Епідемія як привід призначити «свою людину» без конкурсу: як міністр хоче контролювати 72 мільярди на пацієнтів

Джерело
Стоп-кадр з відео Кабінету міністрів

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов відхилив кандидатів на посаду голови НСЗУ, які раніше перемогли у конкурсі. Тепер він пропонуватиме призначити людину, ім’я якої ще не назвав, поза конкурсом. Розповідаємо, що з цим не так.

Що таке НСЗУ

Національна служба здоров’я України – це державний страховик, який гарантує, тобто оплачує, медичні послуги для українців за програмою «Доступні ліки», в рамках первинної медичної допомоги (в колишніх поліклініках), а з квітня 2020 – також спеціалізованої медичної допомоги (в лікарнях, диспансерах, медичних інститутах).

НСЗУ створили наприкінці 2017 року. Більше про механізм, за яким Служба фінансує медзаклади, можна прочитати тут.

Якщо сказати коротко і простими словами, то частина послуг в поліклініках та лікарнях завдяки медреформі і грошам НСЗУ тепер стає справді безплатною для пацієнтів. Як це працює в поліклініках, можна почитати тут.

Бюджет НСЗУ у 2020-му – 72 мільярди гривень. Саме стільки грошей Служба може скерувати в українські лікарні, які відповідають її вимогам та уклали з нею угоди.

Навіщо НСЗУ новий очільник

Від часу створення НСЗУ очолював Олег Петренко. Наприкінці листопада 2019 року він подав у відставку за власним бажанням через «дуже різні фундаментальні цінності з командою», яка тоді працювала над трансформацією системи охорони здоров'я. Міністеркою на той час була Зоряна Скалецька

Відтоді обов’язки голови Служби виконувала заступниця Олега Петренка Оксана Мовчан. Водночас відбувався конкурс на посаду. У ньому брали участь вісім кандидатів. Про цей конкурс і про ризики, пов’язані з окремими кандидатами, ми детально писали тут

У січні 2020-го конкурс завершився. Найбільше балів набрали виконувачка обов’язків голови НСЗУ Оксана Мовчан, заступниця голови НСЗУ Наталія Рябцева та директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський відповідно.

Міністр охорони здоров’я мав затвердити на посаду когось із них, але ці люди його не влаштували. Він не пояснив причин. 

Як тепер оберуть голову НСЗУ

Поза конкурсом.

Міністр планує запропонувати кандидата на цю посаду на наступному засіданні уряду.

На сайті «Громадського телебачення» зауважують, що призначати топ-чиновників поза конкурсом влада вирішила під приводом епідемії коронавірусу.

Це стало можливим після того, як Верховна Рада ухвалили закон про зміни до держбюджету-2020, у якому, зокрема, прописали новий порядок призначення держслужбовців на період карантину.

За новими правилами, під час карантину можна не проводити повноцінні конкурси, а призначити посадовця через укладання контракту. Такий посадовець працюватиме, поки триває карантин і поки не оберуть посадовця за стандартною конкурсною процедурою.

Випадкова-невипадкова людина

Виконувачка обов'язків голови Національної служби здоров'я України Оксана Мовчан пише:

– Закон дає Прем’єр-міністру два варіанти: провести новий конкурс або призначити тимчасового керівника, уклавши контракт. В першому випадку ми маємо демократичну процедуру, яка покликана захистити інтереси громадян. У другому – в непрозорий необґрунтований спосіб довірити випадковій людині управління всім медичним бюджетом країни в період пандемії.

Наразі обов'язки голови НСЗУ виконує Оксана Мовчан. Вона перемогла в конкурсі на цю посаду, але міністр МОЗ її не призначив без пояснення причин. Фото Макс Требухов для LB.ua 

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик називає дії міністра Степанова черговим викликом для Національної служби здоров’я України. 

– Останні півроку організація працює в стані турбулентності, постійно відстоює право впроваджувати зміни, постійно бореться із системою, яка вертається до свого звичного стану. У відповідь на черговий виклик ми виступаємо за чесний та прозорий конкурс.

Експертка групи «Реформи системи охорони здоров’я» Громадської спілки «Реанімаційний пакет реформ» Світлана Бубенчикова вважає бажання міністра оминути конкурс тривожним сигналом.

– Всі три кандидати, які перемогли у конкурсі, наразі працюють у Національній службі здоров'я і, на мою думку, довели свою професійність.

У будь-якій кандидатурі, яку запропонують поза конкурсом, вважає Світлана, є привід сумніватися.

Головний ризик такого призначення, за словами експертки, – доступ до 72-мільярдного бюджету НСЗУ.

– Від механізму розподілу цих грошей залежить не лише життєдіяльність лікарень, а і якість медичної допомоги, – каже Світлана Бубенчикова.

Народна депутатка фракції «Голос» Ольга Стефанишина вважає, що міністр охорони здоров’я має оприлюднити відеозаписи співбесід із переможцями конкурсу та показати протокол рішення із поясненням, чому ці претенденти не підійшли.

За інформацією Стефанишиної, із міністром Степановим зустрічався Андрій Шипко – колишній депутат від Партії регіонів та «той самий, який називав себе “куратором” в медицині ще 2013 року».

Фото телефону депутата від Партії регіонів у 2013-му році, який називав себе «куратором медицини». Цей чоловік, за словами депутатки, прийшов на зустріч до міністра охорони здоров'я. Фото із сторінки у фейсбук Ольги Стефанишиної

До слова, Андрій Шипко взимку брав участь у конкурсі на голову НСЗУ і вибув на першому ж етапі, не склавши іспит з англійської мови.

«Четверта влада» надіслала інформаційний запит до Міністерства охорони здоров’я України з проханням надати протокол рішення із поясненнями, чому претенденти на посаду голови Національної служби здоров’я України не підійшли.

Непризначення голови НСЗУ за прозорою процедурою – лише частина пазлу

Президент Володимир Зеленський та міністр охорони Максим Степанов хочуть «вдосконалити» медичну реформу. Хоча її другий етап стартував 1 квітня, міністр МОЗ пропонує повернутися до попереднього механізму фінансування лікарень.

Раніше гроші перераховували з державного бюджету до місцевого, тепер – з державного через НСЗУ безпосередньо в лікарню. Раніше сума була прив'язана до постатейного кошторису, зокрема до кількості ліжок, працівників тощо, тепер – до кількості реально наданих послуг та пацієнтів, які звернулися до конкретного закладу.

Такий підхід має стимулювати медзаклади бути ефективнішими і краще надавати медичні послуги пацієнтам.

Це хочуть скасувати, але невідомо, коли і як саме. Теперішня виконувачка обов’язків голови НСЗУ Оксана Мовчан в інтерв’ю LB.ua детально пояснює, чому просто взяти й повернути все назад неможливо і чому спроба зробити це може викликати «подвійну істерику».

Радимо прочитати це інтерв’ю повністю.

Вочевидь, з ім’ям позаконкурсного очільника НСЗУ перспективи української медицини стануть зрозуміліші.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте