Хто образив підприємця, проти якого неслася хвиля ненависті

«Внаслідок публікацій Громадської організації «Агенція журналістських розслідувань “Четверта влада”» я постраждав морально, став предметом ненависті та насмішок Рівненської місцевої громади, втратив свій бізнес та сім'ю, постійно знаходжуся в стані депресії, від мене відвернулися друзі як по школі так і по інституту, моя честь та гідність принижена, ділова репутація зруйнована…».
Це уривок з цьогорічного позову підприємця Івана Степанюка до «Четвертої влади». Він майже ідентичний з текстом його ж позову у 2019-му році.
Чому з 2019-го і до сьогодні «Четверта влада» «позбавила підприємця всіх друзів і бізнесу» читайте у цій публікації.
Ображений підприємець
У 2019 році «Четверта влада» зробила розслідування про те, як обарівські депутати і чиновники перешкоджають бізнесмену.
Це була історія підприємця, який повернувся з-закордону, щоб працювати в Україні і зіштовхнувся зі свавіллям влади.
Попри те, що журналісти підтвердили перешкоджання підприємцю від посадовців, позов проти себе отримали саме від підприємця.
Іван Степанюк просив видалити статтю або прибрати з матеріалу його фото та інші персональні дані, які ж він сам і надав.
– На примху підприємця ми мали знищити свою роботу, бо «його дружині вона не сподобалася». Ми відмовилися. Тоді він просив прибрати його фото. Ми відмовилися. Тоді він написав на нас скаргу уповноваженому з прав людини. Ми аргументовано відповіли, – розповідає головний редактор агенції журналіських розслідувань «Четверта влада» ВолодимирТорбіч.
– Тоді він подав на нас до суду, щоб ми прибрали публікацію. Ми перемогли у суді. Він подав апеляцію. Ми перемогли. Він подав касацію. Ми перемогли. Далі він знову писав якісь листи і подав скаргу до Європейського суду з прав людини, але ми вже не реагували.
Тоді в позові Іван Степанюк теж писав, що «від мене відвернулися друзі як по школі так і по інституту, моя честь та гідність принижена, ділова репутація зруйнована…».
Фейкове звернення і другий позов
22 травня 2024 року соціальною мережею почали активно поширювати звернення до Управління культури та туризму Рівненської міської ради. Звернення приписували рівнянину Івану Степанюку. І у ньому заявник стверджує, що перекриття дорожнього руху через місію «На щиті» та для щоденної хвилини мовчання принижує гідність та перешкоджає йому діставатися до його комерційних приміщень на вулиці Чорновола.
Це звернення поширила директорка комунального закладу «Будинок ветеранів» Вікторія Шинкаренко на своїй сторінці у соціальній мережі. Місцеві групи у соцмережах та ЗМІ підхопили тему.
Звернення викликало хвилю ненависті. Опублікований документ отримав чимало негативної критики та образ від рівнян, зокрема у бік Степанюка.
Тож ми розібралися в ситуації і дали слово самому Івану Степанюку, який заперечив, що це звернення писав він. Він запевнив, що насправді став жертвою шахрайства і заявив про це в поліцію.
– Я – патріот України. Сумнівів немає. Хай мене перевіряють всі можливі органи. Вже пів року регулярно надходять подібні звернення, але військової теми вони стосувались вперше. І я думаю, що правоохоронні органи займаються цим серйозніше, адже до цього часу це не було так, – казав Степанюк.
Детальніше ця історія описана в матеріалі: Фейкове звернення про заборону у Рівному хвилини мовчання переросло в хвилю ненависті і погроз
– Фактично ми єдині, хто замість розганяти зраду, підтвердив, що Іван Степанюк звернувся в поліцію із заявою про шахрайство проти нього, – розповідає головний редактор агенції журналіських розслідувань «Четверта влада» Володимир Торбіч.
– І знову отримали позов зі звинуваченням, що ми розповсюдили про нього конфіденційну інформацію, хоча насправді публічну. Цікаво чи такі позови отримали інші поширювачі інформації, які не давали йому право на відповідь...

В позові Іван Степанюк просить суд зобов’язати «Четверту владу» «видалити та знищити його персональні дані та особисті фотографії в своїх публікаціях у соціальній мережі інтернет». Мотивує тим, що він не публічна особа і має право на забуття. Попри те, що досі триває кримінальне провадження стосовно ймовірного шахрайства проти нього.
Іван Степанюк в позові звертає увагу на розділ матеріалу «Хто такий Іван Степанюк», каже що там «описують неправдиву інформацію про мене та ніби в мене не все гаразд з головою та з документами на нерухомість, що не відповідає дійсності».
В тому розділі є коментарі головного редактора «Четвертої влади» Володимира Торбіча та старости Городоцької сільської ради Світлани Борисюк, але жодної фрази про те, що в пана Івана щось не так з головою чи документами не йдеться.
Ще один уривок з позовної заяви Івана Степанюка:
«Внаслідок публікацій Громадської організації Агентство журналістських розслідувань “Четверта влада” я постраждав морально, став предметом ненависті та насмішок Рівненської місцевої громади, втратив свій бізнес та сім'ю, постійно знаходжуся в стані депресії, від мене відвернулися друзі як по школі так і по інституту, моя честь та гідність принижена, ділова репутація зруйнована, мої фотографії публікують журналісти та персональні дані вже на фейкових сторінках сайтів знайомств та соціальній мережі „Фейсбук“, якими я не користуюся».
Ми подзвонили до 59-річного Івана Степанюка з метою розпитати, чому він позвався саме до «Четвертої влади» і чому вказує в своєму позові неправдиву інформацію.
Пан Іван каже, що коли писав позов, то мав на увазі одразу два матеріали і узагальнював. Каже, що хоче, щоб матеріали прибрали, адже потерпає від насмішок:
– Якби не було тої попередньої статті (за 2019 рік. – Авт.), то ніхто і не посилався б на «Четверту владу». Я от, допустим, поїхав на Черкащину, де мої однокласники сміються з мене, що я от в такі історії попав. Коли набираєш моє прізвище, випливають оці статті «Четвертої влади».
– Навіть європейський досвід взять: якщо людина не депутат, не якийсь керівник підприємства, фактично проста людина, вона ж має право на забуття. Я там не якийсь корупціонер, що треба, щоб про мене люди знали отак все життя, щоб мене це все. В мене із-за цього і сім'я розпалася, стоматологічний бізнес я закрив, тому що теж підсміювалися в тому числі із-за цих статей.
Пан Іван додав, що звертався, і в інші медіа, і в «Четверту владу» з проханням видалити статті, «Рівне Вечірнє» та «РадіоТрек» видалили, а «Четверта влада» – ні.
Ми двічі спілкувалися із Іваном Степанюком і десяток разів ставили йому прямі запитання, як саме публікації «Четвертої влади» безпосередньо вплинули на «розвал його сім'ї і закриття бізнесу». Однак пан Іван уникав прямих відповідей, лише казав, що претензій немає, тільки хоче, щоб ми видалили матеріали, бо з нього сміються, сім'я з ним посварилася, а деякі друзі думають, що він і справді міг написати ті дивні скарги.
Рівненський міський суд відмовив Івану Степанюку і відкритті провадження через те, що позивач неправильно подав заяву.
– Суд повернув мій позов. Я надіслав лист до «Четвертої влади» з надією з проханням видалити інформацію про мене, також написав лист Уповноваженому Верховної ради з прав людини, щоб точно відповіли. Якщо це не допоможе, то я звернусь до адвокатів, щоб вони підкорегували позов у рамках кримінальної справи. Якщо знадобиться, то пройду знову цей етап до Європейського суду з прав людини, – зазначив Іван Степанюк.
– Якби цей чоловік витрачав свою енергію на бізнес чи на інші суспільно корисні справи, то напевне мав би успіх, – коментує головний редактор «Четвертої влади» Володимир Торбіч. – Натомість він займається дивними деструктивними речами. Очевидно саме від них має ці всі проблеми, в яких намагається звинуватити журналістів, які добросовісно виконують свою роботу.
– Ми не видалятимемо жодної публікації. Вони – результат інтелектуальної праці нашої команди. Писатимемо також про кожну спробу тиску на нас. А пану Степанюку раджу погуглити що таке «ефект Стре́йзанд», – каже головний редактор. – Хай гарно мається.
Дивіться також: Спростовуємо брехню депутата «Рівне разом» Стельмащука і викриваємо «джинсу» ображених піарників
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти