Марафон співбесід за зачиненими дверима: як обирають розпорядника 86 мільярдів на медицину

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов не дозволив транслювати його співбесіди з кандидатами на голову НСЗУ
Джерело
Стоп-кадр з відео народної депутатки Ольги Стефанишиної

Сьогодні, 2-го червня, міністр охорони здоров’я Максим Степанов проводить онлайн-співбесіди з кандидатами на посаду голови Національної служби здоров'я України. Раніше йому не сподобалися переможці попереднього конкурсу на цю посаду і він вирішив обрати людину самостійно. Ця людина розпоряджатиметься грошима на медицину. У 2020 році це 86 мільярдів гривень.

21-го травня міністр охорони здоров’я Максим Степанов відхилив кандидатів на посаду голови НСЗУ, які раніше перемогли у конкурсі. 

22-го травня Кабінет міністрів оголосив новий конкурс на посаду голови НСЗУ. Документи кандидати могли подати лише до 25 травня. 23 і 24 травня були вихідними.

Через звернення від людей, які не встигають подати всі документи, термін продовжили до 27-го травня. 

2-го червня тривають онлайн-співбесіди з кандидатами на посаду голови НСЗУ.

Бажання очолити НСЗУ виявили 28 людей, критеріям відповідали 17 кандидатів.

Під час ранкового брифінгу 2-го червня Степанов розповів, що участь у співбесіді підтвердили дев’ятеро людей, відмовилися троє, ще четверо звернулися з проханням змінити час співбесіди і одна людина не відповіла.

Степанов каже, що всі співбесіди він запише на відео, а після конкурсу записи будуть у загальному доступі.

До проведення співбесід не допустили представників ЗМІ, благодійних фондів та громадських об’єднань.

Уже під час співбесід до МОЗ прийшла депутатка від фракції «Голос» Ольга Стефанишина і вимагала від міністра Степанова транслювати співбесіди у режимі реального часу. Степанов розцінив це як намагання зірвати конкурс і тимчасово його зупинив. 

Коли голову НСЗУ обирали у 2018 році, конкурс був відкритий для спостереження журналістів та усіх охочих.

Хто кандидати

На сайті LIGA.net опублікували список конкурсантів та інформацію про них. Наводимо перелік кандидатів, чиї документи відповідали умовам конкурсу.

Кандидати від НСЗУ:

  • Дмитро Черниш, керівник Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров'я;
  • Наталія Рябцева, заступниця голови, на попередній співбесіді не підійшла міністру МОЗ Максиму Степанову як фіналістка конкурсу;
  • Олександр Жигінас, директор департаменту моніторингу;
  • Олександра Машкевич, начальниця роботи з управління договорами щодо спеціалізованої меддопоомоги;
  • Володимир Пляцек, директор Центрального міжрегіонального департаменту;
  • Наталія Будяк, директорка Східного міжрегіонального департаменту;
  • Мар’яна Возниця, директорка Західного міжрегіонального департаменту
  • Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту;
  • Дмитро Самофалов, директор Південного міжрегіонального департаменту;
  • Олександр Рябець, директор Департаменту інформаційних технологій.

Також від НСЗУ подавалися Ігор Костиря, заступник директора департаменту інформаційних технологій НСЗУ, Іван Горох, начальник відділу взаємодії з державними органами, та Андрій Віленський, керівник департаменту договорів. Але їхні заяви відхилили через невідповідність критеріям відбору.

Кандидати від МОЗ:

  • Ірина Немирович (Литовченко), колишня очільниця директорату стратегічного планування та європейської інтеграції МОЗ. Звільнилася практично з усією командою свого директорату наприкінці 2019 року через незгоду з політикою міністерки Зоряни Скалецької. 
  • Оксана Сухорукова, очільниця директорату медичних послуг МОЗ. Теж відкрито виступила разом зі своєю командою проти політики тодішньої міністерки Зоряни Скалецької, зараз відкрито пише про те, з чим не згодна у політиці міністра МОЗ Максима Степанова. Зокрема, поки Оксана Сухорукова проходила співбесіду, «приходили представники кадрів, щоб зафіксувати її відсутність на робочому місці». Про це вона написала на своїй фейсбук-сторінці. 

Кандидати-лікарі:

  • Костянтин Яриніч, нардеп 8 скликання від Блоку Петра Порошенка, виконувач обов'язків гендиректора Кіровоградського обласного онкоцентру. За інформацією видання LB.ua, він головний кандидат на посаду.

Громадські організації виступають проти призначення на посаду Яриніча. 

Зокрема у зверненні до міністра охорони здоров’я зазначають, що Костянтин Яриніч активно критикував НСЗУ і підтримував міністра Максима Степанова.

З НСЗУ в Яриніча уже були проблеми, коли наприкінці квітня пацієнт поскаржився на онкоцентр Яриніча. Людині довелося платити за послуги, які за контрактом онкоцентру з НСЗУ мали би бути безоплатним. Окрім того, Кропивницький обласний диспансер Яриніча купував ліки за завищеними цінами.

  • Сергій Красюк, заввідділення невідкладної терапії в Київській міській клінічній лікарні швидкої допомоги.

Інші кандидати:

  • Михайло Коханій, людина з таким ПІБ значиться начальником відділу Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
  • Тарас Кириченко, людина з таким ПІБ керувала департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради, судячи з декларації 2018-го року.

Одна із претенденток на посаду, заступниця голови НСЗУ Наталія Рябцева обурена відсутністю повноцінного конкурсу та умовами його проведення.

«Карантинні заходи пом'якшують, фітнес-клуби відкривають, а повноцінний конкурс – зась…», – написала Наталія Рябцева у фейсбуку.

Конкурсантка зазначає, що марафон півгодинних онлайн-співбесід, які почалися о 14:00 та закінчаться приблизно о півночі, – невдалий формат конкурсу. 

Також під час організації співбесід знехтували законним правом кандидатів на узгодження дати та часу.

«Мені спочатку запропонували 2 червня о 20:40; я попросила перенести, починаючи з 3 червня в проміжку з 9 до 17; у відповідь – дата незмінна, запрошуємо вас на 14:00 (прийшло за 15 хв до опівночі – попередити за добу? Ні, не чули)», – пише Наталія Рябцева.

Натомість Максим Степанов вважає, що на МОЗ чинять медійний та політичний тиск, а працівників НСЗУ називає «ці так звані реформатори».

– Все, що вони здобули, – це загроза звільнення десятків тисяч медиків та закриття сотень лікарень, дефіцит ліків, медичного обладнання, відтік українських лікарів за кордон. Це результати їхніх напрацювань, – говорить очільник МОЗ.

Дивіться також: Скільки стали заробляти сімейні лікарі Рівного

Видання LIGA.net раніше опублікувало статтю, де зазначено, що дані про багатотисячні звільнення і закриття сотень лікарень далекі від реалій. Цифри міністра необґрунтовані.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте