Ні боїнгів, ні грошей, ні тюрми: посадовця звільнили від покарання за неякісний ремонт у рівненському аеропорту

І дали грамоту

Фірма з орбіти Юрія Фалка (ліворуч) взяла невеликі гроші і неякісно за них зробила ремонт руліжної доріжки аеропорту. За те, що неякісно, формально відповів посадовець Департаменту будівництва Рівненської ОДА (праворуч). Коли він був обвинуваченим у злочині, йому дали грамоту
Джерело
Колаж «Четверта влада» (Влад Мартинчук) із фото Veres TV, фейсбук-сторінки аеропорту і Рівненської ОДА

Останній пасажирський літак у рівненському аеропорту сідав у 2021 році. Коли сяде знову, невідомо не тільки через російське вторгнення в Україну, а й через технічні причини. Зокрема погано відремонтовану руліжну доріжку, яка мала дозволити приземлятися у Рівному таким літакам, як боїнг.

Гроші на ремонт руліжки витратили, якісні роботи, за версією правоохоронців та суду, так і не зробили, а визнали винним у цьому через п’ять років тільки одного працівника Рівненської ОДА. Та й того звільнили від покарання.

«Фіалковий» ремонт руліжки для боїнгів

У 2016 році з Міжнародного аеропорту «Рівне» вперше за багато років почали літати великі пасажирські літаки за кордон. Щоправда, лише чартерні туристичні рейси до Туреччини та Єгипту. Проте керівництво аеропорту та обласна влада почали говорити і про можливість регулярних рейсів, наприклад, до Польщі.

Для того, щоб мати регулярні рейси, аеропорт мав поремонтувати злітно-посадкову смугу, освітлення та руліжну доріжку – смуги, якою літак під’їздить до будівлі аеропорту.

Та руліжка, яка була в аеропорту, була завузькою для літаків, що мають двигуни знизу, як-от боїнги, – вони б затягували з узбіччя ґрунт та камінці. Тому її планували розширити.

У 2016 році приблизну вартість ремонтів оцінювали у не менше трьох мільйонів гривень.

Тоді ж у системі «Прозоро» з’явилася інформація про укладений договір між Департаментом з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА та ПАТ «Рівнеавтошляхбуд» – на виготовлення проєктно-кошторисної документації для реконструкції руліжної доріжки до злітно-посадкової смуги. Сума договору – 120 тисяч гривень.

А вже навесні 2017 року департамент оголосив тендер, вартістю 3 мільйони 507 тисяч гривень, на реконструкцію руліжної доріжки.

Переможця визначили з другої спроби. Це рівненське товариство «Стиль-Декор», зі сферу впливу Юрія Фалка, яке належить Вірі Рожчук. Директором фірми, на момент укладення договору, був Ігор Мельник (до квітня 2021 року).

Юрій Фалко – директор, а його батько Володимир – одноосібний власник приватної виробничо-комерційної фірми «Фіалка» (с. Зоря). «Фіалка», «Укрбудреммонтаж інжиніринг» і «Стиль-декор» пов’язані між собою, часто згадуються в історіях про махінації в державних закупівлях та в земельних оборудках. Фото з rv.suspilne.media

«Стиль-Декор» запропонував виконати роботи за 3 мільйони 490 тисяч гривень. На тендері його «підстрахувала» фірма «Фіалка». Пізніше ці дві фірми Антимонопольний комітет двічі притягне до відповідальності за змову на закупівлях.

За умовами договору, замінити покриття руліжної доріжки підрядник повинен був до грудня 2018 року. Обіцяний гарантійний строк експлуатації – 10 років з дати підписання акту закінчення робіт.

«Стиль-Декор» здав усі акти виконаних робіт на рік раніше – до грудня 2017 року і отримав з бюджету 3 мільйони 225 тисяч.

У травні 2018-го аеропорт відкрив новий сезон туристичних польотів до Анталії.

Проте руліжку так і не прийняли в експлуатацію – через відкрите кримінальне провадження. Остаточно із товариством «Стиль-Декор» не розрахувалися. Через це строк дії договору продовжували вже кілька разів, востаннє – до 31 грудня 2023 року.

Підозри – посадовцю ОДА та директорові фірми

Управління по боротьбі з економічними злочинами поліції Рівненщини 15 червня 2017 року розпочало кримінальне провадження за фактом зловживання повноваженнями службовими особами юридичної особи приватного права, що спричиняє тяжкі наслідки державним інтересам (стаття 364-1 Кримінального кодексу України).

У 2019 році в судовому реєстрі вже фігурувала інформація, що службові особи департаменту будівництва, змовившись зі службовими особами фірм «Стиль-Декор», «Фіалка» та «Укрбудреммонтаж інжиніринг» та іншими, зловживаючи своїм становищем, заволоділи бюджетними коштами.

При цьому, як вказано в кількох ухвалах Рівненського міського суду, департамент «для перемоги кількох підконтрольних структур шляхом адміністративного впливу на членів тендерного комітету опубліковують на сайті «Прозоро» проєктно-кошторисну документацію до закупівлі у якій відсутня низка показників, що унеможливлює формування якісної цінової пропозиції сторонніми учасниками тендеру».

Підозру у службовій недбалості за цією справою оголосили 13 лютого 2020 року працівнику департаменту ОДА Максиму Агеєву.

А 17 червня 2020 року справу по службовій недбалості виділили із матеріалів про заволодіння коштами службовими особами департаменту та будівельних фірм в окреме провадження.

Також підозру, а згодом і обвинувальний акт вручили вже колишньому директорові товариства «Стиль-Декор» Ігорю Мельнику – у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем. Його справу досі розглядає Рівненський міський суд.

Найближче засідання – 23 листопада, на 9 ранку. Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА у цій справі – потерпіла сторона. 

Обвинувальний акт щодо Агеєва надійшов до Рівненського районного суду ще у липні 2020 року.

Максим Агеєв – працівник відділу технічного нагляду управління капітального будівництва Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА, який здійснював технічний нагляд за виконанням умов договору з реконструкції руліжної доріжки. Сертифікат, який дозволяє проводити такий нагляд, Агеєв, йдеться у вироку суду, отримав у 2015 році.

У 2021 році Максим Агеєв отримав почесну грамоту від облдержадміністрації. На той час він вже був обвинувачений у злочині. Фото з фейсбуку Рівненської ОДА за 2021-й

Саме Максим Агеєв, за версією правоохоронців, не помітив, що у трьох актах виконаних робіт, які підготував та підписав директор «Стиль-Декору» Ігор Мельник, були вказані роботи, що виконані підрядником не у відповідності до кошторису та будівельних норм.

Цим, за підрахунком слідчих, державі завдали збитків на загальну суму 1 мільйон 632 тисячі 478 гривень.

Як йдеться у вироку Рівненського районного суду, інженер технічного нагляду зобов’язаний був повідомити про невідповідності департаменту будівництва та інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, вказати на них підряднику та повернути для усунення недоліків. Але він «через несумлінне ставлення до своїх обов’язків» цього не зробив.

Свідки: недоліки були, але усунули

Перші судові засідання у справі розпочалися влітку 2020 року.

Під час розгляду справи суд допитував свідків: як працівників департаменту будівництва, так і працівників аеропорту.

Начальник відділу технічного нагляду департаменту будівництва, як написано в оприлюдненому вироку суду, пояснював, що акти підписали правильно – після візуального огляду робіт та після того, як підрядник надав всі документи та результати випробувань укладеної асфальтобетонної суміші.

Підтвердив, що Агеєв мав зауваження до робіт, бо підрядник не надавав спочатку документи на асфальтобетонну суміш та випробувань. Але підрядник їх всі усунув.

Колишній директор департаменту будівництва (у вироку суду не вказано його ім’я, проте на час реконструкції руліжної доріжки департаментом керував Ярослав Мазярчук. – Ред.) вказував, що підряднику висували претензії щодо якості робіт.

Спочатку підрядник відмовлявся щось виправляти, але з часом «знайшли спосіб вплинути», і підрядник неодноразово, за словами ексдиректора, усував недоліки.

Ярослав Мазярчук керував Департаментом будівництва Рівненської ОДА, коли будували руліжну доріжку аеропорту. Фото з архіву 2018 року

Також цей свідок розповів у суді, що роботи підрядник виконував згідно з проєктом, розробленим кваліфікованою фірмою. Нагадаємо, це ПАТ «Рівнеавтошляхбуд».

«Чомусь до проєкту не було закладено основу. На запитання, як так може бути, мені пояснили, що без основи може бути, але на виділені кошти на виконання робіт можливо лише зверху покласти асфальт», – свідчив ексдиректор.

Він додав, що технагляд мав зауваження до якості асфальту, але підрядник за власні кошти його замінив. Хоча після закінчення робіт, за словами свідка, одна з ділянок асфальту «почала шелушиться».

Давав свідчення у справі і працівник Служби автомобільних доріг в Рівненській області, якого залучали працівники СБУ як спеціаліста – у складі комісії з обстеження руліжної доріжки. Він назвав такі зауваження до робіт: «Між бетонним покриттям руліжної доріжки та влаштованим асфальтобетонним покриттям відсутній деформаційний шов».

Директор аеропорту з 2015 по 2021 роки Ігор Насинюк повідомив у суді, що через деякий час проросла трава на асфальті, який укладав «Стиль-Декор». Додав, що про недоліки повідомляли департаменту, підрядник їх неодноразово усував, але об’єкт досі не здали в експлуатацію.

Також до суду сторона обвинувачення надала як доказ інформацію від аеропорту про те, що на реконструйованій руліжній доріжці виявили «неоднорідність асфальтної суміші, вилущування, викришування, здиблення, тріщини на покритті».

Також на «окремих ділянках покриття ухили не відповідають нормативам, що спричиняє застій води на руліжній доріжці; між існуючим бетонним покриттям руліжної доріжки та влаштованим асфальтобетонним покриттям відсутній деформаційний шов; стики між укладанням асфальтобетонної суміші виконані неякісно».

Руліжна доріжка, на якій стоїть вода. Фото Національної поліції

Директори аеропорту: «Пака»

Коли «Четверта влада» звернулися до Ігоря Насинюка із запитаннями про стан руліжної доріжки, він відмовився щось пояснювати. Порадив запитувати все у представників департаменту будівництва чи ОДА, бо вони замовляли роботи.

Проте розповів, що останні рейси до Єгипту та Туреччини були перед пандемією, у листопаді 2019 року. Підтвердив, що боїнги у Рівному так і не сідали, і додав, що аеропорт має міжнародний сертифікат, який треба постійно через рік-два продовжувати.

Та коли ми запитали, чи є визначальним для отримання цього сертифікату стан руліжної доріжки, він швидко обірвав розмову: «Всьо, закрили питання. Це до УКБ (департаменту будівництва. – Ред.) і до ОВА. Пака».

Ігор Насинюк був директором аеропорту під час того як «Стиль-Декор» проводив роботи на руліжній доріжці. Фото з особистої фейсбук-сторінки Насинюка

Нинішній виконувач обов’язків директора Міжнародного аеропорту «Рівне» Валерій Баюн категорично відмовився будь-що коментувати під час воєнного стану. Мовляв, це «конфіденційна інформація». Відправив писати запит у військову адміністрацію, щоб йому дали дозвіл спілкуватися з журналістами.

У департаменті будівництва кажуть, що роботи з реконструкції руліжної доріжки ТОВ «Стиль-Декор» виконало повністю і вона придатна для прийому повітряних суден. А об’єкт не прийняли в експлуатацію лише тому, що у межах кримінального провадження правоохоронці вилучили потрібні для цієї дії документи.

Звільнили від покарання, бо минуло п’ять років

Рівненський районний суд від 19 вересня 2023 року прийшов до іншого висновку. Дослідивши докази, він визнав вину Максима Агеєва у службовій недбалості та призначив йому покарання – два роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на два роки.

Також присудив штраф у 4 тисячі 250 гривень.

Однак Агеєва від призначеного покарання суд звільнив у зв'язку із закінченням п’ятирічного строку давності – правопорушення посадовець вчинив у вересні-листопаді 2017 року.

У суді справу почали розглядати у 2020 році, вирок винесли через три роки.

«Під час суду я про жодне порушення з мого боку не почув», – Агеєв

У суді Максим Агеєв свою вину не визнав. Розповідав, що у нього до підрядника були незначні зауваження щодо якості робіт, проте «Стиль-Декор», за його словами, усунув їх до підписання актів виконаних робіт.

Акти, стверджував Агеєв, він підписав після того, як перевірив об’єми та якість виконаних робіт, а підрядник надавав всі документи на асфальтобетонну суміш, що підтверджували її якість.

Зміну цін на деякі роботи в актах виконаних робіт пояснив тим, що у договорі була визначена динамічна ціна, яка дозволяє робити зміни. Головне, щоб це не призвело до збільшення загальної суми договору, пояснював Агеєв.

Максим Агеєв, порадившись із адвокатом, погодився детальніше відповісти на кілька наших запитань.

Ми поцікавились, які зауваження він робив підряднику:

– Десь було відшарування асфальту, десь земля проявлялась. Це все робочий процес, нічого критичного. Це все усувалося, і це ніяк не вплинуло на якість роботи.

Всі роботи, за словами Агеєва, підрядник виконав і надав документи на підтвердження, зокрема «заключення двох лабораторій».

На думку Агеєва, те, що аеропорт має міжнародну сертифікацію і, відповідно, право приймати літаки, свідчить, що роботи на руліжці були виконали якісно.

– Тобто ви вважаєте, що свою роботу ви виконали добре? – журналістка.

– Під час суду я про жодне порушення з мого боку не почув. Тому з вироком не погоджуюсь.

Ми поцікавились, чи вважає Агеєв виконані роботи якісними.

– Я не можу прийняти на себе таке. Коли я буду на пенсії, тоді зможу порассуждать, а зараз маю оперувати фактами. Якби було виділено більше коштів, то вони б дали більше того щебеню, але менше асфальту – не можна. Кабель теж треба було змінювати, сигнальні вогні, а вони є тільки одні – італійська фірма. Не було варіантів десь на чомусь ще більше зекономити. Як кажуть, максимум все, що зробили, а тепер треба знайти крайнього.

На запитання, чи правда, що проєктна документація не передбачала основу під асфальт, і чи це нормально, на його думку, він відповів

– Проєкт був зроблений згідно із завданням. Так, у ньому було вказано тільки вирівнювання основи, а не облаштування. Завдання було підписано посадовими особами, у тому числі й аеропорту. Судити їхні дії я не вправі.

На уточнення, чи могла відсутність основи бути причиною руйнувань асфальту чи інших недоліків руліжної доріжки, він відповів, що на його думку, могла.

Руліжна доріжка, розширенням якої займався «Стиль-Декор». Фото із сайту «Рівне Вечірнє»

Буде апеляція на вирок

Максим Агеєв повідомив нам, що готує апеляційну скаргу, бо з вироком суду, який визнав його винним, не згідний. Він переконує, що мав усі підстави для підписання актів виконаних робіт.

Розповів також, що зараз займається підприємницькою діяльністю, технічним наглядом.

У відкритих даних ми знайшли угоди, укладені з ним за бюджетні кошти.

У департаменті будівництва нам підтвердили, що трудові відносини з Агеєвим припинили ще до винесення вироку.

Ми також поцікавились, чи подавав департамент позови до «Стиль-Декору», щоб повернути кошти чи стягнути збитки. Нам відповіли коротко: «Зважаючи на відсутність доведеного факту порушень у ході виконання договору №34 від 29.05.2017, на дату подання інформації позови про стягнення коштів до ТзОВ «Стиль-Декор» не пред’являлись».

Новий ремонт доріжки – на майже 100 мільйонів

У 2021 році Міжнародний аеропорт «Рівне», разом з іншими 15-ма летовищами України, увійшов до переліку об’єктів національної програми «Велике будівництво», які планували відновити до 2025 року.

Обласна влада провела кілька тендерів на загальну суму більше 500 мільйонів, знайшла різних підрядників на капітальний ремонт покриття руліжної доріжки, капремонт покриття перону, реконструкцію радіотехнічних засобів навігації та посадки, реконструкцію системи світлосигнального обладнання, капітальний ремонт огорожі.

Договір на ремонт руліжної доріжки на 98 мільйонів 134 тисячі гривень підписали з азербайджанською фірмою «AzVirt MMC» у листопаді 2021 року. Строк дії договору – до 31 грудня 2023 року, проте коштів по ньому поки що не сплачували.

Відповідно до договору, фірма має посилити покриття руліжної доріжки із армобетону

Коли ми запитали у департаменту, чи виконували роботи за новим договором, то вони відповіли, що «достовірна інформація про проведення ремонтів руліжної доріжки може бути отримана безпосередньо в ОКП «Міжнародний аеропорт «Рівне».

Нагадаємо, виконувач обов’язків директора аеропорту відмовився спілкуватися на цю тему без дозволу військової адміністрації.

У Рівненській ОВА уточнили, що у 2021 році передбачали 1 мільйон 491 тисячу гривень на виготовлення проєктної документації. Кошти на виконання будівельних робіт не передбачили.

Дивіться також: Про найдорожчий тендер будівництва на Рівненщини за всі роки існування «Прозоро». І до чого тут «Слуги народу»


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру».  


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте