Чому судовий експерт уникне криміналу за будівельну фальсифікацію біля Пагорбу Слави

Щоб з'ясувати, що ніякого будівництва немає, колегія суддів Господарського апеляційного суду виїхала на місце, де експерт «намалював» будову. Зі спини – представник забудовника. Праворуч – суддя
Джерело
«Четверта влада», архів 2017-го року

Ця історії триває три роки. У 2016-му судовий експерт із Хмельницького написав, що на місці пустки у рівненському парку біля Пагорбу слави є незавершене будівництво. Це дало підстави фірмі-забудовнику намагатися незаконно привласнити землю.

Тоді рівняни відстояли ділянку та заявили до поліції на судового експерта; справу рік розслідували в Рівному, а потім, незадовго до винесення підозри, передали у Хмельницький – саме там працює експерт.

Тепер він фактично вже уникнув покарання, бо збігають три роки від часу виявлення злочину. У хмельницькій поліції та прокуратурі відмовляються назвати ім’я слідчого у цій справі, хоча це публічна інформація.

Передісторія 

У 2016-му фірма-сателіт групи компаній «Набережний квартал» «Офіс Дизайн» продовжує намагатися незаконно захопити частину парку на Пагорбі слави, після того, як у 2014-му рівняни силою захистили парк.

Тоді фірма замовила експертизу у судового експерта Григорія Марченкова, і він написав, що в парку, замість пустиря, є незавершене будівництво.

Висновок Марченкова дав підстави судді Господарського суду дозволити узаконити самовільне будівництво на місці закинутого пустиря. Хоча ніякого будівництва на цій території немає.

Це можна побачити на власні очі, навідавшись до парку. Також це підтвердила незалежна експертиза, яку замовили учасники руху «Захистимо Рівне».

Щоб підтвердити, що будівлі немає, громадські активісти використали, зокрема, зйомку з висоти. Окрім нагромадження фундаментних блоків, нічого пов'язаного з будівлею в цьому місці немає. Фото Павла Алексєвича

Пізніше активісти допомогли юристам міської ради довести в апеляційному суді, що ніякої будови на тому місці немає. Забудовник подав касаційну скаргу, яку Вищий господарський суд відхилив.

У жовтні 2016-го року за заявою активістів у рівненській поліції відкрили кримінальне провадження за фактом завідомо неправдивого висновку експерта у суді, за частиною 1-ю статті 384-ї Кримінального кодексу України.

У листопаді 2017-го, коли вже мали оголосити експертові підозру у злочині, справу передали за підслідністю до хмельницької поліції, де Марченков зареєстрований.

Що зараз

Минуло два роки. У Головному управлінні Нацполіції Хмельницької області кажуть, що наразі триває досудове розслідування. Направили до слідчого Носенка.

Слідчий Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області Валерій Носенко каже, що не він розслідує, а хто саме  відмовляється говорити.

– Це провадження не закрите; слідчий є. Чому така затримка – я не знаю. І чому воно до суду не направлено – також сказати не можу, – каже Валерій Носенко.

Відмова назвати ім'я слідчого, за словами адвокатки, медіа-юристки Інституту розвитку регіональної преси Людмили Панкратової – неправомірна.

– Ім’я слідчого, який веде провадження, не може бути конфіденційною інформацією і таємницею слідства. Оскільки він – посадова особа, яка виконує свої обов’язки. Імена посадових осіб та їхні посадові обов’язки є публічною інформацією. Навіть стосовно конкретного кримінального провадження, – каже адвокатка.

Керівник Хмельницької місцевої прокуратури Валерій Заяц також приховує імена слідчих, які працюють із цим провадженням, та їхні контакти.

Людмила Панкратова також зазначає, що прокуратура не мала підстав для цієї відмови:

– Ви запитуєте інформацію, яка не є таємницею слідства, а розпорядник інформації не надав обґрунтування відмови, як мав це зробити, відповідно до частини 2-ї статті 6-ї Закону «Про доступ до публічної інформації». Ви можете оскаржувати це в Уповноваженого Верховної Ради з прав людини або в суді.

Тож наразі за цими двома відмовами «Четверта влада» готує скарги до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, за необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, ненадання відповіді на запит на інформацію, ненадання інформації, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації посадову особу можуть оштрафувати на 425-850 гривень.

Будівлі як не було в 2016-му так і немає в 2019-му. Як і кримінального покарання для судового експерта-фальсифікатора

Як судовий експерт вже фактично уникнув відповідальності

Адвокат Олег Руденко, до якого ми звертаємося за експертним коментарем, пояснює як судовий експерт уникне відповідальності.

Якщо підозрюваного у провадженні встановили, він звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня злочину до дня набрання вироком законної сили минуло три роки (для статті 384-ї Кримінального кодексу України). Тоді підозрюваний може клопотати перед судом про звільнення від відповідальності.

– Таке звільнення не виправдовує особу та здійснює його лише суд, – додає адвокат.

Кримінальне провадження можуть закрити за терміном давності, лише якщо встановили підозрюваного. У такому випадку він має право або доводити свою невинуватість, або клопотати про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження.

Хоча цю справу могли закрити й у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування: для такого кримінального провадження це 12 місяців. Адвокат говорить, що слідство в будь-який момент може вирішити закрити це провадження.

– Це право слідства – закривати чи ні справу. Якщо ця справа розслідувалася три роки і досі не закрита, отже, вони бачать якісь підстави, або бояться закривати. У реальності закривати справу чи ні, вирішує прокуратура. Якщо вона не хоче це робити, справа може тягнутися до безкінечності, – говорить Олег Руденко.

 – Якщо йому нічого не пред’являть, то він і не винен, і не буде покараний, – підсумовує правник.

Тобто готову справу із проведеною експертизою, із опитаними свідками, з фото та відеодоказами, за якою потрібно було лише оголосити підозру судовому експерту в 2017-му році фактично знищили. Через те, що минули строки притягнення до відповідальності.

Сталося це через недбалість, халатність, чи через те, що хтось матеріально зацікавив поліцейських, ми попросимо перевірити Державне бюро розслідувань.

Постмайданна «толока» – громадські активісти взяли на себе роботу, яку б мала робити місцева влада і правоохоронці – очищення захопленої ділянки парку. Але ні влада, ні поліція так і не покарали забудовника-правопорушника і тих, хто йому допомагав

Нагадаємо, у 2014 році рівняни вийшли на толоку, щоб зупинити захоплення ділянки на Пагорбі слави, де забудовник намагався звести багатоповерхівку.

Ніхто з тих, хто захоплював частину парку, досі не покараний.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте