різними проміжними результатами, але Одеса втрималась.
– Я не вважаю Сергія своїм товаришем чи соратником, ми точно йдемо різними шляхами, – підсумовує письменниця. – Але мені не подобається вирок. Розмежовувати кримінал і справді захист національних інтересів важливо.
– Але лише ті, хто пройшов 2013-2014 роки в Одесі, розуміють, що ми тут були як на війні. Яка вийшла не зовсім на нашу користь. І вирок – про це теж.
Експерт з питань реформи судів та юридичної освіти Михайло Жернаков пише, що негативний образ Стерненка задовго до вироку активно формували проросійські канали, які зараз опинилися під санкціями Ради національної безпеки та оборони, а саму справу, за якою Стерненка засудили, називає шитою білими нитками.
– Справа, за якою Сергія закрили, лежала 5 років узагалі без руху. За очевидною своєю абсурдністю. Бо вона про те, що нібито він викрав тітушку, щоб заробити 300 гривень. І з доказів там, власне, свідчення тітушки. Все.
– Процесуальних порушень у справі – мільйон. Як з боку слідства, так і суду. Чого варте одне тільки цитування у вироку свідка, якого навіть у судовому засіданні не було. В будь-якому суді (навіть українському) це був би виправдальний вирок. Але не в тому разі, коли судді сказали наперед, яке рішення ухвалювати, – написав Жернаков.
Нагадуємо, це не єдине провадження проти Стерненка. У травні 2018-го Стерненко чинив спротив двом чоловікам, які намагалися на нього напасти. Нібито захищаючись, Стерненко вдарив одного з нападників ножем, після чого той помер. До того, теж у 2018-му, на Стерненка нападали ще двічі.
Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає кримінальне переслідування активіста політично вмотиваним:
– У трьох кримінальних провадженнях, де Сергій Стерненко є потерпілим, йдеться про три послідовні напади на Сергія, у жодному з яких слідством не встановлені замовники та досі не притягнуті до кримінальної відповідальності виконавці, – йдеться у заяві Спілки.
«Аваков – чорт!», – акція в Рівному
Ввечері 23 лютого рівняни вийшли на майдан Незалежності, щоб підтримати Сергія Стерненка. Подібні акції відбулися у багатьох містах України.
– Сім років і три місяці з 50-відсотковою конфіскацією майна [присудили] Сергію Стерненку, і ми вважаємо, що це вирок не стільки Стерненкові, скільки абсолютно всім адекватним, законослухняним українцям, які хочуть бачити правову державу, – каже координатор Руху Опору Капітуляції в Рівному Сергій Серіков.
– Головна мета – привернути увагу відповідних органів, а також парламенту до ситуації, яка склалася, в першу чергу, з судовою системою, – додає активіст. – Тобто суди або працюють взагалі за незрозумілими принципами, або працюють якось за принципом шухляди.
– Це усунення Сергія фактично з політичного, громадського, публічного, медійного життя країни і стишення цих обертів, – вважає народна депутатка України Соломія Бобровська.
– Ситуація сумна, і те, що ми сьогодні маємо, може стати дуже небезпечним дзвіночком для влади, – додає голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук. – Тому що те, як масово сьогодні вийшло Рівне, як масово відбуваються заходи в інших областях, містах, таки про щось говорить.
Після виступів мітингарі запалили фаєри і скандували «Аваков – чорт!» та «Стерненку – волю!».
23 лютого, на подібній акції у Києві біля Офісу президента, відбулися сутички. Є постраждалі серед протестувальників та правоохоронців. За інформацією BBC Україна, відомо про 24 затриманих учасників акції. Згодом їх відпустили, кажуть у поліції.
Учасники київської акції оголосили, що 27 лютого, у суботу, о 12.00 розпочнуть безстроковий протест, який триватиме до звільнення «всіх політв’язнів», включно зі Стерненком, пише Радіо Свобода.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти