Авто, яке поляки подарували голові громади на Дубенщині замість машини за мільйон, можуть конфіскувати
Голові Вербської територіальної громади Камілі Котвінській подарували автомобіль. Як ідеться в повідомленні на фейсбук-сторінці громади – за ефективну роботу і через попередню відміну закупівлі автівки для сільради.
Цю закупівлю відмінили після резонансу, який викликала публікація «Четвертої влади». У публікації йшлося, що сільська рада на Дубенщині купує легковик за майже мільйон гривень – найдорожчий легковик, який планували купити за бюджетні гроші на Рівненщині після початку повномасштабної війни.
Після відміни закупівлі Каміла Котвінська без авто не лишилася. Отримала особисто собі кросовер «Mitsubishi Outlander». Як з'ясувала «Четверта влада», те, що голова громади погодилася прийняти цей подарунок, містить ознаки корупційного правопорушення.
Розповідаємо про все по черзі.
Найдорожчий легковик за гроші платників податків: з чого все почалося
6 грудня Вербська сільрада оголосила торги на очікувану вартість 995 тисяч гривень. Вказала, що хоче саме автомобіль «Skoda Octavia A8» або еквівалент. Проте подані технічні вимоги повністю списані із «Skoda Octavia A8». Навіть вказали конкретний колір – темно-синій «Lava металік».
За тендерною документацією авто мало бути новим і виготовленим не раніше 2022 року.
На торги з’явився лише один учасник, який і став переможцем, – рівненське ТзОВ «Вік-експо». Воно запропонувало продати «Skoda Octavia A8» за таку ж суму, що була вказана сільрадою, тобто 995 тисяч гривень.
Про цю закупівлю написала «Четверта влада». Ми також з' ясували, що «Skoda Octavia A8» – найдорожчий легковик за бюджетні гроші (з тих, що виставлені на prozorro.gov.ua), який на той час планували закупити на Рівненщині після початку повномасштабної війни.
Закупівлю відмінили
Після публікації «Четвертої влади» на цю закупівлю звернули увагу інші місцеві медіа. Також про закупівлю зробили сюжет у випуску загальнонаціональних «Єдиних новин».
Після цього сільрада розірвала договір про купівлю автівки.
– Автівку мали придбати не тільки для голови громади – це ж для всіх працівників, – казала тоді журналістці «Четвертої влади» голова громади Каміла Котвінська. – Зараз, якшо люди звертаються за допомогою, то возимо своїми особистими автомобілями.
Особистий коштовний подарунок
Минуло кілька тижнів, і на фейсбук-сторінці Вербської громади з'явилося повідомлення, що замість службового авто, яке мали купити за бюджетний кошт, поляки подарували Камілі Котвінській особисте авто.
Як ідеться у повідомленні, його подарували не сільській громаді, а особисто Камілі Котвінській.
За інформацією сайту з продажу авто, нині автівка такого класу та віку коштує близько 11-ти тисяч доларів.
Одержати коштовний подарунок – ознака корупції
Адвокат, член громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов звертає увагу, що Закон України «Про запобігання корупції» накладає суттєві обмеження на коштовність подарунку, який має право отримувати посадова особа.
Як ідеться у 23-й статті цього закону, голова громади може:
«приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки».
Один прожитковий мінімум для працездатних осіб нині – 2 тисячі 684 гривні. Вартість подарунку – суттєво більша.
– Якщо договір дарування автомобіля склали на голову сільради, то є ознаки того, що вона порушила статтю 23 цього закону, – каже адвокат. – За це голову можуть притягнути до адміністративної відповідальності за статтею 172-5 Кодексу України про адмінправопорушення.
У цій статті йдеться про порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків посадовцями.
За словами Євгена Воробйова, за таке порушення передбачений штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 1 700 до 3 400 гривень) з конфіскацією такого подарунка.
Перевіряти чи є порушення у прийнятті цього подарунку має повноваження Національне агентство з питань запобігання корупції.
А може подарунок усе ж оформили на сільську раду?
В такому разі порушення не було би. Ми перевірили це, надіславши у сільраду запит. У відповіді йдеться, що сільрада не має інформації про це авто.
Водночас у реєстрі «Кабінет водія» йдеться, що на ім'я Каміли Котвінської зареєстрована автівка «Mitsubishi Outlander» 2010-го року випуску, тобто такої ж марки та року випуску, про яку йшлося в повідомленні Вербської громади.
Ми хотіли поспілкуватися з приводу цього подарунку з Камілою Котвінською, однак посадовиця не схотіла говорити по телефону з журналістом «Четвертої влади», а сказала приїжджати до неї, якщо хочемо поспілкуватися (редакції ніхто не дарував «Mitsubishi», тож поки що нам економніше спілкуватися телефоном чи через Інтернет, – ред.).
Ми також звернулися до посадовиці через месенджер. В повідомленні описали, що отримання коштовного подарунку головою сільради містить ознаки корупційного порушення, і попросили поділитися своїм баченням цього питання. Повідомлення позначене як прочитане, однак Каміла Котвінська на нього не відповіла.
Стежити за історією голови Вербської громади можна за тегом: Каміла Котвінська
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти