Корецькі суддя й адвокат визнали вину у корупції: хабарникам воля – гроші на ЗСУ

Євгена Кулика (ліворуч) та Миколу Туровича викрили 31 березня 2023 року. За п’ять місяців чоловіки підписали угоди про визнання винуватості
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із фото з фейсбук-сторінок «Prosud», Миколи Туровича і сайту «Судово-юридична газета»

Спеціалізована антикорупційна прокуратура у свій спосіб залучає мільйони на підтримку ЗСУ – домовляється з корупціонерами про визнання вини в суді. Ті перераховують гроші «на перемогу» і отримують покарання без позбавлення волі.

Так було з пійманим на хабарі керівником «чорнобильської лікарні», нині так трапилося із корецькими суддею і адвокатом, які визнали свою вину в корупційних злочинах.

25 серпня 2023 року Вищий антикорупційний суд (далі – ВАКС) визнав винними суддю Корецького районного суду Євгена Кулика та корецького адвоката Миколу Туровича, яких обвинувачували у корупційному злочині. Обидва чоловіки втратили не лише репутацію, але й роботу і заставні кошти.

«Четверта влада» писала про них у публікації «Суддя на “Таврії” і “штука сто доларів”: про затримання на хабарі судді та адвоката на Рівненщині».

Розповідаємо про фінал цієї історії, зокрема подаємо роз’яснення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі – САП) щодо деталей вироку. Також ми поспілкувалися з одним із фігурантів справи – адвокатом Миколою Туровичем. І звернулися за коментарем до голови Ради адвокатів Рівненської області Сергія Удовиченка.

П’ять років позбавлення волі без увязнення

У судовому реєстрі, станом на 20 вересня, у відкритому доступі немає вироків у справах Євгена Кулика та Миколи Туровича. Але про це написала пресслужба ВАКСу, вказавши, що суд визнав угоди судді та адвоката про визнання винуватості.

За повідомленням пресслужби, Євген Кулик визнаний винним в одержанні хабаря (частина 3 статті 368 Кримінального кодексу України). Микола Турович – у пособництві в одержанні хабаря (частина 5 статті 27 та частина 3 статті 368 Кримінального кодексу).

Фрагмент затримання Євгена Кулика та Миколи Туровича. Фото із сайту Головного управління Національної поліції у Житомирській області

Обом чоловікам присудили позбавлення волі на п’ять років. Євгену Кулику – «з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, посади в судових та правоохоронних органах строком на два роки». Миколі Туровичу – з позбавленням права займатися адвокатською діяльністю один рік.

Водночас чоловіків звільнили від відбування покарання з іспитовим строком на три роки. 

Загальна сума застави за них обох, а це 1 мільйон 300 тисяч гривень, «буде перерахована на потреби Збройних Сил України, а саме: на спільний проєкт Міністерства оборони, Міністерства цифрової трансформації, Генштабу ЗСУ, Держспецзв'язку та UNITED24 «Армія дронів».

Пресслужба ВАКСу також додала, що вирок «може бути оскаржений в апеляційному порядку… впродовж 30 днів з дня його проголошення». Це приблизно до 24 вересня 2023 року.

Уже колишній суддя Корецького районного суду Євген Кулик. Фото з фейсбук-сторінки «Prosud»

Угода вигідна нібито всім

Угоду про визнання винуватості підписав, нагадаємо, і колишній керівник Рівненського обласного диспансеру протирадіаційного захисту населення Сергій Шевчук.

17 серпня 2023 року ВАКС затвердив його угоду та визнав його винним у корупційному злочині за частиною 1 статті 368 Кримінального кодексу. Деталі цієї історії читайте в публікації «Мільйон – тесть, мільйон – друзі: як депутат Рівненської облради виконуватиме покарання антикорупційного суду».

Ми запитали у рівненського адвоката Олександра Бражнікова, чи часто таку угоду використовують, кому вона зазвичай буває вигідна і чим саме, і чи доречна вона в цій ситуації.

Адвокат Олександр Бражніков пояснив чому така угода вигідна всім сторонам

Олександр Бражніков каже, що «практику розгляду кримінальних проваджень на підставі угод» українські суди запозичили з «системи правосуддя США».

– Нормативно це закріплено недавно, однак ця практика стрімко набирає обертів, оскільки вигідна як для обвинувачення, так і для захисту: першу сторону звільняє від потреби збирання значного обсягу доказів та ризику виправдання, а другу – від несподіваного та неочікуваного результату, – пояснює Олександр Бражніков.

Чи доречна вона у конкретно цьому випадку, каже адвокат, треба питати в прокурорів у справах.

«Щире каяття» і гроші на ЗСУ

Ми звернулися за коментарем до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), яка представляла інтереси держави у справах Кулика і Туровича.

Запитали, яка сторона запропонувала угоду про винуватість, чи доречна така угода саме в цих справах і чому. Також попросили роз’яснити деталі заборон обом обвинуваченим на певну діяльність.

Відповідь пресслужби подаємо тезами:

  • угоду про визнання винуватості запропонували адвокати обвинувачених;
  • укладати угоду чи ні, вирішує прокурор у кримінальному провадженні. Він спирається на «низку істотних обставин»;
  • щодо Євгена Кулика колегія суддів (яка затверджує угоду, що підписав прокурор. – Ред.) врахувала його «щире каяття», фактичне утримання двох людей похилого віку з інвалідністю, добровільне перерахування частини «суддівської винагороди» на потреби ЗСУ «упродовж березня 2022 – червня 2023 року» та згоду Євгена Кулика й людини, яка внесла за нього заставу у сімсот тисяч гривень, перерахувати ці гроші на спецрахунок для збройних сил.
  • щодо Миколи Туровича судді врахували також «щире каяття» і згоду його самого та заставодавця перерахувати шістсот тисяч гривень застави на потреби Збройних Сил. Пресслужба зазначає, що були «й інші істотні обставини» на користь угоди, але їх не називає;
  • «ув’язнення обох обвинувачених не буде лише за умови, що вони упродовж трирічного іспитового терміну не вчинять нового кримінального правопорушення, виконають покладені на них обов’язки та всі умови затвердженої… угоди»;
  • Євген Кулик більше не суддя: «рішенням Вищої ради правосуддя від 24 серпня 2023 року звільнений з посади судді за власним бажанням». Водночас із пояснення пресслужби виходить, що після спливу трирічного іспитового строку судимість Євгена Кулика буде погашена і він матиме право знову претендувати на посаду судді;
  • Микола Турович, найімовірніше, у найближчі роки адвокатом не працюватиме: згідно із законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», чинний обвинувальний вирок стосовно адвоката – це підстава «для припинення права на зайняття адвокатською діяльністю»;
  • Поновити Миколу Туровича як адвоката зможе відповідна «кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури». І тільки після спливу трирічного іспитового строку й виконання усіх вимог угоди про винуватість.

Свідоцтво адвоката можуть анулювати

– Якщо людина засуджена за злочин певної важкості, вона просто не може займатися адвокатською діяльністю, – пояснив Голова Ради адвокатів Рівненської області Сергій Удовиченко

Голова Ради адвокатів Рівненської області Сергій Удовиченко. Фото з сайту адвокатського об’єднання «Удовиченко і партнери» 

Чоловік посилається на згаданий закон про адвокатуру. За цим законом, коли суд визнає адвоката винним у злочині, за який присуджує йому покарання у вигляді позбавлення волі, його право бути адвокатом припиняється шляхом анулювання відповідного свідоцтва. Причому «з дня набрання законної сили відповідного рішення суду».

Зі слів Сергія Удовиченка, ВАКС має надіслати до Ради адвокатів вирок щодо Миколи Туровича «для виконання». Коли рада його отримає і на той час уже спливе термін подання апеляції, тоді внесуть у Єдиний реєстр адвокатів України інформацію про припинення адвокатської діяльності, якщо така вимога буде прописана у вироку.

На момент розмови, 12 вересня 2023 року, рада не отримувала такий вирок, і Сергій Удовиченко не знає, про що саме йдеться у ньому: про тимчасове зупинення чи про повне припинення права бути адвокатом.

– Якщо угода про визнання вини укладена, то, напевно, ніхто не буде оскаржувати вирок, бо всі підписали ці документи, – припускає Сергій Удовиченко.

Ми запитали, як у Раді адвокатів ставляться до подібних корупційних історій.

– Негативно ми ставимося до таких фактів. Навіть дуже. Бо це несе репутаційні ризики, підриває авторитет адвокатури, – коротко відповів Сергій Удовиченко.

Ми запитали, чи зможе Микола Турович знову працювати адвокатом після закінчення випробувального терміну.

– Якщо припиняється (право на заняття адвокатською діяльністю. – Авт.) – це все. Йому знову доведеться складати іспити, а потім, якщо він їх складе, отримає свідоцтво, – пояснив Сергій Удовиченко.

«Адвокатом я не буду» 

Ми поспілкувалися з Миколою Туровичем. Говорили телефоном, листувалися у месенджері.

– Я не знаю, про що нам із вами говорити, – сказав Микола Турович.

Адвокат-хабарник Микола Турович. Фото 2021 року з його фейсбук-сторінки

Микола Турович відмовився розповісти, яка сторона запропонувала угоду про визнання винуватості і як до цієї історії поставилися у Раді адвокатів Рівненської області, яка на початку 2021 року видала йому свідоцтво на право бути адвокатом.

Журналістка запитала, чим він будете займатися роки, поки йому заборонено працювати адвокатом.

– Я вам нічого не буду казати, – відповів чоловік. Пізніше додав. – Ви ж вирок читали… То адвокатом я не буду… Я не знаю, чим я буду займатися і що далі буду робити.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу».

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте