Махінації з грошима на харчування дітей

Як на Рівненщині діють фірми, пов’язані з донецьким авторитетом

У боротьбі за гроші на харчування постраждали діти. Ілюстраційне фото
Джерело
panorama.pl.ua

Близько 7,5 тисяч дітей Володимирецького району почали отримувати шкільні обіди, передбачені для них за кошти держави, тільки 23 листопада, фактично за місяць до закінчення навчального семестру. Тендер на харчування дітей, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, який в районі оголосили ще у червні – затягли. В результаті – перемогу отримала київська фірма із сумою на сім мільйонів вищою, аніж пропонували місцеві учасники.

Другий рік торги на харчування дітей-чорнобильців проводять не у Міністерстві соцзахисту, а на місцях. Свого часу чиновники вимагали такої децентралізації, нарікаючи, що не можуть контролювати фірми з інших регіонів, які виграють торги у Києві і часто надають послуги неякісно або й взагалі припиняють посеред навчального семестру харчувати дітей.

Від того, що райони отримали право самостійно визначати підприємства, які харчуватимуть дітей, місцеві надавачі послуг, навіть пропонуючи менші ціни, переможцями не стають.

Мало того, сама процедура торгів – не надто на користь дітям. На кожен окремий семестр чиновники оголошують новий тендер, тож у січні школярі та дошкільнята знову залишаться без обідів.

Зірваний тендер через завірення копії документів на «морозилку»

Харчувати у першому семестрі володимирецьких дітей на тендері, оголошеному у червні управлінням соцзахисту населення Володимирецької РДА, зголосилися сім фірм.

Підприємниця Надія Борисенко із Канева на Черкащині запропонувала найменшу суму – 11,26 млн. грн. (всі суми вказані без ПДВ – ред.) за шкільні обіди протягом вересня-грудня цього року.

1

Найдорожчу суму запропонувало київське ТзОВ «Транс Логістик Центр» – 18,77 млн. грн., причому першопочатково підприємство вказувало на два мільйони меншу вартість послуги, проте під час проведення торгів було виявлено, що загальна сума у документації підрахована неправильно, тож кінцеву цифру виправили.

Під час першого розгляду пропозицій конкурсний комітет переможцем визнав гощанське підприємство, відмовивши Надії Борисенко з посиланням на те, що вона не надала інформації про якісні характеристики закупівлі та меню.

З «Віртуозом ЛТД», тим не менше, договір не уклали. На вимогу Антимонопольного, до якого зі скаргою звернулося ТзОВ «Час мрій», тендерний комітет у жовтні, коли вже більше місяця тривало навчання, відмовив гощанському підприємству з майже смішної причини – у пакеті документів була відсутня «належним чином засвідчена копія документу на підтвердження права власності на морозильну камеру».

Володимирецькі чиновники відверто зізнаються, могли б оскаржити рішення АМКУ, але до суду вирішили не звертатися.

– Конкурсний комітет лише виконував зауваження Антимонопольного комітету, коли відмовляв «Віртуозу ЛТД», – коментує голова Володимирецької РДА Володимир Хоружий.  – Ми могли б це оскаржити у суді, але судові процеси б затягли проведення тендеру, для нас же важливо було якнайшвидше розпочати харчування у школах. 

Непотрібна перемога

Під час жовтневого засідання комітет відхилив пропозицію «Військторгу», зазначивши, що «у листі-згоді на обробку персональних даних відсутній підпис керівника».

Після засідання перемогу у торгах мало би отримати ТзОВ «Комплекс Ріко», але товариство за 30 днів, стверджують у Володимирецькій РДА, не надіслало згоди на укладання договору.

28 листопада управління соцзахисту уклало договір із найдорожчим учасником «Транс Логістик Центр», проминувши пропозиції двох інших дешевших учасників. 

– «Ріко» до 10 листопада, останнього дня, визначеного законодавством, так і не відповіло згодою на укладання договорів. Оскільки на той момент вже закінчувався термін дії банківської гарантії, потрібні для підтвердження цінової пропозиції, і потрібно було її продовжити, ми розіслали відповідні листи учасникам тендеру, – запевняє Володимир Хоружий. – «Час мрій» та «Володимирецький КГХ» не надіслали. Єдиний, хто надав документи, було ТзОВ «Транс Логістик Центр».

– Із 23 листопада воно вже розпочало харчувати дітей. Ми хочемо днями перевірити їхню роботу, наразі нарікань від шкіл, втім, не було. Весною дніпровська фірма, яка виграла тендер на харчування наших дітей, наймала «Володимирецький КГХ» субпідрядником, «Транс Логістик Центр» харчує самостійно, обладнання, яке було потрібно, довіз.

Директорка «Володимирецького КГХ» Марія Сиротюк підтверджує інформацію про банківські гарантії:

– Я порахувала, які ми витрати понесли на ці торги, і коли прийшов лист від управління соцзахисту, що потрібно ще раз надати банківську гарантію, то вирішила відмовитися від подальшої участі у торгах, – каже пані Сиротюк. – Гарантія коштує приблизно 12 тис. грн. Кому це потрібно, якщо все одно інші учасники пропонують менші суми на торгах, аби лише виграти?

Попри це, за словами юристки громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, конкурсний комітет все одно мав би акцептувати пропозиції «Часу Мрій» та «Володимирецького КГХ», натомість, інформації ні про акцепти, ні звіту про результати проведення торгів на веб-порталі державних закупівель досі нема, що вже є порушенням.

У договорі, який володимирецькі чиновники підписали з «Транс Логістик Центр», зазначено, що товариство з державного бюджету отримає не 18,77 млн. грн., а лише 6,45 млн. – суто за надану послугу у грудні та за кілька днів листопада. За вересень-листопад, коли не було харчування у школах, родинам школярів виплачували компенсацію.

Але майже 6,5 мільйонів бюджетних коштів київська фірма отримає у тому випадку, якщо торги не скасують. Гощанське «Віртуоз ЛТД», якому відмовили у перемозі і яке пропонувало обіди для школярів за 23,5 грн., подало відповідну скаргу. Середня вартість обіду «Транс Логістик Центр», до слова, становить 34 грн.

– Нам відмовили у виграші з номінальної причини, – коментує директор ТзОВ «Віртуоз ЛТД» Олександр Курченко. – Якщо брати такий підхід, то Антимонопольний мав би відхилити пропозиції всіх учасників, а не лише нашу. Це ми й вимагаємо у скарзі, яку подали. Причому, якщо є скарга, то підписувати договір із «Транс Логістик Центр» не мали би, але підписали. Такий договір з точки зору закону є нікчемним. Щодо вартості, яку ми запропонували, то взимку-навесні цього року школярів на Рівненщині годували обідами по 23 грн. З того часу хіба що електроенергія подорожчала, але це суттєво не вплинуло б на вартість обіду. 

Громадська ініціатива «За чесний тендер» розглядає можливість скасування проведеного у Володимирці тендеру.

– Фактично через недосконалий старий механізм державних закупівель маємо перевитрату бюджетних коштів у розмірі близько 7 мільйонів гривень, – каже керівник ГІ «За чесний тендер» Святослав Клічук. – Фірми, які пропонували значно дешевше викинули, як на мене, суто через формальні причини. 30 листопада фірма «Віртуоз» подала нову скаргу до АМК. На мою думку, варто було б результати цього тендеру скасувати і провести його по-новому через Prozorro.

А юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак звертає увагу на те, що 13 жовтня замовник торгів, управління соцзазхисту, розмістив оголошення про те, що акцептував пропозицію ТОВ «Комплекс Ріко».

Відповідно до статті 31 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник повинен укласти договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції.

У разі письмової відмови переможця від підписання договору про закупівлю або неукладення договору з вини учасника, або неподання переможцем документів, замовник визначає найбільш економічно вигідну пропозицію конкурсних торгів з тих, строк дії яких ще не минув.

– До 23 жовтня ТзОВ «Комплекс Ріко» не надіслало документів, що надало право управлінню соцзахисту акцептувати наступну найбільш економічно вигідну пропозицію, тобто пропозицію ТОВ «Час мрій», – каже Мирослава Примак.

– Але на веб-порталі відсутнє повідомлення про акцепт пропозиції «Час мрій», як і повідомлення про акцепт пропозиції КП«Володимирецький комбінат громадського харчування». Натомість, 15 листопада було оприлюднено повідомлення про акцепт пропозиції ТОВ «Транс Логістик центр», а 28-го з переможцем укладено договір.

Примак
Юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак вважає, що під час закупівлі як мінімум дві фірми змовилися між собою, і «ЧАС МРІЙ» дозволив виграти «Транс Логістик Центру»

– Крім того, управління соцзахисту не розмістило звіт про результати проведення процедури закупівлі. А неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства тягне за собою адміністративну відповідальність (ст. 164-14 КУпАП), – додає юристка. –  А відповідно до ст.18 закону про здійснення державних закупівель подання скарги не призупиняє процедуру закупівлі, за винятком випадку, коли орган оскарження приймає рішення про призупинення процедури закупівлі за власною ініціативою або за заявою суб’єкта оскарження.

Розіграли між своїми

Фірма переможець тендеру – ТзОВ «Транс Логістик Центр» – створена у 2003 році і зареєстрована на одеситку Ганну Бутенко. Минулого року підприємство харчувало дітей Сарненського району, а також вигравало торги Міністерства освіти.

Народна депутатка Тетяна Чорновол на початку 2016 року на «Українській правді» заявляла, що Ганна Бутенко була засновницею також ТОВ «Траф Альянс» та ТОВ «Адмет-груп», які пані Чорновол пов’язує зі скандальним ТОВ «Геус-груп», що харчує українське військо і, як стверджує нардепка, належить бізнесмену Юрію Іванющенку, екс-нардепу від Партії регіонів, якого ще називають авторитетом Юрою Єнакієвським.

Але в цьому тендері не менш важливою є інформація про пов`язаність його учасників.

Зв`язок №1. Тарас Єсик, який нині представляв на тендері пропозицію переможця «Транс Логістик Центр», був засновником і директором іншого учасника тендеру – ТзОВ «ЧАС МРІЙ», від початку його створення до жовтня 2015 року.

Зв`язок №2. За інформацією Економічної правди, ТзОВ «ЧАС МРІЙ» тривалий час належала Максиму Романову, який керував ліквідованим ТОВ «Люкс Про Форм» із групи того ж таки, що й ТзОВ «Транс Логістик Центр», Юрія Іванющенка.

Нагадуємо, в цих торгах «ЧАС МРІЙ» поставило дешевшу, ніж переможець, ціну, «Транс Логістик Центр» – найдорожчу. В першій оцінці їх пропозиції відхиляють, оскільки вони нібито не надали згоду на виправлення арифметичних помилок.

Скарга в Антимонопольний комітет «ЧАСУ МРІЙ» дозволила провести повторну оцінку пропозицій в тому числі і «Транс Логістик Центр». Підстав для відхилення пропозиції «ЧАСУ МРІЙ» при повторній оцінці не було та вони ніби свідомо не подають документів переможця. Переможцем визнають «Транс Логістик Центр».

На жаль, у «ЧАСІ МРІЙ» проігнорували питання журналіста – для чого починати процедуру оскарження, повертаючсь на оцінку пропозицій? Щоб потім не подати документи як переможець? Ми озвучили питання і залишили телефонний номер, однак протягом кількох днів ніхто з фірми не перетелефонував.

Не відповіли журналістам і у фірмі-переможцеві «Транс Логістик Центр» щодо пов`язаності з іншим учасником.

– Я поклала записку із вашими питаннями директору на стіл ще вчора, – пояснює секретарка «Транс Логістик Центр». – Але його ці дні немає на робочому місці. У нас перевірка податкової. Більше нічим допомогти не можу.

– Не виключено, що поведінка учасників тендеру зумовлена пов’язаністю між собою представника «Транс Логістик Центр» та ТзОВ «Час Мрій», – вважає юристка Мирослава Примак. – Такі знайомства могли спотворити результати торгів через антиконкурентну узгоджену діяльність. А вчинення антиконкурентних узгоджених дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Через можливу змову учасників громадська ініціатива «За чесний тендер» оскаржує закупівлю  у Держаудиторську службу та Антимонопольний комітет.


Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте