Як «безкоштовно» діагностують на комп'ютерному томографі хворих на COVID-19 у Рівному
«Доброго дня, підкажіть, будь ласка, де можна в Рівному зробити комп’ютерну томограму», – цікавиться в користувачів соцмереж рівнянка Анна Никифорова. А тижнів за два до цього на своєму прес-брифінгу міністр охорони здоров'я України Максим Степанов каже, що і комп'ютерна томографія, і рентген – безкоштовні для тих, у кого виявили COVID-19, або ж у кого підозра на цю хворобу.
Для чого хворим на коронавірусну інфекцію комп’ютерна томографія, чи можна зробити її безкоштовно, і де – «Четверта влада» пройшла шляхом пацієнта.
Попри запевнення міністра Степанова, рівнянці Тетяні Лаховській пройти безкоштовне КТ не вдалося.
– Мені сказали так – тисяча гривень, приходьте сьогодні, – розповідає Тетяна.
З КТ чи без КТ: кому ця діагностика насправді потрібна
Вирішує, чи потрібна комп'ютерна томографія пацієнту, сімейний лікар. А для того, щоб її пройти безкоштовно, лікар має видати хворому направлення, каже головна спеціалістка відділу зовнішніх комунікацій Національної служби здоров'я України Христина Петрик.
Але для початку, розповідає начальник міського управління охорони здоров'я Віктор Іськів, краще пройти рентген. І тільки якщо він виявить зміни у легенях, і щоб краще роздивитися, наскільки вони серйозні – варто проходити КТ.
– В нас є декілька, про яких ми знаємо, сімейних лікарів, які оцим зловживають. В телефонному режимі вони проконсультували хворого, не бачачи, не чуючи, виписали зразу направлення на КТ і все. От вам ажіотаж, от вам і черги і так далі, – каже Іськів.
Тим більше, що рентген не такий шкідливий, як КТ. Бо якщо при проходженні першого опромінення триває кілька десятків секунд, то всередині комп'ютерного томографа пацієнт перебуває більше півгодини, каже головний лікар Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Роман Шустик.
От і рівнянин Артем прописав КТ собі сам і прийшов зробити його у діагностичний центр. Бо до сімейної лікарки, каже, дотелефонуватися не може.
– Були легкі симптоми в неділю, такі зовсім. Я думав, шо на турніку поперетягувався, чуть-чуть мишци боліли. Потім все пройшло. В жінки констатували ковід. Так як в мене все пройшло, мені порадили пройти цю діагностику, – каже пан Артем.
– А хто вам рекомендував? – журналістка.
– Люди, які вже хворіли. Сказали – пройди. Якщо нормально – все.
У пошуках комп’ютерного томографа
Біль у горлі, температуру і фізичну виснаженість рівнянка Тетяна Лаховська відчула ще 25-го вересня, ПЛР-тест підтвердив ковід. Понад два тижні лікувалася амбулаторно. Потім повторне тестування і знову – ПЛР позитивний на коронавірус.
– Лікар прийняла рішення, що мені потрібно зробити КТ легень і виписала мені направлення. Чесно, як я почала розбиратися з цією проблемою. Далі мене перенаправляли-перенаправляли, і хтось в цьому ланцюжку виявився компетентним, тому що мені дали телефона в наше Рівненське управління охорони здоров’я.
– Якщо наш заступник міського відділу охорони здоров’я він сам толком не знає, де в нас можна пройти КТ, – це взагалі, – каже Тетяна Лаховська.
Перевірили і ми. Дізнаємося, що комунальних томографів на всю Рівненську область – два. В центральній міській лікарні і в обласному діагностичному центрі. У приймальному відділенні міської лікарні нам телефоном кажуть, що комп'ютерну томографію вони роблять лише стаціонарним хворим.
– А якщо стаціонарним, то це безкоштовно, чи платно? – журналістка.
– Я не орієнтуюся в цьому питанні, я можу переключити вас на відділення.
Дотелефонуватися у відділення, де стоїть томограф, нам не вдалося. Бо за стаціонарним телефоном слухавку не беруть, а мобільний номер, який нам дали у приймальному відділенні, постійно поза зоною досяжності.
Тому їдемо в міську лікарню під виглядом рівнянки, яка шукає для родички, хворої на ковід, можливість пройти КТ. Для збору доказів використовуємо приховану зйомку.
Працівниця реєстратури каже нам таке:
– В нас три комп’ютерних томографа. Які в них правила – не знаю. На вулицю зліва – терапевтичний корпус, це приватний. «Атлант» перед нами – це приватний. У хірургічному з торця – державний.
От і шукаємо його. Виходимо на вулицю, шукаємо торець. Без сторонньої допомоги не обійтися, заходимо в перші-ліпші двері. Вже інша працівниця лікарні каже, що йти потрібно у приймальне відділення. У приймальному нас знову перенаправляють.
– Виходите з приміщення і заходите у дерев’яні двері.
І знову на вулицю. Нарешті знаходимо. Намагаємось зорієнтуватися, куди далі. Знову допомагає працівниця медзакладу.
А вже у самому кабінеті КТ пояснюють:
– Ми працюємо тільки зі стаціонарними хворими. Зараз більше 200-т людей. Дуже велика кількість людей. Ми не встигаємо їм робити.
Томограф у міській лікарні – єдиний, що належить комунальному медзакладу. Тут він з’явився кілька років тому.
Його уряд Японії передав за грантовою програмою. І обслуговує томограф не лише хворих на коронавірус, розповідає начальник міського управління охорони здоров’я Віктор Іськів, але і хворих після інсультів та різних травм.
Тому апарат перевантажений. Але ж рівняни можуть пройти комп’ютерну томографію і в обласному діагностичному центрі, запевняє Віктор Іськів:
– За нашою інформацією дійсно з 14-ї до 17-ї години якраз вони приймають пацієнтів з підозрою на ковід.
А начальник управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Олег Вівсянник розповідає, щоб хворі чи пацієнти із підозрою на ковід не перетиналися з іншими хворими, організували два потоки.
– В першій половині дня проводиться так би умовно їх назвемо: «чисті» пацієнти, або пацієнти, у яких немає ознак захворювання, або не підтверджено коронавірус. А з другої половини дня проводиться таке обстеження для пацієнтів, у яких є ознаки або клініка коронавірусу, або лабораторно підтверджений діагноз, – каже Вівсянник.
Перевіряємо, чи кажуть чиновники правду. Звертаємося в реєстратуру діагностичного як пацієнти.
– Дивлячись, яке направлення. Якщо електронне направлення, то зараз може з понеділка виділять безкоштовні талони. А так – 600 гривень. У нас найменше по місту, – працівниця реєстратури.
– Тобто безкоштовного немає? – журналістка
– Пневмонія в неї?
– В неї виявили коронавірус.
– Коронавірус в нас ми не приймаєм.
– І не будете?
– Це не наше. Це міська лікарня має.
Але, як ми уже раніше з’ясували, у міській лікарні комп’ютерну томографію роблять лише стаціонарним хворим. Головний лікар обласного діагностичного центру Роман Шустик намагається пояснити цю ситуацію:
– По направленню сімейного лікаря, так, ми робили його до цих пір… так, сварки – не сварки – ми їх робили безкоштовно. Якщо людині необхідно, ми ніколи не візьмемо кошти.
Мовляв, тільки за два тижні жовтня безкоштовно зробили понад 20 томографій.
– Запитайте в людей, я говорю, соціальні сєті – їх не обманеш, – каже Шустик.
Та от якраз у соцмережах користувачі розповідають, що КТ у діагностичному не безкоштовне, і вартість послуги коливається від 700 до 900 гривень.
(Не) безкоштовні направлення
– Вона мені казала, що там на направленні написані адреси і телефони, ви туди можете подзвонити, там роблять дуже швидко. Але це коштує одну тисячу гривень.
– Ну, і вона мені сказала, можете робити з цим направленням де хочете. Можете в іншому місці робить, але там дуже швидко, – розповідає рівнянка Тетяна Лаховська.
Вона – це сімейна лікарка пані Тетяни. Там – це у приватному медичному центрі, який знаходиться за кілька десятків метрів від міської лікарні.
Начальник міського управління охорони здоров'я Віктор Іськів каже, що впливати на вибір пацієнта і писати на направленні, куди йому йти, сімейний лікар права не має. А якщо пацієнт не знає, де можна пройти КТ, то сімейник мав би розказати про всі можливі варіанти, а не лише про один.
– Якшо написали сходіть туди, я вважаю, що це є абсолютно кримінальна відповідальність, ну… принаймні не виключається корупція. Тому що ми знаємо випадки, коли відкрилася якась собі фірма, пройшлася по лікарях і каже – присилайте до нас.
Тетяна Лаховська каже, раз у міській лікарні для хворих на ковід, які лікуються амбулаторно, безкоштовне КТ не роблять, намагалася записатися на платне КТ. Бо все ж це дешевше, ніж у приватному центрі.
– Ну, не тисячу гривень. У нас в міській лікарні ви з цим направленням просто підходите туди і берете талончик.
Так пояснили жінці в міському управлінні охорони здоров’я. Проте у міській лікарні сказали, що талонів не дають. Але дали номер телефону... у той самий приватний кабінет, куди перед цим Тетяну направляла її сімейна лікарка.
– «Антлант 7». Оце мене дуже здивувало. Державна лікарня, на території якої є державний томограф і на території якої є ще приватні кабінети, де дешевше ця процедура, вони відправили мене в ту ж саму, де тисяча гривень, – каже Тетяна.
Пані Тетяна зробила ще одну спробу: послала дочку у міську лікарню зі своїм направленням, щоб її записали у чергу на томографію. Але направлення там не прийняли, сказали, що направлення з поліклініки Ювілейна не обслуговують.
– Немає такого поділу зараз: свої, не свої. Є громадяни України. Це взагалі не залежить, де людина живе. Якщо по направленнях, – запевняє начальник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник.
Після цього випадку Тетяна Лаховська подзвонила на гарячу лінію нашої ОДА і зареєструвала скаргу. А через два дні до неї перетелефонували, каже жінка.
– І через два дня мені подзвонив той самий заступник Володимир Святославович (Володимир Приступа, міське управління охорони здоров'я – авт.), бо він розглядав мою скаргу. Я сказала, я ж з вами вже балакала.
– А він каже: «То це ви так на мене обідилися і вирішили скаргу подати?» Я кажу ні, я вирішила, що ви побачите, що вам люди подають скарги і ви почнете щось працювати.
В обласному управлінні зрештою зізнаються, що проблема з безкоштовним обстеженням таки є, і у міській лікарні, і у діагностичному. Бо якщо в міській лікарні комп'ютерний томограф перевантажений, то у діагностичному немає ковідного пакету.
– І медичні працівники не зможуть отримати 300 відсотків надбавок до заробітної плати за роботу з пацієнтами, у яких завідомо відомо, що у них є коронавірус. Ми звернулися до Національної служби здоров’я України щодо негайного вирішення такого питання, – каже Олег Вівсянник.
В НСЗУ кажуть, вже все оплачено. Пацієнт може пройти безкоштовне КТ у тих закладах, які мають договір з Національною службою здоров’я на амбулаторний пакет послуг.
Такий пакет у Рівненському обласному діагностичному центрі є. Але там нарікають, за 49 гривень, які сплачує НСЗУ за цим пакетом, провести діагностику на томографі неможливо.
– Ми ж не можемо на цей глобальний весь бюджет робити всі тільки комп’ютерні томографії. В нас є УЗД серця, кардіограми, консультація гінеколога, які теж входять у цей пакет, – каже головний лікар Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру Роман Шустик.
У Національній службі здоров’я здоров’я кажуть – це маніпуляції. Бо із квітня по жовтень заклад отримав суто на амбулаторку, куди входить і послуга КТ, трохи більше 6 мільйонів гривень.
Крім цього, із липня по жовтень заклад отримав дофінансування – понад 4 мільйони гривень. Частину із цих грошей діагностичний мав перенаправити на амбулаторну допомогу.
– Якщо поділити той бюджет, який заклад отримує щомісяця за цим пакетом медичної допомоги на ту кількість послуг, яку вони фактично надають, то у них середньомісячна вартість однієї послуги, фактична виходить – близько тисячі гривень.
– Наприклад, у вересні одна надана послуга коштувала 1 тисячу 34 гривні. Не 49, – розповідає заступниця керівника департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ Анна Фенчак.
Керівник діагностичного Роман Шустик пояснює, 49 гривень виходить, якщо суму, яку отримали за амбулаторний пакет, поділити на кількість послуг, які у цей пакет входять.
Та у НСЗУ розповідають, послуг у діагностичному надають менше, ніж у минулому році. А гроші отримують ті ж. Бо, у тому числі, врахували ситуацію і з коронавірусом.
Отож, безкоштовне КТ, попри черги, запевнили нас в управлінні охорони здоров‘я вам таки зроблять, якщо ви лежите з коронавірусом в міській лікарні. Якщо в лікарню ви не потрапили, то на безкоштовне сподіватися не доводиться. Ми довели це під час експерименту, коли представлялись пацієнтами.
На Рівненщині для таких пацієнтів комп'ютерна томографія, яку у Міністерстві охорони здоров’я називають безкоштовною, безкоштовна лише у теорії.
В області заявляють про два комп‘ютерних томографа, на яких можна зробити безкоштовне обстеження при ковід.
Але на одному – придбаному за японські грантові кошти у міській лікарні роблять лише тим, хто лежить у лікарні, а на іншому – купленому за кошти обласного бюджету у діагностичному центрі хворим на ковід томографію не роблять узагалі, посилаючи у міську лікарню, або до приватників.
От і рівнянка Тетяна зробила КТ за власний кошт, і не там, куди на платне направляла сімейна лікарка. Щоб знайти дешевший, витратила кілька днів і заплатила 800 гривень.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти