Начальник рівненських маршруток: про конфлікт інтересів керівника управління транспорту

Фірма сина (Олександра Сливки на фото ліворуч) та дружини начальника управління транспорту Василя Сливки – одна із кількох перевізників, які возять рівнян у міських маршрутках
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влад Мартинчук) на основі власного фото та фото з фесбук-сторінки Олександра Сливки

Чоловік – начальник управління транспорту Рівного. Дружина і син – власники маршруток у тому ж місті. Також частиною маршруток керує товариш начальника управління транспорту. Юрист громадської організації «Центр протидії корупції» вбачає в цьому конфлікт інтересів. Ми з'ясовували деталі цього конфлікту.

Повернувся на посаду, бо «бачив, як все розвалюється»

Із липня 2022 року міським управлінням транспорту та зв’язку у Рівному керує Василь Сливка. Посада та сфера для нього не нові. По-перше, він вже керував управлінням у 1999-2009 роках, по-друге, у нього – родинний бізнес у сфері перевезень.

Фірма Сливок – одна із кількох перевізників, які возять рівнян у міських маршрутках. Має маршрути у Рівному і товариш Сливки зі студентських років.

– Коли я почув, шо він іде у ту саму воду, то питав: нащо воно тобі? – так розповідає про Василя Сливку керівник ТзОВ «Ференс і К-Рівне» Валерій Поліщук. Його фірма перевозить пасажирів у Рівному.

Валерій Поліщук – однокурсник Василя Сливки. Обоє у 70-х роках минулого століття навчалися у Рівненському автотранспортному технікумі за спеціальністю технік-механік.

Василь Сливка був начальником управління транспорту та зв’язку у Рівному з 1999-го по 2009 рік. Опісля заснував громадську організацію «Автогромада» разом з уже згаданим Валерієм Поліщуком та Анатолієм Зіньком. Організація припинила існування у 2016 році у зв’язку з банкрутством.

«Автогромада» була зареєстрована на вулиці Володимира Стельмаха, 62 (колишня вулиця Курчатова) у Рівному. За тією ж адресою – товариство Сливок «Вікторія-Транс С» та «Ференс і К-Рівне», яким керує Валерій Поліщук.

З 2011 року по 2019 Василь Сливка працював директором у ТзОВ «Рівненська транспортна компанія». З 2020 року і до липня 2022-го, тобто до призначення на нинішню посаду, – заступником директора ТзОВ «Вікторія-Транс С».

Василь Сливка так пояснив нам своє повернення на чиновницьку посаду: «Бачив, як все розвалюється, як все іде… Прийшов і сказав, що, мабуть, щось не так робите».

Його зарплата на цій управлінській посаді у 2022 році була в середньому близько 20 тисяч в місяць.

Дивіться також: «Ми втратили Івана, він був перспективним»: чому звільнився начальник управління транспорту Рівного

Бізнесом займається син

Василь Сливка має дружину Ольгу та двох синів: Андрія та Олександра.

Дружина та син Олександр є співзасновниками ТзОВ «Вікторія-Транс С». Фірму зареєстрували у 2013 році.

Василь Сливка разом з сином Олександром. Фото з фейсбук-сторінки Олександра Сливки

Торік Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, в який входить управління, яке очолює Василь Сливка, знову уклало з «Вікторією-Транс С» два договори на перевезення в Рівному.

Договори діятимуть до 1 грудня 2023 року. Під кожним є підпис й Василя Сливки.

Копія частини договору з «Вікторією-Транс С» з підписом Василя Сливки

Маршрутки сина почали їздити на більш «жирних» маршрутах

У договорах з «Вікторією-Транс С» згадується 27 маршрутних таксі. З них 25 мають курсувати містом постійно, а два бути у резерві.

Ми вирішили розібратись, наскільки вигідними є маршрути, на яких курсує транспорт рідних начальника управління транспорту.

Василь Сливка розповів «Четвертій владі», що найприбутковіші маршрути для перевізників – 45, 49, 53 та 57. Невигідні: 43, 37 і 47А.

На прибуткових маршрутах, відповідно до підписаних договорів, їздить 14 із 25 маршруток «Вікторії-Транс С».

На невигідному, за словами Василя Сливки, 37-му маршруті, курсує одне маршрутне таксі «Вікторії-Транс С».

Маршрутне таксі  «Вікторії-Транс С», що курсує на 49-му маршруті

На сайті Рівненської міської ради розміщені договори на перевезення, підписані з «Вікторією-Транс С» у січні 2020 року. Тобто коли Василь Сливка ще не був на посаді. Ми співставили їх із тими, що діють нині.

Загалом маршрути, на яких працює «Вікторія-Транс С», не змінилися. Але їхніх маршруток побільшало на прибутковіших.

На найбільш вигідних маршрутах 49-му, 53-му, 45-му та 57-му курсувало 10 маршрутних таксі Сливок, а нині – 14.

Компанія однокурсника їздить на шести маршрутах

За даними аналітичної платформи YouControl, Валерій Поліщук, якого ми згадували вище, разом з Юлією Мазур – співзасновники ТзОВ «Ференс і К-Рівне». Товариство зареєстрували 3 лютого 2006 року, офіційно його керівник – Валерій Поліщук.

За даними з цієї ж аналітичної платформи, у користуванні «Ференс і К-Рівне» 14 транспортних засобів, у власності – три.

З ТзОВ «Ференс і К»-Рівне» Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міськради на початку грудня 2022-го підписав договір про перевезення, що діятиме по 1 грудня 2023 року. Знизу під договором є підпис і Василя Сливки.

Копія частини договору з «Ференс і К»-Рівне» з підписом Василя Сливки

Рівним, відповідно до договору, постійно курсує сім маршрутних таксі цього товариства, також один транспортний засіб – резервний.

На вигідних маршрутах – М-49, М-53 і М-57 – їздить три маршрутки ТзОВ «Ференс і К»-Рівне», ще два курсують на 35-му маршруті та по одному на 39-му та 66-му.

Ми хотіли зрівняти минулі договори ТзОВ «Ференс і К»-Рівне» з теперешнім, але не знайшли жодного договору у відкритому доступі на сайті Рівненської міської ради. Ні у розміщених договорах за січень 2020, ні в інших. Але маршрутки компанії Валерія Поліщука курсують по Рівному не перший рік.

Роль управління, яким керує Сливка, у розподілі маршрутів між перевізниками

Договори із перевізниками підписує департамент інфраструктури та благоустрою. Проте управління транспорту та зв’язку, яке входить до структури департаменту і яким керує Василь Сливка, бере безпосередню участь у процесі розділення маршрутів.

Спочатку управління формує «об’єкти конкурсу» – комбіновані маршрути та кількість транспорту, який має на них їздити. Фактично, перевізники, коли подаються на участь у конкурсі, можуть претендувати не на якийсь конкретний маршрут, а на кілька різних, поєднаних в одному «об’єкті конкурсу».

Управління оприлюднює сформовані об’єкти і перевізники подають свої пропозиції на лоти, які обрали.

Опісля засідає конкурсний комітет, який обирає переможців. До його складу входять міські посадовці, представники правоохоронців, Укртрансбезпеки, перевізників та громадські активісти.

Василь Сливка у комітеті– заступник голови. Коли торік на засіданні комітету розглядали пропозиції товариства його родини, він не голосував, заявивши про конфлікт інтересів. А ось фірму друга своїм голосом підтримав.

Як загалом формують лоти на конкурс, ми запитали у Василя Сливки:

– За принципом необхідності. Останні лоти формували так, щоб залишилось менше перевізників, а транспорт був той самий.

– Спочатку ми думали виставити кожен маршрут окремо на конкурс. Це, в принципі, було б нам найкраще. Але ситуація в тому, що є маршрути кращі і є гірші. Тому так не вийшло. Довелось трохи провести зміни. Складали з того, що мали. Наприклад, якщо були такі лоти, де трішки кращі маршрути, то туди добавляли трішки гірші. Також виходили з того, хто працював до того на тих маршрутах. Зміни різкі внести було неможливо.

«Ну, не впливав на їхнє рішення»

Василь Сливка розповідає, що був відсутній і не голосував ні на одному засіданні конкурсного комітету, де звучала назва «Вікторія-Транс С», та офіційно робив заяву, що не має права голосувати у зв’язку з тим, що є конфлікт інтересів.

Ми перевірили цю інформацію. У протоколі вказано, що Василь Сливка не голосував за визначення переможцем ТзОВ «Вікторія-Транс С». Але на аудіозаписі засідання конкурсного комітету чути, що начальник управління був присутній в той момент, коли відбувалося голосування.

– Невже ви думаєте, що я міг не підготовлено до цього підійти? – сміється Василь Сливка і продовжує. – Та мені і не дали б то зробити. Однозначно.

– Хоч ви і не голосували за конверти з пропозиціями «Вікторії-Транс С», але ви все-таки могли впливати на розподіл маршрутів. Тобто це конфлікт інтересів? – журналістка.

– По-перше, сітка [маршрутів] була складена ще до мого приходу [на посаду]. Кажу на всякий випадок, якщо ви не знали. Ми там деякі корективи вносили. Якщо вас так дуже цікавить, чи я впливав на «Вікторію-Транс С», що вам спати воно не дає, – то це не так. Я впливу ніякого на членів комітету абсолютно не… Ну, не впливав на їхнє рішення. «Вікторія-Транс С», між іншим, працює на ринку перевезень не перший рік.

Ми хотіли запитати у керівника ТзОВ «Вікторія-Транс С» Олександра Сливки, чи допомагає йому те, що батько очолює управління транспорту та зв’язку, та чи вважає він, що на рівних умовах отримав маршрути. Ми телефонували до нього два дні поспіль – жодного разу він не взяв слухавку. Також не переглянув повідомлення у соціальних мережах.

«Приватний інтерес вступає в конфлікт із інтересами служби»

Юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олексій Бойко розповідає, що належність членам родини компанії, яка бере участь у конкурсному відборі на надання послуг з перевезення пасажирів у місті, профільне управління якого очолює Василь Сливка, свідчить про наявність у нього конфлікту інтересів.

«Реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність, або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Абсолютно логічно можна припустити, що головною метою управління, яке очолює пан Сливка, має бути отримання як найвигідніших умов для міста. У той же час, інтереси компанії-перевізника є діаметрально протилежними: вони хочуть якомога менше витрачати коштів.

Однак, у цьому випадку саме інтерес компанії-учасника менше платити є приватним інтересом чиновника, оскільки впливає на його добробут, бо це є бізнесом, який приносить дохід безпосередньо його родині.

І саме цей приватний інтерес вступає в конфлікт із інтересами служби: отриманням якомога якісніших послуг під час користування кожним з маршрутів», – переконаний юрист Олексій Бойко.

Дивіться також: Зарплати і премії начальників департаментів та управлінь Рівнеради

«В мене таких знайомих – пів міста»

Коли ми запитали у Василя Сливки, які в нього стосунки з Валерієм Поліщуком, колишнім співзасновником «Автогромади», той відповів:

– Ну, «Автогромади» зараз не існує. Стосунки гарні, але ми з ним, в принципі, ну, як би співпрацюємо… зараз скажу, десь з 81 року. Який тут може бути конфлікт інтересів? Це ж не родич. В мене таких знайомих, вибачте, пів міста.

Ми зателефонували до Валерія Поліщука, щоб почути і його позицію.

– Скажіть, будь ласка, як вам допомагає те, що ваш товариш очолює управління транспорту та зв’язку? – журналістка.

– Мені особисто? – перепитав Валерій Поліщук.

– Так.

– Ніяк, бо я вже від цього бізнесу відійшов. Я залишився керівником по статуту. Але заробітної плати не отримую і на роботу ходжу рідко.

– Ваша компанія на рівних з іншими перевізниками отримує маршрути?

– Безперечно. Василь Миколайович – не мій товариш, ми в технікумі вчилися разом. З юності. Як вам його назвати? Ну, він є специфічна [людина]. Я не завжди з ним погоджуюсь і не завжди з ним знаходжу спільну мову, якщо чесно, – сміється Валерій Поліщук.

– Але ж все одно спілкуєтесь, то, значить, це дружба?

– Як вам сказати… Однокурсники з технікуму набагато кращі.

Юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олексій Бойко розповідає, що тут можна припускати про наявність знайомств, узгоджених дій, і, відповідно – конфлікту інтересів, але, з юридичної точки зору він не є очевидним.

Що робити Сливці, аби вирішити конфлікт інтересів

Юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олексій Бойко каже, що Закон України «Про запобігання корупції» передбачає цілий механізм і, навіть, дозволяє певні альтернативи.

«За загальним правилом, пан Сливка у такому випадку мав би звернутися до керівника Департаменту інфраструктури і благоустрою, тобто – до свого керівника, і повідомити йому, що на конкурс подалася компанія, належна його родині. Відповідно – керівник вже вирішує, у який саме спосіб усунути цей конфлікт інтересів:

1) усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

2) застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень;

3) обмеження доступу особи до певної інформації;

4) перегляду обсягу службових повноважень особи;

5) переведення особи на іншу посаду;

6) звільнення особи», – розповідає юрист.

Також юрист каже про інший варіант вирішення конфлікту інтересів – Василь Сливка міг звернутися в Національне агентство з питань запобігання корупції із відповідним запитом і попросити розʼяснити – чи є це конфліктом інтересів, і що йому робити. Закон передбачає і такий спосіб.

 «Звичайно, пан Сливка і сам не позбавлений можливості самостійно усунути конфлікт інтересів у один зі згаданих вище способів (перелік із шести пунктів)», – додає юрист громадської організації «Центр протидії корупції».

Дивіться також: Хто з депутатів погодився віддати десятки мільйонів на комунальні неекологічні маршрутки


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте