Фіалка відцвітає: нові будівельні фаворити Рівненської ОДА заходять на будівництво спорткомплексу

Спортивну залу, першу чергу будівництва спортивного комплексу на вулиці Макарова у Рівному, обіцяють здати в експлуатацію у 2021 році. Але все йде до того, що на продовження будівництва почала претендувати будівельна структура, яка стрімко заробляє мільйони на будівництві об'єктів у Рівненській області
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото із сайту Рівненської ОДА та фото з сторінки у фейсбук Дениса Островського

На вулиці Макарова у Рівному два роки триває будівництво спортивного залу на близько 3 тисячі глядацьких місць. Будує рівненське підприємство, розробляли проект залу у 2017 році теж рівняни.

Проте з цього року встановлювати вартість будівництва уже буде підприємство з Дніпропетровщини, яке, якщо проаналізувати його роботу, готує проекти для конкретного підрядника. Теж з Дніпра. Зважаючи на активність дніпропетровських фірм на Рівненщині за останній рік, можна лише констатувати, що у Рівненської ОДА нові будівельні фаворити.

Для тих, хто слідкує за будівництвом за державні кошти, не секрет, що залежно від того, хто очолював Рівненську ОДА, змінювалися і назви підприємств, які отримували найбільше тендерів обласного департаменту будівництва.

Якщо за часів регіоналів найбільшою активністю могли похвалитися так звані «недубасівські фірми», то з 2014-го левову частку займали товариства, пов’язані з Юрієм Фалком.

А цього року обласний департамент будівництва підписав договори на найбільшу суму коштів із дніпропетровськими товариствами – «Групою компаній Біг Сіті» та «СК Стройінвест».

«СК Стройінвест», зокрема, перейняв у рівненського «Архітектурного бюро Янкор» будівництво дитсадка на вулиці Коновальця. І, схоже, забере ще один великий об’єкт – спортивну арену на вулиці Макарова.

Дивіться також: Собі, а не дітям: пріоритети голови ОДА у використанні бюджетних коштів

Перший крок – змінити проектувальника

Про спорткомплекс на вулиці Макарова почали говорити ще у 2000-х. Тоді навіть виділили землю під нього та розробили концепцію. За планами, спорткомплекс повинен був мати навіть льодову арену.

 У 2017 році обласний департамент будівництва замовив розробку проектно-кошторисної документації на будівництво першої черги спорткомплексу – спортивного залу, який можна було б використовувати і для неспортивних подій, наприклад, для різноманітних виставок.

Розробив проект Роман Семенченко, керівник рівненської філії ДП «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Білоконя».

Макет спорткомплексу на Макарова, розроблений «Діпромістом». Ще з льодовим стадіоном. Фото з архіву «Четвертої влади»

Аби доручити розробку саме рівненським проектувальникам, департамент ОДА у 2017-му схитрував: щоб уникнути відкритих торгів, тендер оголосили на гривню дешевшим від «порогу», коли обов’язково потрібно було б проводити на Прозорро – 1 мільйон 499 тисяч 999 гривень. 

За підрахунками проектувальників, будівництво спортивного залу мало обійтися у близько 300 мільйонів. Проте у березні 2018-го року обласний департамент будівництва оголосив торги на половину суми – 160 млн грн, таким чином уникнувши торгів за міжнародною процедурою та зекономивши час.

Відхиливши дешевші пропозиції, визнали переможцем ТОВ «Архітектурне бюро Янкор», яке пов’язане із фірмами рівненського бізнесмена Юрія Фалка.

У 2018 та 2019 роках «Діпромісто» коригувало проектно-кошторисну документацію спортивного залу, уклавши з департаментом додаткові договори на 129 тисяч та 360 тисяч гривень.

Фактично, робота «Діпроміста» з проектування та коригування проектно-кошторисної документації на будівництво спортивної зали на Макарова обійшлася у менше 2 мільйонів.

А ось саме будівництво з 300 мільйонів у 2018 році зросло до 435 мільйонів станом на сьогодні, за даними обласного департаменту будівництва.

Попри це, у Рівненській ОДА вирішили ще раз скоригувати проект і заклали на це суму, яка значно перевищує роботу над проектом за останні три роки – три мільйони гривень.

На торги, які оголосили у середині жовтня, «Діпромісто», якому торік замовили також проектування другої черги спорткомплексу – басейну, не подалося. Участь взяли два товариства з Дніпропетровщини та одне зі Здолбунова.

– Там були так прописані тендерні умови, що нас зразу виключили, – каже керівник рівненської філії «Діпроміста» Роман Семенченко.

– Хоча це ми завдання для коригування готували ще на початку 2019 року. І ціна, яку ми запропонували, була 750 тисяч. Звідки взялися 3 мільйони? Ну, це вже діло господарське. Якщо його правильно порахувати, воно б і вийшло, може, так. Просто ми пропонували... Ну, тоді були умови такі, що з нами могли укласти додаткову угоду на половину тієї суми, що була перша. Але її нам теж не заплатили ще. Ну, то таке. Я вже не хочу про це говорити, воно не повернеться, нічого не зміниться – це вже все. Я не знаю, чого з нами не захотіли працювати.

Роман Семенченко з «Діпроміста» каже, що не знає, чому з ними відмовились працювати. Фото – «Рівне вечірнє».

За даними з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, «Діпромісто» за проектування спортивного залу на Макарова та за авторський нагляд за будівництвом отримало з 2017 року 1,5 мільйона, тобто менше, аніж передбачали підписані договори. Останні платежі були у грудні 2019 року.

У департаменті будівництва напряму спілкуватися з журналістами відмовляються. Виконувач обов’язків директора департаменту Андрій Ярусевич зазначив, що відповіді можна лише через прес-службу Рівненської ОДА.

Андрій Ярусевич з департаменту будівництва Рівненської ОДА, не переймається тим, щоб пояснити платникам податків як використовують їхні гроші. Фото – з його сторінки у фейсбук

Проте на надіслані через прес-службу запитання у департаменті відповіли коротко, а частину відповідей вирішили взагалі не надавати.

Щодо того, чому коригування не проводить «Діпромісто», яке є розробником первинної документації, зазначили таке: «Це вам треба запитати у них. Участь в аукціоні може взяти будь-яка компанія».

«Коригування відбувається у зв’язку із тим, що змінилися певні норми. Зокрема, це інклюзивність, тобто доступність для маломобільних груп. Також змінилися норми по пожежній безпеці та (виникла – авт.) необхідність проведення всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань. Усі зміни пропонує федерація», – така відповідь департаменту на запитання про причини коригування проектно-кошторисної документації.

(Які саме норми будівництва змінилися – не вказали, – ред.).

Щодо 3-х мільйонів, на які оголосили тендер, то обґрунтовують суму так: «Були проведені обстеження та складений протокол, відповідно до якого була розрахована попередня вартість, що в подальшому стала очікуваною вартістю аукціону».

Про суму ми запитували не дарма. Здолбунівське ТОВ «Ком Еко Сервіс» на торгах, оголошених у жовтні, запропонувало внести коригування до проектно-кошторисної документації не за три мільйони гривень, а за 1,2 мільйони.

– Пропозиція від «Ком Еко Сервіс» була заcвічена як аномально низька ціна, це нове поняття з закону «Про публічні закупівлі», коли пропозиція переможця значно нижча від середньої ціни інших учасників, – зазначає юристка ГО «За чесний тендер», яка моніторить проведення публічних закупівель, Мирослава Примак.

– І здолбунівчани дали пояснення, що в кошторис виконання цих робіт, по суті, закладена лише праця спеціалістів, і вони готові зробити проект за 1,2 мільйони. Але їхню пропозицію відкинули, знайшовши недоліки. Формально відхилення законне, хоча знайдені помилки на суть пропозиції ніяк не впливають.

Мирослава Примак. Фото – з її сторінки у фейсбук

Відмовили «Ком Еко Сервіс» з кількох причин. Зокрема, товариство у довідці про відсутність підстав відхилення його участі у торгах подало дані не про себе, а про свого засновника – «Комбінат комунальних підприємств». Не подало також довідку про вартість чистих активів та гарантію, що учасник «обізнаний про відповідальність за подання завідома недостовірних даних та підробку документів».

«Кожне приватне підприємство саме розраховує рентабельність своїх робіт, ми лише розглядаємо дотримання вимог тендерних документацій», – відповіли у департаменті будівництва на запитання, чи, на їхню думку, можливо зробити коригування проекту за 1,2 мільйони, як пропонувало ТОВ «Ком Еко Сервіс».

ТОВ «Ком Еко Сервіс» належить екс-голові Здолбунівської районної ради Олегові Дацюку та товариству «Комбінат комунальних підприємств», яке у власності депутатки Здолбунівської міськради Людмили Бабак. Власники підприємства – Людмила Бабак та брат Олега Дацюка Микола Дацюк. Керує товариством ще один депутат Здолбунівської міськради – Максим Голуб.

Після того, як департамент будівництва 17 листопада визнав переможцем дніпропетровське приватне підприємство «Лідер-Проект», що запропонувало скоригувати проект будівництва на Макарова за понад 2,5 мільйона, здолбунівчани намагалися оскаржити рішення тендерного комітету.
 
Так, ТОВ «Ком Еко Сервіс» звернуло увагу, що дніпропетровці подали довідку про відсутність/наявність в Єдиному реєстрі досудових розслідувань кримінальних проваджень щодо посадових та службових осіб учасника, видану дніпропетровською місцевою прокуратурою, а отже довідка містить дані про провадження лише у Дніпропетровській області. Повноцінні дані могла містити лише довідка, видана Генпрокуратурою, зазначило товариство.

«Дії замовника щодо акцептування учасника без необхідних документів прямо суперечать одному з основних принципів здійснення публічних закупівель – об’єктивної та неупередженої оцінки пропозицій, а також дискредитують систему електронних закупівель в цілому», – зазначає «Ком Еко Сервіс» та додає, що якщо замовник неналежно відреагує, товариство напише скарги до Антимонопольного комітету, Держаудитслужби та до Ради бізнес-омбудсмена.

Поспілкуватися із директором товариства Максимом Голубом, аби уточнити інформацію, не вдалося. У Держаудитслужбі кажуть, що по згаданій закупівлі зі скаргами до них наразі не зверталися.

Договір із ПП «Лідер-Проект» департамент будівництва ще не підписав. На торгах підприємство не торгувалося і запропонувало на 300 тисяч меншу суму, аніж ще одне дніпропетровське товариство «Архграндпроект». Обидва раніше ніколи не працювали на Рівненщині, тож їхня поява та можлива змова зацікавила громадську ініціативу «За чесний тендер».

– Ми помітили тенденцію, що після зміни влади у кабінетах Рівненської ОДА все частіше на тендери департаменту будівництва приходять фірми з Дніпровщини. І не лише приходять, а й перемагають, часом обґрунтовано, а часом зовсім ні, – зазначає Мирослава Примак.

Другий крок – змінити підрядника

ПП «Лідер-Проект», яке департамент будівництва Рівненської ОДА визнав переможцем, зареєстроване у місті Новомосковську Дніпропетровської області, працює понад 13 років та є у власності дніпрянки Тетяни Касьян.

За даними з порталу Clarity Project, підприємство за останні чотири роки підписало 57 договорів на майже 15 мільйонів у Дніпропетровській та Запорізькій областях. Більшість – з департаментом будівництва Дніпропетровської ОДА.

Ми проаналізували підписані договори між «Лідер-Проектом» та департаментом будівництва Дніпропетровської ОДА за 2019 і 2020 роки. Підприємство розробляло або коригувало проекти десятьох об’єктів. Дев’ять із них будує згаданий уже нами «СК Стройінвест».

Причому якщо говорити про коригування, то вартість деяких об’єктів зростала у понад два рази. Наприклад, реконструкція стадіону школи №1 у місті Перещепиному зросла з 26 мільйонів у 2019 році до додаткових 56 мільйонів у 2020 році.

Серед найбільших об’єктів, які проектувало підприємство, – стадіон «Металург» у Новомосковську та реконструкція стадіону на вулиці Універсальній у Дніпрі. Обидва об’єкти реалізовує «Стройінвест».

Денис Островський, який був офіційним власником «СК Стройінвест», на своїй сторінці у фейсбук публікував фото з об’єктів, на яких працює товариство. Капремонт школи у Перещепиному також проектував «Лідер-Проект»

Розпитати власницю та директорку «Лідер-Проекту» Тетяну Касьян про співпрацю зі «Стройінвестом» не вдалося – пані Касьян після кількох запитань поклала слухавку та більше не відповідала.

Проте про зацікавленість спорткомплексом на Рівненщині Тетяна Касьян зазначила:

– Ми беремо участь у різних тендерах, виконуємо роботи по всій Україні. Чому ми не можемо виконувати на Рівненщині? Нам цікаво в різних областях виконувати роботи.

–  Але за даними ClarityProject, ви виконували роботи за бюджетні кошти на Дніпропетровщині та Запоріжжі… Можливо, вас запросили на Рівненщину?

– Ну, я ж вам кажу, ми беремо участь у тендерах у різних областях: Запорізькій, Одеській, Донецькій. Ну, це ж нема обмежень, що ми можемо брати участь чи не можемо. Тому і беремо участь. Десь перемагаємо, десь ні.

– Чи ви раніше проектували подібні до рівненського об’єкти?

– Звичайно, проектували. Все на тендері є. У нас є досвід роботи. Звичайно, ми хочемо спробувати у цій сфері в іншій області, якщо у нас є багато реалізованих проектів.

ТОВ «СК Стройінвест» зареєстроване у Дніпрі, працює з 2014 року, має 96 підписаних договорів на 2,3 мільярди бюджетних коштів та нині власником та директором – 34-річного Юрія Кравченка. До літа 2020-го року засновником товариства був односелець та сусід Кравченка Денис Островський, якого джерела авторки називають «смотрящим» за будівництвом у Рівненській області.

До літа 2020-го року засновником фірми з Дніпра, яка почала активно вигравати тендери на Рівненщині, був Денис Островський, якого джерела авторки називають «смотрящим» за будівництвом у Рівненській області. Фото – з його сторінки у фейсбук

«Наші гроші» пов’язували Дениса Островського із міським головою Дніпра Борисом Філатовим та бізнесменом і політиком Геннадієм Корбаном.

Якщо департамент будівництва Рівненської ОДА не підпише із «Лідер-Проектом» договір, перемогу отримає дніпровське ТОВ «Архграндпроект», власником якого є ще один односелець та бізнес-партнер Дениса Островського Олександр Гребенюк.

«Архграндпроект», у свою чергу, має спільну адресу з нинішнім «фаворитом» Рівненської ОДА – створеним торік «Стройінвест Інжинірингом» (з серпня цього року перейменованим у «Групу компаній Біг Сіті»), власником якого є Ігор Ларіонов – теж бізнес-партнер Дениса Островського.

Окрім того, пан Островський є бенефіціаром співзвучного дніпропетровського товариства «Біг Сіті груп», яке надавало, відповідно до документів, поданих на тендери, в оренду техніку «Групі компаній Біг Сіті».

А Лариса Островська, яка має спільну адресу з Денисом Островським, є власницею приміщення на вулиці Ярослава Мудрого, 59, де зареєстровані і «Архграндпроект», і «Група Компаній Біг Сіті».

«Група компаній Біг Сіті» за два роки свого існування встигла підписати 19 контрактів на 241 мільйон, 14 з яких (на 177 мільйонів) – з департаментом будівництва Рівненської ОДА. Причому договори стосуються як ремонту доріг, так і будівництва та реконструкції соціальних об’єктів.

Згідно з документами, які «Група компаній Біг Сіті» подавала на тендери обласного департаменту Рівненської ОДА, у неї та «Стройінвесту» є спільні працівники, наприклад, інженер з охорони праці Зоя Гарнадко, монтажник Юрій Щудро, покрівельник Олександр Стряпан.

Можна припустити, що дніпропетровські проектувальники зацікавилися спорткомплексом на вулиці Макарова не дарма – вини готують проектно-кошторисну документацію під свою фірму: або «Стройінвест», який вже забрав будівництво дитсадка на вулиці Коновальця у Рівному, або «Групу компаній Біг Сіті» (колишнього «Стройінвест Інжинірингу»).

Крок третій – не пояснювати 

Як зазначили у департаменті будівництва Рівненської ОДА, наразі у спортивному залі на Макарова монтують вітражі фасадів, встановлюють системи механічного відкриття вітрин для димовідведення, пандус, евакуаційні виходи та завершують підготовчі бетонні роботи для стелення підлоги.

У 2020 році на будівництво, за даними департаменту, виділили уже 20 мільйонів 65 тисяч, а планували на цей рік майже 50 мільйонів, 38 з яких – з Державного фонду регіонального розвитку. Завершити роботи планують у 2021 році.

Підрядник, «Янкор», зазначили у департаменті, будував без порушень, усі акти виконаних робіт йому підписали.

Директор «Архітектурного бюро Янкор» Юрій Корнійчук каже, що не знає, чи у товариства заберуть будівництво спорткомплексу. Щодо активності дніпропетровських фірм додає:

– Я не аналізував і не робив ніяких висновків з того всього. Коли оголосять новий тендер на спорткомплекс, будемо брати участь.

Юрій Корнійчук, директор «Архітектурного бюро Янкор», яке з 2018 року будує спортивний зал на вулиці Макарова. Стопкадр з відео «Суспільне Рівне»

Ми запитали у департаменту будівництва Рівненської ОДА, з чим, на їхню думку, пов’язана активність дніпропетровських фірм на Рівненщині та чи задоволені роботою «Групи компаній Біг Сіті Груп». Проте відповідь отримали лише на друге: «Станом на сьогодні у нас немає жодних претензій до виконання робіт цією компанією».

За останній рік, за нашими суб’єктивними спостереженнями, робота департаменту будівництва Рівненської ОДА стала ще більш закритою. Якщо раніше можна було отримати коментарі керівників структури, а інколи і обширні пояснення, то нині спілкування зводиться до передачі інформації через прес-службу.

А небажання спілкуватися відкрито завжди лише поглиблює підозри про успішне функціонування сірих схем в освоєнні бюджетних коштів.


Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Молодь Рівненщини та Волині проти корупції на тендерах», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки Посольства Франції в Україні. Посольство Франції в Україні не завжди поділяє думку автора та не несе відповідальності за факти, викладені в матеріалі.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте