«Не користуйтеся тим лайном»: рівненська поліція закупила турнікети, які можуть загрожувати життю поранених

Відповідь на запит про закупівлю турнікетів підписав т.в.о. заступника начальника Головного управління Національної поліції Рівненщини Павло Баранник
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влад Мартинчук). Використано фото, надані ГУНП, та скриншот із YouTube-каналу «Поліція Дніпропетровщини»

Аналізуючи закупівлі Головного управління Нацполіції в Рівненській області, «Четверта влада» звернула увагу на придбання кровоспинних турнікетів. Закупили їх у 2022 році у підприємця з Чернівців Поповиченка Максима Володимировича.

Оскільки турнікети – це критично важливий засіб першої допомоги, ми вирішили з’ясувати, яка їхня марка, виробник і кому їх передали для користування.

Скільки, яких і для кого: подробиці закупівлі турнікетів

Турнікети закупили за прямим договором, тобто без відкритих торгів. Спершу планували придбати 1 тисячу 283 турнікети на загальну суму 564 тисячі 520 гривень. Ні марку, ні виробника у звіті про укладений договір не вказали.

Крім цього, в системі «Прозоро» немає жодних договорів по цій закупівлі.

У відповіді на наш запит ГУ Нацполіції Рівненщини повідомило, що придбало турнікети марки СТО-1 виробництва ТОВ «Спецтехостнастка» (м. Кам’янське Дніпропетровської області), а договір із постачальником підписали 14 вересня 2022 року.

Як ідеться у відповіді, замість запланованих 1283 штук закупили всього 450 на загальну суму 198 тисяч гривень (440 гривень за одиницю). Решту турнікетів не поставили, оскільки «виробник не мав змогу виконати замовлення до кінця бюджетного періоду через збільшення попиту на продукцію».

Також нам повідомили, що «закупівлю турнікетів здійснено для забезпечення потреб підрозділів ГУНП в Рівненській області, особовий склад яких залучається під час виконання повноважень, визначених статтями 23, 24 Закону України “Про Національну поліцію” в умовах воєнного стану, у тому числі в районі проведення бойових дій».

Крім цього додали: «Станом на теперішній час видано 132 одиниці зазначених турнікетів для підрозділів поліції особливого призначення».

Відповідь на запит підписав т.в.о. заступника начальника ГУНП Рівненщини Павло Баранник.

Втім наші джерела у роті поліції особливого призначення та КОРДі стверджують, що турнікетів марки СТО-1 їхні підрозділи не отримували.

«Я б це собі в аптечку не поклав»

Ми поспілкувалися про турнікети СТО-1 від «Спецтехоснастки» з волонтерами та лікарями, які безпосередньо з ними стикалися.

Турнікет моделі СТО-1 виробництва ТОВ «Спецтехоснастка». Фото надало ГУ Нацполіції Рівненщини

Волонтерка з Києва Катерина Жицька так розповіла нам про ці турнікети:

– При першій розпаковці вони на запчастини ламалися. То жах. Не користуйтеся тим лайном.

Військовий лікар 108 окремої бригади ТрО, голова ГО «Дніпро Такмед» Іван Кондратенко розповідає, що в 2022 році отримував СТО-1 для тестування:

– Я б це собі в аптечку не поклав. Інструмент абсолютно неробочий. Кровотік він не зупиняє. Можна використовувати хіба як тренувальний, і то не факт.

Голова правління ГО «Центр тестування турнікетів» Володимир Яременко пояснює, чому саме турнікети СТО-1 не зупиняють кровотік:

– Цей турнікет непропорційно стягується. Тобто через певну кількість оборотів воротка достатнього тиску немає, а зробити наступний оборот уже фізично неможливо.

Паспорти, декларації та сертифікати

До відповіді на запит, про яку йшлося вище, поліцейські додали документацію на турнікети, зокрема:

– паспорт якості;

– декларацію відповідності;

– сертифікат відповідності;

– сертифікат ISO на систему управління якістю;

– висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

У фотокаруселі документи на турнікети СТО-1, які надали в ГУНП у Рівненській області:

01_СТО-1_паспорт якості02_СТО-1_декларація відповідності03_СТО-1_сертифікат відповідності04_СТО-1_сертифікат ISO05_СТО-1_висновок ДСЕЕ-106_СТО-1_висновок ДСЕЕ-2

Ми попросили прокоментувати ці документи голову правління ГО «Центр тестування турнікетів» Володимира Яременка:

– Це медвиріб першого класу, і на нього потрібне самодекларування. Документи підтверджують відповідність технічним умовам, які написав сам виробник. А загалом ця проблема складніша, ніж здається. Немає ніяких стандартів ніде у світі.

Пан Яременко додає:

– Вони ще мали робити клінічне дослідження. Але наразі можна чітко сказати: знаючи, як поводить себе турнікет, можна підібрати людей відповідної комплекції, і все буде ОК. Проте клінічні дослідження відмінні від використання в тактичних умовах, тому те, що в першому варіанті буде ОК, у другому не працюватиме.

Чому закупили саме ці турнікети й кому вони дісталися

З’ясувавши, що Головне управління Нацполіції закупило турнікети сумнівної якості, ми зателефонували до контактної особи, вказаної на «Прозоро» – Олександри Гарасюк. І запитали, чому обрали саме ці турнікети й саме цього виробника.

Пані Гарасюк відповіла, що такі рішення не входять у її посадові обов’язки, а хто їх ухвалює, сказати не змогла.

Ми поставили ті ж запитання речниці Головного управління Нацполіції Рівненщини Марії Юстицькій. За її словами, саме цього виробника обрали тому, що на час закупівлі не кожна фірма могла виготовити потрібну кількість турнікетів, а ТОВ «Спецтехоснастка» змогло це зробити, при цьому вироби «відповідали всім стандартам».

Рішення про закупівлю, як розповіла пані Юстицька, ухвалило керівництво Головного управління Нацполіції. Конкретних прізвищ і посад вона не назвала.

Також ми поцікавилися в Марії Юстицької, кому все-таки дісталися 132 видані турнікети. За її словами, «турнікети отримали ті, хто був відряджений на території, де велися чи ведуться бойові дії».

Ми звернулися до Головного управління Нацполіції з новим запитом, щоб уточнити, хто конкретно з керівництва ухвалював рішення про закупівлю та які конкретно підрозділи отримали турнікети СТО-1 виробництва ТОВ «Спецтехоснастка». Відповідь чекаємо.

Виробник: «Це ІПСО, направлена проти нас»

З постачальником турнікетів ми зв’язатися не змогли. Номер підприємця Максима Поповиченка, вказаний на платформі YouControl, не обслуговується.

Втім ми поспілкувалися з представником виробника – начальником відділу збуту виробів медичного та спеціального призначення ТОВ «Спецтехоснастка» Євгенієм Неклесою.

Пан Неклеса надіслав нам російськомовний протокол ультразвукового дослідження, яке проводили на чотирьох добровольцях у приватній клініці (див. фото нижче).

Відповідно до результатів дослідження, після накладання турнікетів кровотік в артеріях припинявся в усіх піддослідних. Проте у тексті документа назва турнікета не згадана.

Протокол ультразвукового дослідження, який надала «Спецтехоснастка». Документ складено російською мовою, а назва турнікета в ньому не вказана

За словами нашого співрозмовника, турнікети моделі СТО-1 «Спецтехоснастка» почала виробляти невдовзі після початку повномасштабного вторгнення, але за кілька місяців припинила:

– Вже на початку літа 2022 року ми розпочали виробляти турнікет СТО-2, друге покоління турнікету, який замінив СТО-1, оскільки вже на той час отримали значний досвід у виробництві цих виробів в результаті тісної співпраці з парамедиками та волонтерами і розвинули свої технологічні та виробничі потужності.

Пан Неклеса підкреслив, що компанія не отримувала жодних офіційних скарг або звернень щодо недостатньої якості медвиробу:

– [Припинення виробництва] не означає, що зі СТО-1 були якісь проблеми. Ми просто знаходили ще кращі матеріали, експериментували з конструкцією і розуміли, що можемо зробити турнікет іще надійнішим. Так само, як не можна говорити, що САТ сьомої генерації зʼявився, бо САТ-6 не тримав тиску. (Йдеться про американський турнікет Combat Application Tourniquet, який вважається одним із найкращих тактичних засобів зупинки кровотечі. – Авт.)

– За відсутності офіційних скарг або звернень щодо функційності турнікету СТО-1, навіть якщо він уже став частиною історії, спроби говорити про його нефункційність виглядатимуть як ІПСО (Інформаційно-психологічна спецоперація. – Ред.), направлена проти нас, як добропорядного та відповідального виробника.

Також пан Неклеса з пафосом додав:

– Попри безперервні інформаційні війни в соціальних мережах з приводу турнікетів, які спровоковані часто виключно комерційними міркуваннями учасників дискусій, ми у них принципово не беремо участі.

– Причина проста: ми заробляємо не на турнікетах і не сприймаємо цей бізнес як щось, що дасть нам можливість неймовірно збагатитися. Ми зайнялися виробництвом турнікетів з єдиною метою – забезпечити сили оборони України засобами рятування життя на полі бою. Бо у нас є усі необхідні для цього знання, технології та виробничі потужності.

Дивіться також: Оборонна бруківка: про ремонти на 24 мільйони від Головного управління Нацполіції Рівненщини, зокрема й за «оборонні кошти»


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте