Буде скарга: що не так із рішенням суду щодо п'яного водіння полковника поліції Єфтенія

Суддя Олександр Войтун (ліворуч), який закрив протокол за нетверезе водіння на В'ячеслава Єфтенія (праворуч)
Джерело
Фотоколаж «Четвертої влади» на основі скриншоту з відео на ютуб-каналі Надії Вірної та відео патрульної поліції

На початку цього року патрульні у Чернівцях затримали нетверезого полковника поліції та начальника Управління стратегічних розслідувань Одещини В'ячеслава Єфтенія. Цей чоловік довгий час працював і на Рівненщині і здобув славу не зовсім порядного поліцейського.

На відео під час спілкування із поліцейськими у Чернівцях В'ячеслав Єфтеній розповідав про свої зв'язки і хотів домовитись із патрульними, щоб його відпустили. Але поліцейські склали на нього протокол за п'яне водіння.

Через повномасштабне вторгнення судових реєстр довгий час не працював. Нещодавно його роботу відновили у тестовому режимі. І кілька днів тому з'явилась інформація, що чернівецький суддя вирішив, що Єфтеній нічого не порушив.

Адвокат, колишній член Громадської ради доброчесності та член правління громадської організації «Автомайдан» Роман Маселко називає таке рішення судді дисциплінарним проступком і збирається скаржитись на нього Вищій раді правосуддя.

Ми дослідили, що такого у цьому рішенні.

Полковник в Gucci

В'ячеслава Єфтенія зупинили за порушення правил дорожнього руху о пів на другу ночі 8 січня 2022 року у Чернівцях.

Він їхав на новенькому незадекларованому мерседесі марки G63 AMG, що в народі зветься «кубик» і коштує біля 7 мільйонів гривень. Це авто записане на фірму батька Єфтенія.

Сам чоловік був одягнутий у спортивний костюм із логотипом Gucci, який в оригіналі коштує більше 2 тисяч євро (нині це більше 80 тисяч гривень). Тож у народі Єфтеній після цього затримання отримав звання «полковник у Gucci».

Про це ми розповідали у попередньому матеріалі: «Ми всралі страну в говно»: п'яний полковник поліції на Мерседесі за понад 7 мільйонів

Полковник проїхав під знак «Рух заборонено». Коли поліцейські попросили його вийти з авто, виявилось, що він ще й п'яний.

На відео з камер патрульних поліцейських, яке згодом поширили ЗМІ, В'ячеслав Єфтеній російською пояснює, що був у батьків, хотів виїхати з міста, але забув дорогу. Він зізнався, що випив, просив патрульних поступитися, щоб далі за кермо сіла його дружина і їх відпустили, бо, мовляв, він із патрульними колеги, то треба бути поблажливими.

Також розповідає, що зараз він полковник і що раніше працював у «шести різних регіонах» і знає керівника Нацполіції Євгена Жукова. Каже, що «країну всрали в гавно» і що у свій час він «відпускав людей і вони не сиділи».

У Чернівцях на Єфтенія склали постанову за частиною 1 статті 122 Кодексу про адмінправопорушення – проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху.

Й оскільки він відмовився дихнути у драгер чи перевіритися на сп'янілість, отримав протокол за частиною 1 статті 130 КУпАП. За це його можуть оштрафувати на 17 тисяч гривень та забрати водійське посвідчення на рік.

Відео зупинки Єфтенія оприлюднили журналісти видання «Думская».

Як заявили на місці роботи Єфтенія, під час затримання він був у відпустці по догляду за дитиною, але на відео видно як він намагається уникнути покарання, посилаючись на свою посаду поліцейського.

У стані алкогольного сп'яніння не перебував – суд

Відео зупинки Єфтенія є у вільному доступі, на ньому він прямо озвучив, що випив, а також візуально видно по мові і рухам, що він п'яний. І хоча він довго не відповідав поліцейському на запитання, чи буде проходити огляд, згодом від освідування на стан сп'яніння все ж відмовився. Це, зокрема, можна почути на 15-й хвилині розміщеного вище відео.

Стаття 130 Кодексу про адмінправопорушення передбачає, що на водія складають протокол не лише якщо виявили його нетверезість на драгер чи у лікарні, а й коли водій відмовляється від освідування. Тобто відмова – це теж порушення. За це на Єфтенія і склали протокол.

Розглядав цей протокол суддя Першотравневого районного суду Чернівців Олександр Войтун. 

На засідання В'ячеслав Єфтеній не з'явився, прийшла цивільна дружина та адвокат. 

На думку суду, Єфтеній не виглядав на відео нетверезим:

Єфтеній, судячи з відео, «чітко розуміє та виконує вимоги поліцейського, відповідає на запитання. Порушень координації рухів та порушення мови також судом не встановлено», – йдеться у рішенні.

Окрім цього, свідком події у суді виступила дружина Єфтенія. Вона сказала, що чоловік нервувався і відмовився від огляду на стан сп'яніння, бо в салоні авто була вона із їхньою 5-місячною донькою, яка не дуже добре почувалася.

Дружина «просила суд взяти до уваги, що напідпитку Єфтеній не дозволив би собі сісти за кермо, будучи з дитиною в автомобілі».

Нічого про стан дитини на оприлюдненому раніше відео Єфтеній не озвучував взагалі. Він тільки постійно говорив про те, щоб поліцейські пішли йому назустріч та час від часу комусь телефонував.

Адвокат Єфтенія Андрій Бакай також зазначив на засіданні, що після спілкування із поліцейськими полковник «відвіз дружину та дочку додому та переконавшись, що дитина у безпеці, поїхав до лікарні, де у нього взяли кров» на аналіз.

Цю кров віддали на аналіз експерту, висновок якого долучили до справи. Згідно з ним, концентрація етилового спирту у крові Єфтенія, коли його затримали, становила 0,034 проміле. Щоб притягнути до відповідальності, алкоголю в крові має бути не менше 0,2 проміле.

Через ці всі обставини суд закрив протокол щодо нетверезого водіння Єфтенія 16 травня.

Невмотивоване рішення суду – адвокат

Адвокат, колишній член Громадської ради доброчесності та член правління громадської організації «Автомайдан» Роман Маселко кілька днів тому розмістив на своїй фейсбук-сторінці допис про рішення суду по справі Єфтенія.

– Мабуть, суддя вирішив, що поки країна усі сили кинула на війну з руzzнею, можна трохи торганути правосуддям і теж купити собі модний костюм Gucci, – написав він, натякаючи на корупційну складову.

На думку експерта, висновки суду суперечать фактичним обставинам справи.

– Відеозаписи складання протоколу є публічними. На них чітко видно ознаки, що Єфтеній у стані сп'яніння, – пояснює він. – Більше того, він сам це визнає.

Адвокат Роман Маселко вважає, що суд не мав підстав закривати протокол на Єфтенія. Фото Ukrainian Bar Association

– Однак суд робить прямо протилежні висновки та не враховує цей факт. Натомість приймає історію про дитину. Тоді як на записах Єфтеній розповідає про свої зв'язки, а не про те, що дитина хвора і він поспішає.

– Окрім того, суд врахував висновок експертизи, який у цій ситуації не має значення, бо протокол був складений саме за відмову пройти огляд. Тому це рішення суду невмотивоване, що є дисциплінарним проступком, – каже Роман Маселко.

За це суддю може покарати Вища рада правосуддя.

– І ми таку скаргу на нього подамо, – обіцяє адвокат. – Щоправда, наразі Вища рада правосуддя не працює, оскільки саме зараз вона формується. Але коли вона запрацює, то я очікую, що судді доведеться пояснювати, чому він закрив очі на очевидні докази вини «полковника в Gucci».

До рішення судді Олександра Войтуна, справа мала ще одне рішення від іншої судді, яка повернула справу поліції для додаткової перевірки, бо диски із відео з бодікамер «не можливо було відтворити через неякісний запис на диск».

Роман Маселко каже, що така практика є.

– Хоча суддя могла не повертати, а витребувати належне відео та викликати поліцейських для допиту. Але вона пішла іншим шляхом. Якщо відверто, то я думаю, що вона не погодилась виправдати Єфтенія і їм треба було замінити суддю. Мабуть, зійшлись на такому компромісі.

– Тобто вона теж трохи підіграла і не захотіла його визнати винним. Можливо, це було пов'язано з тим, що наш представник приходив на засідання і вона розуміла, що справу моніторять.

Свої запитання для матеріалу ми надіслали В'ячеславу Єфтенію. Зокрема про те, чому не пройшов відразу освідування на драгері, чому при зупинці не сказав нічого про хвору дитину, чому авта не було в декларації і чи є, на його думку, корупція в чернівецьких судах.

Відповіді від нього на момент публікації ми не отримали.

Нагадаємо, В'ячеслав Єфтеній у 2017-му очолював на Рівненщині Управління захисту економіки Нацполіції. Отримав цю посаду, уникнувши переатестації. У 2016-му кваліфкомісія рекомендувала його звільнити, але він скасовував її рішення через суд. У ті роки чоловік мав шикарний кабінет, недешевий одяг, два шості айфони і всього лиш 10-13 тисяч гривень зарплати.

Під час роботи на Рівненщині Єфтенія час від часу звинувачували у причетності до нелегального видобутку бурштину.

Також у 2016-му ми розслідували, що Єфтеній був заступником начальника Волинського Управління по боротьбі з організованою злочинністю, аж поки його підлеглого не взяли на 10 тисячах доларів хабаря за кришування контрабанди. Єфтеній тоді втратив посаду, але ненадовго.

Попри ці факти, чоловік працює у поліції і далі. Щоб це уточнити, ми надіслали запити до МВС та Нацполіції. Батько «полковника в Gucci» Валерій Нікітін – співвласник фірми «БРАВАС В», яка зареєстрована у Рівному і якою опікується тусовка Куриса – Давидюка – Назарука.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте