Десятки мільйонів на комунальні маршрутки до «Щасливого» та інших: що не так із пропонованою закупівлею транспорту у Рівному
Замість розвитку екологічного та пасажиромісткого електротранспорту Рівне хоче купити сотню комунальних маршруток у кредит за 325 мільйонів. Ці маршрутки мають забезпечити мікрорайони забудовників.
Маршрутки для нових мікрорайонів
26 вересня 2023 року заплановане засідання двадцятої сесії Рівненської міської ради. На ньому планують затвердити «Програму розвитку автомобільного транспорту загального користування Рівненської міської територіальної громади на 2023-2027 роки». На перші 20 автобусів планують брати кредит.
Проєкт програми розробив Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, яким керує Руслан Гудима – кандидатура від політичної сили «Рівне разом».
У ньому йдеться, що загалом до 2027 року на купівлю малогабаритних автобусів (маршруток. – Ред.) та автобусів великої пасажиромісткості, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, планують витрати 325 мільйонів гривень.
Як йдеться у проєкті рішення, залучення цих автобусів «дасть змогу вирішити питання оптимізації маршрутної мережі та охоплення пасажирським транспортом новозбудованих житлових комплексів, зокрема “На Щасливому”, “Басів схил”, “Спектрум” та інших».
У проєкті також прописали очікувані результати програми. Серед них:
- підвищення рівня безпеки у громадському транспорті загального користування;
- покращення екологічного стану в місті;
- стимулювання інвестиційної діяльності у сфері міського громадського транспорту;
- розвиток муніципального автомобільного транспорту, забезпечення перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями;
- достовірний облік пільгових категорій пасажирів.
Виконувати програму буде комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс».
Перша закупівля – 20 малогабаритних автобусів
На сайті Рівненської міської ради також є проєкт рішення про надання дозволу «Рівнеелектроавтотрансу» на отримання кредиту та на укладання договорів на придбання до 20 малогабаритних автобусів.
На це планують залучити до 60 мільйонів гривень кредитних коштів.
Тобто комунальному підприємству, яке опікується тролейбусами, нав'язують бензинові або дизельні маршрутки. В кредит. За гроші рівненських платників податків. Зокрема, щоб забезпечити транспортом мікрорайони рівненських забудовників. І при цьому говорять про «покращення екологічного стану в місті».
Активіст – «пустять на нерентабельні маршрути»
Рівненський архітектор, урбаніст та велоактивіст Сергій Ковальчук 1-го вересня поширив пост на своїй сторінці у фейсбуці:
«Поки сусідні облцентри закуповують тролейбуси та великі сучасні низькопідлогові автобуси, Рівне хоче купити в кредит 20 маршруток, щоб пустити їх на “нерентабельні” маршрути, а приватників лишити тільки біля “жирних” напрямків.
При цьому в комунальному підприємстві "Рівнеелектроавтотранс" ні ремонтної бази для маршруток, ні місць відстою, ні водіїв... – нічого».
За два дні до сесії Сергій Ковальчук написав ще один пост, що «рівненських депутатів у вівторок схилятимуть проголосувати за кредит для купівлі "комунальних маршруток"».
Додав також, що Житомир отримав 25 автобусів від Естонії та Німеччини, але весь транспорт не використовують, бо не вистачає водіїв.
Прокоментувати, чому вважає, що комунальний транспорт пустять на нерентабельні маршрути і що закуповувати малогабаритні маршрутки – погана ідея, Сергій Ковальчук відмовився.
Місто може стати «заручником» цієї закупівлі
В.о. начальника управління вуличної інфраструктури Львова Павло Сирватка для читачів «Четвертої влади» проаналізував, наскільки виправданим є затвердження у Рівному «Програми розвитку автомобільного транспорту загального користування рівненської міської територіальної громади на 2023-2027 роки».
Для цього Павло Сирватка ознайомився із дослідженням про пасажиропотік у Рівному, яке розробив Національний університет водного господарства та природокористування на замовлення Департаменту інфраструктури і благоустрою Рівненської міської ради у 2021 році. На цю програму тоді витратили 198 тисяч гривень.
Павло Сирватка звернув увагу, що автори дослідження пропонують замінити малогабаритні маршрутки на автобуси та тролейбуси великої місткості.
Також він каже, що в умовах воєнного стану набагато важче знайти нових працівників:
«На відміну від тролейбусів, близько половини водіїв яких в Україні – жінки, більшість водіїв автобусів – чоловіки, які мають мати відповідне здоров’я, вік та навички професійного водія, що зараз дуже потрібне Збройним Силам.
Тож є значний ризик, що куплені за гроші громади автобуси стоятимуть в очікуванні водіїв, а пасажири далі чекатимуть на зупинках».
Про закупівлю малогабаритних автобусів пан Сирватка каже таке:
«Якщо купувати малі автобуси, які їздитимуть непопулярними маршрутами, витрати міста на систему громадського транспорту лише зростуть. Якщо ж нові автобуси будуть працювати на однакових умовах з приватними перевізниками, є ризик зберегти і решту умов перевезення такими, які вже є.
Ще й наступні 8-10 років при кожній зміні маршрутів будуть прагнути штучно зберігати достатню кількість маршрутів для «малих» автобусів, бо ж на відміну від приватного перевізника, місто не може легко «перекинути» їх на приміські маршрути або передати в інший населений пункт.
Фактично, місто може стати «заручником» своєї закупівлі на наступний десяток років, хоча приватний бізнес може забезпечити підвищення якості перевезень на «непопулярних» маршрутах меншою ціною».
«Маршрутки середньої місткості з усіма зручностями»
Директор Департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима розповів «Четвертій владі», що завдяки програмі, яку будуть затверджувати на сесії у вівторок, планують оновити автопарк. Автобуси мають відповідати стандарту не нижчому за Євро-5.
Також директор департаменту стверджує, що купувати будуть не малогабаритні автобуси, як вказано у проєкті рішення, а автобуси середньої місткості, розраховані на 52 місця, з яких 22 – сидячі. Також в автобусах має бути низька підлога, пандуси та місця для людей з інвалідністю.
Проблему з нестачею водіїв пан Гудима пропонує вирішувати так:
– Будуть скорочуватися маршрутні перевезення, які на сьогодні не відповідають рівню якості. Відповідно, водії будуть вивільнятися з цих місць, а ми зможемо їм запропонувати місця в нас. Плюс, ми розраховуємо, що будемо на конкурентних умовах співпрацювати на ринку. Водії ж переходять від одного підприємства на інше. Також ми можемо навчати водіїв.
Але Руслан Гудима уточнив, що це все поки плани, бо ще немає рішення депутатів про закупівлю та отримання кредиту.
Продовження: Хто з депутатів погодився віддати десятки мільйонів на комунальні неекологічні маршрутки
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти