Навколорівненський поліцейський офіцер на маршрутці

Що не так з дільничними в селах та об'єднаних громадах і як це планують змінити

Дільничний Микола Бондарець пройшов тести, детектор і співбесіду для того, щоб стати «шерифом» (поліцейським офіцером громади) в Шпанівській ОТГ. Чи виберуть його для навчання ще не знає
Джерело
«Четверта влада», Дмитро Сердюк

У дільничного Шпанівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) Миколи Бондарця на обслуговуванні 7 сіл громади. Це – 14,5 тисяч людей і понад 80 квадратних кілометрів території. Для порівняння, площа Рівного – 63 кв.км.

Шпанівська ОТГ – це села навколо північної частини Рівного за площею більші за саме Рівне

Та це ще не все. Доводиться навідуватися і в кілька населених пунктів сусідніх ОТГ, де дільничного – немає. Це – Квасилів, сільські ради Корнина, Колоденки, Олександрії.

В середньому за день, каже дільничний, надходить від трьох до п’яти повідомлень про події чи правопорушення. Траплялося і 8 викликів. І все – у різних селах Рівненського району.

– Шубків, Нова Українка, Біла Криниця, Антопіль, Гориньград, Рислянка, Радиславка, – дільничний у відпустці і зараз цю територію також перекриваю я і мій колега з Олександрійської ОТГ.

– На виклики їздимо маршруткою, приїжджаємо невчасно. Коли поблизу щось сталося, то за один день встигаєш поїхати на повідомлення, які є. 

– Якщо потрібно пересідати з маршрутки на маршрутку та їхати в інше село, то поки розберешся там, що і до чого, то на інше повідомлення вже й немає коли їхати. Бо треба повертатися у райвідділ, допрацьовувати матеріали. Їх спочатку треба ввести у комп’ютер, а потім віддати начальнику на підпис, – продовжує розповідь Микола Бондарець.

– Охопити таку кількість населення та території – нереально. А крім повідомлень ще є багато приводів до суду, виконання адмінарештів. І навіть якщо люди хочуть, щоб ти приїхав завчасно, все одно не встигаєш.

– Якщо ситуація не критична, то вона може зачекати до наступного дня. Якщо, наприклад, у сім’ї чоловік б’є дружину, то ти ж не поїдеш туди, де сусід посварився з сусідом, а їдеш туди, де потрібно бути негайно, – каже поліцейський.

– На одне повідомлення потрібно виділити 2-3 години. Буває й таке, що доводиться розбиратися цілий день. По приїзді не завжди застанеш правопорушника вдома. Доводиться навідуватися знову, вечорами, після робочого часу.

Голова Шпанівської ОТГ Микола Столярчук розповідає, інколи дільничному для виїздів дають службове авто територіальної громади.

Голова ОТГ Микола Столярчук підтверджує, що службове авто для поліцейського – одна з найважливіших умов ефективної роботи

– Але добре, якщо у нас є службовий автомобіль, в інших громадах його може й не бути. Та й можливість його виділяти була не завжди, бо він міг бути задіяний у потребах ОТГ.

В таких же умовах працюють дільничні і в сусідніх областях.

Голова Шпанівської ОТГ каже, що автомобіль для дільничного мали отримати ще минулого року.

– Ми вже давно готувалися. У минулому році створили поліцейську станцію. Нам також обіцяли, що буде авто для нашого дільничного, але не склалося.

– Більш за все, що у нас буде два дільничних громади, – сподівається Микола Столярчук. – Також сподіваюся, що і автівок буде дві. Для одного автомобіля потрібно від 150 до 300 літер пального у місяць. Для нашого ОТГ – це підйомна цифра. Думаю, наш бюджет впорається також і з технічним обслуговуванням.

Попередній Голова Нацполіції Сергій Князєв в серпні у Рівному пообіцяв, що усе зміниться, коли замість дільничних будуть поліцейські офіцери громади. Кожен із них отримає службовий автомобіль.

Реформу служби дільничного поліцейського в об'єднаних територіальних громадах назвали «Поліцейський офіцер громади». Детальніше про неї в матеріалі: Як на Рівненщині дільничного перетворюватимуть в «шерифа» громади.

Такий поліцейський від колишнього дільничного має відрізнятися тим, що:

  • Буде прикріпленим лише до своєї територіальної громади і займатиметься вирішенням проблем лише цієї території. 
  • Житиме в ОТГ, у якій працює.
  • Матиме планшет, службовий автомобіль, завдяки чому зможе оперативно реагувати на виклики
  • У його розпорядженні будуть також і неполіцейські засоби. Наприклад, бензопила чи збільшена медична аптечка.
  • Поліцейський офіцер громади звітуватиме про свою роботу не лише перед керівництвом поліції, але й перед мешканцями ОТГ.
  • Кандидатури на конкурс подаватиме громада, також її представники будуть у складі конкурсної комісії разом із представниками правоохоронних органів та міжнародними партнерами.
  • Немісцевим поліцейським ОТГ має надавати житло.
  • Також ОТГ покриватиме витрати на пально-мастильні матеріали, має облаштувати офіс та закупити всю необхідну оргтехніку.
  • Поліцейський офіцер громади контролюватиме систему відеоспостереження на території ОТГ (звісно, якщо така буде).

Якщо дільничного Миколу Бондарця відберуть на навчання для підготовки на «шерифа», в поліції обіцяють зарплату від 13-ти тисяч. А в 2020-му планують збільшити.

Микола Бондарець

– У мене, як у старшого дільничного, 16 років вислуги. Я і зараз отримую 12 тисяч 800 гривень зарплати, – каже Микола Бондарець.

І за ці гроші, каже Бондарець, буде більше обов’язків, ніж до цього у дільничного офіцера.

На перший погляд реформа повинна полегшити роботу поліцейського і звузити територію. Тоді він, закріплений за певною громадою, вирішуватиме лише її проблеми. Та разом із цим, додадуться нові напрямки роботи.

– Поліцейський офіцер громади займатиметься ювенальною роботою (профілактика дитячих правопорушень і робота з дітьми-правопорушниками, – ред), роботою з підобліковим елементом (раніше засуджені, схильні до злочинів, алко і наркозалежні – ред.), соціально незахищеними саме у своїх місцевих осередках, – каже експерт групи «Реформа органів правопорядку» Реанімаційного пакету реформ Євген Крапивін.

Євген Крапивін каже, одночасно виконати всі ці обов’язки якісно та оперативно – неможливо. 

Експерт каже, ніхто ще не скасував старих обов'язків дільничних. І вони функціонують разом із новими, які діють для поліцейських офіцерів громади. Фото зі сторінки на Фейсбук Євгена Крапивіна

– Наприклад, законодавство про домашнє насилля, яке поступово впроваджується, – перший етап був у грудні 2017 року, другий – у січні цього року.

– Передбачено, що дільничний має вести певний профілактичний облік, ходити і дивитися, як там поживають люди, на яких складали протоколи за домашнє насильство, відстежувати, як застосовуються термінові заборони, обмежувальні приписи. Це великий і новий шмат повноважень. 

– Або ж та сама дозвільна система. Якщо раніше із видачею зброї худо-бідно поралися в центральних апаратах, то зараз цей процес реєстрації-перереєстрації зброї поступово передають дільничним. В той же час ніхто не відміняв візити, під час яких вони перевіряють чи у сейфах зберігається зброя. 

Тим більше, що зараз досі чинний наказ №650 МВС України про дільничних, у якому зафіксовано близько 30 обов’язків. 

Тому, каже експерт, все залежатиме від того, як  будуть організовувати роботу на місцях.

Та для дільничного Шпанівської ОТГ незрозуміло, хто і як працюватиме у період відпусток.

– Це питання піднімалося, але ми адекватної відповіді не отримали від представників головного управління поліції області, – каже Микола Бондарець.

– У такому разі реформа може не спрацювати, – каже експерт Євген Крапивін. 

Бо робота або зупиниться взагалі. Або ж її перекинуть на іншого поліцейського громади. А це суперечить ідеї самої реформи.

– Так, щоб поліцейського офіцера більше нікуди не смикали – навряд чи можливо. По ідеї, і зараз не мали б дільничних смикати у групи швидкого реагування, або на охорону громадського порядку у міста (мирні зібрання, фестивалі і т. д.). 

– Їх зобов’язує субординація, вони підпорядковані головному управлінню в області. Відповідно керівних головного управління області – їхній прямий керівник. Якщо він скаже поїхати на три дні і стояти на охороні якоїсь хресної ходи, то вони зобов’язані це робити. 

– Чи будуть далі керівники так робити – може так, а може й ні, – каже експерт. – Якщо буде виконано те, що обіцяли, і їх не буде смикати – це добре. Якщо ж ні, то буде все по-старому. Чи майже по-старому.

– Але в поліції настільки обмежена кількість працівників і вона побудована настільки не раціонально, що і трапляються ситуації, коли є незамінні люди. Подивимося, що з того буде. Це питання виключно управлінське і все залежатиме від того, як буде організована робота на місцях.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте