Меблевики «Ескада-М», таксі 305 та ріелтори «Кадет СВС»: як працює рівненський бізнес під час війни

Троє рівненських бізнесменів розповідають, як змінилася їхня робота з початком війни. Зліва направо на фото Володимир Патіс («Eskada-M»), Інна Подоліна («Кадет СВС») та Руслан Фаліон (таксі 305)
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото з фейсбук та інстаграм-сторінок Руслана Фаліона, Володимира Патіса та Інни Подоліної

«Четверта влада» продовжує серію матеріалів про умови роботи бізнесу у Рівному та області під час воєнного стану.

У цій публікації про свій досвід розповідають керівник служби таксі 305, співвласник компанії-виробника шпонованих плит «Eskada-M» та власниця агенції нерухомості «Кадет СВС».

Усім підприємцям ми ставили три запитання:

  • з якими проблеми зіштовхнувся їхній бізнес із початком повномасштабної війни та які рішення вони знайшли;
  • що ще потрібно і від кого для кращої роботи;
  • що думають і чи користуються податковими послабленнями, які запропонував уряд.

Історії інших бізнесів читайте за тегом «бізнес воєнного стану».

Таксі 305: не зупинялися ні на день

Руслан Фаліон розповідає, як працює служба таксі 305, якою він керує у Рівному.

Руслан Фаліон розповів, що служба таксі не припиняла працювати з першого дня війни. Фото з фейсбук-сторінки Руслана Фаліона

– Ми зі свого боку більшість проблем подолали. Не зупинялись ні на день. Працювали і в перші дні війни, тому що потреба в транспорті у рівнян була великою. Максимально старались забезпечити і подати машини усім охочим, – розповідає керівник служби таксі 305.

Але ми переформатувалися через комендантську годину. У цей час не працювали, зменшили кількість операторів. Тоді різко поменшало замовлень.

4-го березня планували підвищувати тарифи, але через війну скасували це рішення. Крім того, зменшили комісію для водіїв.

– У нас в основному оператори – дівчата. Деякі з них поїхали до батьків, в інші міста. Тому треба було переформатувати роботу кол-центру так, щоб вони дистанційно могли приймати замовлення, – каже Руслан Фаліон.

У перші дні бракувало автомобілів, але потім усі повиходили на роботу, почали їздити, возити пасажирів.

– З ініціативи водіїв почали возити безкоштовно волонтерів, медиків і військовослужбовців. Ми централізовано організували це з міською владою.

– Рівненське управління охорони здоров’я і волонтерський штаб мають спеціальні коди і паролі, які вони можуть використовувати, щоб таксисти возили їх безкоштовно, – розповідає Руслан Фаліон.

Крім того, служба таксі організувала для людей, які хотіли виїхати з України, спільні поїздки до кордону.

– Наприклад, мама з дитиною хотіли добратися до кордону у пункт пропуску Краковець, і ще було двоє охочих. То ми відправляли не дві машини, а пропонували спільну поїздку, –  розповідає керівник служби таксі.

Також Руслан Фаліон зазначає, що однією з проблем наразі є ціни на пальне та його дефіцит.

Він розуміє, що це загальноукраїнська проблема і чекає, що цю проблему вирішать. Наразі водії витрачають багато часу в чергах на заправках і можуть залити обмежену кількість пального.

Керівник служби таксі розповідає, що вони перейшли з 5% на 2% ставку оподаткування.

– Це позитивна ініціатива у такий важкий для бізнесу час. Треба стимулювати бізнес, щоб він працював, не зупинявся, економіка рухалася, зарплати виплачувалися, – каже Руслан Фаліон.

– Ми виплачуємо зарплати нашим співробітникам, вони купують продукти. Магазини працюють, гроші йдуть далі. Гроші в економіці повинні бути, як кров, від цього нікуди не дінешся.

Меблевий бізнес має проблеми з оплатою імпортних матеріалів

Співвласник компанії з виробництва шпонованих плит «Eskada-M» Володимир Патіс розповідає про проблеми на меблевому ринку України. Патіс також є президентом Української Асоціації меблевиків.

Співвласник компанії з виробництва шпонованих плит розповідає, як наразі працює меблевий бізнес. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Патіса

– Бізнес, який працює на внутрішній ринок, практично стоїть. Це дуже маленький обсяг – на рівні 5-10% від того, що було раніше. Наразі дуже важка ситуація. Працює меблевий бізнес, який має експортні замовлення.

– Але все не так однозначно. Ми дуже радіємо, коли «IKEA» виходить з ринку росії та Білорусі, але вони призупинили роботу і на нашому ринку. Вони кажуть, що не будуть у нас нічого купувати, бо не хочуть піддавати небезпеці працівників наших підприємств, – розповідає Володимир Патіс.

За його словами, наразі працюють 95% меблевих компаній в Україні, які займаються експортом.

– Є проблеми з сировиною і з людьми. У нас багато спеціалістів пішли на війну. Частина сировини імпортована, наприклад, з Євросоюзу. Ти можеш привезти, але не можеш за неї заплатити постачальнику. І от іде боротьба на рівні Асоціації, Мінекономіки, – розповідає співвласник «Eskada-M».

Також є проблеми з транспортом, пальним. Для фури потрібно зібрати пальне з різних заправок, щоб вирушити у рейс.

– Також ми втратили фахівців, які поїхали за кордон. Не впевнений, що вони повернуться. Намагаємось їх замінити. Ситуація важка в цілому. Нам пощастило, ми працюємо, працівники отримують зарплату. Ми допомагаємо армії, своїм працівникам, які пішли воювати. Ми забезпечили їх необхідною амуніцією, – розповідає Володимир Патіс.

– Проте втрата фахівців – виклик для виробництва. Бо треба знайти, навчити людину. У нас дуже важка проблема – повернення ПДВ. Зараз працює більшість компаній-експортерів. У них є така проблема, що вони не можуть отримати повернення ПДВ.

– Ми зробили великий стенд Української меблевої асоціації для найбільшої виставки меблевої у Європі. Виставка триває у Польщі. Поляки нам допомогли, зробили 50% знижку. І це виклик, щоб власники компаній, які оплатили цей стенд, виїхали на виставку. У цьому нам допомагає Рівненська військова адміністрація, – каже президент Української Асоціації меблевиків.

– Багато хто з постачальників йде назустріч, привозить матеріали з надією, що ми їх оплатимо. Але ми не знаємо, бо Мінекономіки нам не дозволяє оплачувати ввезену продукцію. Тому що наразі обмежили критичний імпорт, тобто обмежили кількість КВЕДів, щоб імпортувати комплектуючі, – говорить Володимир Патіс.

Ініціативу уряду щодо зменшення податків бізнесмен оцінює позитивно.

– Я знаю, що для багатьох це спрощує можливість займатися бізнесом. Я вважаю, що треба пробувати. Поки що багато компаній цим задоволені. Ми не переходили на 2%, бо ми на загальній системі оподаткування, – каже Володимир Патіс.

Агенція нерухомості «Кадет СВС»: людей поки цікавить лише оренда

Інна Подоліна – власниця агенції нерухомості «Кадет СВС», яка працює з 1993 року. Вона розповідає, що через війну агенція не працювала два місяці.

Власниця агенції нерухомості «Кадет СВС» розповідає, що поки що люди не цікавляться купівлею та продажем нерухомості. Фото з інстаграм-сторінки Інни Подоліної

Є попит від клієнтів та партнерів агенції, яким потрібно відновлювати свої продажі, тому тепер компанія відновлює свою роботу.

– Ми тільки почали проводити зустрічі, консультуємо людей. Люди телефонують, просять допомоги у тому чи іншому питанні. Протягом попередніх місяців в основному телефонували щодо оренди, а дзвінків щодо продажу або купівлі нерухомості взагалі не було, – розповідає власниця рівненської агенції нерухомості.

–  Зараз люди потроху почали відходити від пережитого. Ми не знаємо, як працюватиме ринок, ми цього спрогнозувати не можемо. Хочемо, щоб скоріше була перемога України, тоді буде інший настрій.

Крім того, агенція нерухомості перейшла на 2% оподаткування.
 
– Бухгалтерка сказала, що є така умова, тому ми перейшли. Я думаю, що це дуже позитивно вплине на бізнес. У мене багато знайомих, які переїхали до нас із міст, де зараз йдуть активні бойові дії. Їм важко тут наново починати бізнес. Тож думаю, що це хороша підтримка від держави для таких людей, – каже Інна Подоліна.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте