Чим дихає Рівне і Городок: результати досліджень щодо «Кроноспану»

І де насправді повітря забруднене формальдегідом

У Рівному повітря більш забруднене ніж в Городку, але ситуація може невдовзі змінитися
Джерело
«Четверта влада»

Про «Кроноспан» у Городку запекло дискутують його прихильники та противники, називаючи одну й ту саму перспективу хто білою, хто чорною.

На засіданні тимчасової контрольної комісії 13-го лютого відбулися громадські обговорення. Нічого не вирішили, бо не всі члени комісії були присутні. Але озвучили цифри щодо рівня забруднення повітря, і вони промовисті, навіть коли гіпотетичні.

Розповідаємо про оцінки, які є щодо загроз «Кропоспану» наразі і про те, як керівництво заводу зрештою відреагувало на закиди.

Раніше ми писали про пікет проти будівництва заводу «Кроноспан».

Яке повітря в Городку

Наразі є інформація від трьох різних структур про стан атмосферного повітря у селі Городок, де планують побудувати деревообробне підприємство.

Згідно з дослідженням Рівненського обласного лабораторного центру, яке провели у серпні 2018 року, перевищення кількості шкідливих речовин у повітрі не було.

Разові концентрації формальдегіду становили 0,03 мг/м3, при гранично допустимих – 0,035 мг/м3.

Формальдегід внесений до списку отруйних канцерогенних речовин, токсичний. Вчені довели, що хронічне отруєння ним негативно впливає на дихальні шляхи, очі, шкіру, печінку, нирки, вражає центральну нервову систему.

За словами керівника Громадської організації «Екоклуб» Андрія Мартинюка, варто було з'ясувати не разові, а середньодобові концентрації.

– Максимальна разова концентрація – це коли ви, умовно кажучи, 20 хвилин будете в зоні впливу речовини, але не відчуєте негативних наслідків. А середньодобова гранично допустима концентрація – це норма, за якої люди можуть жити все життя і не зазнати згубних впливів на своє здоров’я, – пояснює Андрій Мартинюк.

Втім за словами директора Рівненського обласного лабцентру Романа Сафонова, середньодобових замірів не робили. Мовляв, на таке дослідження потрібне спеціальне замовлення від органів місцевого самоврядування або підприємств.

Моніторингові дослідження атмосферного повітря не проводились з 2018 року, бо «не було держфінансування». При цьому «вартість досліджень для виміру середньодобових концентрацій забруднюючих речовин в повітрі не розраховувалась. Замовлень на такі дослідження не було»

Тобто держава наразі не вважає необхідним виділяти гроші для визначення середньодобової кількості забруднюючих речовин в Городку.

Ще одна державна структура, яка мала б слідкувати за якістю повітря – Рівненський обласний центр з гідрометеорології. На запит «Четвертої влади» там відповіли, що не проводять спостереження за забрудненням атмосферного повітря в містах та селищах Рівненської області. Лише в Рівному (про це далі).

Гідрометцентр склад повітря в Городку не вимірює і не вимірював.

Замість цього порахував теоретично і вивів цифру, однакову для всієї України в тих місцях, де не аналізують реальні заміри. Називається ця цифра – фонова концентрація.

Порахували фонову концентрацію помноживши гранично допустиму разову концентрацію (0,035 мг/м3) на коефіцієнт 0,4 (так передбачено порядком визначення цього показника в місцях де не роблять реальних замірів).

Вийшло – 0,014 мг/м3 (ще раз звертаємо увагу що ця цифра буде одинаковою для всіх точок в Україні, де не аналізують реальні заміри).

– Гідрометцентр мав би реально порахувати виходячи з даних про викиди всіх джерел, які там є, – вважає керівник Громадської організації «Екоклуб» Андрій Мартинюк.

Водночас директор Департаменту екології і природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації Володимир Захарчук каже, що з наявних на території Городка підприємств формальдегід не виділяє жодне.

Те що Гідрометцентр вибрав розрахунковий метод – це, за словами Володимира Захарчука, дозволено законом. Разом з тим, Департамент екології зобов'язав щоб «Кроноспан» додатково виміряв реальні (а не розрахункові) показники повітря у Городку і розглянув можливість встановити стаціонарний пост спостереження за якістю повітря.

Далі інформація від третьої структури.

Представники заводу «Кроноспан» організували і надали результати дослідження фахівців Інституту громадського здоров’я імені Марзєєва Національної академії медичних наук України. Вони провели його наприкінці січня 2020 року.

За цими даними, разова концентрація шкідливих речовин (аміак, діоксид азоту, фенол, формальдегід, ангідрид сірчистий, оксид вуглецю і пил) у повітрі не перевищує відповідні гранично допустимі концентрації. Заміри робили у п’яти точках промислової зони Городка.

Більше того, не просто не перевищує гранично допустимі, а концентрації більшості цих забруднюючих речовин настільки малі, що їх не може зафіксувати професійна апаратура.

– Інститут Марзєєва – провідний виш Міністерства охорони здоров’я. В нашій країні немає більш досвідчених і кваліфікованих наукових установ, які можуть таке дослідження зробити, – каже директор Департаменту екології і природних ресурсів Рівненської облдержадміністрації Володимир Захарчук.

Яке повітря в Рівному

У Рівному забруднення повітря вимірює Гідрометцентр. За допомогою трьох стаціонарних постів, які стоять у різних точках міста:

У Рівному три стаціонарні пости вимірюють рівень забруднення повітря: на вулицях Небесної сотні, академіка Грушевського та Млинівській 

Відбір проб здійснюється  щоденно, 4 рази на добу, крім неділі та святкових днів.

В повітрі визначаються: завислі речовини (пил), діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, оксид азоту,  сірководень, фенол, фтористий водень, хлористий водень, аміак, формальдегід і важкі метали (кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк). Загалом 20 забруднювальних  домішок.

Результати січневих замірів 2020 року цих показників показали що забруднення спостерігалося лише за одним показником – формальдегідом, який перевищував граничну середньодобову норму в 1,9 разів.

Середньомісячна концентрація формальдегіду в повітрі Рівного становить 0,006 мг/м3. При гранично допустимій 0 0,003 мг/м3.

Ось тут можна глянути показники інших забруднюючих речовин.

Чому такий рівень забруднення формальдегідом? А ми пам'ятаємо що хронічне отруєння ним негативно впливає на дихальні шляхи, очі, шкіру, печінку, нирки, вражає центральну нервову систему.

Як пояснюють в Департаменті екології та природних ресурсів, формальдегід входить до складу вихлопних газів автотранспорту. Тому основний внесок формальдегіду у повітря Рівного – через викиди автотранспорту.

Аналізувати від якого самого транспорту зараз неможливо. Бо на державному рівні, з 2016-го року, не передбачені статистичні спостереження за викидами в повітря від пересувних джерел.

Також не проводиться облік кількості та середнього віку автотранспорту в області, який здійснювала до 2010-го року Державтоінспекція.

То що ж роблять чиновники щоб зменшити цей рівень забруднення?

  • до обласної програми охорони довкілля включили заходи щодо охорони повітря, зокрема, залучення на маршрути міського пасажирського транспорту автобусів великої місткості.
  • у Рівному обмежили рух міжміських автобусів по місту (ще до карантину), створивши, крім автовокзалу, додаткову автостанцію «Чайка».
  • щороку оновлюють парк тролейбусів (щоб зменшити кількість автобусів на маршрутах без погіршення обслуговування населення).
  • департамент екології та природних ресурсів проводить нормування викидів надаючи унормовані дозволи на викиди забруднюючих речовин в повітря стаціонарними джерелами забруднення, в т.ч. для підприємств деревообробної промисловості, у викидах яких присутній формальдегід (це стосується не Рівного, а області).

Чому висновок департаменту екології по «Кроноспану» позитивний

У звіті з оцінки впливу на навколишнє середовище від дільності заводу, яку замовив «Кроноспан», є показник очікуваного забруднення формальдегідом – усереднена річна концентрація – 0,01688 мг/м3.

В цій цифрі враховуються фонові показники від Гідрометцентру плюс показники діяльності підприємства при максимальному навантаженні і найменшому розсіюванні повітря – пояснили «Четвертій владі» у «Кроноспані».

Як пояснюють в «Кроноспані», ця цифра – це максимальна РАЗОВА розрахункова концентрація формальдегіду. Вона менша за гранично-допустиму разову норму (0,035 мг/м3).

А порівнювати із максимальними середньодобовими допустимими  показниками по формальдегіду (0,003 мг/м3) цю цифру (0,01688) можна лише поділивши її на 10, пояснюють у «Кроноспані» та підтверджують у Департаменті екології.

  • Тоді, середньодобова концентрація формальдегіду становитиме 0,1х0,016880=0,001688 мг/м3.
  • Безпечна середньодобова концентрація формальдегіду – 0,003 мг/м3.
  • Коефіцієнт небезпеки HQ=0,0016880/0,003=0,56.

Що майже на половину менше нормативного значення (1), та, відповідно до Методичних рекомендацій характеризується як «ризик виникнення шкідливих ефектів розглядається як зневажливо малий».

Чому ділять на 10? Звідки ця цифра? Чому не на 2, 3 чи 5 запитаєте ви?

Бо так передбачає «Методика розрахунку концентрацій в атмосферному повітрі шкідливих речовин, що утримуються у викидах підприємств», затверджена ще в 1986-му році Дежкомітетом СРСР з гідрометеорології і контролю навколишнього середовища.

Якщо вірити цим розрахункам, то запланована діяльність заводу «Кроноспан» в Городку не мала би призвести до перевищення дозволеної законом середньодобової концентрації формальдегіду в повітрі.

Стосовно запланованого будівництва з'явився ще один документ. Це висновок Департаменту екології Рівненської ОДА щодо запланованої діяльності «Технопривід Інвест Груп» («Кроноспан»).

У Департаменті екології роботу заводу вважають допустимою.

Слід звернути увагу, що, за документом:

  • період будівництва буде тривати приблизно 750 днів;
  • найближче житло розташоване на відстані 415 метрів від джерел викидів забруднюючих речовин. Санітарно-захисна зона становить 300 метрів;
  • планується реконструкція електричної підстанції 110/10 кВ;
  • передбачається влаштувати автозаправну станцію з чотирма металевими резервуарами;
  • планується будівництво очисних споруд дощової каналізації, трансформаторних підстанцій; 
  • вплив на довкілля під час будівництва має короткостроковий характер;
  • основний вплив на повітря буде від викидів під час будівельних, зварювальних робіт, фарбування та руху транспорту;
  • згідно з даними у звіті з ОВД, максимальні сумарні приземні концентрації забруднюючих речовин не перевищують гранично допустимих;
  • побутові стічні води будуть зливатись в наявну каналізаційну мережу (57 кубічних метрів за добу). Виробничі стічні води на підприємстві відсутні;
  • дощові води будуть зливатися в Устю;
  • стосовно впливу діяльності заводу на мешканців Городка вказано, що ризик розвитку індивідуальних канцерогенних ефектів «умовно прийнятний»;
  • для людей будуть створені додаткові робочі місця;
  • згідно з розрахунками, рівні шуму не будуть перевищувати нормативних;
  • відходи під час підготовчих та будівельних робіт передаватимуться підприємствам, які мають ліцензію на їх переробку. 

Серед основних умов, які має виконати завод, щоби працювати, такі:

  • очищення викидів від формальдегіду до рівня, який передбачений в звіті з ОВД;
  • використання технологічного обладнання;
  • щоквартальне проведення моніторингу впливу роботи на якість повітря.

У висновку є примітка, що за рішенням суду завод можуть закрити, якщо виявлять негативний вплив на здоров’я людей або довкілля.

Директор департаменту екології Рівненської ОДА Володимир Захарчук каже, що зобов’язати компанію встановити стаціонарний пост спостереження вони не можуть за законом, бо немає відповідної норми. В їх компетенції тільки рекомендувати це.

Ми запитали у Павла Пильтяя, чи розглядається можливість встановлення стаціонарного поста спостережень у Городку.

– Так, бо ми відповідально ставимося до екології, – відповідає директор «Технопривід Інвест Груп».

За інформацією Рівненської ОДА, компанія «Технопривід Інвест Груп» готова за власні кошти купити необхідного для стаціонарного поста спостережень обладнання, після чого передати пост на баланс Рівненського гідрометцентру.

Ось як виглядає один зі стаціонарних постів перевірки якості повітря у Рівному, на вулиці Грушевського:

Табличка на стаціонарному пункті попереджає що об'єкт – під напругою

У Гідрометцентрі визначають локацію для встановлення поста в Городку.

–  Пост планують поставити на території жіночого монастиря, потрібна охорона, і саме там вона може бути забезпечена, а земля сільській владі належить, каже начальник комплексної хімлабораторії Рівненського гідрометцентру Богдан Сало. – А ще вимога – пост має зі всіх сторін гарно обдуватися вітром, щоб поряд не було дерев.

У Рівненському гідрометцентрі повідомили, що вартість поста спостережень за забрудненим повітрям становить приблизно 4,5 мільйони гривень. А його обслуговування коштує орієнтовно 100-150 тисяч гривень на рік.

Активісти, які виступали проти будівництва заводу в Городку, питали чому завод не хоче встановити датчики вимірювання забруднення повітря прямо у своїх трубах. Щоб якщо буде перевищення нормативних показників, не виникало сумніві звідки саме виникло це забруднення.

– На жаль, не мав задоволення бачити в області датчики на джерелах викидів  жодного з підприємств області, – каже директор Рівненського обласного лабцентру Роман Сафонов. – Моїм завданням було домогтись  забезпечення моніторингу атмосферного повітря населеного місця. І, здається, воно таки реалізується шляхом  встановлення у Городку стаціонарного поста.

А в «Кроноспані» відповіли що встановлення автоматизованих датчиків не передбачено законодавством.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте