Фільм «Четвертої влади» про домашнє насилля – у фіналі спецномінації конкурсу «Честь професії 2025»
Фільм «Четвертої влади» «За зачиненими дверима: як рівнянка добилася покарання за економічне та психологічне домашнє насильство» відібрали у шорт-лист національного конкурсу «Честь професії», у спецномінації «Найкращий матеріал на тему прав жінок, дотримання ґендерної рівності» від ГО «Жінки в медіа».
Цей матеріал підготували журналістки Ольга Підгородецька, Валерія Хомич та відеограф Владислав Мартинчук.
Конкурс професійної журналістики «Честь професії» проводиться з 2010 року за принципом Пулітцерівської премії. Його організовує Національна асоціація медіа. Він має основні і спеціальні номінації.

«Четверта влада» розповідає історію рівнянки Світлани Пастушенко та про її боротьбу за право залишитися у будинку, де вона прожила більшу частину свого життя. Жінка стверджує, що три роки її систематично принижував, погрожував, ображав, психологічно тиснув, обмежував у доступі до житла та користування ним її колишній чоловік.
Жінка довго збирала докази протиправних дій колишнього чоловіка і домоглася через суд його арешту.
Рівненський міський суд визнав колишнього чоловіка Світлани Леоніда Пастушенка винним у злочині за статтею 126-1 Кримінального кодексу України (домашнє насильство) та призначив покарання – шість місяців арешту. Підсудного взяли під варту одразу у залі суду і він відсидів чотири місяці.
27 лютого 2024 року Рівненський апеляційний суд закрив кримінальне провадження у зв’язку з закінченням строків давності.
Боротьба Леоніда Пастушенка, який вийшов із СІЗО, і його родичів проти своєї колишньої дружини триває далі.
Станом на 13 травня стосовно Світлани Пастушенко триває 7 судових справ. У судах, зокрема, досліджують питання виселення жінки з будинку, кримінальне провадження щодо нанесення їй тілесних ушкоджень родичем екс-чоловіка, справу про домашнє насильство та щодо відшкодування моральної шкоди її екс-чоловіком.
– Історія Світлани Пастушенко – це тихий біль і трагедія тисяч жінок, які потерпають від домашнього насильства, але часто мовчать через страх, сором чи внутрішню стигму, нав'язану кривдником, – розповідає авторка фільму, журналістка Ольга Підгородецька.
– Світлана не просто пережила цей біль, вона збирала численні відеодокази, записи розмов, неодноразово при пізніх вечірніх зустрічах у холодній і темній кімнаті була готова говорити і вкотре відповідати на болючі питання про пережитий досвід.
– Ця історія заслуговує на те, щоб бути почутою, адже вона відкриває очі на те, що домашнє насильство – це не тільки фізичні рани, а й невідомі рани душі, які часто залишаються поза увагою. Такі історії не можна ігнорувати чи замовчувати – вони мають стати приводом для суспільної дискусії, щоб ми всі навчилися не відсторонюватися, а діяти, – каже Ольга Підгородецька.
– Мій улюблений відеограф Влад Мартинчук відчув ідею і допоміг втілити її в життя, створивши цю історію ще більш живою і переконливою. Фільм про Світлану – це не просто розповідь про біль, це заклик до змін і підтримка для тих, хто досі боїться говорити.
– Коли Світлана прийшла в редакцію і я, разом з редактором і колегами, з нею спілкувалася, то була вражена її історією, – каже співавторка матеріалу Валерія Хомич. – В голові не вкладалося, що в 21 сторіччі нібито в цивілізованій країні, у мирному місті, жінка жила без тепла, води і електрики не через дії русні, а через дії колишнього чоловіка, з яким прожила 30 років.
– Тож, попри малий практичний досвід, залюбки взялася допомагати з висвітленням історії Світлани і вболіваю за те, щоб вона таки вистояла в цьому протистоянні, – ділиться враженнями журналістка.
Крім матеріалу «Четвертої влади» до короткого списку у спецномінації «Найкращий матеріал на тему прав жінок, дотримання ґендерної рівності» від ГО Жінки в медіа потрапили:
Народжені ненародженими, або Як допомогти мамі, котра переживає втрату дитини ─ Ірини Віртосу, Divoche.media
«Викрадачі дітей» ─ Мар’яни Вербовської та Наталії Онисько, NGL.media
«Без жінок стало неможливо видобувати вугілля». День з життя шахти на Західному Донбасі» ─ Богдани Гордійчук, Анастасії Дячкіної, Економічна правда
«Війна відкрила жінкам двері в світ чоловічих професій. Чи врятує це економіку?» ─ Аліни Шульги, Накипіло.освіта
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 40 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти