Більше грошей і послуг: як з квітня зміниться фінансування безплатної медицини

Загалом у 2021 році Національна служба здоров'я пропонує лікарням оплату за 35 напрямків медичної допомоги. Вісім із них Служба раніше не фінансувала
Джерело
Фейсбук-сторінка Рівненської обласної дитячої лікарні

З 1 квітня стартує оновлена Програма медичних гарантій на 2021 рік. Це значить, що лікарні матимуть можливість укласти договори з Національною службою здоров'я на нові напрямки медичної допомоги, за яку раніше НСЗУ не платила.

Серед нових напрямків – вакцинація від коронавірусної хвороби, психіатрична допомога на дому та лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.

У цьому матеріалі ми розповідаємо про те, які послуги (на додачу до теперішніх) стануть безкоштовними для пацієнтів з початку квітня.

У пресслужбі НСЗУ повідомляють, що у 2021 році НСЗУ оплачуватиме лікарням 35 напрямків медичної допомоги, в тому числі вакцинацію від коронавірусної хвороби.

Три пакети медичних послуг нові, ще п’ять – виокремлені з тих, що існують тепер.

Нові пакети медичних послуг:

  • лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах;
  • психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами;
  • вакцинація від коронавірусної хвороби.

П'ять пакетів, які виокремили з теперішніх:

  • стоматологічна медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах;
  • ведення вагітності в амбулаторних умовах;
  • лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу (метод лікування ниркової недостатності) в амбулаторних умовах;
  • супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги;
  • готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії. 

У 2021 році залишаються пріоритетними: 

  • лікування гострого мозкового інсульту та гострого інфаркту міокарда;
  • медична допомога при пологах;
  • медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках та 6 досліджень для раннього виявлення раку.

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик пояснює, що за пріоритетними напрямками НСЗУ висуває вищі вимоги до закладу та встановлює вищу оплату. Це напрямки, де від хвороб спостерігається висока смертність та які дорого лікувати.

Більше матеріалів про безплатні послуги за тегом: Безкоштовна медицина

Вакцинація від коронавірусної хвороби і реагування на інфекційні захворювання та епідемії

На першому етапі вакцинації проти коронавірусної хвороби будуть сформовані мобільні команди. У перший місяць роботи команди на одну мобільну команду НСЗУ виплачуватиме 8 тисяч гривень.

Ці кошти мають спрямувати на забезпечення готовності до проведення вакцинації. Далі оплату лікарні будуть отримувати за результатами роботи. 

Платити будуть за фактичну кількість провакцинованих осіб: 25 гривень за першу дозу введеної вакцини і 60 гривень за другу.

За інформацією Христини Петрик, таку різницю в оплаті встановили, щоб стимулювати завершити повний цикл вакцинації, бо потрібно вколоти дві дози.

Ще один новий пакет – «Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії».

Цей пакет дозволить забезпечити стабільність роботи інфекційних відділень та закладів. А також – інфекційну готовність країни на необхідному рівні. Договір на цей пакет укладатимуть визначені заклади. Вони отримуватимуть 764 тисяч гривень на місяць.

За цим пакетом НСЗУ платитиме лікарням за:

  • тестування на коронавірусну хворобу;
  • лабораторні та інструментальні дослідження, в тому числі і рентген;
  • знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
  • забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку лікарських засобів;
  • надання респіраторної та кисневої підтримки;
  • проведення інтенсивної терапії;
  • безперервний моніторинг стану пацієнтів та виникнення ускладнень;
  • харчування пацієнтів в умовах стаціонару.

Повний перелік послуг є на сайті НСЗУ.

Представниця пресслужби НСЗУ каже, що визначати такі заклади будуть обласні департаменти охорони здоров’я. Більш детальна інформація має з’явитися після завершення карантину.

Більше про вакцинацію за тегом: Щеплення

Тариф на пологи збільшиться

З 1 квітня НСЗУ буде платити більше лікарням за прийняття пологів.

У 2020 році держава платила за кожні пологи 8 тисяч 136 гривень. У 2021 році медзаклади мають отримувати 10 тисяч гривень.

Якщо лікарня укладе договір на допомогу при пологах і медичну допомогу новонародженому у складних неонатальних випадках, то заклад отримає майже 11 тисяч гривень.

В окремий пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» включені такі основні послуги:

  • динамічне спостереження вагітності, включаючи контроль за станом здоров’я вагітної, повнотою обстежень та консультацій;
  • організацію та проведення диспансерного нагляду (взяття на облік, розробка індивідуального плану ведення вагітності відповідно групи ризику); 
  • лабораторні та інструментальні дослідження згідно з галузевими стандартами;
  • профілактика ускладнень вагітності і післяпологового періоду та інші.

Більше матеріалів про пологові дивіться за тегом: Пологовий будинок

Психіатрична допомога на дому та амбулаторне лікування туберкульозу

У Програмі медгарантій є новий пакет «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами».

За цим пакетом мобільні психіатричні команди зможуть надавати допомогу пацієнту вдома, де хворі зможуть продовжувати лікуватися після завершення гострого перебігу хвороби.

Також у 2021 році НСЗУ фінансує лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги.

Раніше ми писали, що центри надання медичних послуг, колишні поліклініки, зможуть за бюджетні гроші лікувати хворих на туберкульоз. Відповідно, цих людей не триматимуть в тубдиспансерах по декілька місяців, коли вони вже перестали бути заразними.

У пресслужбі НСЗУ пояснюють, що укладати договір на супровід пацієнтів з туберкульозом центри первинної допомоги будуть за бажанням. 

Пацієнтів із туберкульозом фтизіатр буде спрямовувати до тих сімейних лікарів, які мають відповідну кваліфікацію, а центр, у якому вони працюють, договір із НСЗУ.  Це стосується пацієнтів, які можуть лікуватися амбулаторно і не виділяють бактерію туберкульозу, тобто не можуть передати її іншим людям.

Більше матеріалів на цю тему за тегами: Лікарні; Острозька психлікарня; тубдиспансер 

Фінансування Програми медичних гарантій у 2021 році

На Програму медгарантій Уряд виділив 123 мільярди гривень.

У 2020 році на Програму медгарантій всього витратили 89 мільярдів гривень. Про це в інтерв’ю Інтерфакс-Україна розповів тимчасовий виконувач обов'язків голови НСЗУ Андрій Віленський.

За інформацією представниці пресслужби НСЗУ Христини Петрик, у 2020 році НСЗУ виплатила понад 19 мільярдів гривень лікарням та центрам екстренки за надання допомоги пацієнтам з коронавірусною інфекцією та з підозрою на неї.

Очільник НСЗУ Андрій Віленський розповідає, що у Програмі медичних гарантій-2021 передбачено понад 11 мільярдів гривень на боротьбу з коронавірусною хворобою:

  • майже 9 мільярдів гривень – на стаціонарну допомогу;
  • майже 1,5 мільярди гривень – на вакцинацію; 
  • ще 706 мільйонів гривень – за готовність реагувати на інфекційні захворювання та епідемії (тобто у випадку спалаху вірусу навіть після завершення карантину кожна область буде готовою розгортати ліжка в стаціонарах та надавати медичну допомогу пацієнтам, які її потребуватимуть).

Проте у пресслужбі НСЗУ наголошують, що на лікування коронавірусної хвороби фінансування не зменшили, бо у 2021 році цю суму розподілили з квітня по червень, а у 2020 році – з квітня по грудень.

– Пакет стаціонарного лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою діятиме до періоду закінчення на території України карантину та протягом 30 календарних днів після його відміни. На сьогодні цей термін обмежується тридцятим травня, – розповів Андрій Віленський.

– Після цього ми укладемо договори із закладами, які визначать департаменти охорони здоров’я як опорні для забезпечення реагування на інфекційні захворювання та епідемії, за окремим пакетом медичних послуг, – повідомив очільник НСЗУ.

– За обсягом послуг цей пакет схожий на сьогоднішній пакет зі стаціонарної допомоги. Тож у випадку спалаху вірусу навіть після завершення карантину кожна область буде готовою розгортати ліжка в стаціонарах та надавати медичну допомогу пацієнтам, які її потребуватимуть.

Якщо з вас вимагають гроші за послуги, які мають бути безкоштовні, телефонуйте у контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Також можна подати скаргу в онлайн-режимі.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте