Як ми чергували з муніципальною вартою Рівного: штрафи за паркування і сміття

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

За місяць до повномасштабного вторгнення росіян, озброївшись інформаційними листівками, на вулиці Рівного вийшли інспектори тоді ще новоствореної муніципальної варти. Першочергово вони мали займатися проблемою хаотичного паркування, а в цілому – порушеннями правил благоустрою у місті.

Та до штрафів для любителів запаркуватися абиде дійшло тільки нещодавно – з 22 грудня. Як працюють інспектори відділу контролю за благоустроєм та інспектори відділу контролю за паркуванням ми побачили під час чергування з муніципальною вартою.

Восьма ранку. Разом зі старшим інспектором муніципальної варти Василем Валькевичем та інспекторкою Анастасією Чень ми йдемо на тролейбус та їдемо за зверненнями від рівнян.

муніципальна варта
Вартівці на виклики їздять громадським транспортом

–  Це Степана Бандери, 62 А, біля будинку. Звернулися мешканці будинку, що цей автомобіль стоїть на зеленій зоні і збираються там молоді люди, які вживають спиртні напої і смітять, – показує фото закинутої автівки старший інспектор відділу контролю за благоустроєм Департаменту муніципальної варти Василь Валькевич.

Закинуте авто в дворі будинку, яке вартівці попросили забрати

– Ми знайшли власника цього автомобіля, який мешкає в цьому будинку. Він нам пообіцяв це за пару днів забрати із зеленої зони. Зараз ми їдемо перевірити чи він виконав свою обіцянку чи ні.

Інспектори пересуваються містом пішки або на тролейбусі. На комунальний транспорт їм видають проїзний квиток. Маршрутки оплачують з власної кишені.

проїздний
Проїздний на тролейбус для вартівців. Першого разу ми їздили з муніципальною вартою 23 листопада

Дорогою нам розповідають, що інспектори муніципальної варти працюють у двох відділах. Це відділи контролю за паркуванням та контролю за благоустроєм.

Ще є проєкт «Безпечне місто» – вуличні відеокамери, за які відповідає муніципальна варта.

–  Відділ контролю за благоустроєм контролює дотримання правил благоустрою, а саме – це викид сміття в неналежному місці, це несанкціонована обрізка дерев, це паркування на зелених зонах, на тротуарах безпосередньо, це недотримання чинного законодавства в сфері благоустрою, – каже інспекторка відділу контролю за благоустроєм Департаменту муніципальної варти Анастасія Чень.

Анастасія Чень
Інспекторка відділу контролю за благоустроєм Департаменту муніципальної варти Анастасія Чень

Ми прибули на вулицю Степана Бандери, 62 А, де мешканцю вартівці попередньо склали припис прибрати поламане припарковане авто на зеленій зоні поруч з будинком.

Інспектори телефонують голові ОСББ, спілкуються про те, як швидко порушник відреагував на припис. Авта на зеленій зоні вже немає.

Рушаємо далі за спланованим маршрутом.

На вулиці Київська, 79 мешканці будинку самовільно облаштували перешкоди для паркування автомобілів.

Самовільне встановлення такого типу перешкод – заборонене правилами благоустрою

Попередньо інспектори склали припис та провели бесіду з головою ОСББ, щоб він пояснив співвласникам, що їх оштрафують, якщо вони не приберуть ці перешкоди.

–  Ми бачимо осталось тільки три бар'єрчика з чотирнадцяти чи дванадцяти штук. Ось це все тут були бар'єрчики, – показує інспектор.

Більшість власників самовільно встановлених бар'єрів у цьому дворі їх прибрали. Залишився лише пошкоджений асфальт, який тепер може руйнуватися від замерзлої води в цих ямках

– Стараємося надати припис, щоб люди зрозуміли, що незаконно встановлювати такі перешкоди, – каже Василь Валькевич.

Питаємо, а де ж людям паркуватися біля будинку.

–  Я вважаю, що є проблеми в цьому, але ж якщо власник автомобіля захоче не поставити під під'їзд, то він поставить у нормальному місці, припаркує гарно машину, – вважає інспектор Василь Валькевич.

– Треба щоб голови ОСББ працювали більше з нашою міською владою і щось вирішували у дворі. Може десь архітектура, десь і благоустрій, комісії може виїжджали, щось допомагали. Чи щоб звертався голова ОСББ до них і робились якісь парковочки. Де можливо це зробити.

Василь Валькевич
Старший інспектор відділу контролю за благоустроєм Департаменту муніципальної варти Рівного Василь Валькевич

Інспектори кажуть, що комунікація з головами ОСББ допомагає швидше вирішувати ситуації з благоустроєм на прибудинкових територіях.

–  Так само буває, коли голови ОСББ не йдуть на контакт. Було таке звернення, де голова ОСББ навпаки не йшов нам на зустріч, а стояв за своїх мешканців-порушників. Тому що він так само водить автомобіль, він так само його там паркує у дворі і так само стоїть обмежувач паркування. Він казав, я вам не буду здавати своїх людей, робіть що хочете, – розповідає інспекторка Анастасія Чень.

Біля колишнього супермаркету «Вопак» інспектори наштовхуються на непорозуміння зі сторони орендарів приміщень, яким намагаються пояснити, щоб ті стежили за чистотою території біля входу у будівлю.

Цей імпровізований смітник з розкиданим сміттям – теж порушення правил благоустрою

Таким чином вони відреагували на звернення на гарячу лінію муніципальної варти. Але один з орендарів, з яким говорять вартівці, каже, що він не ставив цей імпровізований смітник, тому не буде його прибирати.

– Питання хто ставив цей смітник? Якщо людина поставила, то вона має за нього відповідати. А я знаю точно, шо не ставили..., – каже чоловік, який орендує приміщення.

Лише працівниця мобільної кав’ярні, після чемного прохання вартівців, погодилася прибрати коробку і біля коробки, яку поставили як смітник.

Працівниця мобільної кав'ярні поруч з цим смітником, погодилася його прибрати

Інспектори відділу звертаються до містян, які стали свідками порушення благоустрою в місті, повідомляти про це на номер 067 313 83 19 у вайбер, телеграм або на офіційну сторінку варти у фейсбуку.

А це інспектор відділу контролю за паркуванням Департаменту муніципальної варти Роман Тудзьо. З ним ми чергували 27 грудня.

Роман Тудзьо
Роман Тудзьо – один з трьох інспекторів відділу контролю за паркуванням

Він працює з водіями, які паркують автівки абиде. Інспектори цього відділу також ходять містом на своїх двох.

Після моніторингу міста, варта склала перелік вулиць, де через хаотичне паркування утворюються затори та небезпечні ситуації.

Це сім вулиць:

  • Соборна (від перехрестя з вулицями Міцкевича-Чорновола до мосту біля базару),
  • вулиці 16 Липня,
  • Сагайдачного,
  • Здолбунівська,
  • Симона Петлюри,
  • Гетьмана Мазепи,
  • Набережна.

Маршрут Романа Тудзьо – в межах цих вулиць. Через брак персоналу, інспектори відділу контролю за  паркуванням поки не виїжджають за зверненнями містян.

Після того, як інспектор побачив припарковане з порушеннями авто, він зафіксував його на фото, як доказ. Через п’ять хвилин, створив повідомлення, яке вклав між склом та двірниками і сфотографував вдруге, щоб був доказ, що він повідомив водія.

Інспектор вкладає квитанцію зі штрафом
Квитанція в целофановій упаковці, щоб не розмочив дощ

Якщо водій заплатить штраф протягом 10 днів, то це 170 гривень, якщо пізніше – 340.

Донедавна інспектори залишали біля таких авто інформаційні листівки або пояснювали водіям, що так робити не можна, але з 22 грудня 2022 року почали створювати повідомлення про штрафи.

Станом на 17 січня інспектори створили понад 1000 таких сповіщень за різні порушення правил паркування і зупинки.

Рухаємося далі вулицею Соборна.

– Ну, далі буде куча рутинної роботи, бо це все стоїть неправильно, – каже Роман Тудзьо.

«Рутинна робота» – це припарковані з порушенням автомобілі. На місце виїжджаючих паркуються нові.

Купа рутинної роботи із паркувальниками під знаком «Зупинка заборонена» поруч з базаром

– Тому що там є знак «Зупинка заборонена», який розповсюджується геть до перехрестя за мостом.

Знак «Зупинка заборонена» поширюється на весь відрізок вулиці аж до перехрестя за мостом

Парковок організованих масових немає. Є, наприклад, під мостом парковка. Ну, вони там не паркуються, але вона там є. Перша година безкоштовна, а далі 10 гривень за годину, – каже інспектор.

Одні водії ігнорують повідомлення і їдуть. Інші починають сварку із наріканням «а де ж нам паркуватися». Декотрі, після зауваження інспектора, дякують, та від’їжджають. А є такі, що починають вмовляти «не карати», як ось ця жінка.

Жінка, яка порушила правила зупинки, почала вмовляти інспекторів не штрафувати її

– Слухайте, добрий день. Я вас прошу, я після операції, я вам шов покажу, не наказуйте мене. Я вже й так слухайте. Я вже їду, – каже жінка.

– На жаль, я зробить нічого не можу. Це вже ваше повідомлення про адміністративне правопорушення, – відповідає інспектор, – Я нічого зробити не можу. Воно вже створене.

– Ну, зробіть будь ласка, – просить жінка.

– Повідомлення вже створене, в систему внесене. На майбутнє намагайтесь тут не зупинятись. Єдине, шо я вам підкажу, там якщо за 10 днів заплатити, то буде 170  гривень, не 340. Але треба заплатити і скинути квитанцію на номер. Там все написано, – пояснює інспектор.

– Ну і шо зробить? Виручіть мене, – звертається до інспектора жінка.

– Заплатити 170 гривень, як варіант, – відповідає інспектор. – Я на роботі, я свою роботу роблю, я вам нічим допомогти не зможу.

– Совісті вопщє у вас нема, знаєте? Нахали! Хотіла по-людськи, а воно…(далі не розбірливо), – жінка сідає в авто і кричить.

Жінка не добилася вмовляннями, щоб її не штрафували і обізвала вартівців безсовісними нахалами

– Бачте, люди більш ефективно починають реагувати на зауваження, можна так сказать. Більш агресивно, тому шо реальний штраф – це вже не папірець, який можна десь там викинути, – коментує інспектор.

Ми запитали у інспектора, що ж робити водіям, де паркуватися.

– Це не до нас точно запитання. Про благоустрій парковок, про будівництво парковок. Ми намагаємося спокійно відповідати, не провокувати конфлікти і так далі. Це дві паралельні проблеми. Бо кількість транспорту значно зросла, ну, а інфраструктура залишилась тою шо й була, – каже Роман Тудзьо.

Інспектор радить перед поїздкою у місто спланувати паркування.

Для цього у фейсбуку на офіційній сторінці Департаменту муніципальної варти створили перелік парковок у центрі, в районах автовокзалу, пивзаводу, «Чайки», Ювілейного та Північного.

На сторінці муніципальної варти у фейсбуку можна переглянути де є дозволені місця для паркування

За будь-якої погоди зі смартфоном, планшетом та бодікамерою інспектори муніципальної варти виходять працювати у місто.

У департаменті розповіли, що у зв’язку з воєнним станом графік робочих змін змінюється щотижня, адже інспекторів за потреби залучають до співпраці з поліцейськими, чергувати на вокзалах, в пунктах незламності та допомагати переселенцям.

Зі слів пресслужби департаменту робочий тиждень інспектора триває від сорока до шістдесяти годин, а заробітна плата «чистими» на руки в середньому трохи більше 10 тисяч гривень.

Нині у відділі контролю за благоустроєм працює шість інспекторів, у відділі контролю за паркуванням – три. В Департаменті досі шукають інспекторів, адже працівників не вистачає.

Інспектори, з якими ми працювали, кажуть, що попри різні ситуації та поведінку людей, роботу свою люблять.

– В основному це такі: побудуйте парковки, а в нас в країні війна, а чого ви на людей давите. Оце мабуть найбільший негатив. Але якось через себе пропустили, переварили, так сказати і далі працюємо, – ділиться інспекторка Анастасія Чень.

– По-різному нас сприймають. Коли приходиш, люди тебе негативно сприйняли і уходиш вони подають тобі руку і дякують, то нам це приємно, – розповідає старший інспектор відділу контролю за благоустроєм Департаменту муніципальної варти Василь Валькевич.

– Я роблю щось хороше для міста. От погода не завжди сприяє, так як сьогодні. Десь буває місцями важко. Люди, ну, по-різному ставляться Ви знаєте, що є люди які навіть після отримання штрафу розуміють, що вони порушили і реагують адекватно, нормально, позитивно, – каже Роман Тудзьо.

За матеріалами про муніципальну варту можна стежити за тегом: Муніципальна варта


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте