Майбутня муніципальна варта Рівного: що робитиме, кого штрафуватиме і скільки коштуватиме

На цьому фото – чотири поняття, з якими, на думку депутатів, має асоціюватися рівненська муніципальна варта
Джерело
Четверта влада

– Вони не силовики. У них немає кайданок, гумових палиць. Вони користуються планшетом, виносять попередження, ведуть виховну роботу. Штрафи і приписи – їхні інструменти, – описав майбутніх муніципальних інспекторів депутат Рівненської міської ради і один із реаніматорів ідеї Павло Алексєвич.

Міська влада говорить про муніципальну варту ще з 2008 року. У лютому 2017 року зареєстрували проєкт про створення Управління муніципальної варти.

Навесні 2018 року продовжували про нього говорити. Проєкт ніяк не доходив до сесійного затвердження, бо на комісіях не могли порозумітися щодо фінансування, майна і повноважень.

У цій публікації розповідаємо про нинішню спробу створити муніципальну варту у Рівному та що про неї думають деякі рівняни.

Хто про це говорить

Створення міської муніципальної варти входить до програми дій фракції «Європейської солідарності» (пункт 12-й – безпека). Презентували її депутати Рівнеради.

Наталія Майорова (на фото – ліворуч) і Павло Алексєвич (у центрі) – депутати від «Європейської солідарності». Світлана Марчук (праворуч) – депутатка з «Рівне разом». Усі входять до бюджетної комісії. Павло Алексєвич там головує

Презентація відбулася 19-го квітня в «Майстерні міста» на вулиці Лермонтова, 6. Депутати кажуть, що, розробляючи проєкт, спиралися на досвід найперше Луцька і Києва. До представленого проєкту рішення додається Положення про Департамент муніципальної варти.

Що це буде

Це буде окремий департамент у міському виконкомі із попередньо загалом 24-ма працівниками. Вже обрали приміщення: на вулиці Степана Бандери, 44.

До муніципальної варти увійдуть посадовці, які працюватимуть у кабінетах (наприклад, директор, керівники підрозділів, юрист та подібні), і власне інспектори.

У департамент можна буде прийти на прийом. Там розглядатимуть звернення як від людей, так і від організацій. Департамент буде юридичною особою, матиме власні майно, рахунки в Держказначействі, печатку, бланки.

Завдання департаменту – дбати про безпеку й комфорт у місті і дотримання правил, зокрема, благоустрою, паркування тощо.

Розвиток міської мережі камер відеоспостереження за програмою «Безпечне місто» – також його сфера. Програма передбачає відеонагляд не лише за дорогами, але й на важливих міських об’єктах – щоб вчасно виявити порушення і запобігти злочинам. Зараз у Рівному встановлено дев’яносто дві камери, планують до чотирьохсот. Включно із Квасиловим та виїздами з міста.

Якими законами й правилами керуватиметься варта

У Положенні про муніципальну варту немає переліку опорної законодавчої бази. Але на презентації був слайд із таким переліком, а саме:

  • Конституція України
  • Закон «Про місцеве самоврядування»
  • «Про службу в органах місцевого самоврядування»
  • «Про благоустрій населених пунктів»
  • Кодекс України про адміністративні правопорушення
  • Правила благоустрою Рівного
  • Порядок розміщення вивісок у Рівному
  • Правила дорожнього руху
  • Порядок тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання. 

Раніше «Четверта влада» писала, як правила про вивіски змінюють вигляд Рівного.

На презентації проєкту згадувалися правила вигулу тварин, але такого документу у Рівному ще немає. А Правила благоустрою були затверджені у 2011 році. Тому їх планують осучаснити.

Як потрапити в муніципальну варту

– Найважливіша ланка – це люди. У них мають горіти очі, вони мають хотіти навести лад у місті, – переповідає депутат поради колег із інших міст.

Тому, за словами Павла Алексєвича, мають оголосити відкритий конкурс. Настільки прозорий, що рівняни зможуть спостерігати за процесом. Як саме – не уточнив. Павло Алексєвич сказав, що розробники «відкриті для пропозицій» щодо Положення, і запросив охочих «долучитися до команди, щоб був правильний результат».

Але відкритість не стосується посади майбутнього керівника: претендент уже є, і він не з Рівного. Хто це – депутати не зізнаються.

– Щоб не було якихось суб’єктивних вражень, – пояснює таке рішення Павло Алексєвич.

На що звертатимуть увагу інспектори

Члени муніципальної варти стежитимуть за дотриманням законів, місцевих положень і розпоряджень у сфері благоустрою та екологічної безпеки. Щоб мешканці Рівненської громади:

  • не торгували в недозволених місцях;
  • дотримувалися правил вигулу тварин і паркування авто;
  • не курили в громадських в місцях;
  • не встановлювали самовільно малі архітектурні форми чи тимчасові споруди;
  • не смітили ні в парках, ні на прибудинкових територіях;
  • відновлювали благоустрій після земельних робіт, будівництва і ремонтів;
  • не продавали слабоалкогольні й алкогольні напої неповнолітнім;
  • не вчиняли інших адміністративних порушень.

– Ціль наша така – щоб за років п’ять-десять потреба в муніципальній варті відпала. Виховати в людей любов до порядку, – каже Світлана Марчук.

Розпочнуть інспектори з перевірки стихійних сміттєзвалищ і торгівлі, самовільного вирубування зелених насаджень, реклами, паркування авто і паління трави. 

На думку Павла Алексєвича, неможливо одразу «побороти всі проблеми». Можливо, для роботи складуть помісячний план. Наприклад, у Києві найперше узялися за паркування і тимчасові споруди, у Луцьку – за вуличну торгівлю і продаж алкоголю.

Заламувати руки не будуть

Інспектори муніципальної варти найперше проводитимуть виховну роботу із порушниками правил: пояснюватимуть суть порушення й проситимуть його не повторювати. Але матимуть право виписати штраф, скласти протокол про адміністративне порушення чи припис на виконання.

Інформація про кожний випадок буде вноситися через планшети в інформаційну систему без можливості видалення.

За попереднім задумом, про штраф люди дізнаватимуться або зі спеціальних квитанцій, залишених на авто, або через цифрові адміністративні чи банківські сервіси. Наприклад, «Дію» чи «Монобанк».

– Затримувати людей вони не мають права. Це компетенція поліції. За потреби до усунення правопорушення залучатимуть працівників поліції, – пояснила Наталія Майорова.

За Положенням, інспектори муніципальної варти будуть:

  • забезпечувати відшкодування збитків від пошкодження об’єктів благоустрою і приведення їх до належного стану;
  • забезпечувати охорону пам’яток, паркових комплексів і природних заповідників;
  • захищати покупців чи замовників робіт і послуг, якщо їх обманюють (обважують, обраховують, завищують ціну та подібне);
  • забезпечувати дотримання громадянами, установами та організаціями правил поводження з різними відходами, режиму торгівлі чи діяльності;
  • інформувати поліцію чи «надзвичайників» про фактичні чи гіпотетичні порушення/злочини, аварії, пожежі чи подібне;
  • проводити бесіди із безпритульними, жебраками чи іншими людьми, що потребують соціального захисту;
  • виявляти й передавати органам містобудування інформацію про самовільні будівництва;
  • усувати порушення за поданням виконавчих органів;
  • допомагати поліції забезпечувати правопорядок, надаватимуть невідкладну допомогу потерпілим, рятуватимуть майно за різних надзвичайних обставин;
  • виявляти і фіксувати порушення правил паркування чи карантину.

Щоб інспектори могли все це робити, Департамент муніципальної варти матиме повноваження інспекції з благоустрою, а інспектори – ще й повноваження інспекторів з паркування (зможуть виписувати штрафи без присутності водія). 

Скільки це коштуватиме громаді

Старт й робота муніципалів у 2021 році, за словами депутатки Наталії Майорової, обійдеться міському бюджету у 15 мільйонів гривень.

Із них 7 мільйонів піде на реалізацію програми відеонагляду «Безпечне місто». Ще планують допрацювати нормативно-правову базу, відремонтувати майбутнє приміщення департаменту, придбати один службовий автомобіль, уніформу й обладнання.

– Якщо за перші два роки вдасться побороти порушення правил паркування, я думаю, рівняни оцінять ефект, і затрати вже буде виправдано, – каже Павло Алексєвич.

Як було раніше

У Рівному діє «Комплексна програма заходів з організації роботи громадських формувань з охорони громадського порядку та профілактики правопорушень». Кожні п’ять років депутати затверджують її фінансування. 

У 2016-2020 роках на її реалізацію передбачали 6,5 мільйонів гривень витрат. Гроші пішли на міську поліцію, патрульну поліцію та підрозділ Національної гвардії.

У грудні 2020 року, приймаючи бюджет на 2021 рік, депутати поміж іншим погодили виділити 1 мільйон 300 тисяч гривень на реалізацію програми в 2020–2024 роках. Це щорічна сума. Загалом витрати на 5 років становитимуть знову 6,5 мільйонів гривень.

Гроші підуть на громадські формування з охорони громадського порядку «Рівненський загін сприяння поліції “СОМ”», «Сокіл» і «Козацька самооборона». Окрім того, загін «СОМ» отримає фінансування ще й «згідно з кошторисом».

На програму розвитку відеоспостереження «Безпечне місто», започатковану в 2020 році, за тим же бюджетом, у 2021 році мають виділити 490 тисяч гривень. 

«Нам це цікаво» 

На презентацію прийшли депутат Рівнеради і представники деяких громадських організацій. 

Зліва направо: голова міської спілки учасників АТО «Аванпост» Валерій Бєліцький, депутат міської ради від «Європейської солідарності» й голова постійної комісії з гуманітарних питань Тарас Обоїста, головний редактор сайту «Горинь.інфо» й учасник рівненського пластунського руху Тарас Давидюк і координатор об'єднання «Рух опору капітуляції» Рівного Сергій Серіков. Перші троє – учасники бойових дій

Журналістка спитала чоловіків, чому вони прийшли і чи люди з їхній організацій чи знайомі подаватимуть свої кандидатури на конкурс до муніципальної варти.

– Нам це цікаво. Якщо людина дійсно гідна і я буду знати, що вона сумлінно виконуватиме свої обов’язки, я її рекомендую, – сказав Валерій Бєліцький.

Ветеран втішений спільною роботою колишніх виборчих суперників.

– Мене тішить, що «Європейська солідарність» і «Рівне разом» роблять спільний проєкт на користь громади пропри попередню політичну боротьбу.

На думку Тараса Давидюка, ефективність муніципальної варти залежить від керівника, який має правильно організувати й спрямувати роботу, і від «кістяка людей».

– У муніципальних вартах Києва, Львова, Івано-Франківська, де в мене є знайомі товариші по службі, ветерани там – це кістяк. У цих містах варти працюють ефективно, – розповів Тарас Давидюк.

Тут можна подивитися, як працюють муніципали Івано-Франківська. 

Чоловік каже, «це і громаді користь, і соціалізація ветерана». І що у Рівному ветеранів не бракує. Якщо вони будуть «мотивовані, відповідальні і готові до цієї марудної і непростої роботи», то і рівненська варта працюватиме ефективно.

– Це психологічно важка робота. Одна справа зловити розмальовувальника парканів, інша – підійти до бабусі, яка продає на вулиці, – каже Тарас Давидюк.

Сергій Серіков вважає, що Рівному бракувало муніципальної варти.

– Людям потрібне чітке розуміння правил, за якими живе суспільство. Отут можна, а отут – ні. І тоді всі, від дитини до бабусі, щоб діяли у цих рамках. Щоб знали їх і виконували. І муніципальна варта потрібна для стимулювання цього, – каже Сергій Серіков.

За словами Сергія, він має досвід патрулювання у місті й братиме участь в організації рівненської муніципальної варти. На його думку, залучити рівнян до її діяльності просто.

– У багатьох є смартфони. Треба створити чат, у якому навіть школяр в онлайн-режимі зможе або пострімити, або надіслати фото порушення. І воно вважатиметься зверненням, – пояснив Сергій.

На його думку, двадцяти муніципалів на громаду вистачить, якщо вести «нормальну інформаційну кампанію, щоб люди знали, куди звертатися».

За словами Тараса Обоїсти, більша частина повідомлень про нетверезе водіння надходить патрульним через координаційний чат активних рівнян у телеграмі. Таким же чином затримали якось і чоловіків із наркотиками.

– Там було повідомлення із фото про молодиків, які залишають написи про наркотики. Патрульні відреагували, затримали. І у хлопців, крім фарби, знайшли ще багато наркотичних речовин, – розповів Тарас Обоїста.

Коли це буде

Проєкт рішення про створення Департаменту муніципальної варти мають винести на голосування міських депутатів 29 квітня.

Зараз проєкт розглядають депутатські комісії. Павло Алексєвич, Наталія Майорова та Світлана Марчук сподіваються на підтримку колег. Якщо його затвердять на сесії, то департамент планують «запустити» до кінця 2021 року. Повноцінної роботи очікують з 2022 року.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте