Халява майже закінчилась. Восьмеро рівнян розповідають про свій досвід щеплення від коронавірусної інфекції

У флаконі вакцини Covishield, якою почали вакцинувати в Україні, є десять доз. Після відкриття флакону їх потрібно використати протягом шести годин. Тому так звані залишкові дози, від яких відмовились чи не змогли використати люди з пріоритетних груп, пропонують «лідерам громадської думки» (насправді всім бажаючим), які зголосилися у спеціальній анкеті
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото зі сайту Рівненської ОДА та світлин з особистих фейсбук-сторінок героїв публікації

Станом на перше квітня у Рівненській області щеплення першою дозою вакцини Covishield (AstraZeneca) отримали понад вісім тисяч людей (0,72%). Спершу активно вакцинували «лідерів громадської думки», а насправді всіх бажаючих, які записалися в чергу, бо залишкових вакцин було багато.

Нині, за словами заступниці начальника управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олени Гандзюк, люди з пріоритетних груп вакцинуються вже охочіше, тож поза чергою отримати щеплення складніше.

Ми зібрали історії восьми рівнян, які вже вакцинувалися від коронавірусної хвороби. Вони розповіли про свої реакції на щеплення. Також ми попросили лікарів прокоментувати ці реакції.

Керівник цифрового підрозділу Суспільного в Рівному Іван Марчук (32 роки) вакцинувався у березні. 19 березня на сайті Суспільного вийшов текст, в якому Іван описав свій стан протягом першої доби після щеплення, зокрема, що вночі у нього підвищилась температура, сильно хотілося пити, було щось схоже на панічну атаку та боліла рука в місці ін’єкції.

Незабаром цей матеріал зник зі сайту, але в розмові з нами Іван відмовився пояснити, чому так сталося. Натомість ще раз переказав, як відбувалася його вакцинація:

– Я прийшов вакцинуватися разом із колегою. Перед нами була черга з десяти людей. Все відбувалося швидко. Ти заходиш в кабінет, тебе запитують про стан здоров'я, коли були останні щеплення, записують твої дані, потім вакцинують. Я нічого не відчув.

– Нас попередили, що після введення вакцини можливі біль у місці уколу та температура. Якщо вона буде занадто висока, порадили випити ібупрофен. Радили один день після щеплення побути вдома.

Найбільш виражена реакція на вакцину в Івана Марчука була протягом першої доби після щеплення. Фото зі сторінки Івана у фейсбуку

– До вечора в мене все було нормально, а потім відчув біль у місці ін’єкції. Пізніше він посилився і найдужче боліло о третій ночі.

– Близько першої ночі я прокинувся від спраги. Встав, і мене почало трусити, як буває від високої температури. Взяв склянку води, трусило так, що ледве її випив, і швидко повернувся в ліжко. Потім відпустило.

– Заснути після цього не просто. Лізуть в голову різні думки, чекаєш, що стан може погіршитись. О 8.30 ранку температура була 38, але я її не  відчував. Найскладніше після цього всього – на наступний день після вакцинації йти на роботу – невиспаним і з дискомфортом.

Кореспондентка рівненської філії Суспільного Валентина Гордич-Рудковська (40) від початку хтіла вакцинуватися, але не очікувала, що це станеться так швидко, адже не належить до людей, яких мають вакцинувати пріоритетно.

– Третього березня на Рівненщині минув рівно тиждень від старту вакцинації, а Міністерство охорони здоров’я саме дозволило використовувати залишки вакцин для щеплення громадських діячів, аби вони популяризували вакцинацію. Одну з таких залишкових доз тоді ж запропонували мені.

– Я відразу погодилася. Впевненості додавало й те, що я не алергік і в дорослому віці щеплювалася від дифтерії і від грипу без будь-яких реакцій, – розповідає Валентина.

– Орієнтовно о 13-й мене вакцинували, ще пів години я була в лікарні під наглядом. Потім поїхала на роботу, протягом дня і ввечері почувалася нормально. Місце уколу було майже непомітне.

Валентина Гордич-Рудковська вночі після вакцинації мала підвищену температуру. Фото з її сторінки у фейсбуку

– О третій ночі прокинулася з температурою, головним болем і загальною чи то втомою, чи то слабкістю. Але місце уколу не боліло, не припухло і не почервоніло – так і залишалося майже непомітним.

– Спочатку я випила одне жарознижувальне, бо маю його завжди при собі, але згодом довелося встати по інше, бо ставало гірше і температура піднялася за 38. Потроху вона таки спала, але некомфортний стан залишився і до ранку я так і не заснула.

– Температура більше не піднімалася, але тривав дискомфорт, який я пояснювала собі невиспаністю. Неприємні відчуття зникли по обіді, фактично через добу після щеплення. Чекаю на другу дозу.

Громадський активіст та проєктний менеджер Громадської мережі «Опора» Михайло Балик (25) вакцинувався залишковою дозою, бо записався в чергу для лідерів громадської думки на сайті ОДА. Після уколу, розповідає Михайло, з’явилась температура та біль у місці ін’єкції.

– Вакцинувався 17 березня. Рука боліла десь три дні. Ввечері першого дня я спокійно заснув і температура не піднімалася вище 38,3 (хіба, може, під час сну, але я цього не відчув).

Михайло Балик спостеріг за собою одну «нетипову реакцію» на щеплення. Фото з його фейсбук-сторінки

– На ранок температура впала до 37,5 і приблизно такою була цілий день. Наступного дня дуже боліла голова і хотілося спати, що я і робив. Під вечір вже не було температури. Трохи боліла голова і рука. Ніяких жарознижувальних не пив.

– З цікавого – серед ночі сильно захотілося чипсів. Добре, що вони в мене були. З’їв і далі заснув.

Через анкету для лідерів громадської думки записалась на вакцинацію і доцентка кафедри архітектури та середовищного дизайну Національниого університету водного господарства та природокористування Наталія Лушнікова (42).

Жінці зателефонували з Центру громадського здоров'я та запропонували прийти на вакцинацію в Центр надання первинної допомоги «Центральний» 13-ї до 15-ї години.

– В реєстратурі спитала, де кабінет щеплень, бо не буваю в цій поліклініці. Мені відповіли.

У Наталії протягом першого дня після вакцинації самопочуття було в нормі, а реакції почали проявлятися вночі. Фото зі сторінки Наталії у фейсбуку

– Черга йшла швидко, перед вакцинацією заповнювали форму з контактами та інформацією про здоров’я, перевіряли паспорт, в кабінеті питали, де працюю. Після щеплення просили півгодини сидіти в коридорі. Протягом дня я була бадьора, ніщо не нагадувало про вакцинацію.

–  Ближче до 23-ї години стало дуже холодно, температура була 35,6, потім почало боліти все тіло, ніч майже не спала. На ранок була слабкість, реакції уповільнені.

– На наступний день трохи була задишка навіть під час звичайної прогулянки і невелика слабкість, на третій день все нормалізувалося.

Дитяча імунологиня Рівненської обласної дитячої лікарні Оксана Малко каже, що на будь-яку вакцинацію організм людини має реагувати.

– Людина повинна спостерігати за собою після вакцинації. Адже може бути підвищена температура, в місці введення препарату відчуття болю, що викликає дискомфорт при підніманні рук.

– Зазвичай така реакція є першу добу. Протягом трьох діб симптоми можуть змінюватися.

– На введення вакцини або будь-якого препарату наша імунна система повинна реагувати, повинна виробляти антитіла до цієї вакцини.

Керівник арт-кластеру Острозької академії Микола Бендюк (54) розповів, що реєструвався на вакцинацію через додаток «Дія», але 17 березня возив вакцинувати свою доньку Лесю і йому самому теж запропонували щепитися, бо була зайва доза.

У Миколи Бендюка реакції минули на третій день після вакцинації. Фото з його фейсбук-сторінки

–  Після вакцинації температура ввечері піднялася до 37,5, тіло кидало то в холод, то в піт. До ранку стало легше і наступного дня була лише втома. Протягом другої ночі вже нічого не боліло, спав добре.

Журналістка Анна Калаур (25) розповідає, що укол із вакциною був не болючий –  «просто як дотик». Вдень після вакцинації Анна почувалася добре, а вночі стан погіршився:

– Я прокинулася від того, що серце стукало, наче біжу марафон. Температура була 37,4-37,5 – у мене завжди так під час хвороб. Почали не те що боліти, а наче відмерзли і «тягнути» ноги і руки.

Анна Калаур відчувала реакцію на щеплення кілька днів. Фото з її фейсбук-сторінки

– Спати було важко. Наступного дня все було гаразд. А через день почала боліти голова і нудило, але не так, як від отруєння. Апетит був, але вверху живота періодично боліло, пекло і нудило. Так я прожила два дні, зараз уже все нормалізувалося.

Координаторка громадської організації «Екоклуб» Ольга Лящук (40) записалання у чергу і за кілька днів їй зателефонували, запитавши, чи може вона протягом години з’явитись на вакцинацію.

– Я все кинула і погнала. На місці почекала трохи, заповнила поінформовану згоду.

Ольга Лащук розповідає, що в реєстратурі поліклініки, куди її запросили вакцинуватися, її скерували в кабінет для щеплень. Фото Олега Лагоднюка

– Спитала в лікаря, чи всі вже тут вакцинувалися. Він сказав, «а що – краще як виливати? Вакцина ж не зберігається». Розповів, що може бути температура до трьох днів, якщо довше – дзвонити сімейному.

– Лікар також сказав, що не знає, хто і як буде повідомляти про другу дозу.

– Після того вкололи – трохи боляче, але мені просто давно робили уколи. Посиділа півгодини і пішла. Надвечір трохи знобило, я рано лягла спати.

– Чоловік сказав, що вночі, мабуть була температура, бо була гаряча, але я спала. Наступного дня був легкий передгрипозний стан. На роботу ходила, нічого критичного. 2-3 доби трохи відчувала м’яз у руці, несуттєво, так ніби десь потягнула. І все.

Голова правління благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич (39) каже, що його попередили, що може боліти місце уколу, що не потрібно мочити, що може піднятися температура і розповіли які препарати, в разі температури, приймати і що у випадку побічних дій треба дзвонити до сімейного лікаря.

Юрій Лазаревич каже, що місце уколу три дні відчувалося, а так все добре. Фото із його фейсбук-сторінки

– Приїхав вакцинуватися, вкололи. Спочатку взагалі нічого не відчув. Потім через годинку-дві почав відчувати біль у місці уколу і протягом доби спостерігав за своїм здоров'ям. Температуру показало 37,2. Я спостерігав за собою не від того, що погано себе почував, а просто було цікаво, моніторів свій стан здоров'я.

Через день, Юрій каже, що температура була в нормі і він себе добре почував.

– Але в руці, у місці вакцинації, напевно доби три відчувався біль, якщо притулитися кудись. Але загалом вакцинацією задоволений.

– Вакцина затримується на якийсь час у частині м’язу, куди її вкололи. Саме тому буває цей локальний біль, – пояснює лікар-імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський.

– Реакції відбуваються в 1% вакцинованих і вони не є загрозою для життя і для здоров’я. Реакції в більшості випадків тривають 1-2 дні. А якісь більш серйозні відхилення – це вже не реакції, а ускладнення.

– Щодо вакцини від AstraZeneca хвилює інформація із Європи про понад 35 людей, які померли через тромбози. У Євросоюзі вже ввели близько 17 мільйонів доз. Виходить, що це приблизно дві смерті на мільйон введень.

– Це однозначно неприємно і, швидше за все, пов’язано з вакцинацією. В Євросоюзі кажуть, що вже знають, як із цим боротись і як цих людей рятувати.

– Ми розуміємо, що після вакцинації можливі ускладнення, але робимо її, щоб рятувати життя. Бо користь від вакцинації переважає ризики, – каже Андрій Волянський.

Видання «Ліга» цитує результати чотирьох клінічних досліджень вакцини AstraZeneca, які провели у Великій Британії, Бразилії та Південній Африці. Найбільш поширеними побічними ефектами у дослідженнях були легкі або середні і минали за кілька днів після щеплення.

Що стосується побічних ефектів, то найбільш частими були біль у місці уколу, головний біль, втома, біль у м’язах, погіршене загальне самопочуття, лихоманка, озноб, нудота. Ці симптоми відчували більш ніж одна людина з 10 досліджуваних (тобто більше 10%).

Діарея та блювання ставалися менш ніж в 1 з 10 щеплених. Зменшення апетиту, запаморочення, потіння, біль у животі та висипи ставалися менш ніж в 1 з 100 досліджуваних.

Заступниця начальника управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олена Гандзюк розповідає, що нині процес активізувався і люди активно реєструються.

Халява скінчилась. Олена Гандзюк каже, що нині кількість залишкових доз значно зменшилась – до однієї-двох на добу. Фото Рівненської ОДА

– Нині в онлайн-формі для лідерів громадської думки понад 700 людей виявили бажання вакцинуватись. Дзвонять, навіть до мене особисто. Виходять на нас організації, звертаються приватні медичні установи, які ми так само зобов'язані в першій і другій хвилі вакцинувати.

– І вже немає можливості більше лідерів громадської думки вакцинувати, як раніше. Зараз на добу є 1-2 залишкові дози.

– Триває другий етап вакцинації – медичні працівники первинного рівня, соціальні працівники та люди 80+ років. Ще залишаються військовослужбовці, але ті, які повернулися з зони військових дій на сході України або вирушають туди. Ми не можемо сказати, що закрили перший етап, але вже почали і другий етап. 

Нагадаємо, що Міністерство здоров’я розробило дорожню карту вакцинації, в якій описано, кого саме мають вакцинувати пріоритетно. У документі перелічені дев’ять пріоритетних груп людей та п’ять етапів вакцинації.

Станом на 1 квітня в області першою дозою вакцинувалися 8 тисяч 280 людей (0,72%). Як виглядає Рівненщина на фоні інших областей – у інфографіці «Слово і діло»:


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте