«Ми нормально стоїмо на ногах»: історії трьох рівненських бізнесів, які долають проблеми і працюють під час війни

Валерій Гусак, Домова служба; Надія Гладкевич, Реноме; Мар'ян Года, Рівненський пивзавод
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі фото з фейсбук-сторінок

«Четверта влада» розпочинає серію публікацій про умови роботи бізнесу під час воєнного стану у Рівному та області.

У цій публікації про свій досвід розповідають керівники компаній «Реноме», Рівненського пивзаводу та «Домової служби».

Усім підприємцям ми ставили три основні запитання:

  • з якими проблеми зіштовхнувся їхній бізнес із початком повномасштабної війни та які рішення застосовують у зв'язку з цим;
  • що ще потрібно і від кого для кращої роботи;
  • що думають і чи користуються податковими послабленнями, які запропонував уряд.

Історію інших бізнесів читайте за тегом: Бізнес воєнного стану

«Реноме»: скоротили робочий час, втратили частину працівників

У групу компаній «Реноме» входять фірми з будівництва, девелопменту, ІТ-технологій, автоматизації бізнесу та виробництва вікон та дверей.

Генеральна директорка групи компаній «Реноме» Надія Гладкевич розповіла «Четвертій владі», що в компанії скоротили робочий день і, відповідно, знизили зарплати. Це потрібно, щоб бізнес міг «довше витримати».

– Застосовуємо в певній мірі принцип соціалізму, щоб кожному по потребі, а не по можливості наразі. Тому що людям треба їсти і платити за комунальні послуги.

– Ми запускаємо будівельників («Реноме-Євробуд») і наш девелоперський бізнес («Реноме-Комфорт»). Працює і не переставала працювати наша айті-компанія («Реноме-смарт»).

«Реноме-смарт» обслуговує та виготовляє банкомати та термінали для обміну валюти. Це дуже важливо в нинішніх умовах. На цьому наголошує Мінінфраструктури та самі банки просять не припиняти роботу у цьому напрямку, зазначає Надія Гладкевич.

– Наш будівельний і девелоперський напрямок зупинився майже на місяць. Зараз ми запускаємо новий житловий комплекс «Емпатіка». Ми будемо дещо змінювати, щоб він був більш доступний для переселенців. Тому що ми маємо партнерів з Маріуполя і розуміємо, що їм немає куди повертатися – доведеться осісти тут, – каже Наталія Гладкевич.

Окрім основної роботи, фірма займається гуманітарною допомогою, розповідає гендиректорка:

– Всі наші працівники з охотою їдуть розвантажувати гуманітарну допомогу. В нас є кілька логічних складів, якими ми опікуємось, так скажемо. Нам телефонують, кажуть, що треба кілька людей і ми збираємось з відривом від виробництва, звісно.

Основною проблемою компанії під час війни Надія Гладкевич називає відтік працівників-чоловіків через мобілізацію. Але каже, що сподівається налагодити навчання нових працівників.

– Нашим працівникам із «Реноме-партнер» (вікна та двері) ми пропонуємо перепрофільовуватися на будівельників. Декому і не потрібно, бо вони електрики, чи механіки.

Надія Гладкевич розповідає, що компанії залишилися без працівників, які пішли воювати або виїхали за кордон. Фото з фейсбук-сторінки архітектурного хакатону hallway

Є і деякий саботаж. Тому що дехто думав, що буде працювати, як колись. У нас зараз є замовник. І хлопці вирішили, що поки в нас не стріляють, не бомблять, вони в п’ятницю в обід поїдуть додому, в понеділок після обіду приїдуть на роботу. Так не буде. Ми зараз з такими вчиняємо дуже жорстко. Війна – тому вимоги до відповідальності кожного підвищені.

– Всіх, хто виїхав за кордон, ми звільнили. В основному це жінки з дітьми. Ми разом із партнерами навіть допомагали їм виїхати. Кажемо, щоб вони шукали там роботу. Бо історія не на два тижні і не на місяць.

Є проблеми і з доступом до складників продукції групи компаній.

– Логістичні зв’язки розірвані, тому ми мусимо замінювати на європейські складові. А вони, звісно, дорожчі. Але можливість така є. Напевно, це пришвидшить нашу інтеграцію в Європу, але вона буде дуже болісною. Тому що звикнути до європейських цін непросто. Цей процес дуже болісно проходила Угорщина і Румунія, вони були на межі дефолту, але вони це пройшли.

Надія Гладкевич має кілька пропозиції, які могли б допомогти бізнесу і нинішніх умовах працювати краще. По-перше, аби в центрах зайнятості навчали нових працівників на заміну мобілізованим.

– Особливо стосується тих, хто працює на валютну виручку. Економіку треба запускати. Майже всі, крім харчової промисловості, були на стопі, а зараз ми хоч і перебіжками працюємо, в зв’язку з тривогами, але треба це робити.

Окрім цього, генеральна директорка каже, що треба працювати над майданчиками, які регіон готовий надавати для бізнесу, що планує переїхати із територій активних воєнних дій чи окупації. І тут також важлива підготовка кадрів.

У «Реноме» вивчають питання про перехід на 2% податку від обороту.

– Звичайно, ми скористаємось, але не тільки зі свого боку, а й надамо знижки клієнтам. Воно має бути паритетно. В нас є клієнти, які купили житло і на сьогодні всі матеріали подорожчали відсотків на 30. І якщо буде можливість пільгового оподаткування, то це не вплине на вартість того, що купили клієнти із недобудованого. Ми працюємо над тим, як це оформити.

Рівненський пивзавод: три тижні не працювали через «не зовсім продумане рішення»

Директор фірми «Рівень ЛТД» (рівненський пивзавод) і за сумісництвом депутат міської ради та керівник Асоціації платників податків у Рівненській області Мар'ян Года розповідає, що через заборону торгувати пивом, яку ввели на початку повномасштабного вторгнення, його бізнес не працював. На його думку, таке рішення влади «було не зовсім продумане».

– Я їх не звинувачую, бо розумію, що не знали, як вчинити. Тому три тижні все стояло, а після цього ми почали працювати і досить активно (16 березня продаж пива на Рівненщині відновили – ред.). Люди із зарплатою. І найважливіше, що ми будемо сплачувати мільйонні податки в бюджети різних рівнів.

Мар'ян Года каже, що, запрацювавши, його бізнес дасть замовлення і іншим підприємствам. Фото з його фейсбук-сторінки

На відміну від сильнішого алкоголю, пиво має обмежений термін придатності. Воно може пару місяців постояти і потім псуватися. Але завод запрацював і зміг розрахуватися з бюджетом та постачальниками, що дуже важливо, каже Мар'ян Года.

– Ми не якесь окреме підприємство, у нас є постачальники. І коли не працюємо ми, то не працюють вони. Ми заплатили своїм постачальникам і вони теж виконали свої зобов'язання перед бюджетом. Тобто це такий ланцюжок і він є в будь-якій галузі.

Про зменшення податку від обороту до 2% та скасування податку на додану вартість Мар'ян Года відгукується позитивно. Каже, що так бізнесу буде легше вести облік в нинішніх умовах.

– 2% – дуже простий податок, його легко відслідковувати і адмініструвати фіскальним органам. Думаю, що це дозволить вивести економіку з тіні.

Але пивзавод виготовляє підакцизний товар. Тому, окрім іншого, змушений сплачувати і такий податок. Якщо акциз на пальне зменшили, то із алкоголем поки все на тому ж рівні, що й до війни. Але і це, на думку Годи, повинно врегулюватися. Хоча й особливих преференцій від держави він не очікує. Каже, що алгоритму немає і бізнес сам повинен приймати рішення в нинішніх умовах.

«Домова служба»: не зупинялися ні на день, отримали нові майданчики для реклами

Власник сервісу «Домова служба» Валерій Гусак розповідає, що його бізнес не зупинявся від першого дня повномасштабної війни.

– Ми працюємо у Рівному, Луцьку, Львові, Тернополі. На цій території активних воєнних дій немає. Є певні складнощі, які пов'язані з міграцією людей. Особливо Рівне-Луцьк, де наші всі виїхали. Але це не проблема, це переорієнтація на трошки інший аспект.

– В перші дні ми оптимізувалися. Я в таких ситуаціях найкраще мобілізуюсь. Максимально швидко приймаю рішення і переорієнтовуюсь.

– Відверто скажу, що перших кілька днів, найзапитуванішою послугою було аварійне відкриття сейфів зі зброєю. Люди в 14-му році купили зброю і зробили дозволи, але з того часу її не діставали, а тут згадали. Дехто загубив ключі. Люди показували дозволи, це все в їхніх будинках, але з 14-го року туди не заглядали.

Є певні проблеми, пов'язані із страхом. В кол-центрі в нас працюють жінки. Певна частина цих жінок через страх виїхали з дітьми за кордон. Відповідно, нам довелось оптимізуватися, перегрупуватися і взяти стажерів, яких ми не мали брати.

Валерій Гусак каже, що на початку повномасштабної війни мобілізувався і максимально швидко організував роботу бізнесу у нових обставинах. Фото з фейсбук-сторінки Наталії Хомич

– Друга частина – це наші майстри. Когось призвали до лав ЗСУ, хтось в теробороні. Відповідно, перші служать, другі вночі чергують на посту, а вдень працюють. Намагаються поєднувати, бо все таки заробляти на життя потрібно.

Валерій Гусак каже, що бізнес має і проблеми із плануванням.

– Ми живемо сьогоднішнім днем, не можемо планувати на тиждень, на місяць, на кілька місяців, але в умовах війни і це добре.

Окрім цього, сервісний бізнес має проблеми із постачанням комплектуючих.

– Наші майстри з ремонту пральних машин чи холодильників купували деталі, поставки яких йшли через Харків. Склади були під Києвом і Харковом. Зараз це змінилось і ми інколи не можемо знайти деталей, які раніше постачалися звідти, елементарно до бачка унітазу або електронні деталі до плат.

– Логістика переорієнтовується на західну Україну. Основна масова логістика, тому що львівський аеропорт – єдиний, який працює і який може щось приймати. Відповідно, біля Львова виростають логістичні склади.

– Думаю, що після нашої перемоги Львів стане найбільшим бізнес-центром України. Так воно складається.

Під час війни для «Домової служби» відкрились і нові можливості.

Рекламний ринок у зв'язку із падінням став більш лояльний до нас. Були певні канали, до яких ми не могли достукатися і які були для нас надто дорогі. Вони не звертали на нас увагу, особливо у львівському регіоні. Зараз там радо нам дають нормальні умови. І тішаться від того, що ми даємо рекламу.

«Домова служба» у Львові і Тернополі прийняла на роботу внутрішньопереміщених чоловіків. Валерій Гусак каже, що охочих працювати більше, ніж фірма може прийняти.

Валерій Гусак каже, що від держави його бізнесу нічого не потрібно:

– Я почав свій бізнес в часи Кучми і першого Майдану. Тому мій принцип у ставленні до держави, аби вона не заважала, ми самі все зробимо. 

– Направду, в нинішній ситуації ми все зробимо і ще іншим допоможемо. Ми нормально стоїмо на ногах, багато допомагаємо. Коли наші майстри приходять до людей, які приїхали з Чернігова з-під обстрілів чи Гостомеля і в людей немає грошей, ясно, що ми з них грошей не беремо. Ми не афішуємо, ми для себе це обліковуємо, але не хочемо, щоб цим зловживали. Ми і для тероборони робимо безкоштовно те, що можемо.

Податкові послаблення чоловік називає нормальним кроком уряду. Але каже, що «Домова служба» працює на третій групі єдиного податку, тому її зменшення відсотку не стосується.

Дивіться також: «Важливо, щоб люди не втрачали роботу»: історії трьох рівненських бізнесів, які працюють під час війни (частина 2)

Проблеми з орендою, проблеми з логістикою, проблеми з продажами авто: ще три історії підприємців у Рівному


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте