Нехай подумають, порахують і вирішать: як міська рада намагається змусити села об’єднатися з Рівним

Міський голова Рівного Володимир Хомко хоче, щоб навколишні села приєднувалися до Рівного або платили за освіту і лікування своїх мешканців
Джерело
«Четверта влада»

Відтепер люди, які мешкають поза Рівним, а також ті, хто живуть у Рівному, але не зареєстровані тут, муситимуть платити за освітні та медичні послуги в місті. Так вирішили депутати міської ради. Експерти кажуть, що рішення суперечить законам України.

На засіданні Рівненської міської ради 24-го жовтня депутати це питання не обговорювали, але рішення «Про взаємовідносини з об’єднаними територіальними громадами та іншими органами місцевого самоврядування у сфері надання послуг» підтримали, повідомляють колеги з UA:Рівне.

Про що рішення

Від наступного року органи місцевого самоврядування тих населених пунктів, чиї жителі відправляють своїх дітей на навчання до Рівного або ж отримують тут медичні послуги, повинні укласти з міською радою угоди та платити за послуги для своїх людей.

Як ідеться в проекті рішення, безкоштовно отримати медичну допомогу вони зможуть лише за умови «безпосередньої загрози життю» або якщо потраплять у спеціалізовані відділення міських лікарень.

Дітей навчатимуть безкоштовно, якщо вони сироти, мають інвалідність або «представляють інтереси міста в конкурсах та змаганнях».

Міський голова Володимир Хомко каже, що рішення щодо платної освіти стосується лише тих дітей, які йдуть до першого класу чи до садочка. Якщо сільрада їхнього села не підпише угоду з Рівним, вони не зможуть стати до електронної черги.

Натомість, зі слів Хомка, виключати зі шкіл та садків дітей, які там уже вчаться, не будуть. Це не прописано в тексті рішення (і міський голова не зміг пояснити, чому) – на папері рішення стосується всіх, хто користується освітніми послугами в Рівному і не зареєстрований тут.

Про гроші

За проектом рішення, освітні послуги на місяць на дитину немісцевим коштуватимуть:

  • у загальноосвітніх навчальних закладах – 1 240,60 гривень;
  • у дошкільних навчальних закладах – 1 623,67 гривень;
  • у позашкільних навчальних закладах – 270,30 гривень;
  • в дитячо-юнацьких спортивних школах – 852,34 гривень;
  • у підліткових клубах за місцем проживання – 249,61 гривень;
  • у дитячих художніх школах – 753,00 гривень;
  • у дитячих музичних школах – 1 846,0 гривень.

Консультації лікарів та діагностичні обстеження коштуватимуть:

  • лікар-терапевт – 57,24 гривень;
  • лікар-хірург – 42,90 гривень;
  • лікар-невролог – 59,94 гривень;
  • лікар-офтальмолог – 50,25 гривень;
  • лікар-отоларинголог – 68,22 гривень;
  • електрокардіографія (ЕКГ) – 49,35 гривень;
  • ультразвукова діагностика (УЗД) – 149,28 гривень;
  • рентгенологічне дослідження – 55,42 гривень.

Реакція районної ради

Це рішення обурило депутатів Рівненської районної ради. Вони звернулися до прокуратури, оскільки вважають його незаконним.

У зверненні кажуть, що рішення «суперечить статті 53-й Конституції України».

У цій статті йдеться про те, що держава має забезпечувати «доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (...)».

У зверненні до прокуратури також вказують, що рішення суперечить статті 2-й Закону України «Про загальну середню освіту», за якою, повна загальна середня освіта має бути доступна та безоплатна.

У статті 6-й цього ж закону сказано, що ця доступність і безоплатність не залежать від жодних ознак – раси, кольору шкіри, особливостей інтелектуального, соціального і фізичного розвитку, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, стану здоров’я, особливих освітніх потреб, місця проживання, складних життєвих умов та мовних ознак. 

Дискримінація за місцем проживання

«Четверта влада» поспілкувалася з експертами у галузі права, освіти та медицини, щоб з’ясувати, хто має рацію. Експерти називають вимогу платити незаконною.

Експерт у галузі права, адвокат Олександр Бражніков каже, що ця вимога порушує 24 статтю Конституції: всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, а привілеїв чи обмежень за жодними ознаками, включно із місцем проживання, бути не може. 

– Таке рішення сприяє сегрегації, – вважає юрист.

«Можуть бути певні обмеження лише на етапі набору дітей у перші класи», – експерт

Експерт групи «Реформа освіти та науки» «Реанімаційного  пакету реформ» Володимир Бахрушин погоджується, що вимагати платити за освіту – незаконно. 

Експерт Володимир Бахрушин каже що міська рада не має права вимагати оплату ти хто навчається в її освітніх закладах. Скріншот з відео «Освітнього порталу Педагогічна преса»

– Ця вимога не відповідає Конституції, законам про освіту, – каже експерт. – Загальна середня освіта є обов'язковою і безоплатною, й отримати її – це право учня, а не територіальної громади.

За словами експерта, обмеження можуть бути лише під час набору дітей до перших класів. Коли всім охочим навчатися в конкретній школі бракує місць, перевагу мають першокласники, як мешкають на закріпленій за школою території.

Це передбачено законом про загальну середню освіту. 

– Дійсно, за кожною школою закріплена територія. І в кожної школи та класу є свої можливості, – пояснює Володимир Бахрушин. – Хто мешкає на іншій території, може подавати заяви до початкової школи, а потім жеребкуванням чи іншим способом вирішиться, хто з дітей там вчитиметься.

Жеребкування стосується тільки вільних місць – коли всі, хто живе на закріпленій за школою території і хоче там вчитися, вже пораховані. 

Але це не означає, що не зареєстровані в Рівному учні, яких відберуть жеребкуванням чи іншим способом, мають платити за навчання. 

Так само, за словами експерта, не мають права вимагати платити в учнів, які вже вчаться в рівненських школах і не зареєстровані в місті.

Медична допомога – безкоштовна для всіх, незалежно від реєстрації

Експертка групи «Реформа системи охорони здоров'я» «Реанімаційного  пакету реформ» Світлана Бубенчикова називає вимогу платити за медичну допомогу незаконною. 

Експертка Світлана Бубенчикова каже, що ні зараз, ні після завершення реформи вторинної і третинної ланки медицини у комунальних та державних медзакладах не мають права вимагати оплати за медичну допомогу. Фото з dif.org.ua

Експертка нагадує, що в Україні є в три рівні надання медичної допомоги: первинний, вторинний, тобто спеціалізований, і третинний – допомога від вузькопрофільних спеціалістів.

– Пацієнт може обрати сімейного лікаря, терапевта, педіатра в будь-якій частині міста, де зручно отримувати послуги, – каже Світлана Бубенчикова. – Тому що Національна служба здоров’я платить за пацієнтів, які підписали декларацію з сімейним лікарем, саме в ту лікарню, де працює цей лікар.  

Експертка розповідає, що активна фаза реформи спеціалізованої допомоги повинна розпочатися з квітня 2020-го року. Коли це станеться, Національна служба здоров’я платитиме лікарням і за послуги спеціалізованих лікарів, до яких пацієнтів скерує сімейний лікар.

Пацієнт зможе бути зареєстрований у Києві чи будь-якому іншому місті і звернулася по допомогу в Рівному.

Але й зараз, поки реформа не дійшла до вторинної і третинної ланки, вимога до мешканців інших міст чи сіл платити за медичні послуги  – незаконна.

– Вже зараз бюджет для спеціалістів вузького профілю та лікарень залежить не від кількості ліжко-місць, а від кількості людей, які скористалися послугами в цій лікарні.

Все одно, чи зареєстровані ці люди в Рівному, чи в районі, чи в іншій області. Однак до вузькопрофільних спеціалістів можна звернутися лише зі скеруванням від сімейного лікаря, – додає Світлана Бубенчикова. – Тобто саме сімейний лікар є точкою входу для пацієнта.

– Що робити пацієнту, якщо він зареєстрований в іншому місці і йому відмовляють у медичній допомозі у Рівному? – журналістка.

– Якщо сімейний лікар скеровує до вузькопрофільного спеціаліста, а той відмовляється допомагати під приводами на кшталт «ви не з моєї ділянки» або «ви тут не зареєстровані», варто одразу описати цей випадок у заяві керівникам лікаря: начальнику медчастини закладу, головному лікарю, завідувачу відділення, – каже Світлана Бубенчикова.

Розраховувати на безкоштовну медичну допомогу можуть і ті, хто приїхав до іншого міста ненадовго.

Навіть якщо в місті, де ви зареєстровані, у вас є сімейний лікар, протягом відрядження чи відпочинку в іншому місті можна укласти угоду із місцевим сімейним лікарем й отримати від нього необхідні допомогу й скерування, а повернувшись додому – знову зі своїм.

«Хто вже вчиться, виганяти не будемо», – міський голова

Рішення про платні медичні й освітні послуги для нерівнян ініціював міський голова Рівного Володимир Хомко.

У розмові з журналісткою «Четвертої влади» він каже, що міська рада не вимагає грошей від громадян. Мовляв, рішення стосується лише сільрад.

Кілька разів при спілкуванні наголошує, що довколишні села мали би об’єднатися з Рівним: якщо й не створювати об’єднані територіальні громади з Рівним, то «підписувати якісь спільні угоди».

– Якщо територіальна громада не хоче до нас приєднуватися, це її право. Але якщо водночас хоче, щоб її діти ходили до нашої школи, на яку ми витрачаємо свої кошти, хай нам компенсують це зі свого бюджету, – говорить міський голова.  

Володимир Хомко каже, що для підготовки такого проекту рішення вивчали досвід інших міст і зробили «як у Тернополі – дуже розумно». Втім на уточнювальне запитання журналістки, чи в Тернополі об’єднані територіальні громади платять місту за навчання і медичну допомогу, відповісти не може, бо «не вивчав цього».

– Ви попробуйте в Америці поведіть дитину в іншу школу, ніж свого району. Вас заберуть в психіатричну лікарню, – каже Володимир Хомко і сміється. 

Володимир Хомко каже, що цей пункт рішення про оплату за медичні послуги він не підтримував:

– Зробили ми це на всякий випадок, якщо реформа буде відмінена або буде повільна.

– Але ж і зараз вимога оплачувати допомогу спеціалістів – незаконна. 

– Незаконне нам не потрібне. І незаконне ми не стимулюємо. Говоримо лише про законне. Я дуже сподіваюся, що люди просто подумають, порахують з олівцем, і приймуть рішення, що треба об’єднуватися з містом Рівним. Це ваше місто, так само, як і моє. І вам, і мені вигідно, щоб усе це об’єдналося. Інакше буде катастрофа.

Детальніше про те, чому Володимир Хомко вважає об’єднання з навколишніми селами необхідним, «Четверта влада»  розповість незабаром.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте