Фейкове звернення про заборону у Рівному хвилини мовчання переросло в хвилю ненависті і погроз
22 травня соціальною мережею почали активно поширювати звернення до Управління культури та туризму Рівненської міської ради. Звернення нібито написав рівнянин Іван Степанюк. І у ньому заявник стверджує, що перекриття дорожнього руху через місію «На щиті» та для щоденної хвилини мовчання принижує гідність та перешкоджає йому діставатися до його комерційних приміщень на вулиці Чорновола.
Звернення викликало хвилю ненависті. Проте сам Іван Степанюк, з яким нам вдалося зв’язатися, каже, що писав його не він. Мовляв, насправді він став жертвою шахрайства і заявив про це в поліцію.
«Якою людиною треба бути?»
Звернення, яке нібито підписав Іван Степанюк, поширила директорка комунального закладу «Будинок ветеранів» Вікторія Шинкаренко на своїй сторінці у соціальній мережі. Місцеві групи у соцмережах та ЗМІ підхопили тему.
Опублікований документ отримав чимало негативної критики та образ від рівнян, зокрема у бік Степанюка.
Хвилю обурення щодо опублікованого звернення підхопили відомі рівняни та спортсмени.
Мама загиблого захисника Олександра Борисенка Наталія Борисенко, чию думку ми запитали про це звернення, каже, що такі висловлювання – це неповага до загиблих і їхніх сімей:
– Така поведінка людини є недопустима. Нехтувати пам’яттю наших рідних, які віддали життя, захищаючи особисто його, його бізнес. То ця хвилина йому нічого не варта? Він має вийти з авто і не те, що стати на коліна, а лобом об землю битися. Це моя думка.То виходить, що ми своїх дітей втратили, а він живе і заробляє кошти бізнесом. Ну, я не знаю, якою людиною треба бути.
Хто такий Іван Степанюк
З Іваном Степанюком журналісти агенції «Четверта влада» познайомились у липні 2019 року.
– Тоді до нас звернувся підприємець Іван Степанюк з доказами, що обарівська сільська влада, зловживаючи, перешкоджає його бізнесу. Ми все перевірили і справді переконалися, що перешкоджання було. Тож описали цю історію підприємця, який повернувся з-закордону, щоб працювати в Україні і зіштовхнувся зі свавіллям влади.
Але коли вийшов матеріал, то трапилося щось дивне. Іван Степанюк спочатку попросив нас видалити статтю, бо його дружині вона не сподобалася. Ми відмовилися. Тоді він просив прибрати його фото. Ми відмовилися. Тоді він написав на нас скаргу уповноваженому з прав людини. Ми аргументовано відповіли.
Тоді він подав на нас до суду, щоб ми прибрали публікацію. Ми перемогли у суді. Він подав апеляцію. Ми перемогли. Він подав касацію. Ми перемогли. Далі він знову писав якісь листи, але ми вже не реагували, – розповідає головний редактор агенції журналіських розслідувань «Четверта влада» ВолодимирТорбіч.
За даними української аналітичної онлайн-системи для бізнесової аналітики «YouControl», Іван Степанюк досі – фізична особа-підприємець. Чоловік володіє двома об'єктами нерухомості: в Обарові та на вулиці В’ячеслава Чорновола, 12 у Рівному. Саме це нерухоме майно згадують у зверненні, яке поширила Вікторія Шинкаренко.
Староста Городоцької сільської ради Світлана Борисюк розповідає, що на об’єктів в Обарові чоловік не веде активної підприємницької діяльності:
– Я знаю, що колись, ще за попереднього голови, він звертався і хотів там відкрити підприємницьку діяльність, але з його документами було не все гаразд, і йому відмовили депутати. Він різні підприємства хотів відкривати, але депутати щось не погоджувалися. Таке я пам’ятаю. А коли відбулося об'єднання (децентралізація. – Ред.), то він якось звертався. Ну, воду прорвало, а труба йшла через його територію, то він не дуже хотів, щоб його територією ходили.
Ми приходили, обстежували, дивилися, щоб ніхто там не лазив, не порушував його кордони. А так ніякого з ним спілкування немає. Єдине, що він мав судові тяганини із місцевим депутатом.
До слова, депутат, про якого згадала староста, – це чоловік Оксани Андрошулік. Цю жінку Степанюк згадував, прийшовши до «Четвертої влади» зі скаргою на обарівську владу у 2019 році
«Я – патріот України»
В Управлінні культури і туризму Рівнеради нам підтвердили, що таке звернення, яке поширюють в соцмережах, від 21 травня 2024 року до них справді надійшло.
Ми зателефонували до Івана Степанюка, щоб почути його позицію щодо опублікованого в соціальних мережах звернення від його імені про місію «На щиті» та хвилину мовчання. Чоловік сказав, що він не писав його. Хто писав, не знає.
– Нині відкрита кримінальна справа щодо таких «звернень». Вже не перший раз. Це все зафіксовано. Звертайтесь в поліцію.
– А коли ви дізналися про це звернення, якщо ви кажете, що воно не ваше?
– З погроз мені у вайбері від тих, хто читав це звернення.
– Написане у зверненні – це не ваша позиція?
– Я вам кажу, що з грудня відкрита кримінальна справа. Невідома особа, використовуючи мої дані, подібні звернення писала. І це все в поліції. А цей раз воно стосується військової теми, звернення потрапило в інтернет і вийшло ось так.
– А яка ваша позиція щодо місії «На щиті» і хвилини мовчання?
– Я – патріот України. Сумнівів немає. Хай мене перевіряють всі можливі органи. Вже пів року регулярно надходять подібні звернення, але військової теми вони стосувались вперше. І я думаю, що правоохоронні органи займаються цим серйозніше, адже до цього часу це не було так.
Ми попросили Івана Степанюка показати як насправді виглядає його підпис у офіційному документі, щоб порівняти його з підробленим підписом у зверненні. Але він не показав. Відповів, що «Я боюсь що Ви своїми діями лише зашкодите слідству».
Речниця поліції Рівненщини Марія Юстицька повідомила, що чоловік дійсно звертався із заявою до поліції:
– За словами підприємця, якась невідома особа зверталася до однієї із державних установ із запитом, де розмістила неправдиву інформацію, підробивши його підпис. Але зміст цього запиту не про цей документ, що нині в мережі, а інший.
Звернення про хвилину мовчання та місію «На щиті» ще не долучено до справи. Чи буде долучено, поки сказати вам не можу. Нині триває досудове розслідування за статтею 358 ККУ «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів».
Передбачене покарання – штраф до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційний нагляд на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк. Більше інформації надати не можу, адже слідча перебуває на лікарняному.
Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.
Волонтерська монобанка:
https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти