На редакторку рівненського ЗМІ склали протокол через поширення фальшивого рейтингу

Редакторка газети «Рівне вечірнє» Валентина Шах каже що надалі видання уважніше ставитиметься до публікації рейтингів
Джерело
Фото із сайту ОГО

Рівненський відділ поліції склав адмінпротокол на головну редакторку газети «Рівне вечірнє» Валентину Шах через публікацію у виданні, під час виборчої кампанії, недостовірних рейтингів кандидатів. Протокол передали в суд для розгляду.

Про це «Четвертій владі» розповів речник Нацполіції Рівненщини Антон Крук.

Відповідно до статті 67 Закону України «Про вибори народних депутатів», засоби масової інформації, які поширюють результати опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, обов'язково повинні зазначати:

  • повну назву організації, яка проводила опитування,
  • його замовників та інші відомості,
  • зокрема інформацію про час його проведення,
  • територію, яку охоплювало опитування,
  • розмір та способи формування соціологічної вибірки опитаних,
  • метод опитування,
  • точне формулювання питань та дані щодо можливої статистичної похибки.:

Однак частина рівненських ЗМІ цих вимог закону під час виборів не дотримувалася. І публікувала «рейтинги», які, окрім того що були неповними, так ще й мали ознаки недостовірності і маніпулятивості, а також замовності на користь окремих політиків.

Як мінімум три місцеві редакції поширили обидва «дослідження», із взаємовиключними результатами. 

Те чи інше дослідження ми знайшли також на сайтах телеканалу «Ритм» (після нашого спілкування з редакцією щодо порушень у цьому матеріалі статтю із сайту прибрали – авт.), «Рівненські новини»«Сфера-ТВ»«Прес-центр»«7 днів».

Сайт «ВСЕ» опублікував «соціологію» Осуховського на правах реклами.

Четверта влада» написала про це порушення. А юристи проекту «Тисни» (Bihus.Info) підготували і надіслали заяву в поліцію щодо цього порушення.

Рівненський відділ поліції склав протокол на редакторку «Рівне вечірнє» Валентину Шах. Недостовірні рейтинги видання поширило як на сайті, так і в газеті.

Щодо інших ЗМІ, то досі триває перевірка, адже майже усі видання наразі прибрали ці рейтинги зі своїх сайтів.

Редакторка «Рівне вечірнє» Валентина Шах розповіла «Четвертій владі» що до неї приходили з поліції, щоб вона пояснила інформацію щодо оприлюднення рейтингу. Валентина Шах сказала що надасть пояснення після консультації з юристами. Що далі відбулося з цією справою – вона не знає.

За два дні до виборів публікації про рейтинг із сайту зняли. Зі слів редакторки, щоб дотриматися вимог закону.

– В законі сказано що за два дні не допускається поширення рейтингів, – так пояснює рішення зняти їх із сайту Валентина Шах. – То якщо це на головній сторінці стоїть, то, можливо, хтось розцінить це як поширення. То ми це просто позабирали, актуальність вони вже втратили.

Надалі, каже Валентина Шах, видання вимагатиме від організацій, які надають для оприлюднення свої дослідження, вказувати замовника та іншу необхідну для поширення інформацію.

– Раніше не звертали на це уваги, – каже Валентина Шах. – Тут ще колізія закону певна: якщо до соціологічних служб, які поширюють дослідження, немає вимог оприлюднювати замовника, то до ЗМІ – оприлюднюйте замовника. Звичайно, будемо тепер вимагати щоб надавали інформацію і про замовника.

– Маніпуляції рейтингами – найбридкіший, найтоксичніший тренд виборів. Вони були й раніше, але ніколи не бували настільки масовими й нахабними, – вважає медіаексперт Отар Довженко.

Штраф за це правопорушення, передбачений статтею 212-20 Кодексу про адмінправопорушення (порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаної з підготовкою і проведенням виборів, засобами масової інформації) 170-340 гривень.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте

Підпишіться на нашу розсилку

(найважливіші новини двічі на місяць)