Суддя на «Таврії» і «штука сто доларів»: про затримання на хабарі судді та адвоката на Рівненщині

Суддю Корецького районного суду Євгена Кулика (праворуч) та корецького адвоката Миколу Туровича викрили на висловленні пропозиції та отриманні хабаря за закриття судового провадження. Якщо їхню провину доведуть, їм загрожує ув’язнення й конфіскація майна
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото з сайтів поліції Житомирської області, «Адвокати України» та фейсбук-сторінки

Якщо вірити органам правопорядку, суддя Корецького районного суду Євген Кулик вирішив «заробити» тисячу доларів на водієві, якого мав судити за нетверезе водіння. Посередником у цій справі, за версією слідства, став корецький адвокат Микола Турович. Але «діло не вигоріло»: суддю й адвоката викрили і затримали.

У цій публікації ми використовуємо інформацію, яку оприлюднила поліція, Національне антикорупційне бюро України та суди. Розповідаємо версію слідства, як корецькі суддя й адвокат домовлялися про корупційний заробіток, як правоохоронці їх відстежували і що їм тепер загрожує.

Нетверезе водіння

31 березня 2023 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повідомило, що суддю одного з районних судів Рівненської області викрили на хабарі. Майже одночасно із НАБУ про це повідомили і на сайті поліції Житомирської області.

За 1 тисячу 100 американських доларів хабаря суддя начебто мав закрити справу про нетверезе водіння. Пособником став, за версією слідства, адвокат водія.

Правоохоронці в повідомленнях не називали імена затриманих. Фейсбук-сторінка Prosud повідомила, що мова про суддю Корецького районного суду Євгена Кулика, і опублікувала його фото. Аналітичний портал «Слово і діло» підтвердив цю інформацію.

Сайт «Рівне вечірнє» пізніше опублікував ім’я адвоката – Микола Турович. Один із судових документів це підтверджує: там згадується номер і дата видачі свідоцтва на право займатися адвокатською діяльністю, який збігається із номером і датою видачі свідоцтва адвоката Миколи Туровича.

Суддя Корецького райсуду Євген Кулик. Фото з фейсбук-сторінки Prosud

Дивіться також: Буде скарга: що не так із рішенням суду щодо п'яного водіння полковника поліції Єфтенія

«Чувак може заробить… штуку сто доларів»

Як розвивалися події, ми дізналися із судових ухвал від 11 квітня 2023 року Вищого антикорупційного суду у Києві. Тоді обрали для судді й адвоката запобіжні заходи.

28 березня 2023 року уродженець Корця (далі – водій), якого патрульні запідозрили у керуванні автомобілем у стані алкогольного сп’яніння і чию справу мав розглядати корецький суд, написав заяву «про вчинення злочину».

Він повідомив правоохоронцям, що його адвокат Микола Турович, який теж із Корця, в інстаграмі написав йому, що за закриття справи треба передати судді «неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США», а йому, адвокату, – 100 доларів «за послуги».

Адвокат Микола Турович. Фото 2021 року з його фейсбук-сторінки

Органи правопорядку наступного дня перевірили сайт судової влади і виявили: засідання у справі водія ще не призначене.

29-го і 30 березня Микола Турович і водій обговорювали у телефонних розмовах передачу хабаря. Ці розмови вже прослуховували правоохоронці. Зокрема, Микола Турович, як написано в ухвалі суду, сказав: «Чувак може заробить… штуку сто доларів».

Пізніше водій повідомив, що отримав зарплату, і вони домовилися про зустріч на 31 березня.

На ранок 31 березня правоохоронці підготували «хабарні» долари: зробили з них копії, записали серії та номери купюр. За суддею та адвокатом уже візуально спостерігали. Правоохоронці бачили, як суддя приїхав на роботу до Корецького райсуду на синій «Таврії».

Під час обшуку в суддівській «Таврії» правоохоронці вилучили вісімсот доларів з раніше наданих водієві. Фото з сайту ГУНП у Житомирській області

Приблизно о 10:30 водій та адвокат зустрілися у Nissan Qashqai останнього. Зі свідчень водія, він дістав гроші, перерахував і поклав біля важеля перемикання передач. Микола Турович гроші забрав, «поклав їх до пергаментного листка, потім у свою сумку» і згодом пішов до будівлі суду.

За 10-15 хвилин потому з будівлі вийшов суддя Євген Кулик, сів у «Таврію» і кудись поїхав. Згодом із суду вийшов Микола Турович – сів у своє авто і теж кудись поїхав.

Приблизно о 12 годині дня водій та адвокат зустрілися біля магазину «АТБ» на вулиці Київській у Корці. Турович сказав, що гроші судді передав. Приблизно тоді ж адвокат зайшов до обмінника і обміняв там три сотні з отриманих доларів на «нові купюри».

У пункті обміну валют правоохоронці знайшли і вилучили три купюри по сто доларів, раніше надані водієві для хабаря. Фото з сайту ГУНП у Житомирській області

Приблизно о третій годині дня помічниця судді Євгена Кулика, за його вказівкою, підготувала і віддала йому короткий варіант рішення «про закриття провадження у зв'язку із відсутністю в діях (водія – авт.) події і складу адміністративного правопорушення». Повний текст цього рішення, яке вже набрало законної сили, можна прочитати за посиланням.

Того ж дня, 31 березня, відбулися затримання й обшуки. Під час обшуку у будівлі суду (в якому саме приміщенні, не вказано) у судді вилучили два мобільні телефони, у яких були «відомості про спілкування» з адвокатом.

Суддя Євген Кулик під час обшуку казав правоохоронцям, що начебто він бачиться з адвокатом лише у судових засіданнях і їздить тільки на авто «Volkswagen Jetta». Про «Таврію», на якій приїхав до суду, промовчав.

Після обшуків водій-заявник розповів правоохоронцям, що «його батьку та брату телефонували окремі знайомі та вказували, що він вчинив негарно». 

У чому звинувачують і що загрожує

4 квітня 2023 року фігурантам справи повідомили підозру у злочині.

Суддю Євгена Кулика підозрюють у попередній змові з адвокатом Миколою Туровичем і у тому, що він «висловив прохання» про хабар у розмірі 1 тисяча 100 доларів США за закриття провадження. Також у підозрі написано, що і суддя, і адвокат отримали ці гроші.

Цей злочин за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу вважається тяжким корупційним і карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Адвоката Миколу Туровича підозрюють у тому, «що він виконував роль пособника, діючи за попередньою змовою із суддею Корецького районного суду Рівненської області, який висловив прохання щодо надання йому неправомірної вигоди» – за частиною 5 статті 27 (пособництво) і частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу.

В обох випадках, як вказали у судових ухвалах, «звільнення від відбування покарання з випробуванням чи призначення покарання більш м'якого… Кримінальним кодексом не передбачено».

Сотні тисяч застави й електронні «браслети» 

Для судді Євгена Кулика детектив НАБУ просив призначити як запобіжний захід заставу в 1 мільйон 342 тисячі гривень. Обрав такий розмір, бо «існують підстави вважати, що останній може мати приховані доходи, які не відображені в офіційних документах».

За довідками про доходи, які долучені до справи, Євген Кулик на посаді судді у 2021 році заробив 1 мільйон 38 тисяч 681 гривню, у 2022 році – 1 мільйон 52 тисячі 159 гривень.

Слідчий суддя вирішив, що запрошена детективом сума – «непомірна», і призначив заставу у 700 тисяч гривень.

Для адвоката Миколи Туровича детектив просив призначити 805 тисяч 200 грн застави, бо і «він може мати приховані доходи».

Слідчий суддя погодився із припущенням, але призначив заставу у 600 тисяч гривень. Зважив на наступні обставини:

  • за договором купівлі-продажу, продана співмешканці квартира принесла йому майже пів мільйона гривень;
  • за довідкою про доходи, адвокат Микола Турович у 2022 році заробив лише 10 тисяч гривень від приватного навчально-виробничого підприємства «Автопромбуд»;
  • з матеріалів негласних слідчих дій зрозуміло, що Микола Турович для своєї адвокатської діяльності орендує офісне приміщення у Корці;
  • характеристику Миколі Туровичу надавало адвокатське об’єднання «Асмунд»: він співзасновник і має у власності 20 відсотків статутного фонду (адвокатське об’єднання «Асмунд» ми згадували в публікації про дуже повільний судовий розгляд справи за обвинуваченням директорки олександрійського санаторію «Джерельце» Алли Кучер);
  • співмешканка Миколи Туровича – працівниця Корецького райсуду –  у 2022 році офіційно заробила майже 239 тисяч гривень, тож, за потреби, «може допомогти із внесенням застави».
Команда адвокатського об’єднання «Асмунд». Микола Турович – другий праворуч. Фото 2022 року з фейсбук-сторінки керівниці і співвласниці об’єднання Катерини Воронюк

Заставу Євген Кулик і Микола Турович мали внести упродовж п'яти днів з дня застосування запобіжного заходу, тобто до 10-го квітня 2023 року. Станом на 9 травня, у судовому реєстрі в публічному доступі немає документів, які б свідчили, що їхні адвокати оскаржували ці рішення суду або що заставу не внесли і підозрюваним обрали інші запобіжні заходи.

За умови внесення застави, на Євгена Кулика і Миколу Туровича поклали ряд процесуальних обов’язків. Зокрема, здати закордонні паспорти, прибувати до правоохоронців чи в суд на всі виклики за першою вимогою, не відлучатися з Рівненської області без дозволу, повідомляти про зміни місця роботи чи проживання і не спілкуватися одне з одним та зі свідками.

Обох підозрюваних зобов’язали носити «електронний засіб контролю».

Запобіжні заходи для них діятимуть до 11 червня 2023 року, «однак у межах строку досудового розслідування».

Суддю відсторонили від посади

Із 1 травня до 4 червня 2023 року Євген Кулик тимчасово, на час досудового розслідування, відсторонений від «здійснення правосуддя». Так вирішила Вища рада правосуддя. Клопотання подав заступник генпрокурора – керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександр Клименко.

Рада вважає, що підозра судді у кримінальному правопорушенні «суперечить морально-етичним принципам, об’єктивно може поставити під сумнів безсторонність судді при здійсненні правосуддя та… значною мірою зашкодити авторитету судової влади та довірі суспільства до неї».

Сховали майно від конфіскації

Із судових ухвал про обрання запобіжних заходів відомо, що після викриття Євген Кулик і Микола Турович позбулися деякого свого майна. Детектив НАБУ зазначив, що так вони ховають його від «подальшої конфіскації».

4 квітня 2023 року, у день вручення підозри, суддя Євген Кулик «перереєстрував своє авто «Volkswagen Jetta» на іншу людину».

3 квітня 2023 року, на третій день після викриття, адвокат Микола Турович одну свою квартиру продав співмешканці, а іншу – подарував матері.

Коментарі від правоохоронців і суду

Ми звернулися за коментарями щодо цієї історії до НАБУ, САП, поліції Житомирської області та Корецького райсуду.

У листі НАБУ повторило вже опубліковану на їхньому сайті інформацію про викриття і додали, що більше розказати не можуть. Бо «відомості досудового розслідування можуть бути розголошені виключно з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим».

Із САП повідомили те саме, додавши, що додаткові обставини, крім уже опублікованих, повідомити не можуть, бо це таємна інформація.

У поліції Житомирської області ми запитали, чому їхні працівники брали участь у затриманні судді та адвоката, якщо останні з Рівненської області. Звідти відповіли ухильно: правоохоронці Житомирщини не ведуть кримінальних проваджень щодо згаданого факту.

З Корецького райсуду відповіли, що «офіційного повідомлення від правоохоронців… про факт викриття судді Кулика Є.В. щодо отримання неправомірної вигоди» до них не надходило. Також повідомили про тимчасове відсторонення судді від прямих посадових обов’язків і що «питання, чи буде розглядати судові справи суддя Кулик Є.В., не відноситься до компетенції керівництва» суду.

Трохи більше про підозрюваних 

Євген Кулик працює суддею принаймні з 2014 року. У жовтні 2013 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) рекомендувала його призначити суддею Корецького райсуду. 17 січня 2014 року вийшов відповідний указ президента. Євгена Кулика призначено суддею на п’ять років. Тобто до січня 2019-го.

У 2017 році видання «ЧаРівне» писало, що Євген Кулик виконував обов’язки голови суду, якого – не вказано.

У лютому 2018 року ВККС зобов’язала Євгена Кулика пройти оцінювання на відповідність займаній посаді «за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності». Він склав письмовий іспит, пройшов співбесіду, дослідили також його досьє.

Євген Кулик показав результат «більше 67 відсотків від суми максимально можливих балів» і 7 жовтня 2019 року пройшов кваліфікаційне оцінювання. Після цього комісія рекомендувала його перепризначити на посаду. Тим більше що Євген Кулик не припиняв працювати суддею. 

14 січня 2020 року указом президента Євгена Кулика знову призначили суддею Корецького райсуду, уже безстроково.

Згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Реєстром прав власності на нерухоме майно, Євген Кулик не володіє ні житлом, ні земельними ділянками, ні іншою нерухомістю.

Микола Турович зареєстрований у селі Новий Корець. У 2014 році закінчив Львівську комерційну академію за спеціальністю «Правознавство».

У липні 2015 року, як вказано в аналітичній системі YouControl, Корецький райсуд визнав винним у керуванні мотоблоком у нетверезому стані чоловіка з таким же ім’ям. Чоловік «щиро розкаявся». Покарали його адміністративним арештом на сім діб і стягненням 36 гривень судового збору на користь держави. Адміністративний арешт – це утримування людини певний час у спеціальних приймальниках або ізоляторах тимчасового тримання окремо від ув’язнених.

У 2016-2019 роках Микола Турович працював секретарем судових засідань у Корецькому райсуді.

У червні 2020-го склав адвокатський кваліфікаційний іспит, після якого пів року стажувався в корецького адвоката Сергія Шилана, голови кваліфікаційної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Рівненської області.

У кінці лютого 2021 року Микола Турович отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Обліковується у Раді адвокатів Рівненської області.

Згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, Микола Турович має п’ять земельних ділянок загальною площею 1,7 гектара. Одна з них та житловий будинок, загальною площею 91,2 квадратних метри із господарськими будівлями на цій ділянці, отримані у спадщину. Частину ділянок Микола Турович здає в оренду двом агрофірмам. Уся нерухомість розташована на території Головницької сільради Корецької територіальної громади.

P.S. Виправлення від 15 вересня 2023 року.

Попри те, що витяг із Державного реєстру речових прав формувався через додаток «Дія» із введенням паспортних даних Миколи Туровича – інформація щодо майна, виявилася помилковою.

Вказане майно НЕ належить фігуранту цього матеріалу адвокату Миколі Туровичу. Воно належить іншому – повному тезці Миколи Туровича.

Інший Микола Турович із села Головниця Корецької громади у телефонній розмові підтвердив нам, що записане у витязі майно дійсно належить йому.

Заступник директора з правових питань у аналітичній платформі YouControl Данило Глоба пояснив, чому сталася така помилка.

Пошук безпосередньо у реєстрі речових прав відбувається без залучення паспортних даних. Зокрема те, що у кожного реєстру є своя база даних і свій набір пошукових критеріїв. Найчастіше використовується комбінація повного імені та реєстраційного номера облікової картки платника податків, тобто індивідуального податкового номера (ІПН).

Авторка і редактор цього тексту просять вибачення у адвоката Миколи Туровича за цю помилку і недостовірно подану інформацію про його майно. Вся інша інформація в матеріалі достовірна.

Про схожу схему корупційного заробітку суддів та адвокатів ми писали у публікації «Долари для суддів: як закінчилося перше «хабарне» затримання НАБУ на Рівненщині».

Закінчення історії: Корецькі суддя й адвокат визнали вину у корупції: хабарникам воля – гроші на ЗСУ


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте