Як і з чим вітати жінок 8-го березня, щоб на вас не образилися

Перш ніж вітати жінку восьмого березня, запитайте, чи вона святкує цей день
Джерело
Зображення художниці Жені Олійник взято із Української правди

Ми запитали думки рівненських відомих і успішних жінок та чоловіків про те, як потрібно святкувати 8-ме березня, що бажати і що це свято означає для них.

Найперше святкування Жіночого дня відбулося в Америці в 1909-му. В серпні наступного року на зустрічі Соціалістичного Інтернаціоналу в Копенгагені Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, присвяченого солідарності жінок у боротьбі за політичні, економічні та соціальні права.

8 березня цей день почали відзначати вже після протестів британських суфражисток (учасниці руху за виборчі права жінок – ред.) у 1914 році, пише «Українська правда».

У Радянському Союзі з 1921 року цей день був державним святом. У 1977 році, саме за радянської ініціативи, день отримав статус міжнародного – рішенням ООН. Повна назва свята Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Через те,що свято започатковане як пролетарський і соціалістичний Міжнародний день жінок-робітниць і є спільним для культур країн колишнього «радянського блоку», то його і святкували завжди по-радянськи. Жінкам дарували квіти, шампанське і вітали зі святом «весни і краси».

Але цей спосіб святкування треба викорінювати, вважають спікерки та спікери, з якими спілкувалася «Четверта влада».

З чим вітати

Тренер Альянсу за рівноправне партнерство чоловіків та жінок, патентний повірений України Юрій Трачук каже, що ідея Міжнародного жіночого дня спотворена.

Свято боротьби за рівноправ'я жінок та чоловіків перетворилося у чергову модель зверхності «сильної» половини людства, вважає Юрій. Він каже, що це свято зараз схоже на домінування зверхності чоловіків над жінками, бо саме їм упродовж року не вистачало ні уваги партнерів, ні змоги придбати собі подарунок. Фото з фейсбуку Юрія Трачука

– Виною цьому є те, як ідею рівноправності спотворено було у СРСР.  Разом зі святкуванням, права жінок тривалий час піддавалися дискримінації. Більше того, піддаються і зараз.

Шеф-редакторка розслідувань на «Суспільному» Інна Білецька радить вивчити, що означає Міжнародний жіночий день і знати, з чим вітати.

Фото з фейсбуку Інни Білецької

– Мене можна привітати з тим, що я не відчуваю дискримінації, бо не даю нікому права мене дискримінувати. А всіх нас можна буде привітати, коли прем‘єр в нашій країні не буде говорити, що і серед жінок є достойні люди. Коли не буде цього – «серед жінок» в нашому суспільстві.

Народна депутатка та рівнянка Соломія Бобровська каже, що це не свято весни, бо весна за календарем 1-го березня.

Фото МФО «Рівні можливості»

– Кожен раз, коли на восьме березня хтось вітає жінок як «окрасу колективу» – це означає, що вони не професіонали, а «окраса» і нічого більше. Це і є архаїчні уявлення про жінку та її роль суспільстві.

Керівниця відділу маркетингу, рівненська комунікаційниця Надія Границька каже, що її вітати можна, але не з «днем весни і краси», а з Міжнародним днем боротьби за права жінок.

– Привітавши, саме з днем визнання жіночої боротьби за права, ви визнаєте, що суспільство не завжди було (і є) справедливе до жінок. Що є ще багато сексизму і мізогінії у щоденних речах, з якими борються феміністки як і 100 років тому.

Як вітати чи святкувати

Фемініст та голова Незалежної медіа-профспілки України Сергій Штурхецький каже, що першопочатково жіночий день – це «виробнича» дата.

Сергій Штурхецький каже, що Міжнародний день жінок-робітниць колись не передбачав «домашнього» формату святкування. Фото з фейсбуку Сергія Штурхецького

– Жінки-працівниці вважають прийнятним, що їх вітають раз у рік, не звертаючи увагу, впродовж іншого часу, ні на їх особливі потреби, ні створюючи належні умови праці і кар'єрного зростання – це їх , зрештою, справа.

А справа профспілок, експертів і експерток – розповідати достовірну інформацію, формувати не викривлене сприйняття 8-го березня та й всієї феміністичної тематики загалом, – вважає Сергій.

– Кожен відзначає цей день так, як звик, – каже Сергій. – Якщо це ще один вихідний день, під час якої родина, близькі люди можуть бути разом, то чому б і ні? Чому б вкотре не зробити подарунки своїм рідним, не сказати теплі слова?

Іншу думку щодо вихідного дня має керівниця благодійного фонду «Скарбниця Надії» Мар’яна Рева. Вона це свято не святкує. Каже, що забагато вихідних.

Фото Рівненської обласної дитячої лікарні

– Не вважаю цей день святом. Особливо боляче коли працюєш в сфері, пов'язаній з медициною. У п’ятницю, напередодні вся лікарня вже святкує, а попереду ще три вихідні дні.

Юрій Трачук вважає,що потрібні зміни у трактуванні і святкуванні 8-го березня. Він каже, що у школах потрібно запровадити навчальні програми з історіями успіху жінок. Скасувати штучні перепони у доступі до професій, до влади. Чоловік сподівається, що з часом, жінки у владі та у керівництві стануть нормою. І питання святкування зникне само собою. Як й інші проблеми темного минулого.

Гендерні стереотипи загалом, і в привітаннях зокрема, обмежують і применшують цінність жінки як людини, вважає Надія Границька.

Надія Границька радить не вказувати у вітаннях «місце жінки». Фото з фейсбуку Надії Границької

– Нехай жінка буде ким хоче і якою хоче, а не «милою, емоційною, привітною, турботливою» і т.п. Можливо, вона хоче бути цинічною, цілеспрямованою і жорсткою – хто зна). І після цих привітань приходиться жінкам сором'язливо посміхатися, дякувати і «бути милою», бо якщо ні, то ти недостатньо жіночна жінка.

– Коли я чую, що жінки – прекрасна половина суспільства/колективу/компанії, – мені хочеться закотити очі так далеко, щоб всі зрозуміли, що жінки – не прикраси, вони ще користь можуть приносити суспільству і компанії, уявіть!

Блогерка та рівнянка, яка живе і працює в США Ілона Скала каже, що для неї з дитинства 8-ме березня було святом мам і бабусь, яким треба було наламати котиків з дерев і зліпити картку-аплікацію у вигляді кособокої вісімки.

Ілона Скала вважає, що кожній жінці приємна увага. І піклування, і квіти, і добрі слова. Робити це потрібно не тільки 8-го березня і на день народження. Фото з фейсбуку Ілони Скали. Фотограф Serhiy Bebko

– Ну і день, коли хлопці не смикали нас за косички. А, червоніючи, і відводячи очі, вручали якісь безглузді подарунки у вигляді лінійок і циркулів зі словами: «нуууу цеєєє... с восьмим Березня, штош...».

Нині хтось святкує, а хтось ні. Але мені складно уявити ситуацію, коли чоловік несе восьмого березня жінці букет квітів, а вона починає бити його ним же ж по щокам, примовляючи: «ти що тут надумав, поганцю???».

Тому що як би там не було, але кожній жінці приємна увага. І турбота. І квіти. І приємне слово.

– На жаль, декому це дістається лише восьмого березня. Ну і в день народження. Нехай таких жінок буде чим менше. А краще зовсім не буде. І нехай жінки почуваються коханими і восьмого березня, і п'ятого липня, і двадцятого січня... та кожен божий день року.

В США восьме березня не таке.

– В Штатах – це Міжнародний жіночий день. І святкують у цей день досягнення жінок у різних сферах: науці, мистецтві, відвойовуванні своїх прав (так-так, ми вже забули, що колись жінка була особою абсолютно безправною. В деяких країнах і досі такі «чудові» традиції збережені).

Що стосується словесних привітань, то більше порад у картинках можна знайти у Instagram «Гендер в деталях».

Тут пишуть, що замість краси варто бажати любові до себе. Замість ніжності – впевненості в собі. Замість усмішки – турботи про свій емоційний стан. Замість чоловіка – рівності із ними, замість материнства – розуміння того, що робить жінку щасливою і ресурсів, щоб цього щастя досягти.

Директорка «Amnesty International Ukraine» Оксана Покальчук радить відзначити у словесному привітанні досягнення жінки, а не її зовнішній вигляд. Про це вона пише у блозі на сайті «Нового времени».

Фото з фейсбуку Оксани Покальчук. Фотограф Олена Ангелова

На думку Оксани, чудовим подарунком на 8 березня є підтримка. Вона радить домовитися про рівний поділ домашніх обов'язків. Створити у колективі безпечну атмосферу, яка заохочуватиме жінок проявляти ініціативу, брати лідерські обов'язки на себе.

Подарувати знайомій майстер-клас зі справи, якою вона давно захоплюється. Сказати доньці чи молодшій сестрі, що в них усе вийде, яку б професію для себе не обрали, розказати їм про видатних жінок у різноманітних науках чи інших сферах, подарувати книгу «Це зробила вона».

– Сковорідка, декоративна косметика, похід на лазерну епіляцію… Ні, звісно, якщо ваша знайома сама це попросила, то купуйте. Але якщо ідеї цих подарунків народились у вашій голові після перегляду шквалу контекстної реклами, відкиньте їх, – радить Оксана.

Повага до жінок, на думку Оксани Покальчук, це не лише повага до матері, сестри, дружини, партнерки тощо. Це також повага до інших жінок, із якими ми бачимося щодня. Наприклад, повага до особистого простору матері, яка годує дитину грудьми в публічному місці.

Найкращий спосіб відсвяткувати Міжнародний жіночий день – зробити хоча б маленький крок назустріч рівності чоловіків та жінок, вважає Оксана.

Окрім цього, поради зі святкування Міжнародного жіночого дня у школі, колективі, політиці та вдома, можна прочитати на сайті «Української правди».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram або на сторінку у Фейсбук.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте