«Кому міська влада дитину зробила, тому хай оплачує»: піарниця міського голови Рівного

Досліджуємо ідею часткової оплати за навчання у приватних садках з міського бюджету

Приватний дитсадок запропонував місту вирішення проблеми нестачі місць в комунальних дошкільних навчальних закладах
Джерело
«Четверта влада»

Приблизно двом тисячам дітей не вистачає місць у дитсадках Рівного. Щоб забезпечити їх доглядом і дошкільною освітою, а батькам дати можливість повноцінно працювати, потрібно збудувати щонайменше 10 великих дошкільних закладів. Але є інший вихід.

Проект добудови дитсадка на близько 400 місць у Рівному на мікрорайоні «Північний» оцінюють в понад 130 мільйонів. Дешевший дитсадок на 150 місць в селищі Оржів обійшовся в понад 37 мільйонів і близько 20-ти років будівництва.

Щоб у Рівному побудувати 10 таких дитсадків, як в Оржеві, потрібно витратити третину всього, що отримує Рівне в рік податками. І це лише на будівництво, без врахування їх утримання, найму персоналу, відведення земельної ділянки.

Всього ж за 28 років незалежності місто не збудувало жодного комунального дитсадка – лише втрачало вже збудовані, передаючи їх в користування інших державним і комунальним закладам.

Наразі залишилося 35 комунальних дитсадків, один відомчий – дитсадок поліції та 20 дошкільних груп у складі навчально-виховних комплексів №1, 37, 14, 17, Центру «Особлива дитина». І ці дошкільні заклади переповнені. Ще в 2016-му заступниця начальника міського управління освіти Катерина Сичик говорила про 165 дітей на 100 місцях комунальних ДНЗ.

Є також приватні міні-садки без офіційної ліцензії. На зразок клубу дитячого дозвілля «Щасливчик», Smart Kids, центру розвитку дитини «Алфавіт», сімейного садочку «Райце сад» тощо. Цьогоріч відкрили перший офіційний приватний дитсадок у Рівному – «BabyLand».

«Гроші за дитиною»

Проект «гроші за пацієнтом» в Україні почали втілювати під час реформи поліклінік. Тепер за 8 базових аналізів і тестів кошти можуть отримувати як комунальні медзаклади, так і приватні. Головне, що для пацієнтів ці послуги оплачує держава.

Щось подібне ініціюють у Рівному, але щодо дошкільної освіти.

Наприкінці жовтня директорка приватного дитсадка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова зареєструвала на сайті Рівнеради петицію: вона пропонує створити програму, за якою приватні садочки частково би фінансувало місто.

Мовляв, якби діти, які вчаться у приватних закладах, відвідували комунальні, за них усе одно би заплатили з міського бюджету.

Таку програму Ірина вважає вигідною і для батьків, які зможуть віддати дитину у приватний заклад і платити менше, і для приватних садочків. Щоправда, ліцензований у Рівному лише один, і це саме «BabyLand».

«Четверта влада» з’ясовувала, як до цієї ідеї ставляться рівняни і міська влада та як схожу ідею втілюють у Києві.

Директорка приватного дитячого садочка «BabyLand» і авторка петиції про часткове фінансування приватних дошкільних закладів із міського бюджету Ірина Петрик-Щокова пропонує вирішити проблему нестачі комунальних дитсадків через оплату приватним з міського бюджету

У петиції Ірина Петрик-Щокова пропонує управлінню освіти й науки Рівненського міськвиконкому розробити, а депутатам Рівнеради – підтримати програму, за якою місто мало би частково відшкодовувати приватним закладам дошкільної освіти у 2020-2024 роках навчання дітей.

Частково – тобто стільки, скільки потрібно на перебування дитини в комунальному садку.

Збір підписів розпочався 25-го жовтня і за неповні три тижні знайшлись необхідні 300 голосів. Тепер її має розглянути міський голова. Або її мають винести на розгляд Рівнеради.

Завдяки програмі, на думку Ірини, батьки зможуть віддати дітей у приватний садок, якщо в комунальних бракує місць, а якщо комунальні не до вподоби, – отримати «інший рівень» такої освіти.

Також, вважає Ірина, ця програма спонукатиме підприємців засновувати нові приватні садочки, а міській владі дозволить виконати свою функцію – забезпечити всіх дошкільнят освітою.

Ірина каже, що схожі програми є в Києві та у Львові.

– Там людям, які віддали дитину у приватний садок, повертають гроші – стільки, скільки б обійшлося її утримання в комунальному закладі. Тому батьки мусять доплачувати приватному садку лише різницю, – розповідає Ірина про досвід колег з Києва.

У вересні 2018-го року Київська міська рада прийняла рішення фінансувати дошкільну освіту за принципом «Гроші ходять за дитиною».

Згідно з нею, місто може скерувати гроші, потрібні на перебування дитини в комунальному садочку, у будь-який дошкільний заклад, незалежно від форми власності.

Ось аргументи Київради на користь цього рішення:

Голова комісії Київради з питань освіти, науки, сім’ї, молоді та спорту Ганна Старостенко каже, що така система вже перевірена у Швеції, Канаді, Англіі, Грузіі, Польщі й Німеччині.

Що думають рівняни

У недавно відтермінованому рішенні Рівненської міської ради про платні освітні й медичні послуги для незареєстрованих у місті людей написано, що місяць перебування у комунальному дитячому садочку коштує 1 тисяча 623 гривень 67 копійок.

У «BabyLand» – приблизно втричі дорожче – 5 тисяч 500 за повний день.

Дитячий садочок «BabyLand» – єдиний у місті приватний садок із ліцензією на освітню діяльність. Але окрім нього є ще інші приватні садки під виглядом гуртків, без офіційної ліцензії

– Коли ми запускалися, багато батьків нам телефонували і казали, що їм подобається наш садочок, але плата за послуги для них непосильна. Чому б не дати таким батькам можливість віддавати своїх дітей у ті садочки, які їм до вподоби? – каже Ірина Петрик-Щокова.

Святослав Клічук підтримав петицію про часткову компенсацію батькам оплати за приватний садочок. Фото з архіву

Керівник громадської організації «Рівненський центр “Соціальне партнерство”» й координатор коаліції громадських організацій «Рада реформ Рівного» Святослав Клічук петицію підписав:

– Якщо петицію підтримають, батьки матимуть вибір: доплатити і піти в приватний садок чи лишитися в комунальному. Наприклад, якщо навчання в приватному садку коштує 7 тисяч гривень, для мене це задорого, а якби 2-3 тисячі, я б розглянув таку можливість.

Олена Грудініна віддала би своїх дітей у приватний садок, якби була компенсація від міської влади. Фото з її сторінки у фейсбуці

Домогосподиня Олена Грудініна вважає логічним, щоб міська влада взяла на себе частину витрат на приватний дитсадок, якщо не може забезпечити достатньо місць у комунальних.

– Я б із задоволенням віддала своїх дітей у приватний садочок за такої підтримки, – каже Олена.

Втім, у фейсбуку десятки противників цієї ідеї висловили свої аргументи проти або просто не сприйняли цю ідею без будь-якого аналізу. Серед них чимало вподобань набрав коментар радниці з комунікації міського голови Рівного Світлани Сироти.

Що робить влада

Коли «BabyLand» відкривали, заступниця голови Рівненської облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко сказала, що приблизно двом тисячам дітей бракує місць у садочках Рівного.

Однак заступниця міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська переконує, що дітям 5-6 років, для яких, за законом, дошкільна освіта обов’язкова, місць у комунальних садках не бракує.

Галина Кульчинська каже, що діти старшого дошкільного віку стовідсотково забезпечені дошкільною освітою. Фото з архіву 2018-го

– Ми відкрили і четвертий, і восьмий садки, і додаткових груп скільки, відкриваємо також «Вишеньку». Якщо депутати погодяться, буде ще шостий садочок на Словацького, 7. 

Це заступниця мера говорить про відновлення і ремонт колишніх дитсадків і додавання груп в переповнених дошкільних закладах. Але в цифрах це виглядає так: Заклад дошкільної освіти (ЗДО) №4 – проектна потужність 95 дітей. ЗДО №8 – 75 дітей, ЗДО №17 «Вишенька» – 125 дітей.

Комунальний заклад дошкільної освіти №17 «Вишенька» на вулиці Соборній планують відкрити у грудні 2019 року

Наступного року видатки на цю сферу збільшаться, каже Кульчинська.

– З 2020-го року нам треба буде фінансувати «Вишеньку» на 5 груп; садок №6 – якщо на це погодяться депутати; і відновити роботу садочка на Дубенській, 71а на 8 груп із великою територією для прогулянок – проєктно-кошторисна документація для цього готова, – розповіла Галина Кульчинська.

Посадовиця додає, що на можливості місцевого бюджету «треба дивитися реально» і «забезпечувати те, що делеговано законом – тобто комунальні заклади».

Галина Кульчинська розповіла і про законопроєкт «Про внесення змін до Закону України “Про дошкільну освіту”», який запропонувало Міністерство освіти і науки і який пройшов громадське обговорення.

За ним, дотувати з державного та/або місцевих бюджетів мають винятково обов’язкову дошкільну освіту для дітей від 5 років. Але на сьогодні цей законопроєкт у Верховній Раді не зареєстрований.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте