«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user torbich
журналіст, редактор

Чому ми оприлюднюємо зарплати посадовців і як нам перешкоджають

Оскільки матеріали про заробітні плати різних посадовців викликають чимало суперечок в коментарях у соцмережах, я вирішив додатково прояснити в чому суспільна важливість цих матеріалів. Якщо маєте власні відгуки – почитаю їх у коментарях.

Це довідкові матеріали про оплату праці менеджменту комунальних і державних структур (підприємств, установ, закладів тощо). Ми почали цю серію матеріалів, коли влада закрила декларації і, як виявилося, для багатьох платників податків інформація про офіційні заробітки нова і невідома та дуже цікава (що можна побачити за кількістю переглядів та реакцій).

Більше того, нам не раз перешкоджали і пробують перешкоджати в отриманні цієї публічної інформації. Наприклад нині оскаржуємо відмову лісників. А в соцмережах прилітають прокльони, образи, оббріхування. Навіть намагалися «порішати по-знайомству», щоб ми не оприлюднювали тієї чи іншої інформації.

«Порішати» нікому не вдасться. А ті, що приховують – ми маємо чималу практику змушування, через скарги і суди, цю інформацію оприлюднювати.

Для різних людей з різними доходами інформація про зарплати свідчить про різне. Від людей з низькою зарплатою чи пенсією можна побачити коментарі, які толерантно звучать як «зажралися». Навіть коли начальник відділу отримує стільки ж, як вантажник у супермаркеті.

Для тих, хто заробляє порівняно багато, можна почути щось таке як – «тю, ніщєброди».

Коментарі людей середнього класу різні. Але загалом діє правило, що кожен міряє на себе. І за цим показником можна ще раз переконатися, що на загал ми живемо у далеко не заможній країні.

Для мене важливо, що завдяки оприлюдненій інформації, з деталізацією складових зарплати, можна озвучити кілька важливих моментів.

По-перше, щоб люди знали скільки вони платять податків різним посадовцям і спитали в них, що вони за це роблять.

По-друге, щоб люди розуміли за скільки працюють найняті ними працівники (як виявилося, багато хто про це не знає), а відтак розуміли наскільки гідна чи не гідна це зарплата і чи можна на неї найняти професіоналів справи.

По-третє, щоб можна було побачити чи живуть посадовці на офіційну зарплату. Щоб громадсько активні люди звернули на це увагу. Чи дозволяє така зарплата жити в такому будинку, їздити на такому авто, відпочивати в країнах і на курортах, які їхні діти постять в інстаграмі.

Ще один аспект з'явився пізніше, коли почали публікувати матеріали. Структура нарахування зарплат для місцевого самоврядування і для держслужбовців – покалічена. Законодавство занизило оклади посадовців значно нижче ринкових зарплат на менеджерських посадах.

Порівняйте – оклад начальника обласного управління СБУ – 9 тисяч 500 гривень. Оклад вантажника супермаркету у Рівному – 14 тисяч.

Водночас законодавство дозволило механізм, який дозволяє в ручному режимі – премією – коригувати виплати до десятків разів вищі за оклади. Премія часто є основною виплатою. Чим фактично втратили самий зміст поняття «премії», як винагороди, що виплачується понад основну заробітну плату, «як стимулювання та заохочення за успішну трудову діяльність».

І ще є один момент. Багато з комунальних структур мають настільки провалену комунікацію з громадськістю, що люди не розуміють для чого ці структури взагалі існують і чому вони використовують ресурси громад (навіть якщо фінансування з бюджету є не у всіх, то вони використовують приміщення, які належать громадам, а часто також отримують монопольні замовлення від влади).


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте