Не подарували, а купила: авто – подарунок поляків голові громади на Дубенщині оформили як купівлю

Голові Вербської громади Камілі Котвінській подарували автомобіль, але по документах оформили як купівлю-продаж. Це спосіб уникнути відповідальності за корупційне правопорушення
Джерело
Скрин з відео «Рівне-1»

У березні 2023 року на фейсбук-сторінці Вербської сільської громади з’явилося повідомлення, що голові громади Камілі Котвінській за ефективну роботу польські колеги подарували кросовер «Mitsubishi Outlander». В тому числі, і через те, що сільська рада після скандалу відмінила закупівлю нової автівки за майже мільйон бюджетних грошей.

Проте, як з’ясувала «Четверта влада», офіційно це авто посадовиця не отримала у подарунок, а купила. Пояснюємо, чому це нагадує схему уникнення покарання за адміністративне корупційне правопорушення.

Найдорожча закупівля

У грудні 2022 року Вербська сільрада оголосила торги на купівлю автомобіля «Skoda Octavia A8» або еквівалента з очікуваною вартість 995 тисяч гривень. Навіть вказала конкретний колір – темно-синій «Lava металік», авто мало бути новим і виготовленим не раніше 2022 року.

На торги з’явився лише один учасник, який і став переможцем, – рівненське ТзОВ «Вік-експо». Воно запропонувало продати «Skoda Octavia A8» за таку ж суму, що була вказана сільрадою, тобто 995 тисяч гривень.

«Четверта влада» у лютому вже писала, що це був найдорожчий легковик, який планували купити за бюджетні гроші на Рівненщині після початку повномасштабної війни. Нашу публікацію підхопили інші медіа, мешканці громади були незадоволені таким використанням їхніх коштів, і договір з продавцем розірвали.

Подарунок від польських колег

Минуло кілька тижнів, і на фейсбук-сторінці Вербської громади з'явилося повідомлення, що замість службового авто, яке мали купити за бюджетний кошт, поляки подарували Камілі Котвінській особисте авто.

Голові Вербської громади Камілі Котвінській подарував автівку її польський колега – вуйт гміни (голова територіальної громади. – Ред.) Котунь Гжегож Гураль. Скрин допису з фейсбук-сторінки Вербської громади

За інформацією із сайту продажу авто, нині така автівка коштує близько 11-ти тисяч доларів.

Про те, що на автомобіль-подарунок скидалися коштами різні члени польської громади Гжегож Гураль відповів на офіційний запит мешканки Польщі, який ініціювала «Четверта влада».

«Цей автомобіль придбаний за приватні кошти окремих жителів громади і жодним чином не є суспільною власністю, тому вся відповідна інформація не має статусу публічної», – відповів Гжегож Гураль.

«Багато жителів громади (Котунь) підтверджують свою відданість справі допомоги громадянам України та спантеличені проблемою, яку спричинила передача автомобіля, і в роздумах про подальшу допомогу», – йшлося у відповіді на запит.

Оригінал відповіді на запит:

Такий подарунок – корупційне правопорушення

Закон України «Про запобігання корупції» забороняє, в тому числі, головам громад безпосередньо або через інших осіб одержувати подарунки, якщо вартість перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб. На момент, коли голові Вербської сільради дарували кросовер, це було 2 тисячі 684 гривні.

За порушення закону передбачений штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 1 тисячі 700 гривень до 3 тисяч 400 гривень, з конфіскацією такого подарунка (ст.172-5 КУпАП).

«Четверта влада» спільно з експертами громадської ініціативи «За чесний тендер» підготували звернення до Національного агентства з питань запобігання корупції, щоб те перевірило законність прийняття таких подарунків головою Вербської сільської громади.

Окрім того Рівненська обласна прокуратура доручила Управлінню стратегічних розслідувань Національної поліції ознайомитися з публікацією «Четвертої влади» та скласти протокол за фактом, ймовірно, незаконного отримання подарунку головою Вербської громади.

Управління стратегічних розслідувань у Рівненській області у відповіді на наше звернення повідомило, що встановили:

24 лютого 2023 року фірма «Українська фінансово-транспортна група» здійснила митне оформлення авто «Mitsubishi Outlander» 2010 року випуску.

А 9 березня ця фірма та Каміла Котвінська уклали договір купівлі-продажу цього автомобіля. Вартість угоди – 192 тисячі 700 гривень, тобто приблизно п’ять тисяч доларів.

«Оскільки є договір купівлі-продажу, а не дарування, то складу адміністративного порушення, пов’язаного з корупцією, за частиною 1 статті 172-5 КУпАП немає», – відповіли у поліції.

Голова ухиляється від відповідей

То чому ж, якщо авто голова сільради купила, у фейсбуці та журналістам розповідала про подарунок, який її «шокував»?

Ми намагалися зв’язатися з Камілою Котвінською, щоб поставити кілька запитань щодо автомобіля. Голова підійняла слухавку і сказала лише таке:

«Більше нічого стосовно автомобіля я коментувати не буду. Тим більше «Четвертій владі». 

Ми написали у месенджері пані Котвінській і сподіваємося, що вона все ж вийде на зв’язок і надасть вичерпні відповіді на ці питання: 

  • Автомобіль вона все ж купувала чи їй його дарували?
  • Чи користується вона автомобілем наразі та за які кошти заправляє: власні чи на це передбачено витрати з сільського бюджету?
  • Якщо автомобіль вона купила, то чому разом з поляками писала неправду про подарунок? Чи таким чином відразу намагалися перестрахуватися від претензій контролюючих органів?

Ми також написали лист голові територіальної громади Котунь Гжегожу Гуралю з проханням розповісти що сталося насправді, і хто сказав неправду стосовно придбання/дарування автомобіля. На час виходу матеріалу повідомлення в месенджері лишилося непрочитаним.

Розбіжності повинен оцінювати свідомий виборець

Із запитанням, чи є відповідальність, коли голова громади виборцям каже, що отримала подарунок, а за документами начебто сама придбала його, ми звернулись до юристки та експертки громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак.

Юристка та експертка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак каже, що якщо посадовиця каже неправду, то відповідальність за це може бути хіба що політична

– Відповідно до закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», серед принципів такої служби є професіоналізм, компетентність, ініціативність, чесність, відданість справі, – розповідає Мирослава Примак.

– Крім того, загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджені НАЗК, передбачають, що посадові особи зобов’язані виконувати свої посадові обов’язки якнайкраще, чесно і неупереджено.

У цьому випадку за порушення принципу та правила чесності несення служби особою на виборній посаді юридичної відповідальності не буде, підсумовує Мирослава Примак. Але розбіжності між словами посадовців та фактами завжди повинен оцінювати свідомий виборець.

Дороги також ремонтують

Після того, як ЗМІ підхопили, після «Четвертої влади», цю тему у лютому, у коментарях в соцмережах обурені читачі почали писати, що у громаді на інші – важливіші – потреби кошти начебто не витрачають. Наприклад, на ремонти доріг.

Тож ми перевірили, які закупівлі останнім часом проводила Вербська сільська громада.

У травні 2023 року рада підписала договір на ремонт дороги на вулиці Горі у селі Білогородці та на вулиці Центральній у Рідкодубах – з ТзОВ «Вілно».

Також уклали три договори на поточний ремонт вулиць Шевченка, Кременецької і Церковної у селі Стовпці. Ремонтні роботи буде робити підприємець Олександр Гамера із села Вовковиїв колишнього Демидівського району. Тендер не проводили.

З ФОПом Асатряном Самвелом Артуши уклали договір на ремонт дороги на вулиці Застав’ї ІІІ у Вербі. Цей підприємець переміг в торгах і на експлуатаційне утримання вулиці Застав’я ІІ у Вербі та Центральної у Софіївці Першій.

А ще сільрада замовила проєктну документацію для капремонту доріг у Вербі: правої сторони вулиці Дубенської, тротуарів на вулицях Сковороди та Грушевського.


Ця публікація створена в рамках проекту «Інституту висвітлення війни та миру» за фінансової підтримки МЗС Королівства Норвегії. Її зміст – виключна відповідальність редакції онлайн-медіа «Четверта влада» i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи «Інституту висвітлення війни та миру». 


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте