Нова фінансова піраміда: як на Рівненщині обдурюють за схемою «B2B Jewelry»
Покупці підозрюють, що це афера, але вирішують ризикувати
«B2B Jewelry» – це мережа магазинів прикрас по всій Україні. Керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус доводить, що це фінансова піраміда. У рубриці #неведись на ютуб-каналі BIHUS info він пояснює, що суть мережі у продажі «подарункових сертифікатів».
За нього «B2B Jewelry» повертає усю суму з відсотками. Гроші надходять щотижня. А щоб повернути більше, людям кажуть запрошувати рідних та близьких (відеоблог Дениса Бігуса можна подивитися наприкінці цієї публікації).
«Четверта влада» перевірила, чи є такий магазин у Рівному, хто туди ходить, чи дійсно люди купують сертифікати і що про це думають продавці.
У Рівному магазин «B2B Jewelry» розташований в офіс-центрі на Грушевського,77. Відвідуючи його, ми не назвалися журналістами. Вдали із себе звичайних покупців, щоб дізнатися більше про те, що пропонують клієнтам.
Продавчиня каже, що вигідніше купувати не вироби зі срібла і золота, а сертифікат на срібло. За прикраси є кешбек, магазин повертає усі витрачені на покупку гроші протягом 52 тижнів. 2% щотижня від суми покупки. А от за «картонку» будуть щотижня повертати 9% від суми сертифікату. На рік це 468%.
Річ у тому, що такої дохідності не дає ні жоден легальний бізнес, ні більшість нелегальних.
Денис Бігус у блозі каже, що обіцянка таких відсотків для будь-якої адекватної людини – синонім афери. Купують ці сертифікати переважно пенсіонери. Для них навіть проводять тренінги з якісних продажів.
Продавчиня рівненського магазину «B2B Jewelry» знає про блог Дениса Бігуса. Вона не вірить в те, що це афера, і каже, що сама купує сертифікати. Вважає, що не можуть в один день закрити усі магазини.
В магазині та біля нього ми були з 12-ї до 13-ї години. Людей в цей час було до десяти. Хтось прийшов групами, разом із сім'єю та друзями, хтось сам. Хтось відразу купує сертифікати, хтось іде в приміщення ліворуч від входу. Там розміщені стільці, людей консультують.
Люди в магазин заходять і виходять. Більшість покупців, яких ми бачили, не пенсіонери. Жінки до 40-50 років, чоловіки такі ж та молодші.
Гроші клієнтів йдуть на рахунок благодійного фонду дружини керівника Миколи Гонти, каже Денис Бігус у блозі. Ні чеків, ні розрахунків карткою у магазинах немає. Лише готівка.
У грудні минулого року генпрокуратура рахунки фонду заблокувала. Фінансовий моніторинг повідомив, що гроші з рахунку відправляють ФОПам як «фінансову допомогу на розвиток бізнесу». Арешт протримався місяць. Адвокати Гонти подали клопотання про зняття арешту. До суду не прийшли прокурори, арешт зняли.
Особливістю фінансової піраміди є те, що організатори обіцяють високі або надвисокі прибутки, які неможливо виплачувати тривалий час, а погашення зобов'язань піраміди перед усіма учасниками неможливе. Найвідоміша фінансова піраміда на пострадянському просторі – МММ.
Після розмови з продавчинею ми питаємо у покупців, чи справді їм приходять кошти. Щоб зав'язати розмову, журналістка видала себе за людину, яка сумнівається, чи купувати сертифікат. Вдалось поговорити із двома жінками.
Перша із Сарненського району. Каже, що приїхала разом із подругою. Собі сертифікат не купує. Поки сумнівається. А от подруга вже купує не перший за цей рік. Жінка каже, що знайомій дійсно повертаються кошти. Вона розповідає, що магазин «B2B Jewelry» будуть відкривати у Сарнах.
Каже, що підозрює, що це піраміда, але видає: «хто не ризикує, той не п'є шампанського».
Ще одна пані із Дубровицького району купила сертифікат для сестри. Свій вже має. Каже, що із тисячі гривень їй повернули вже 400 за два місці. Гроші надходять до особистого кабінету покупця на сайті (їх в мережі багато). Звідти можна вивести їх на картку або придбати ще сертифікати.
(Можна порахувати, що якби повертали стільки, як обіцяють, – 9% на тиждень, то за два місяці мали би повернути щонайменше 720 гривень з тисячі, за яку пані купила не прикраси, а картонку з написом 1000 – ред.).
Жінку у соцмережі знайшла дівчина зі Львова. Запропонувала легкий заробіток і скерувала до чоловіка, який курує цю аферу у Рівному. Той купив для неї перший сертифікат. Ще жінка купила сережки. Їй у кабінет повертають гроші і за них. І за ці гроші жінка купує ще сертифікат.
Якщо покупець приводить з собою ще одного, то відсоток, який отримує, збільшиться з 9% до 11% в тиждень, розповідає жінка з Дубровицького району.
Вона каже, що обов'язково реєструють кожного за мобільним номером. Бо якщо не зареєструєшся, не буде змоги вивести гроші.
Жінка ставиться до цього з острахом. Але каже, що шкодує, що її раніше не знайшла та дівчина в соцмережі.
– Зрозуміло, що податки не платиш, але кому яка різниця. Нас хоч трішки підтримують. Щастя не в грошах, але насправді в них.
Ця жінка взяла кредит у банку, щоб купити сертифікат. За гроші, які повертають їй за купівлю сертифікату, вона платить кредит (видаючи споживчий кредит, банк заробляє на клієнтці близько 42% річних. Клієнтка ж, очевидно, вважає себе більш фінансово грамотною за банкірів і намагається заробити 468% річних – ред.).
Денис Бігус у блозі передбачає, що у червні у піраміди з'являться перші проблеми із поверненням грошей. А у вересні кілька тисяч людей, які піддалися цьому примітивному обманові, мітингуватимуть під Кабміном і вимагатимуть повернути їм їхні гроші з бюджету – з наших із вами податків.
Ще одне відео, в якому доступно пояснюють, чому «B2B Jewelry» – лохотрон:
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти