«Можеш ще кинуть 3000?»: як шахраї обдурюють рівнян у телеграмі

Шахраї, зробивши клон облікового запису в телеграмі, викрали у рівнянки 1000 гривень. Намагалися викрасти ще 3 000 гривень, але не вдалося
Джерело
Скриншот переписки шахраїв з рівнянкою

Нещодавно ми писали про шахрайську схему у фейсбуці: рівнянам зламували сторінки і розсилали з них посилання з підписом «tse ty na video»? Коли ж люди переходили за посиланням і вводили паролі до свого акаунту, доступ до їхніх сторінок отримували зловмисники.

Є схеми шахрайства і в телеграмі.

Одна з них полягає в тому, що шахраї можуть і не викрадати профіль, а просто робити його клон. Фото, підпис профілю – все може бути ідентичним до оригіналу. І вже з фейкового акаунта вони пишуть іншим, щоб ті позичили їм гроші.

Жертвою такого обману стала рівнянка Світлана (ім'я змінене). Вона переслала тисячу гривень своїй нібито колезі, яка попросила гроші через телеграм. Профіль колеги спершу не викликав у Світлани сумнівів. Вона думала, що в телеграмі, на відміну від фейсбука, шахрайства немає.

– Це був такий момент, коли ти заклопотана кількома речами: приїхала додому, відкрила ноутбук, бо ще треба було щось зробити, тут – тривога, ти біжиш, потім повертаєшся, потім починаєш щось надолужувати. І саме в цей момент мені написали, – каже Світлана.

Через заклопотаність вона не звернула увагу і на відсутність попередніх повідомлень. А якби й звернула, то, каже, подумала би, що через поганий інтернет повідомлення не завантажились.

Що її ошукали, Світлана зрозуміла, вже коли надіслала гроші. Після переказу грошей шахраї просили ще 3 тисячі, але Світлана ці гроші вже не переказувала.

Ось ця переписка (зверніть увагу скільки помилок з російським шрифтом чи російською вимовою слів):

– Колега звернула увагу, що слово «можешь» написано з м’яким знаком. Видно, що безграмотна людина [писала]. Повертаючись до метушливого вечора, на такі речі ти просто не зважаєш.

Після цього інциденту Світлана написала заяву в поліцію і зв’язалася з «Укрексімбанк», де оформлена її картка. Каже, що вони відреагували швидко. Також в «Укрексімбанк» порадили звернутися до «Ощадбанку», бо саме їм належить картка, на яку перерахували кошти. 

Однак в «Ощадбанку» їй нічим не допомогли.

– Я їм чітко давала знати, що вдалося ідентифікувати за номером картки, що ця картка видана їхнім банком. Їм навіть не було цікаво хоча б заблокувати чи перевірити, що це за картка, на кого вона оформлена. Вони навіть не запитали в мене номер.

Світлана – не єдина, хто потрапив на гачок шахраїв. У Нацполіції Рівненщини нам повідомили, що випадків шахрайства саме в телеграмі зафіксовано небагато. Однак точної кількості сказати не змогли, бо кваліфікація злочину – стаття 190 Кримінального кодексу (шахрайство), а під цю статтю підпадає багато різних випадків, не лише з телеграмом. За статистикою шахрайство – це один з найпопулярніших злочинів в Україні.

Що загрожує шахраям

Ми попросили адвоката Євгенія Воробйова пояснити, як можуть покарати телеграм-шахраїв. Він послався на статтю 190 Кримінального кодексу України.  

– Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами до двох років, або обмеженням волі до трьох років, – каже Євген Воробйов.

Тобто шахрая можуть оштрафувати на 34-51 тисячу гривень.

– Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, – карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-68 тисяч гривень) або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

Як протидіяти шахрайству

Експерт з «Лабораторії цифрової безпеки» Максим Луночкін каже, що заблокувати акаунт складно. Можна спробувати поскаржитися службі телеграму. Для цього вам потрібно буде знайти ім’я користувача, яке є унікальним, а потім надіслати його електронною поштою команді телеграму щодо порушення правил.

Детальна інструкція, як це зробити, описана в картинках за посиланням.
 
– Також важливо максимально публічно поширювати інформацію про цей фейк, попереджати людей, – каже експерт.

Якщо шахрай видає себе за вас, також можна написати до @NoToScam. Таку пораду вказали на офіційному сайті Telegram.

Якщо через соцмережі у вас просять гроші, варто також передзвонити людині і перепитати, чи дійсно вона сама, а не хтось інший під її ім'ям, звертається до вас по допомогу.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте