Жодних «підіть купіть рукавички»: як здають аналізи в рівненській поліклініці «Північна»

Реєстратура поліклініки. Тепер з цукерками
Джерело
«Четверта влада»

«Четверта влада» перевіряла як можна безкоштовно здати аналізи і тести в Центрі первинної медико-санітарної допомоги «Північний».

У березні 2018-го тодішня виконавиця обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун підписала наказ «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги». Цей наказ почав діяти від липня минулого року.

Згідно з ним, до переліку первинної допомоги входять 8 аналізів і тестів, які пацієнтам мусять робити безкоштовно в усіх поліклініках та амбулаторіях, які уклали договір з національною службою здоров'я України.

Гроші на ці аналізи є в державному бюджеті, і медичні заклади мають їх отримувати. Це також означає, що ні за які рукавички, спирти чи ватки, які потрібні для аналізів, пацієнти не мусять платити самостійно.

Ми перевіряли телефоном, як це працює у Рівному ще на початку вересня. Вісім безкоштовних аналізів і тестів мають надавати у таких медзакладах міста:

  1. Комунальне некомерційне підприємство (КНП) «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» Рівненської міської ради (РМР).
  2. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» РМР.
  3. КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» РМР.
  4. КП «Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Рівненської районної ради.
  5. Приватне підприємство «Клініка Мед Ок».
  6. Приватне підприємство «Медичні довідки 18»

Телефоном в реєстратурах медзакладів нам повідомили, що у двох колишніх поліклініках, а тепер Центрах первинної медико-санітарної допомоги «Північний» і «Центральний» не всі з цих тестів безплатні. Але їхні керівники пізніше запевнили нас, що це помилка – всі ці аналізи і тести безплатні.

Тож ми додатково вирішили ще раз, безпосередньо, перевірити ці два медзаклади. В цьому матеріалі – про перевірку Центру «Північний».

До безкоштовних аналізів і тестів у клініках належать такі:

  1. загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  2. загальний аналіз сечі;
  3. глюкоза крові;
  4. загальний холестерин;
  5. швидкий тест на вагітність;
  6. швидкий тест на тропонін (при підозрі на інфаркт міокарда);
  7. швидкий тест на ВІЛ;
  8. швидкий тест на вірусні гепатити.

Отримати безкоштовні аналізи можна лише там, де працює терапевт чи сімейний лікар, із яким ви підписали угоду і який відповідає за наданням вам первинної медичної допомоги.

Йдемо у Центр «Північній» на вулиці Фабрична, 10, що біля «Льонокомбінату».

Вхід у Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний»

Щоб звернутися в лабораторію, треба мати направлення від свого лікаря. Без направлення аналізи не візьмуть.

Лікар скеровує на загальний аналіз крові з пальця та загальний аналіз сечі. Каже, що обов’язкова щорічна флюорографія робиться також за направленням та безкоштовно. Плівку купувати не треба.
 
Здати аналізи можна з 08.00 до 10.00 у кабінеті №21 на другому поверсі. Талон для цього не потрібен. Цю ж інформацію можна отримати й за телефонами +38 (067) 361-32-50 або +38 (362) 62-73-60.

Коли можна здати аналізи підказали в реєстратурі

Піднімаюся на другий поверх. Біля кабінету в кінці коридору черга з трьох людей. Просувається швидко.

Прозорим скотчем на стінах нагадування про реформу

На дверях лабораторії оголошення, що аналіз на біохімію крові треба здавати на першому поверсі в кабінеті №21.

Тут в поліклініці здають аналізи

Одразу біля дверей лабораторії приклеєний скотчем список гарантованих державою безкоштовних медичних послуг. Десь понад 30.

Більшість з них завжди були безкоштовними, наприклад такі як огляд лікаря і його консультація чи вимірювання росту і ваги. Але також є і безкоштовна ультразвукова діагностика (УЗД), яка, зазвичай, платна. Серед них також є 8 аналізів і тестів, що нас цікавлять.

Персонал лабораторії не вимагає ні спирту, ні вати, ні придбати в аптеці рукавички чи оплатити їх. Усе необхідне обладнання й матеріали є на робочому столі лаборантки.

Проколюють палець скарифікатором старого зразка – залізним шпичаком. Його розпечатують при пацієнті. Ціла коробка з такими скарифікаторами стоїть поряд із пляшечкою спирту. Вата теж тут.

Питаю в лаборантки, яка чаклує над моїм пальцем, чи стало їм легше тепер, коли усі засоби для роботи їм забезпечує держава. Вона мовчить. Коли завершує брати кров, каже, що результати аналізів будуть у кабінеті лікаря, з яким я підписала декларацію.

Я прощаюся, а працівниця знімає забруднені рукавички й іде перевдягатися.

Сечу на аналіз пацієнти приносять в окреме віконце прийому у будь-якій тарі, лише з направленням від терапевта. Ніхто не вимагає пластикових спеціальних контейнерів, що продаються в аптеках. Хоча ці контейнери теж мають видавати безкоштовно.

Оскільки зі списку восьми аналізів здаю лише два, про решту уточнюю у завідувачки клініко-діагностичної лабораторії Галини Баранчук. Чи дійсно нічого не потрібно за них платити?

Завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Галина Баранчук підтвердила, що всі 8 аналізів і тестів безкоштовні для пацієнтів з направленнями

– Так, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я від березня 2018 року, ці вісім аналізів безкоштовні, – каже пані Галина.

– Більше того, набори для швидких тестів є у кожному кабінеті терапевта, аналіз за потреби робиться прямо під час прийому і можна підтвердити чи спростувати підозру про вагітність, інфаркт, ВІЛ чи вірусний гепатит.

За словами пані Галини, в поліклініці «Північній» перераховані вісім аналізів були безкоштовні і до реформи. Принаймні ті сім років, що вона тут працює.

Мовляв, пацієнти, які розповідають про платні аналізи, могли не зрозуміти, що здавали їх у приватних лабораторіях. Наприклад, зараз на першому поверсі поліклініки є кабінет приватної лабораторії «Панакея». Загальний аналіз крові там коштує 125 гривень. Хоча не зовсім зрозуміло для чого платити більше.

Якщо ви вже підписали декларацію із лікарем, отримали від нього направлення на аналізи з того переліку, який є на початку публікації, і йдете у лабораторію цієї ж поліклініки чи амбулаторії, то за аналізи і тести платити не потрібно.

Якщо ж у вас таки вимагають гроші чи кажуть, наприклад, придбати стерильні медичні рукавички – телефонуйте до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером 1677 і скаржіться.


Якщо те, що ми робимо, вам подобається, і ви вважаєте це важливим, ви можете підтримати «Четверту владу». Щоб ми мали можливість працювати ще краще і охоплювати більшу кількість тем. Зробити це можна ТАКИМ ЧИНОМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте