Зекономили 4 мільйони: у кого Рівне закупить 80 дронів для сил оборони

Директор львівської фірми-переможця Михайло Різель підтверджує свою перемогу на тендері. Каже, що проблем із документами не має і що з постачанням дронів він впорається
Джерело
Колаж «Четвертої влади» з фото з фейсбук-сторінки і сайту genpacdrones.com

Наприкінці листопада Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради оголосив тендер на купівлю дронів. 5-го грудня відбувся аукціон, в якому взяли участь шість учасників – це немало. Переможець аукціону – харківське товариство – був готовий продати 80 дронів «DJI Mavic 3 Thermal» та стільки ж акумуляторів до них на 4 мільйони дешевше, аніж планувала витратити міська рада.

Але представник фірми повідомив журналістам «Четвертої влади», що вони будуть відмовлятися від перемоги. Договір тепер планують підписати із львівською фірмою, яка теж запропонувала продати дешевше.

Хто змагався за можливість продати дрони, про переможця аукціону та для чого місто купує «мавіки» – у нашому матеріалі.

80 дронів для ЗСУ

Рівненська міська рада на останній сесії, 23 листопада, виділила 20 мільйонів на придбання дронів для воїнів ЗСУ.

Вже 27 листопада Департамент економічного розвитку оголосив відкриті торги на цю суму. Закупляти планували 80 квадрокоптерів «DJI Mavic 3 Thermal» (або аналогів) та стільки ж додаткових акумуляторів до них.

Замовник мав кілька вимог. Зокрема, продавець повинен мати аналогічний досвід з постачання саме «DJI Mavic», а у складі пропозиції потрібно було надати не менше одного успішно виконаного договору з підтверджувальними документами.

Технічні характеристики дрона були виписані чітко під «DJI Mavic 3 Thermal», а батареї – під «DJI Intelligent Flight Battery». На підтвердження відповідності треба було завантажити у систему копії сертифікатів та/або декларації виробника, та/або посвідчення про якість, та/або інші документи, що підтверджують якість предмета закупівлі.

За умовами договору, поставка усіх 80 дронів та акумуляторів до них має відбутися не пізніше 10 робочих днів з моменту його підписання. На аукціон прийшли шість претендентів і він тривав майже годину.

Завдяки тендеру – економія 4 мільйони

Із шести учасників торгувалися лише троє:

  • харківське ТОВ «Ті ай бі»;
  • львівське ТОВ Фірма «Мінерал-Плюс»;
  • київське ТОВ «Віенерджі».

З ціною 15 мільйонів 949 тисяч в аукціоні перемогло «Ті ай бі».

Фірму зареєстрували 1 серпня 2023 року у Харкові у квартирі житлового будинку. Власниця та директорка – Шевцова Марина Олександрівна – зареєстрована у Куп’янську Харківської області.

Основний вид діяльності – роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткуванням у спеціалізованих магазинах.

На підтвердження наявності аналогічного досвіду товариство надало копію договору на постачання одного квадрокоптера луцькому благодійному фонду «Ангар.Україна».

Хоча «Ті ай бі» працює лише чотири місяці, активно бере участь у закупівлях квадрокоптерів. З ним вже підписали 59 договорів на загальну суму близько 36 мільйонів гривень. Найбільше договорів товариство уклало з виконкомом Луцької міської ради – 13 договорів на загальну суму близько 15 мільйонів гривень.

Але Рівне мало стати першим містом з такою великою поставкою.

6-го грудня замовник дав товариству 24 години на дозавантаження антикорупційної програми, бо їхня не відповідає типовій, а також – копії декларації виробника на акумуляторну батарею.

Будуть відмовлятись, бо не встигнуть привезти 

Ми зателефонували за номером, яке товариство «Ті ай бі» вказало у документах, що подавало на тендер. Відповів чоловік. Представився тендерним спеціалістом Олександром і повідомив, що товариство буде відмовлятися від перемоги:

– Не встигнемо надати дрони по часу. Проблема у затримці поставки з-за кордону. У нас інформація оновилася – і трішки не те, що потрібно. Дрони (лише.- Авт.) їдуть. У тендері буде інший переможець.

Олександр додав, що дрони купували у Європі, але в якій саме країні, не уточнив, бо «це конфіденційна інформація». Мовляв, не хочуть називати свого постачальника.

Ми запитали, чи домовлялося товариство з Рівненською міською радою про ці дрони заздалегідь.

«Це порушення закону, так не можна», – відповів Олександр.

«До понеділка не коментуємо»

Виконувачка обов’язків керівника Департаменту економічного розвитку Валентина Веремко, в якої ми хотіли детальніше розпитати і про закупівлю, і про те, для якого саме підрозділу купують дрони, сказала «Четвертій владі», що наразі коментувати не буде:

– У нас до понеділка іде процедура визначення переможця, і ще нічого не можна говорити. Ми перевіряємо, хто, як, на яких умовах і з ким працював, яка в них репутація, на які суми укладалися угоди. І до понеділка ми нічого не коментуємо.

Наступні у черзі на перемогу – львів’яни

Пропозицію «Ті ай бі» таки відхилили, бо вони не усунули ті недоліки, які вказує замовник. Наступним за ціновою пропозицією йде львівське ТОВ-Фірма «Мінерал-Плюс», що запропонувало дрони на одну тисячу гривень дорожче за харків’ян.

Товариство працює з 1996 року. Основним видом діяльності є оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього. Загалом торгує і деревиною, і меблями, і автомобілями.

Директор та засновник – львів’янин Михайло Різель. Різель має ще дві інші торгівельні та одну будівельну фірми.

Чоловік з таким іменем у фейсбуці активно пише про продаж різних мавіків під замовлення. У нього на сторінці у фейсбуці зазначена ціна на «Mavic 3T» – 203 тисячі 587 гривень.

Директор і засновник ТОВ-Фірма «Мінерал-Плюс» Михайло Різель. Фото з його фейсбук-сторінки

Про пряме постачання і «тендерного троля» 

Ми поспілкувалися з Михайлом Різелем. Чоловік розповів, що його компанія постачає дрони напряму від виробника, китайської компанії «Ді джі ай» (DJI). Везуть літаками з Гонконгу, а потім – вантажними бусами. Тому проблем із затримками на кордонах не мають.

– Ми не економимо на транспорті. Я розумію, що декілька постачальників складаються в одну фуру, яка потім стоїть на кордоні скількись часу – і починаються проблеми. У нас немає часу на такі речі – хлопці чекають на дрони. Тому ми не економимо на транспорті, – каже Михайло.

Остаточна пропозиція «Мінерал-Плюс» у цьому тендері – 15 мільйонів 950 тисяч за вісімдесят дронів та акумуляторів до них. Тож, зі слів Михайла, один дрон разом із додатковою батареєю коштуватиме міській раді 199 тисяч 375 гривень. 

Водночас чоловік зауважує: «Якби я знав, що то працює «тендерний троль», я би так не знижував ціну. Все ж таки є ще така штука, як економічна доцільність».

«Тендерним тролем» Михайло називає «Ті ай бі», яке відмовилося від перемоги.

– Це такі компанії, які спеціально «грають» на пониження ціни. А потім «самовипилюються», – пояснює чоловік.

Ми намагалися дотелефонуватися знову до товариства «Ті ай бі», щоб дізнатися, чи дійсно фірма часто відмовляється від укладення договорів після перемоги в аукціоні. Однак на дзвінок ніхто не відповів.

За даними модулю аналітики «Прозоро», пропозицію «Ті ай бі» відхиляли лише один раз (якщо не рахувати Рівне). Інформації про розірвані з цим товариством угоди система не зафіксувала.

Під вечір 8-го грудня Департамент економіки визначив львівське ТОВ-фірму «Мінерал-Плюс» переможцем.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері та на нашу імейл розсилку. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте