Корецького суддю захищатимуть адвокати з об’єднання, що працювало на Януковича

Вищий антикорупційний суд призначив підготовче засідання на 28 липня 2023 року

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) розпочав працювати із 5 вересня 2019 року. Його створення – частина судової реформи. Його місія, як ідеться на сайті суду, «полягає в здійсненні справедливого правосуддя в кримінальних провадженнях щодо корупційних злочинів». Переважно тяжких чи особливо тяжких. Злочин, у якому обвинувачують суддю Корецького райсуду Євгена Кулика (ліворуч) та корецького адвоката Миколи Туровича, визначений як тяжкий корупційний
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влада Мартинчука) із фото з сайту «Радіо Свобода», з фейсбук-сторінок Prosud та Миколи Туровича

Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала до суду обвинувальний акт у справі судді Євгена Кулика та адвоката Миколи Туровича. Обох, нагадаємо, затримали у березні 2023-го у Корці на хабарі. Справу розглядатиме Вищий антикорупційний суд, а захищатимуть обвинувачених, зокрема, адвокати з адвокатського об’єднання, що працювало на Віктора Януковича.

Хто учасники розгляду

Обвинувальний акт надійшов до суду 18 липня 2023 року. Підготовче засідання призначили на 28 липня. Про це повідомило Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

Із повідомлення на порталі «Судова влада України» відомо, що справу розглядатиме колегія суддів. Головуватиме суддя Сергій Мойсак, учасники-судді – Тимур Хамзін та Віра Михайленко.

Сторону обвинувачення представлятиме прокурор САП, прізвище якого у реєстрі не вказано.

Обвинувачених захищатимуть рівненський адвокат Віталій Давидюк та дві адвокатки із київського адвокатського об’єднання «Aver Lex»: Аліна Лазаренко та Андріана Фозекош.

З Януковичем офіційно вже не співпрацюють 

У відкритому доступі можна знайти інформацію, що «Aver Lex» надавало правову допомогу колишньому президенту України Віктору Януковичу. Довести своїм колегам припинення таких послуг після відкритого російського вторгнення вони не змогли, тому Асоціація правників України  – організація, в яку входить більше семи тисяч українських правників – у квітні 2022 року припинила з ними партнерську співпрацю.

Водночас в ухвалі Вищого антикорупційного суду за червень 2022 року згадується, що об’єднання розірвало із Януковичем договір, який уклали у 2017 році. Віктор Янукович начебто сам у грудні 2021-го відмовився від послуг «Aver Lex» – «у зв'язку з неможливістю проведення протягом тривалого часу конфіденційної зустрічі та погодження правової позиції».

У відкритому доступі можна знайти інформацію, що нині «Aver Lex» – нібито серед тих, хто надає «безоплатну правову допомогу родинам полонених і зниклих безвісти військовослужбовців».

Хабар хотіли за закриття справи про нетверезе водіння

Із судового реєстру відомо також прізвище викривача у справі – Артур Ніколайчук.

28 березня 2023 року Артур Ніколайчук заявив правоохоронцям «про вчинення злочину». Він повідомив, що його адвокат Микола Турович в інстаграмі написав йому: за закриття справи треба передати судді «неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США», а йому, адвокату, – 100 доларів «за послуги».

На той час справа Артура Ніколайчука про керування у стані сп’яніння була у Євгена Кулика, але він ще не призначив дату її розгляду.

31 березня 2023 року працівники НАБУ, САП і житомирської поліції викрили і затримали суддю Корецького райсуду Євгена Кулика й місцевого адвоката Миколу Туровича на отриманні хабаря.

Докладніше про цю історію і як обвинувачені «поховали» дещо зі свого майна від імовірної конфіскації, читайте в нашій публікації «Суддя на “Таврії” і “штука сто доларів”: про затримання на хабарі судді та адвоката на Рівненщині».

У чому звинувачують і що загрожує

4 квітня 2023 року судді Євгену Кулику й адвокатові Миколі Туровичу повідомили про підозру у злочині.

Євген Кулик працює суддею Корецького районного суду Рівненської області з 2014 року. 14 січня 2020 року указом президента призначений суддею уже безстроково. Фото з фейсбук-сторінки Prosud

Суддю Євгена Кулика підозрюють у попередній змові з адвокатом і у тому, що він «висловив прохання» про хабар за закриття провадження. У підозрі написано, що і суддя, і адвокат отримали ці гроші.

Цей злочин – за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу – вважається тяжким корупційним і карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Адвоката Миколу Туровича підозрюють у пособництві із попередньою змовою – за частиною 5 статті 27 і за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу. Йому загрожує та ж відповідальність, що й судді.

Адвокат Микола Турович отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю у кінці лютого 2021 року. До цього, у 2016-2019 роках, працював секретарем судових засідань у Корецькому райсуді. У червні 2020-го склав адвокатський кваліфікаційний іспит, після якого пів року стажувався в корецького адвоката Сергія Шилана, голови кваліфікаційної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Рівненської області. Микола Турович – співвласник рівненського адвокатського об’єднання «Асмунд». Фото 2021 року з його фейсбук-сторінки

Суддя тимчасово відсторонений

11 квітня 2023 року Вищий антикорупційний суд у Києві обрав для судді й адвоката запобіжні заходи. Першому призначили заставу у сімсот тисяч гривень, другому – у шістсот тисяч гривень. Обидва мали носити «електронні браслети» й виконувати процесуальні обов’язки. Зокрема, здати закордонні паспорти і дисципліновано реагувати на всі вимоги суду чи правоохоронців.

Термін дії таких запобіжних заходів сплив 11 червня 2023 року. Чи продовжували їх, не відомо: у відкритому доступі немає подібних судових документів.

1 травня 2023 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 4 червня, відсторонила суддю Євгена Кулика від здійснення правосуддя – про це клопотав керівник САП Олександр Клименко. 26 травня, за повторним клопотанням, продовжили відсторонення до 26 липня 2023 року.

Закінчення історії: Корецькі суддя й адвокат визнали вину у корупції: хабарникам воля – гроші на ЗСУ


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте