Турагенція «Клеопатра», косметика «Лелія» та весільна дизайн-студія Челишкіної: рівненський бізнес під час війни

Зліва направо дизайнерка весільних суконь Анна Челишкіна, Світлана Шах (турагенція «Клеопатра»), Леся Билень («Лелія»)
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото Анни Челишкіної, сайту «Клеопатри» та інстаграму Лесі Билень

«Четверта влада» продовжує серію матеріалів про умови роботи бізнесу у Рівному та області під час воєнного стану.

У цій публікації про свій досвід розповідають керівниці турагенції «Клеопатра», весільної дизайн студії Анни Челишкіної та косметичної марки «Лелія».

Усім підприємицям ми ставили три основні запитання:

  • з якими проблеми зіштовхнувся їхній бізнес із початком повномасштабної війни та які рішення застосовують у зв'язку з цим;
  • що ще потрібно і від кого для кращої роботи;
  • що думають і чи користуються податковими послабленнями, які запропонував уряд.

Історію інших бізнесів читайте за тегом: Бізнес воєнного стану

«Клеопатра»: бізнес стоїть, керівниця волонтерить і живе на заощадження

Туристична агенція «Клеопатра» працює у Рівному із 1996 року. Власниця Світлана Шах розповідає, що 24 лютого її бізнес зупинився. Без клієнтів агенція не може існувати.

Світлана Шах поки не знає, як повернутися до роботи. Фото Світлани Шах із сайту турагенції «Клеопатра»

Коли почалось повномасштабне вторгнення, деякі клієнти агенції були на відпочинку за кордоном. 

– Хтось купував квитки сам. Люди долітали до Європи. Хто з дітьми, то залишалися в Польщі, а чоловіки поверталися в Україну.

Менеджерки виїхали в Польщу з дітьми. Зараз немає можливості платити їм зарплату, ділиться Світлана Шах.

Аби бізнес повернувся до роботи, потрібно, щоб закінчилась війна. Більше пропозицій жінка не має.

– Податки поплатили, які могли. Комунальних майже немає, бо ми нічим не користуємось. Приміщення закрите. Воно власне, тому оренду не платимо.

Світлана Шах із чоловіком займаються волонтерством. Допомагають біженцям гуманітарної допомогою: харчами, засобами гігієни, покривалами, постільною білизною та іншим.

Дещо купують самі, а дещо надходить з-за кордону: з Іспанії, Німеччини, Польщі.  

Світлана Шах каже, що, поки немає доходів від роботи турагенції, живе на заощадження.

– Як буде далі – не знаю. Всі роз'їхалися. Поки не кажуть, коли планують повертатися. Думаю, до кінця травня ми не будемо працювати в будь-якому разі. Я навіть не знаю, як це робити, якщо чесно.

Анна Челишкіна: немає весіль – немає роботи, працівниці волонтерять і не отримують зарплату

Дизайнерка весільних суконь та власниця салону у Рівному Анна Челишкіна каже, що її бізнес зараз не працює, бо «весілля зараз не святкують».

Весільний бізнес поки не працює. Фото надала Анна Челишкіна

 – Якщо весілля і є, то вони маленькі, або люди просто розписуються і не роблять святкувань. Відповідно, попит на весільні сукні різко впав. З випускними так само.

– Ми намагаємось працювати за записом, але попиту немає. Поки що бізнес цей стоїть.

Підприємиця не знає, хто і чим може допомогти її бізнесу. Бачить кілька варіантів, як працювати далі.

– Я бачу, що нам або треба шити щось інше і відкривати салон з цим товаром, або працювати на Польщу.

Із чотирьох працівниць одна виїхала за кордон. Інші працюють вдома. В основному волонтерять – шиють речі для військових потреб.

– Дівчатам я пропонувала, що якщо зовсім погана ситуація, то ми можемо допомогти. Але вони сказали, що все розуміють і поки можуть, будуть чекати. Вони подались на єПідтримку, щоб отримати 6500. В нас всі податки сплачено за працівників, всі офіційно оформлені, але поки вони не отримали цих виплат.

– Бізнес сезонний. Того, що ми заробляємо за сезон, повинно вистачати на зимовий період, коли весіль немає. А зараз ми виходимо із безсезоння і витратили гроші й на оренду, і на зарплати, і вклались у нову колекцію, то заощаджень залишилося не так багато.

Анна Челишкіна каже, що соцвнесок вона платить, поки є можливість, хоча студія і не працює.

– Оренду перший місяць нам дозволили не платити, а за другий ми заплатили 50%. Просто, щоб зберегти місце. Очікуємо, що після перемоги і замовлення будуть. Хочеться вірити, що перемога буде скоро.

«Лелія»: відкрили новий магазин, домовляються із виробниками складників косметики напряму, вірять у ЗСУ

«Лелія» – це нішевий бренд натуральної доглядової косметики власного виробництва у Рівному. Власниця бізнесу Леся Билень розповіла, що з початку повномасштабного вторгнення бізнес мав проблеми із постачанням складників косметики та тарою. Але це намагаються вирішити.

Леся Билень під час повномасштабної війни відкрила новий магазин свого бренду. Фото Лесі Билень з її інстаграму

– Спочатку всі втратили дух, – каже підприємиця.

– Половина наших клієнтів поїхала за кордон, а в нас не були налаштовані туди відправки.

– Майже унеможливився доставка складників косметики. В нас всі активи і масла йдуть із-за кордону. Половина наших постачальників в Україні не працює, а ті, що працюють, мають розбомблені склади, тому ми застигли в повітрі зі своїми запасами.

– Маємо проблеми з тарою. Одеський порт заблокований, Харківський завод не працює. Тобто навіть з наявною сировиною, нема в що пакувати косметику.

– Була також проблема, коли закрився торговельний центр «Злата плаза», а з ним і один із двох наших магазинів. Але ми зібралися докупи і відкрили натомість новий магазин, і намагаємось переладнати виробництво на інші об’єми. Зараз ми просто хочемо виходити на Європу і думаємо про нарощення виробництва.

– Ми намагаємось вийти напряму із заводами-виробниками складників косметики, колеги нам допомагають в цьому. Просто треба звикнути жити у нових реаліях.

«Лелія» – невеликий бренд. На постійній основі там працює 5 людей і стільки ж долучають за потреби (дизайнера, фотографа, бухгалтера, програміста, стиліста).

– Працівниці хотіли їхати за кордон, але ми, напевно, надихаємо власним прикладом – бо зрештою вони залишились. В мене теж маленька дитина і вони дізналися, що ми не їдемо і будемо працювати, і залишились, хоча ми не змушували.

«Лелія» втрималась на плаву перші два місяці і кілька днів тому повернулась до попередніх графіків і в роботі, і в замовленнях, і у виробництві, каже Леся Билень.

– Ми підприємці-ентузіасти і ми працюємо не завдяки, а незважаючи на. Коли нам казали, щоб ми не відкривали новий магазин в орендованому приміщенні, ми розуміли, що хочемо робити місто красивим.

– Ми зробили дуже естетичний магазин. До нас приходять переселенці з інших міст і кажуть, що це не рівень Рівного. І ми думаємо, що мусимо скористатися цією можливістю показати, що рівень Рівного отакий, а не той, що ви собі придумали, живучи в Києві.

Фото нового магазину надала Леся Билень

– Ми сервісний бренд, для переселенців у нас є певні програми лояльності, ми допомагаємо ЗСУ і дуже хочемо, щоб наші колеги підключалися.

Податковими послабленнями бізнес не скористався.

– Ми не таке велике виробництво, щоб висувати якісь претензії до держави у зв'язку з нинішнім станом. Відбудовуйте нам Україну, а ми справимося, відверто.

Справи в «Лелії» розділені на три підприємці: на одному роздріб, на іншому – виробництво і на третьому сайт. За словами власниці бренду, вони платять такі ж податки, як і до 24 лютого.

– Поки ми справляємось. Вважаємо, що краще менше заробимо, якщо це так можна назвати, але все сплатимо. Все починається з нас, якщо нам ЗСУ і Бог дав можливість працювати, то ми маємо цим же чином їм і віддячити, поки можемо.

Хоча певні пропозиції Леся Билень до влади має.

– Єдине, я згодна з Денисом Косюгою стосовно тарифів: було б офігенно, якби для підприємств їх знизили. Хоча би тимчасово, бо в нас опалення все на електриці.

Весь бізнес бренду зосереджений в орендованих приміщеннях: це два магазини, склади, приміщення, де виробляють косметику.

– Тільки ми почали робити ремонт в новому магазині, почалася повномасштабна війна і нам зробили знижку. Спочатку сказали не платіть, а потім – якщо будете працювати, то 50%.

– На перший місяць нам зробили знижку 50% на оренду, на другий – 25%. На третій місяць, я так розумію, знижки не буде.

Окрім розвитку бізнесу, Леся Билень займається волонтерством.

– Ми допомагаємо фінансово, але ви цього ніде в мене не знайдете.

– Ми працюємо з волонтерами і допомагаємо безкоштовно засобами гігієни. Я не можу забезпечити бійців бронежилетами, але я можу зробити так, щоб в наших бійців ЗСУ не кровили руки.

– Я можу зробити, щоб в них не відвалювалось, грубо кажучи, обличчя від того, що вони живуть в окопах і мають на шкірі кірку. Є багато людей, які не мають, чим митися. Тому ми ящиками робимо засоби гігієни: мило, гель для душу і просто це віддаємо.

Леся Билень каже, що настільки вірить в ЗСУ, що вклала всі гроші в ремонт орендованого приміщення. І збройні сили вже повертають цей кредит довіри, адже «Лелія» працює.

Історію інших рівненських бізнесів читайте за тегом: Бізнес воєнного стану


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте