«Ніхто не винен»: за помилку посадовців заплатили понад чверть мільйона з рівненського бюджету
Виконавчий комітет Рівненської міської ради програв суд підприємиці і заплатив їй майже 278 тисяч коштів платників податків. Бо восени 2022 року міські посадовці, не перевіривши всю інформацію, вирішили знести її торговий павільйон біля стадіону «Авангард». Він нагадував звичайний металевий кіоск, а виявився зареєстрованим об'єктом нерухомості.
Біля «Авангарду» – не базар, а просвітницький центр і будинки
Перш ніж писати про позов на виконавчий комітет та про рішення Рівненського міського суду, розповімо передісторію – без неї ситуація навколо павільйону на вулиці Замковій буде менш зрозумілою.
У 2018 році члени архітектурно-містобудівної ради Рівного затвердили новий детальний план території базару, відповідно до якого замість «Речового ринку» на Замковій має бути 16-поверховий культурно-просвітницький центр князів Острозьких, п'ять житлових будинків з комерційними площами та пішохідна зона.
Там будується компанія «Стоград».
У березні 2020-го на території базару почали розбирати частину торгових кіосків під нове будівництво. Роботи стартували зі сторони стадіону «Авангард».
А у 2022-му міська влада взялася за знесення тимчасових споруд, що були на комунальній землі між ринком та стадіоном.
Рішення про знесення ухвалювала спеціально створена комісія з питань звільнення території Рівненської міської територіальної громади від незаконно встановлених тимчасових споруд.
До складу цієї комісії входять представники департаменту інфраструктури та благоустрою, управління містобудування та архітектури та управління торгівлі.
Демонтували тимчасові споруди працівники Рівненського «ШЕУ». Як пояснював тоді журналістам заступник міського голови Євгеній Іванішин, зносили споруди, які не мали паспортів прив’язки і власники яких не мали чинних договорів оренди землі із міською радою. Додавав, що кіоски власники можуть забрати, коли нададуть документи, що це їхня власність, і оплатять роботи з демонтажу та за зберігання демонтованого на базі «ШЕУ».
Позов на виконком
Проте серед споруд, які знесли біля «Авангарду», виявилася і та, яка офіційно є не тимчасовою, а зареєстрованим об’єктом нерухомості.
Його власниця, підприємниця Ольга Дрозд, донька якої – рівненська адвокатка Юлія Щербяк, подала судовий позов на виконавчий комітет Рівненської міської ради з вимогою компенсувати їй кошти за зруйнований торговий павільйон.
На підтвердження своєї правоти надала суду копію свідоцтва про право власності на цю нерухомість на вулиці Замковій – від 3 грудня 2013 року. Загальна площа павільйону була 25,8 метрів квадратних.
Кадастровий номер ділянки, на якій стояв павільйон, – 5610100000:01:041:0405. Земля – у комунальній власності міської громади. До жовтня 2021 року Ольга Дрозд орендувала цю ділянку, площею 0,36 сотки.
Відповідно до згадок у рішенні Рівненського міського суду, коли договір оренди закінчився, жінка зверталася до міської ради з проханням продовжити його, але голосів депутатів на сесійному засіданні для цього не вистачило.
У жовтні 2022 року Ольга Дрозд побачила, що її торговий павільйон зруйнували. Адвокатка жінки викликала поліцію та звернулася в управління містобудування та архітектури з адвокатським запитом.
У відповіді повідомили, що об’єкт нерухомості знесли за рішенням виконкому – за правилами демонтажу незаконно встановлених тимчасових споруд.
Додали, що з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не отримали інформації, що є зареєстровані права власності на цю споруду.
На замовлення підприємниці провели експертне дослідження, за яким визначили, що для відновлення будівлі торгового павільйону потрібно 275 тисяч 161 гривня. Цю суму позивачка і просила суд стягнути з виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Як виправдовувався виконком
У відзиві на позов представник виконкому зазначив, що рішення зносити споруду ухвалювали після звернення до міського управління містобудування та архітектури ТзОВ «C-Капітал».
Товариство є замовником будівництва багатоквартирного житлового комплексу замість речового ринку на Замковій. У зверненні до управління воно запитувало, чи законно розміщені тимчасові споруди між його будівельним майданчиком та стадіоном «Авангард», та просило їх демонтувати.
Комісія з міських посадовців оглянула павільйон Ольги Дрозд 1 вересня 2022 року й на око ідентифікувала його як тимчасову споруду. Як йшлося у відзиві, споруда була «без фундаменту, стіни та перекриття – металоконструкція, покрівля – з металопрофілю, а стіни зовні були обшиті профілем».
Також представник виконкому наголошував, що термін дії договору оренди земельної ділянки закінчився ще 3 жовтня 2021 року. А паспорт прив’язки на розміщення павільйону на цій земельній ділянці не надавали.
Комісія склала акт щодо добровільного демонтажу «незаконно встановленої тимчасової споруди» до 6 вересня. Акт наклеїли на павільйон та зафіксували це на фото.
Оскільки до 6 вересня власники споруду не демонтували, то на засіданні виконавчого комітету Рівненської міської ради 8 вересня 2022 року ухвалили рішення «звільнити територію Рівного від незаконно встановленої тимчасової споруди на Замковій (біля стадіону «Авангард»)».
27 вересня на павільйон приклеїли нове попередження про примусовий демонтаж і дали час самостійно це зробити до 29 вересня.
У відзиві на позов міські посадовці зазначили, що Ольга Дрозд до 7 жовтня не звернулася до міської ради та не надала документи про право власності на павільйон. Тому споруду і демонтували, визначивши, що вона тимчасова.
Також представник виконкому у відзиві вказав: «Можливо, на момент реєстрації права власності у 2013 році торговий павільйон справді можна було класифікувати як об’єкт нерухомого майна. Однак коли будівлю зносили, то за зовнішнім виглядом ідентифікували її як тимчасову споруду».
Збитки таки сплатили
Суддя Рівненського міського суду Олена Першко стала на бік підприємниці. У рішенні суду йдеться, що виконком не надав ніяких підтверджень своїм словам, що павільйон – це тимчасова споруда. Натомість право власності Ольги Дрозд на цю споруду ніхто не скасовував.
Суд 13 січня 2023 року повністю задовольнив позов Ольги Дрозд та зобов’язав Виконавчий комітет Рівненської міської ради відшкодувати їй 275 тисяч 161 гривню збитків за знесений павільйон і 2 тисячі 751 гривню судових витрат.
За інформацією з порталу використання публічних коштів Spending.gov.ua, 28 березня 2023 року виконком сплатив Ользі Дрозд 277 тисяч 913 гривень.
Апеляцію міські посадовці так і не подавали.
Ми зателефонували Ользі Дрозд та запитали, чи буде вона відновлювати павільйон та що далі буде з правом власності: залишить в реєстрі чи скасує. Вона відповіла, що там вже нема що відновлювати. А що робити з правом власності, поки не знає. Мовляв, в неї є адвокат, і він буде з цим розбиратись.
Винних немає
Ми надіслали запит до Рівненської міської ради з питанням, чи провели вони службове розслідування та чи з’ясували, через чию недбалість міський бюджет втратив майже 278 тисяч гривень.
У відповіді нам вказали, що у «Порядку демонтажу незаконно встановлених тимчасових споруд», який Рівненська міська рада ухвалила у грудні 2021 року, не передбачено перевіряти тимчасові споруди на наявність речових прав та державної реєстрації.
Додали, що законодавство взагалі не передбачає реєстрацію права власності на тимчасові, некапітальні споруди. І зробили висновок: під час проведення демонтажу порушень чи недотримання законодавства не виявили.
Також додали, що суд у діях уповноважених осіб виконкому не встановив невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків, чи недодержання вимог законодавства.
Про підприємницю, яка виграла у виконкому Рівненської міської ради
За даними з аналітичної платформи YouControl, Ольга Дрозд надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно та працює у сфері права.
Також з адвокаткою Юлією Щербяк та Дмитром Щербяком вона є співзасновницею громадської організації «Лекс-Форум». До 2015 року вони втрьох володіли і товарною біржею з такою ж назвою.
Ольга Дрозд є мамою Юлії Щербяк. У них, зокрема, була однакова адреса реєстрації у багатоквартирному будинку на вулиці Пушкіна у Рівному. Також адвокатка згадувала Ольгу Дрозд як маму у своєму дописі на фейсбуці.
Адвокатка Юлія Щербяк фігурувала у розслідуванні «Четвертої влади» про землю в прибережній смузі Басового Кута.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти