Острозький завод мінеральної води, будмаркет «Маяк», «Імбекс»: як на Рівненщині бізнес працює під час війни

Дмитро Гах («Маяк»), Дмитро Ткачук («Імбекс»), Олександр Пугач (Острозький завод мінеральної води)
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото, які надали герої публікації

«Четверта влада» продовжує серію матеріалів про умови роботи бізнесу у Рівному та області під час воєнного стану.

У цій публікації про свій досвід розповідають керівники торгової фірми «Імбекс», Острозького заводу мінеральної води та будівельного маркету «Маяк».

Усім підприємцям ми ставили три основні запитання:

  • з якими проблеми зіштовхнувся їхній бізнес із початком повномасштабної війни та які рішення застосовують у зв'язку з цим;
  • що ще потрібно і від кого для кращої роботи;
  • що думають і чи користуються податковими послабленнями, які запропонував уряд.

Історію інших бізнесів читайте за тегом: Бізнес воєнного стану

«Імбекс»

Юрій Ткачук каже, що суттєвих проблем у торгівлі немає. Фото надали в «Імбекс»

Компанія «Імбекс» вроздріб продає продукти та побутову хімію. Має магазини у Рівненській області: у Вараші, Костополі, Володимирці, Рафалівці і Степані. Також має кафе.

Директор вараської фірми «Імбекс» Юрій Ткачук розповідає, що воєнний стан вплинув не так на робочі процеси компанії, як на моральний стан колективу. Крім того, довелося закрити кафе, бо не було попиту серед відвідувачів.

– Звичайно, асортимент значно зменшився через ті товари, які зі сходу і центру країни раніше їхали до нас. Але порівняно з тими областями, де зараз бойові дії, у нас немає дуже поганого впливу на економіку, – каже Юрій Ткачук. 

Каже, що суттєвих проблем у торгівлі немає:

– Через комендантську годину магазини менше працюють. Але це не вплинуло на роботу фірми, бо частина персоналу виїхала за кордон, тому питання врегулювалося само собою. Є проблема з обіговими коштами: раніше були відтермінування, зараз їх особливо немає, маєш по попередній оплаті все купувати, а обігових коштів трохи не вистачає. Але вирішуємо цю проблему завдяки кредитам, – розповідає директор «Імбексу».

Юрій Ткачук каже, що «Імбекс працює на загальній системі оподаткування», тому не можуть скористатися урядовою пропозицією платити 2% податків замість 5%.

– Зниження ПДВ для пального – це єдиний плюс, бо пальне завдяки цьому подешевшало, – додає Ткачук.

Острозький завод мінеральної води

Олександр Пугач вважає, що на час війни варто було б мінімізувати податки до 1-2% від обігу. Фото надав Олександр Пугач

Керівник Острозького заводу мінеральної води Олександр Пугач розповідає, працівники йдуть служити в ЗСУ, і працювати зі меншою кількістю людей складніше. 

– Подорожчали перевезення, є дефіцит пального, є проблема з поставкою сировини. Морально дуже важко. Потроху справляємось, шукаємо альтернативні шляхи вирішення цих питань, – розповідає Олександр Пугач.

– Будемо чекати, що війна закінчиться і все стане на свої місця. Буде якась кредитна програма від нашої влади з пільговою відсотковою ставкою, – розповідає керівник мінерального заводу.

Олександр Пугач каже, що, на його думку, на час війни варто було би скасувати податки, щоб бізнес почав працювати і заробляти гроші, або платити 1-2% податку від обігу.

– Ми на загальній системі оподаткування, тобто ми є платниками ПДВ, і тому зменшення податків з 5 до 2 відсотків нас не торкнулося. Але я не бачу у цьому логіки, бо, наприклад, беремо у одних товар без ПДВ, а продаємо з ПДВ, і з одного карману доплачуємо, – каже чоловік.

Олександр Пугач також вважає, що ініціатива зі зменшення податків підходить не для кожного бізнесу. Каже, що система має бути більш продуманою та збалансованою.

«Маяк»

Дмитро Гах каже, що будівництво та ремонт в час війни відійшли на задній план. Фото надали в «Маяку»

Відповіді директора будівельного маркету «Маяк», що у Рівному, Дмитра Гаха нам передала комунікаційниця бізнесу Юлія Музика. 

Клієнти цього бізнесу – це будівельні компанії та бригади, будівельно-господарські магазини в місті, Рівненській та сусідніх областях, і пересічні громадяни, які будують чи роблять ремонт.

– З початком повномасштабної війни в країні впали продажі, нашого бізнесу це теж торкнулося, – вказано у відповіді Дмитра Гаха.

– Люди купують товари першої необхідності, будівництво та ремонт відійшли на задній план. Компанії-забудовники призупинили роботу, тому перестали закуповувати будівельні товари. Частина компаній боргують нам за придбані раніше товари, тому ми не можемо придбати нові партії товару.

У «Маяку» кажуть, що левова частка їхніх постачальників знаходиться в регіонах, де були або тривають активні бойові дії.

– Частково зупинився імпорт товарів – через блокування морських портів і ускладнення в наземних сполученнях. Навіть тим постачальникам, які працюють, не завжди вдається доставити замовлення через знищені або заблоковані шляхи.

Не зважаючи на це, «Маяк» не зупиняв роботу від 24 лютого ні на день.

– Ми працювали, працюємо і будемо робити все, щоб працювати. Ми займаємось оптимізацією внутрішніх процесів, шукаємо нових постачальників та налагоджуємо нові зв’язки, розширюємо технічні можливості для більшої зручності покупців нашого інтернет-магазину, – йдеться у відповіді директора. 

«Маяк» зберіг 100% робочих місць, в тому числі за працівниками, яких мобілізували. Скільки там мобілізованих, не уточнили. Проте, додають, що нікого не звільняли і не мають працівниць, які виїхали за кордон. Деякі чоловіки чергують в місцевій обороні вночі, а вдень працюють.

Магазин стабільно платить зарплату працівникам. Також виплатили людям матеріальну допомогу, яку дехто потребував з тих чи інших причин.  

Керівництво «Маяка» не має пропозицій щодо того, хто і що має для них зробити, аби робота в нинішніх умовах була легшою. Кажуть, що справляються самі.

Податковими послабленнями там також не користуються: не переходять на єдиний податок 2% і сплачують ПДВ та податок на прибуток. Також закривають рахунки на комунальні послуги. 

Другу частину циклу дивіться за посиланням: «Важливо, щоб люди не втрачали роботу»: історії трьох рівненських бізнесів, які працюють під час війни (частина 2)»

Третю частину циклу дивіться за посиланням: «Проблеми з орендою, проблеми з логістикою, проблеми з продажами авто: ще три історії підприємців у Рівному»

Четверту частину циклу дивіться за посиланням: «"Шалена черепаха", "Агропереробка", "Одек": рівненські бізнеси в час воєнного стану»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте