Дрон уже придбали, а інспекторів набрати не можуть: на якому етапі рівненська муніципальна варта за пів року після старту

Майбутній офіс Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради знаходиться в житловій п’ятиповерхівці на перехресті вулиць Степана Бандери і Соломії Крушельницької. Але відноситься до вулиці Степана Бандери. Керівник департаменту Андрій Пасічник каже: ремонт іще не робили, «на тижні буде виготовлена проєктно-кошторисна документація»
Джерело
Колаж «Четвертої влади» зі скрину супутникового зображення google і фото із сайту Рівнеради

Адміністрацію набрали – інспекторів не змогли, бо мало охочих. Обладнання частково придбали, форму й логотип замовили, авто на підході – а в офісі ще й кіт не валявся. Адміністрація опрацьовує одночасно кілька напрямків, але коли рівняни побачать інспекторів на вулицях – невідомо. Хоч саме заради цього і створювали муніципальну варту.

Як формується з нуля муніципальна варта у Рівному і на якому етапі нині, через пів року після оголошення про її створення, а також чому керівник приховує розмір своєї зарплати читайте у цій публікації «Четвертої влади».

Деталі процесу нам розповів директор Департаменту муніципальної варти Рівненської міської ради Андрій Пасічник. 

Про створення муніципальної варти у Рівному говорять вже тринадцятий рік, з 2008-го.

У кінці квітня 2021 року відбулася презентація, на якій троє міських депутатів повідомили, що її нарешті створять. Це були Наталія Майорова та Павло Алексєвич з «Європейської солідарності» і Світлана Марчук із «Рівне разом».

Створення муніципальної варти у Рівному – один із пунктів програми «Європейської солідарності», яку її депутати мають виконати за чинної каденції (2020–2025 роки).

Про саму презентацію і якою бачать муніципальну варту рівненські депутати «Четверта влада» писала в публікації «Майбутня муніципальна варта Рівного: що робитиме, кого штрафуватиме і скільки коштуватиме».

У цій публікації ми детально розповідаємо, на якому етапі створення перебуває муніципальна варта у кінці листопада 2021 року.

До Положення про муніципальну варту мали зауваження

29 квітня 2021 року депутати Рівненської міської ради проголосували за створення Департаменту муніципальної варти. Однак до Положення про департамент мали зауваження юридичного характеру. 

Наприклад, депутат і адвокат Микола Бляшин казав, що «службові особи міської ради будуть посібниками злочину, який називається “незаконне проникнення до житла та іншого володіння особи”».

Він мав на увазі пункт 4.3 Положення і кілька його підпунктів. У них було написано, що працівники департаменту «під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин (тільки в разі нагальної потреби) мають право безперешкодно в будь-який час доби входити на територію і в приміщення підприємств, установ і організацій; на земельні ділянки та в приміщення громадян або ж тимчасово обмежувати чи забороняти доступ людей на окремі ділянки чи об’єкти.

Також Микола Бляшин казав, що фінансування департаменту з «інших джерел, не заборонених чинним законодавством» (пункт 1.3 Положення) – це порушення антикорупційного законодавства.

Через ці зауваження до Положення про департамент внесли зміни і 22 липня на сесії їх затвердили.

Щось прибрали, щось змінили, щось додали

Ми вивчили обидва варіанти Положення і виявили більше десятка найбільш помітних змін. 

А саме, вже у пункт 1 у загальних положеннях окреслили сферу діяльності: благоустрій, торгівля, реалізація тютюнових виробів та алкогольних напоїв, дотримання правил утримання домашніх тварин і паркування, належне утримання громадської території, використанням її за призначенням, контролю за озелененням, його збереженням та відновленням (раніше був ширший опис сфери повноважень).

Повністю вилучили пункт 4.3, про який говорив Микола Бляшин.

Додали контроль за дотриманням Правил утримання домашніх тварин, за «виконанням порядку встановлення тимчасових споруд», за дотриманням карантинних правил.

Додали, що муніципали можуть не лише разом із поліцією, а й самостійно забезпечувати правопорядок під час демонтажу незаконно встановлених об’єктів. 

Додали, що муніципали можуть як доказ використовувати фото і відео, зняті іншими людьми чи камерами, «що працюють в автоматичному режимі».

Додали, що департамент «проводить профілактичну роботу щодо порушень законодавства», на які уповноважений реагувати; подає позови до суду про відшкодування завданої шкоди і подає інформацію для сайту Рівнеради про свою діяльність.

Додали права та обов’язки директора департаменту: він самостійно призначає та звільняє працівників, «крім тих, призначення і звільнення яких належить до відання міського голови» (яких саме не уточнено); візує проєкти рішень міськради, виконкому чи міського голови з питань компетенції муніципальної варти; не рідше одного разу на рік має звітувати перед депутатами про свою роботу.

Подекуди замінили поняття, як-от: слова «участь у» або «захист» замінили на «сприяння», слово «рейди» замінили на «профілактичні відпрацювання».

Змінили формулювання «здійснює контроль за здійсненням суб’єктами господарської діяльності  вуличної (в тому числі літньої) торгівлі» на «здійснює контроль за недопущенням незаконної торгівлі та торгівлі з рук у невстановлених місцях».

Додали, що виконком уповноважив працівників департаменту «під час виявлення порушення законодавства складати протоколи та виносити постанови про адміністративні правопорушення відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення».

Написали, що муніципальні інспектори можуть видавати приписи щодо «порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг» (мова про обмірювання, обважування, обрахування, перевищення встановлених цін і тарифів або інший обман).

Написали, що муніципальні інспектори можуть видавати приписи щодо «незаконного вивезення сміття у невстановлені місця на території Рівненської міської територіальної громади».

Уточнили, що інспектори «самостійно або за допомогою органів» поліції можуть перевіряти в людей документи для встановлення особи, коли складають протокол чи припис.

Уточнили, що муніципали можуть не лише виявляти і фіксувати неправильне паркування, а й виносити про це постанови «у справах про адміністративні правопорушення».

Директор департаменту Андрій Пасічник каже, що були зауваження і від прокуратури, бо в першому варіанті Положення були «прописані повноваження» поліцейських. Щоб це виправити, він зустрічався із керівниками національної та патрульної поліції і служби з надзвичайних ситуацій.

– Вони ознайомилися з Положенням, кожен дав свої правки, як вони бачать. На сесії нове Положення було приведене до норм чинного законодавства, – каже Андрій Пасічник.

Приміщення не готове

23 липня 2021 року Департамент муніципальної варти отримав своє приміщення. Воно знаходиться на вулиці Степана Бандери, 44 на першому поверсі. Загальна площа 494,3 квадратних метри.

– Це нежитлове приміщення в житловому будинку. Воно зовсім не адаптоване під офіс, там голі стіни і нічого немає, – каже Андрій Пасічник.

Такий вигляд всередині мало приміщення майбутнього офісу рівненської муніципальної варти влітку 2021 року, коли департамент його «отримав». Фото з my.rv.ua 

Щоб привести до ладу це приміщення, спочатку треба розробити проєктно-кошторисну документацію. Ці документи – перший етап. У них будуть сплановані роботи і їхня вартість. Потім мають провести конкурс на сам ремонт, щоб обрати його виконавця. Станом на 18 листопада тендер на розробку проєктно-кошторисної документації не оголошувався. 

Є підписаний із рівненським приватним підприємством «Графіт проджект» договір вартістю 3 тисячі 905 гривень на проведення інвентаризації приміщення та виготовлення технічної документації. Роботу мають зробити до 28 листопада поточного року.

Люди не спішать

Станом на середину листопада 2021 року, Департамент муніципальної варти вже мав свого директора, головного бухгалтера і головного спеціаліста-юриста. 

Директор Андрій Пасічник призначений розпорядженням рівненського міського голови 10 червня 2021 року.

Андрій Пасічник зареєстрований у Львові, йому 27 років. Закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, захистив диплом, відслужив строкову службу у лавах Національної гвардії України. Після служби влаштувався на роботу в поліцію. До призначення керівником Департаменту муніципальної варти був слідчим Залізничного відділу ГУНП у Львівській області. Фото з сайту Рівнеради

Журналістка спитала Андрія Пасічника, чому, на його думку, саме він став очільником рівненської муніципальної варти.

– Склалося так, що коли створювався департамент, далекі знайомі тих, хто створював департамент, звернулися до мене за порадою, бо я цікавився, як працює муніципальна варта у Львові. Я радив, давав якісь свої пропозиції, як би було добре. Після цього мені запропонували очолити департамент, – пояснив Андрій Пасічник.

Каже, що його б не призначили, «якби міський голова не побачив потенціал, що я розберуся, як правильно налагодити роботу».

За словами Андрія Пасічника, до появи бухгалтера і юриста він сам як директор займався «оформленням» департаменту.

– Ми найняли вже бухгалтера і юриста. До того часу робив усе, що міг, сам як директор. Подав у Казначейство частину документів для відкриття рахунків. З’явився бухгалтер – ми почали освоювати гроші. Запустили першопочаткові тендери, – каже Андрій Пасічник.

З 5 жовтня до 5 листопада 2021 року департамент проводив конкурс на вакансії трьох старших інспекторів та сімнадцяти інспекторів. Це двадцять працівників. За словами Андрія Пасічника, один старший інспектор був прийнятий до конкурсу.

Андрій Пасічник каже, що на завершення конкурсу було лише шестеро охочих. У двадцятих числах листопада стало восьмеро. 

– Ми намагалися зробити розголос, розповсюджували у засобах масової інформації. Я відвідав центр зайнятості, повідомив, що у нас відбувається цей конкурс, – каже Андрій Пасічник.

Тим не менше, на сайті Рівнеради оголошення про прийом на роботу інспекторів містить нуль інформації про умови роботи – лише про вимоги до кандидатів.

Ми запитали про грошову винагороду і про умови роботи.

За словами керівника, зарплата, яку пропонують старшому інспектору – близько 12 тисяч 400 гривень. Інспектору – близько 12 тисяч 100 гривень.

Але коли ми запитали про його зарплату, то отримали дивні відмовки:

  • «без проблем але через запит на отримання публічної інформації» (за законодавством, спосіб, у який мають надати інформацію, вибирає запитувач – ред)
  • «є речі, які просто так не розголошуються», «по телефону і в месенджері – це такі речі», «є ж якась конфіденційна інформація» (пропонуємо керівнику вивчити частину 5 статті 6 Закону «Про доступ до публічної інформації», яка передбачає заборону обмеження інформації про виплату бюджетних коштів конкретним фізичним і юридичним особам – ред)
  • додав: «середню, як усі начальники управлінь, з усіма надбавками і всім іншим» (буде привід дізнатися скільки отримують всі начальники управлінь – ред)

Робочий день інспекторів триватиме... «поки що працюємо над графіком». Робочий тиждень поки стандартний і не перевищуватиме 40 годин, згідно з трудовим законодавством. Позмінний графік не виключається, подобових чергувань поки не планують. Якщо час покаже, що треба, то робочий графік коригуватимуть.

Андрій Пасічник каже, що поки що груп швидкого реагування створювати не будуть. Але як буде потреба, то створять або в межах штатного розпису, або добиратимуть людей.

Загалом, як і планували, у штаті департаменту має працювати двадцять чотири людини.

Муніципальна варта – не каральний орган

Сфера діяльності інспекторів муніципальної варти лишилася незмінною:

вони стежитимуть за дотриманням правил благоустрою, утримання тварин і паркування авто.

– Повноваження щодо контролю за благоустроєм ми отримали. Рішенням виконавчого комітету працівників департаменту уповноважили складати протоколи за визначеними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення і виносити постанови власне по правилах паркування, – каже Андрій Пасічник.

Головним завданням муніципальних інспекторів буде попереджувати порушення. 

– Ми не створювали департамент як каральний орган. Ми говоримо про попередження правопорушень. Інспектори будуть із цим справлятися, – каже Андрій Пасічник. 

Директор розповідає, що інспекторів треба сприймати як посадових осіб органу місцевого самоврядування. У них буде форменний одяг, розпізнавальні знаки і посвідчення. Тому людям потрібно зважати, якщо до них звертатиметься муніципальний інспектор.

– Людина зобов’язана йому представитися, бо він уповноважений на дії. Якщо порушник категорично відмовляється це робити, інспектор може викликати патрульну поліцію, у якої є доступ до баз даних для встановлення особи порушника, – каже Андрій Пасічник.

За його словами, спочатку розбиратимуться із неправильним паркуванням: «з цим стикаються усі і щодня, і водії, і пішоходи». За рештою напрямків теж працюватимуть, але «це не справа одного-двох днів».

– Усі пріоритети залишилися, але на це потрібен час. Департамент створюється з нуля, і хочеться, щоб він працював якісно і на благо громади, – каже директор.

Правила благоустрою – у процесі оновлення. Цим займається Департамент інфраструктури й благоустрою. У жовтні поточного року їх обговорювали і приймали пропозиції щодо змін. 15 листопада 2021 року на сайті Рівнеради з’явився проєкт рішення про їхнє затвердження. 

У попередній публікації ми конкретизували, на які саме складові благоустрою муніципали матимуть повноваження реагувати.

Обладнання для роботи вже закуповують

За інформацією з порталу публічних закупівель «Прозорро», вже провели тендери на закупівлю:

  • друкованої продукції з елементами захисту;
  • дизайнерських послуг із розробки логотипу департаменту;
  • послуг мобільного зв’язку;
  • шести універсальних мобільних батарей Xiaomi Mi 3 NEW 10000mAh;
  • примірника та пакету оновлень (компонент) до комп’ютерної програми «M.E.Doc», модуль «Звітність»;
  • трьох захищених носіїв інформації;
  • двох лазерних принтерів Canon i-sensys mf237w;
  • шести планшетних комп’ютерів;
  • чотирьох картриджів з тонером Canon 737;
  • одного пілотованого літального апарату (дрон) DJI Mavic Air 2S Fly More Combo;
  • двох моноблоків Intel 2-core Pentium G6400
  • шестисот дев’яноста чотирьох канцелярських товарів;
  • двадцяти чотирьох комплектів форменого одягу;
  • дев’ятнадцяти нагрудних камер;
  • однієї розробки проєктно-кошторисної документації на будівництво комплексної системи відеоспостереження та відеоаналітики у Рівненській міській територіальній громаді;
  • одного навчання спеціалістів з питань здійснення публічних закупівель;
  • одного автомобіля Renault Duster (або еквівалент).

За словами Андрія Пасічника, на автомобілі муніципальної варти будуть їздити працівники швидкого реагування.

– Плануємо створення груп швидкого реагування на повідомлення. Це буде для них. І для інспекторів, наприклад, щоб працювати у Квасилові, – пояснює директор.

На його думку, одного авто має вистачити. Та й коштів виділили на одне.

– Наскільки мені відомо, у Луцьку одне авто, і їм вистачає. Враховуючи, що Луцьк – схоже за розмірами й за кількістю населення місто, то я впевнений, що і нам вистачить одного авто, – каже Андрій Пасічник.

Систему відеоспостереження департамент отримав на баланс 30 вересня 2021 року. Андрій Пасічник каже, що за результатами інвентаризації виявилося, що частина камер не працює.

– Плануємо їх відремонтувати і працюємо над розбудовою нової системи відеоспостереження, – розповідає директор.

Запитуємо в Андрія Пасічника, чи матимуть інспектори засоби індивідуального захисту на випадок неадекватної поведінки людей. Наприклад, газові балончики.

– Працівники департаменту не матимуть жодних спецзасобів для самозахисту. Спецзасоби, такі як палиця резинова чи балончик газовий, можуть носити при собі тільки учасники громадських формувань з охорони громадського порядку. Якщо будуть виникати конфліктні ситуації, ми будемо звертатися до працівників поліції, – пояснив Андрій Пасічник.

Скільки це коштує

На діяльність муніципалів у 2021 році у кінці липня з міського бюджету виділили 17 мільйонів гривень. Андрій Пасічник пояснює: цю суму треба ділити на три частини:

  • на ремонт приміщення має піти 4 мільйони 627 тисяч гривень;
  • на побудову нової системи відеоспостереження заплановано витратити 7,5 мільйонів гривень (1,5 мільйони вже пішло на розробку документації);
  • лишається приблизно до 5 мільйонів гривень, які мають використати до кінця року.

За словами Андрія Пасічника, гроші на ремонт ще не задіяні.

За інформацією з «Прозорро», використано вже 2 мільйони 195,7 тисяч гривень. Сюди входять закупівлі з описаного переліку, витрати на технічну інвентаризацію майбутнього офісу муніципальної варти і перевірку системи відеоспостереження на справність.

Придбання службового авто нині в процесі: пропозиції прийняті і вивчаються. У бюджеті департаменту на його купівлю заклали 500 тисяч гривень. Пропозиції трохи дешевші: 494,5 тисячі і 495 тисяч.

Колектив рівненської муніципальної варти та її матеріальна база – у процесі формування.

Коли рівняни побачать інспекторів на вулицях, не зрозуміло. Андрій Пасічник каже, що всі необхідні процеси він запустив.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте