Медична реформа летить у стіну: поміняти функції НСЗУ і відновити санепідемстанції

Володимир Зеленський заявив що другий етап медичної реформи відкладається
Джерело
Колаж на основі фото УНІАН

З'являється дедалі більше фактів, які свідчать, що медична реформа в Україні зривається. Черговим фактом стала заява президента Володимира Зеленського, що Україна не готова до другого етапу медреформи, який мав розпочатися першого квітня. 

А новопризначений очільник МОЗу розповів 5-го березня, що реформі потрібна «еволюція» в бік страхової медицини, відновлення вертикалі санепідслужби і кращого врахування інтересів лікарів і пацієнтів.

Володимир Зеленський, виступаючи на позачерговому засіданні Верховної Ради, заявив що не варто поспішати із переходом на новий етап реформи.

– Майже щодня у нас протести у різних медичних закладах. Люди бояться закриття лікарень, лікарі бояться звільнень, місцева влада іноді не готова брати повноваження, немає достатнього фінансування тощо.

– Є великі питання щодо тарифів, медичного обладнання та дуже велике питання до кадрів. А отже, головне питання: куди ми поспішаємо? Куди ми летимо? Чи не здається нам, що з таким підходом реформа летить у стіну? – сказав президент.

Водночас за даними соціологічних досліджень, 54% українців вважають реформу охорони здоров'я першочерговою. А лікарні готові до наступного етапу: принаймні ексзаступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк стверджує, що 97% закладів у регіонах уже реорганізовані на комунальні підприємства, а 90% лікарень подали заявки на договори з Національною службою здоров'я.

Під час позачергового засідання Володимир Зеленський подякував очільниці МОЗ Зоряні Скалецькій і розпустив уряд.

– Я дякую пані Скалецькій за те, що залишалась з людьми у Нових Санжарах. Я дякую їй за сміливість. Але у нашій медицині сміливість не може бути одноразовою акцією. Потрібно мати сміливість і визнати, що багато хто не готовий до другого етапу медичної реформи 1 квітня. Це правда, – сказав Зеленський.

Новим очільником МОЗ став хірург Ілля Ємець.

Депутатка від партії «Голос» Олександра Устінова занепокоєна новим призначенням, та ризиком призупинення медичної реформи. 

– Після останніх заяв на фракції президента про те, чи «була взагалі та медреформа», які сьогодні в унісон вже підтримує партія слуг, схоже, реформа у нас таки скасовується, а реформатори закінчились, – пише Олександра Устінова у фейсбуку.

Ще в листопаді минулого року Ілля Ємець в інтерв'ю для видання «Укрінформ» на питання про те, чи пішов би він зараз на посаду міністра, відповів заперечно.

– Зараз я принесу набагато більше користі у своїй спеціальності й своїм прикладом. Посада міністра вимагає дуже багато сил, здоров’я, часу, принципових речей. І ця сфера вимагає, звичайно, не менше уваги, ніж хірургія, але я волію займатися саме останньою, бо бачу свою ефективність.

– Наприклад, сім моїх учнів працюють у найкращих клініках світу, зокрема в Лондоні, Берліні, Ванкувері та інших містах. Це також показник ефективності, не говорячи про тих висококваліфікованих лікарів, які працюють в Україні. Я відчуваю свою користь у цьому, – сказав тоді Ємець.

«Зробити деяку еволюцію в реформі», – новий очільник МОЗ

За інформацією BBC News Україна, Ілля Ємець очолював центр дитячої кардіології та кардіохірургії, а дев'ять років тому був міністром МОЗ за часів Віктора Януковича.

Новий очільник МОЗ Ілля Ємець розповів в ефірі «Право на владу», що медичну реформу потрібно проводити не так як планувалося раніше. Скріншот з відео «1+1»

Тоді Ємець менше року пропрацював міністром охорони здоров'я з грудня 2010 по травень 2011 року. Оскільки він обіймав цю посаду недовго, то не підпадає під люстрацію.

Як зазначає видання BBC News Україна, говорили, що його звільнили через те, що він не вибудував стосунки ні з парламентським комітетом, ні з Адміністрацією президента Януковича, ні з прем'єром Миколою Азаровим. Янукович критикував його через відсутність реформ у медицині, а колеги – через зірковість.

Після відставки з МОЗ Ємець повернувся до медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії.

Також відомо, що Ємець увійшов до складу робочої групи, яка мала проаналізувати реформу української медицини, яку почала Уляна Супрун.

5 березня в ефірі «Право на владу» телеканалу «1+1» Ілля Ємець сказав, що медична система повинна бути реформована. 

– Та реформа, яку вже не зупинити – вона вже пливе, – каже Ілля Ємець. – Я зобов'язаний зробити так, щоб два стовпи – пацієнт і медик – не були проти реформи. Якщо хоч один буде проти – ніякої реформи не буде. Моє завдання – зробити деяку еволюцію в реформі, щоб і лікар, і пацієнт були задоволені. 

Міністр сказав, що першочергово потрібно розвивати страхову медицину (досі вона не була передбачена у другому етапі медреформи). Займатися цим має НСЗУ.

– Ми маємо якнайскоріше сказати, що, якщо я – громадянин України, то я маю право на страхове забезпечення, – каже міністр.

– Ні в якому разі скасування НСЗУ не буде...Тільки назву і функцію поміняти, щоб це був страховий поліс спочатку базового рівня, потім другого рівня, потім третього рівня. Я кажу про медичну не приватну, бюджетну.

Наступне першочергове завдання, яке бачить очільник МОЗ, – відновити вертикаль санепідслужби.

– Сьогодні прем'єр-міністр погодив моє прохання, щоб Санепідслужба, яка  зруйнована була протягом останніх років, знову виникла, і сьогодні я маю довіру прем'єра, щоб виник перший заступник міністра охорони здоров'я – головний лікар Санепідемслужби. Це абсолютно потрібно зробити негайно.

Більше про те, як почалися загрози медичній реформі, читайте у матеріалі за посиланням


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте