ДБР – новий правоохоронний орган зі старою закритістю
Оскільки така ситуація повторюється вже втретє за цей рік і щоразу, коли звертаєшся до відповідальних за комунікацію в ДБР – почав виносити цю проблему в публічне обговорення.
Недостворене ДБР
Є такий новостворений орган, який мав забрати на себе функцію слідства у прокуратури – Державне бюро розслідувань.
Він має займатися розслідуванням злочинів посадових осіб від прем'єр-міністра до працівника правоохоронного органу. Президента, звісно, виключили, президент, як відомо, злочинів не коїть. Лишили лише: «Президент України, повноваження якого припинено».
Діючий Президент перестрахувався, але ненадовго.
На жаль, в Україні вже стало традицією хороші ідеї на практиці споганювати. Не для того, щоб зробити всім погано, а для того, щоб зробити собі добре. Адже ДБР має розслідувати також злочини депутатів, СБУшників, Генпрокурора...
Тому слідство у прокуратури досі лишилось, а в ДБР досі немає оперативних працівників і ще чимало персоналу, включно із тими, хто відповідає за комунікацію.
Зате є розслідування, зокрема, дрібних військових злочинів, якими мала б займатися поки неіснуюча військова поліція.
Наприклад коли солдат піде в самоволку чи не виконає наказ, втратить патрони чи пістолет по п'яні – цим займатиметься грізне ДБР, яке паралельно з цим розслідуватиме злочин, наприклад, якогось заступника секретаря ради Нацбезпеки і оборони.
Але це тема для іншої, більш глобальної історії. Сьогодні про більш приземлені речі – нестачу кадрів для комунікації з громадськістю та ЗМІ і їхню компетентність.
В ДБР близько 150-ти незаповнених вакансій. Кажуть, конкурсна комісія фізично не справляється швидко розглянути купу документів, поспілкуватися з претендентами, які мають також пройти поліграф та спецперевірку. Це теж проблема. Але нині мова про тих, хто вже працює в ДБР.
Хто адвокат – таємниця ДБР
Ми готуємо публікацію стосовно ймовірного вимагання і отримання хабаря заступницею начальника управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Державної фіскальної служби Рівненщини.
Для балансу інформації хочемо почути позицію підозрюваної чи її адвоката. Тому питаємо у тих, хто точно знає прізвище адвоката. Це військовий прокурор і слідчий ДБР.
Військова прокуратура систематично порушує права журналістів на отримання інформації. Ми з цим стикалися кілька разів. Це стара структура, яка давно потребує реформування. Цього разу нас (а насправді всіх наших читачів – переважно рівненчан) теж відфутболили – перенаправили за інформацією в ДБР.
Ну а ДБР ніби ж як нова структура, але, ймовірно, тільки з новою вивіскою і новими гарними словами та бажаннями бути кращими.
Серед основних засад діяльності ДБР закон передбачає відкритість і прозорість перед суспільством. А серед цінностей ДБР декларується професійність.
Леонід Матвєйцев виконує обов'язки завідувача сектору організаційно-адміністративного та аналітичного забезпечення Територіального управління ДБР у місті Хмельницькому. Це управління розслідує злочини, зокрема, на Рівненщині.
Раніше Леонід Матвєйцев працював начальником управління внутрішньої безпеки у Волинській області Департаменту ВБ Національної поліції України. Був підполковником міліції/поліції.
Поки в Хмельницькому управлінні немає прес-секретаря, звертаємось до нього. Він наразі відповідає за комунікацію. Просимо з'ясувати у слідчого прізвище судді, який розглядав справу про обрання запобіжного заходу рівненській працівниці ДФС та прізвище адвоката.
Леонід Матвєйцев телефонує слідчому і відмовляється надати цю інформацію.
– На жаль, цю інформацію, з приводу персональних даних ми надати вам не можемо. Було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і з можливістю внесення застави, заставу внесли.
– Інформація, що стосується досудового розслідування, надається з дозволу слідчого і я сам в слідчого уточнив чи можна вам надати. Він відмовив, сказав, що можете надати з приводу того що був обраний запобіжний захід, персональні дані він заборонив озвучувати.
Для того, хто не в темі, поясню. Прізвище, ім'я, по-батькові адвоката і судді у відкритому судовому засіданні – це зовсім НЕ інформація з обмеженим доступом.
Зокрема в Єдиному реєстрі адвокатів України є не лише всі прізвища адвокатів, а й їхні адреси, електронні адреси і телефони. Так само як і прізвища суддів – відкрита інформація. А гласність судового засідання передбачає навіть відеозйомку всіх цих осіб, включно з прокурором і слідчим.
В Київському офісі ДБР нам теж інформацію з цього приводу не надали.
Як ця інформація може нашкодити слідству дізнатися у слідчого не можна – хто цей слідчий ДБР, який так приховує відкриту інформацію, теж не кажуть. Як оскаржити дії слідчого, прізвища якого не знаєш?
Хто слідчий – таємниця ДБР
Друга розмова журналістки «Четвертої влади» з Леонідом Матвєйцем.
– Якщо я хочу підготувати скаргу на перешкоджання журналістській діяльності, я не можу отримати ім’я і прізвище слідчого який мені перешкоджає? – журналістка.
– Ви зараз говорите не те, що перешкоджає, якщо перешкоджає, це маєте говорити про те, що слідчий чинив якісь неправомірні дії на вашу думку.
– А на вашу думку це не правомірні дії приховувати прізвище судді і адвоката, які озвучувалися у відкритому судовому засіданні?
– У нас є офіційний сайт і доступ до публічної інформації. І можна викласти лист на ім’я керівника територіального управління що не надають вам таку інформацію (стаття 34 Конституції передбачає, що спосіб збору інформації – усно, письмово чи в інший спосіб – вибирає запитувач, а не вказує, той, хто має надати інформацію – авт.).
– Так і буде, але мені потрібно для цього прізвище та ім’я слідчого.
– Але мій керівник – перший заступник директора – це начальник слідчого управління, якому я задав питання, його є координати на сайті Кушнір Сергій Сергійович. Я йому задав питання чи можу я надати інформацію щодо слідчого він сказав що ні.
– А чому ви не можете мені надати? Якщо декларація слідчого має бути на сайті НАЗК.
– Але ви запитуєте з приводу конкретного кримінального провадження. Згідно статті 19 Закону «Про державне бюро розслідувань» інформація щодо проходження служби працівниками Державного бюро розслідувань надається виключно з дозволу директора. Це в законі чітко передбачено.
(Насправді стаття 19 – це про соціальне і пенсійне забезпечення. Очевидно посадовець мав на увазі частину 1 статті 18. Де, зокрема, йдеться про те, що «Відомості про проходження служби працівниками Державного бюро розслідувань надаються з дозволу Директора Державного бюро розслідувань або його заступника» – авт.)
– Я зрозуміла цей момент. Скажіть мені, будь ласка, на основі якого закону ви не можете мені надати прізвище судді і адвоката?
– На жаль, не готовий сказати. Я зараз трошки у відрядженні на перевірці і мені трохи не зручно виясняти ці всі моменти.
Яким чином приховування інформації про те, хто слідчий у справі забезпечить безпеку працівника ДБР невідомо.
Адже це відкрита інформація. Її знають в суді (ймовірно вона скоро фігуруватиме в ухвалі суду у Єдиному реєстрі судових рішень), її знає підозрювана і її адвокат, прокурор і будь-який інший громадянин, що був присутній у відкритому судовому засіданні.
Якщо цю інформацію можна якось використати проти слідчого, то це, очевидно, робитиме хіба що зацікавлена особа, а така особа знає хто слідчий. Тому логіка в такому приховуванні така собі.
Більше схоже на «ігри в агентів».
Тим часом Кримінально-процесуальний кодекс саме слідчому і прокурору дозволяє визначати яку інформацію можна повідомити суспільству. Військова прокуратура часто приховує хто прокурор у справі, а ДБР приховує хто слідчий.
Іди і взнай щось у посередників. А якщо не взнаєш, то як оскаржити дії того, чийого прізвища не знаєш?
Чому відкритість – це важливо
Можливо коли ми житимемо в демократичному правовому суспільстві сталого розвитку, громадський контроль за діяльністю державних органів буде менш важливим ніж нині, коли корупція – одна з найбільших проблем суспільства.
Мій досвід і досвід колег показує, що таргани бояться світла. Де темно – там простіше робити мутні речі. А люди, які знають, що за ними спостерігають – намагаються краще працювати.
Ні прокурорів (колишніх прокурорів в ДБР близько 30%) ні інших правоохоронців ні в вищих закладах освіти ні під час роботи не вчать комунікувати. По простому – спілкуватися із суспільством. Чи то напряму, чи через ЗМІ.
Як наслідок – і до прокуратури, і до інших правоохоронних органів у суспільства низький рівень довіри (виняток – Патрульна поліція, яку допомогли створити грузинські реформатори).
Тоді грузинка Ека Згуладзе, яка працювала першим заступником міністра МВС, розповідала як вони реформували грузинську поліцію. Зокрема про те, що 50% роботи їхньої команди в Грузії – була комунікація із суспільством – пояснення чому робляться ті чи інші кроки.
А в нас виходить абсурдна ситуація. Суспільство оплачує роботу тих, кому не довіряє.
Потім в суді справи розвалюються, зокрема й через процесуальні порушення слідчих і прокурорів. Або заминаються («рішаються»). Або й доходить до якогось незначного покарання, тільки чи знаєте ви начальників-корупціонерів, які отримують реальні строки?
Як ми перевіряли, не завжди у цьому винні судді. Часто через непрофесійну роботу слідчих і оперативників, або й прокурорів, уникають реального покарання справжні корупціонери.
Ми намагатимемось оскаржити неправомірні, на нашу думку, дії працівників ДБР і Військової прокуратури із систематичного приховування відкритої інформації.
А свою позицію ДБР висловило в коментарі з офіційної сторінки у Фейсбук:
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти