«Ректори втратили 70% «дурників», які платили»: активісти і експерти критикують ініціативу зниження прохідного балу на лікарські спеціальності

Активісти і експерти переконують, що абітурієнти з низькими балами загрожують тим, що стануть слабкими лікарями, і як наслідок – постраждають пацієнти
Джерело
Ілюстраційне фото Олександра Харвата

Міністерство охорони здоров'я розглядає можливість зменшення прохідного балу ЗНО для вступу на спеціальності «педіатрія» та «епідеміологія». За інформацією кардіохірурга Бориса Тодурова, на засіданні медичної ради МОЗ обговорювалась необхідність зниження прохідного балу ЗНО зі 150 до 130 балів.

«Четверта влада» розбиралася, до чого може призвести зменшення прохідного балу при вступі на медичні спеціальності.

16-го липня очільник Міністерства охорони здоров'я України Максим Степанов повідомив, що МОЗ розглядається можливість зниження прохідного балу ЗНО для вступу на спеціальності «педіатрія» та «епідеміологія».

Керівник МОЗ сказав, що на медичній раді обговорювалося питання щодо кількості людей, які набираються на деякі медичні спеціальності. Джерело: фото з сайту МОЗ.

– Останні 5 років було системне знищення щодо цих спеціальностей, особливо епідеміології. Всі наші фахівці, професора, які були присутні на медичній раді, усвідомлюють наслідки, що будуть через 5-7 років. Ми розглядаємо різні пропозиції, я не впевнений, що ми зупинимося на цій (зменшення прохідного балу, – авт.), – сказав Максим Степанов.

Міністр впевнений, що медична рада знайде спосіб як збільшити кількість студентів, які будуть навчатися по спеціальностям «педіатрія» і «епідеміологія».

Директорка департаменту по роботі з підопічними фонду «Таблеточки» виступає проти цієї ініціативи. Джерело: фото з tabletochki.org

Директорка департаменту по роботі з підопічними фонду «Таблеточки» Юлія Ноговіцина впевнена, що зниження прохідного балу ЗНО призведе до погіршення якості медицини. Вона вважає, що 150 балів є низькою планкою для медичних спеціальностей – на рівні «4 з мінусом», а 130 – відповідає «3» за 5-бальною шкалою.

– Чи хоче хтось довірити свою дитину педіатру, який склав ЗНО на трійку? Як нам стало відомо з власних джерел у МОЗ, бал знижують, бо спеціалізація педіатр та санітарний лікар зараз не користується попитом серед абітурієнтів. За нашою інформацією, паралельно у МОЗ обговорюються плани знизити прохідний бал ліцензійного медичного іспиту «Крок», – розповідає Юлія Ноговіцина.

Юлія Ноговіцина каже, що за 7-8 років студенти, які вступили  на спеціальність «педіатрія» з прохідним балом 130, можуть стати дитячими онкологами та гематологами. За її словами, це найскладніша спеціалізація, на яку в розвинених країнах набирають лише найкращих абітурієнтів та на яку вчаться по 14-15 років.

В Україні таким лікарем, який має лікувати за найскладнішими міжнародними протоколами, ухвалювати рішення, від яких залежить життя та смерть дитини, проводити інтенсивну хіміотерапію та трансплантацію кісткового мозку, може стати практично будь-хто.

– Навіть якщо більшість студентів залишаться педіатрами та не будуть отримувати більш вузьку вторинну спеціалізацію, це все одно катастрофа. Саме на педіатрах, лікарях первинної ланки, лежить завдання запідозрити та виявити у дитини серйозну хворобу, в тому числі онкологічну, – каже Юлія Ноговіцина.

Благодійний фонд «Таблеточки» вимагає від МОЗ та МОН України не знижувати прохідний бал для вступу на медичні спеціальності (у тому числі й на педіатрію) та ліцензійного медичного іспиту «Крок».

Колишній заступник ексочільниці МОЗ Уляни Супрун, Олександр Лінчевський, не схвалює зменшення прохідного балу при вступі до медичних вузів. Він каже, що дефіцит педіатрів пов'язаний з жахливими умовами роботи медиків.

Олександр Лінчевський розповідає чому ректори добиваються зменшення прохідних балів. Фото з архіву 2017-го року

– То в який бісів спосіб зменшення балів зменшить дефіцит? Поріг в 150 балів діє лише два роки. Погано підготовлений лікар принесе більше шкоди, ніж користі. Введення порогу в 150 балів зменшило набір контрактників на 70%.

Ректори втратили 70% «дурників», які платили університетам офіційно і неофіційно за кожен предмет і екзамен, – висловив свою думку Олександр Лінчевський.

Колишній заступник ексочільниці МОЗ Уляни Супрун припускає, що є кілька дітей, які отримали низькі бали з ЗНО, але це діти поважних батьків і поріг знижують для всієї країни саме заради кількох особливих абітурієнтів.

Саме так сталося з екзаменом «Крок». Там поріг склав/не склав понижують саме задля порятунку кількох «дурників», вважає Олександр Лінчевський.

9-го липня був опублікований проєкт наказу МОЗ, в якому йде мова про зниження на період карантину на 10% прохідного балу іспитів для студентів медичних спеціальностей – «Крок-2» та «Крок-3».

«Крок» – ліцензійний інтегрований іспит для студентів медичних спеціальностей. «Крок 1» – екзамен із загально наукових дисциплін, який складається після вивчення основних фундаментальних дисциплін. Тестовий іспит складається на 3-му (майбутні лікарі, лікарі-стоматологи) або на 4-му курсі (фармацевти, клінічні фармацевти).

«Крок 2» – іспит, що складається з професійно-орієнтованих дисциплін. Він є складовою державної атестації студентів і складається на випускному курсі. «Крок 3» складається в інтернатурі, він базується на освітньо-професійній програмі підготовки спеціаліста за певною лікарською (провізорською) спеціальністю.

Є ще декілька видів таких іспитів, які складаються на випускному курсі.

Мар'яна Рева вважає зниження прохідного балу поганою ідеєю з наслідками для майбутніх пацієнтів. Фото із особистої фейсбук-сторінки

Керівниця Рівненського благодійного фонду «Скарбниця надії» Мар'яна Рева також вважає, що зниження прохідного балу – погана ідея.

– Якщо людина не здатна здати ЗНО на високий бал, то відповідно вона потім не зможе освоїти ті знання, що необхідні для лікування дітей. Навчання в медичних вузах є одним із найважчих. Студенти і медики, які зараз працюють, кажуть, що у них навчання було дуже важким, – каже Мар'яна Рева.

За словами Мар'яни Реви, зараз на Рівненщині працює четверо дитячих онкологів, троє з них працюють давно, а одна лікарка  – перший рік. Вона каже, що 3-х онкологів на область мало, тому що лікарі дуже втомлюються через навантаження.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте