Як начальник Державної судової адміністрації Рівненщини уникнув підозр у злочині і корупції. Поки що

Начальника судової адміністрації Рівненщини наразі не підозрюють у корупції. Але ситуація може змінитися
Джерело
Фото з архіву

На Рівненщині досі розслідують розкрадання майна в рівненському територіальному управлінні судової адміністрації. Раніше в причетності до крадіжки підозрювали начальника управління Віктора Вдовиченка. Однак у грудні 2019-го року провадження «відносно підозрюваного Вдовиченка» закрили. Уникнув посадовець і притягнення за адміністративну корупцію.

«Четверта влада» з'ясувала що сталося.

Строки розслідування минули

Кримінальне провадження відкрили ще у вересні 2018 року. А в січні 2019-го в будинку начальника управління Віктора Вдовиченка, офісі та інших приміщеннях провели обшук.

Посадовцю інкримінували розтрату державного майна. Підозрювали у привласненні державного майна (меблів і техніки) для потреб бізнесу родини. Підозру вручили 7-го лютого 2019 року.

У липні 2019 року слідчі намагалися призупинити слідство, щоб перевірити відсутність порушень при купівлі судовою адміністрацію 18 сканерів у Польщі. Але захисники Вдовиченка її оскаржили, а суддя Рівненського міського суду Кристина Ореховська задовольнила оскарження.

Прокурор Рівненської обласної прокуратури Андрій Войтюк спробував оскаржити цю ухвалу суду у Верховному суді України, але йому суд відмовив.

5-го грудня 2019-го року, за словами в.о. речниці прокуратури Рівненської області Оксани Гриняви, провадження «відносно підозрюваного Вдовиченка»  закрили. Через закінчення строків досудового розслідування по цих статтях.

Розслідування в цьому провадженні триває, але вже за фактом скоєння злочинів, а не щодо конкретної особи.

– Проводять слідчі дії, призначені деякі експертизи – деякі тривають, деякі вже проведені. Скасування постанови не вплинуло на якість розслідування, – каже Оксана Гринява.

Речниця прокуратури додає: «Не виключено, що в подальшому знову Вдовиченку чи іншій службовій особі оголосять підозру».

По адміністративній корупції справу затягнули

Окрім кримінального провадження, Віктору Вдовиченку інкримінували адміністративну корупцію через конфлікт інтересів.

Для того щоб довести, що майно, яке знайшли під час обшуків в бізнес-структурах родини Віктора Вдовиченка, – це те саме майно, що передане судовій адміністрації після ліквідації структури Національного банку на Рівненщині, потрібно було провести перевірку цього майна.

І провести її мала Державна судова адміністрація, якій це майно передали.

А далі – трохи українських реалій. Начальник, якого підозрювали на той час у розтраті майна, своїм наказом створив комісію, яка займалася інвентаризацією цього майна, і став членом цієї комісії.

Тож поліція склала два протоколи про адмінправопорушення щодо того, що Віктор Вдовиченко не повідомив про конфлікт інтересів, видаючи наказ про створення комісії і стаючи її членом, одночасно перебуваючи під підозрою.

А це корупційне правопорушення. У разі визнання посадовця винним – його мали б звільнити.

Суддя Костопільського суду Віта Левчук у липні 2019-го закрила обидва провадження у зв’язку із закінченням терміну притягнення до відповідальності за такого типу порушення (три місяця з часу вчинення порушення).

Вину Вдовиченка не досліджували. Хоча ще у червні 2019-го суддя казала, що притримується правової позиції, що суд таки має дослідити вину посадовця, а тоді приймати рішення щодо того, чи закривати провадження у зв'язку зі спливом термінів.

За словами помічника судді Вадима Власюка, на закритті наполягала сторона Віктора Вдовиченка. Нині позиція судді – що вона не вповноважена досліджувати обставини вчинення адмінпорушення, через сплив термінів, тому провадження було закрите. 

– Це передбачає Кодекс України про розгляд адмінправопорушень, – каже Вадим Власюк. – Тож суддя діяла в межах закону.

Цікавим є те, що у судді Віти Левчук міг бути потенційний конфлікт інтересів у цій справі, адже вона вчилася на одному потоці разом з сином Віктора Вдовиченка в Рівненському обласному ліцеї-інтернаті.

Прокуратура намагалася відвести суддю з цієї справи, однак суд відмовився це зробити.

А чому так сталося, що протягом трьох місяців після складання протоколів про корупцію суд їх не розглянув? За це відповідальні судді Рівненського міського суду, які відмовлялися розглядати ці протоколи (нібито через конфлікт інтересів) і затягнули час настільки, що Вдовиченку вдалося уникнути відповідальності.

У Територіальному управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області складання адмінпротоколів назвали «провокацією корупції». Аргументи адміністрації на захист Віктора Вдовиченка такі:

  • протоколи склали з тримісячною затримкою після інвентаризацій;
  • представник головного офісу Державної судової адміністрації, який був присутній, склад комісії бачив, зауважень щодо ймовірного конфлікту не робив;
  • нічого з майна не зникло і не прибуло.

Поспілкуватися із начальником Територіального управління Державної судової адміністрації Віктором Вдовиченком не вдалося: спочатку він погодився на зустріч, а потім не брав слухавку.

В домовлений день і час журналістка телефонувала більше п'яти разів – за службовим номером посадовця ніхто не відповідав. Також ходила в адміністрацію, але на роботі Віктора Вдовиченка не застала. Охоронці сказали: «Був, але пішов».


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте