Ватка, спиртик і мільйони: чому у рівненську поліклініку для уколів треба нести все своє

Рівненський міський комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги “Північний”» (вулиця Фабрична, 10, біля льонокомбінату) працює з НСЗУ з 2018 року. Як і багато інших медичних закладів. За жовтень-грудень 2018 року поліклініка від служби отримала майже 5,6 мільйона гривень, у 2019 році – майже 34,5 мільйони гривень, у 2020 році – майже 37,8 мільйона гривень на медичне обслуговування рівнян
Джерело
Фото «Четвертої влади»

Якщо лікар з рівненської міської поліклініки «Північна» призначив пацієнту уколи, їх можна робити прямо в поліклініці. Але зі своїми ватою, спиртом чи спиртовим серветками.

У цій публікації «Четверта влада» пояснює, чому на здачу аналізів нічого не треба приносити, а на уколи треба. І чому це правомірно. Хоча у 2021 році поліклініка отримає від Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ) майже 30 мільйонів гривень фінансування і в інших комунальних поліклініках вати й спирту не просять.

«Ви не для нас приносите – для себе» 

Сімейний лікар чи вузький спеціаліст може призначити пацієнту лікування не лише таблетками, але й препаратами, що вводяться у м'яз чи у вену. Зробити ці ін’єкції у поліклініці «Північній» можна на першому поверсі у кабінеті №3 з паперовою вивіскою «Функціональний кабінет».

У «Функціональному кабінеті» поліклініки «Північна» до одинадцятої години ранку беруть кров із вени для безкоштовних аналізів на глюкозу і холестерин. З опів на дванадцяту – роблять пацієнтам уколи за скеруваннями від лікарів

Окрім самостійно придбаних ліків та шприців, пацієнти мають носити із собою вату, спирт чи спиртовмісні серветки для дезінфекції.

– Першого разу ми зробимо вам укол зі своїми ватою і спиртом, а наступного разу – приносьте свої. Це ви не для нас приносите – для себе, – почула журналістка «Четвертої влади» від маніпуляційних медсестер, коли прийшла робити укол для себе.

Договір не передбачає

Питаємо у директора Центру первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Андрія Паролі, чому так відбувається. Адже пацієнти вже звикли до того, що в маніпуляційних кабінетах більше не просять ні рукавичок, ні вати зі спиртом.

Розхідні медичні матеріали входять до пакетів послуг, які оплачує Національна служба здоров’я України.

Андрій Пароля за фахом лікар загальної практики – сімейний лікар. Поліклініку «Північна» очолює з 2011 року. Фото з сайту volyn.rivne

Андрій Пароля пояснює: до оплаченого НСЗУ пакету послуг входить забір крові на аналізи (загальний аналіз – з пальця, холестерин і глюкоза – з вени). Лікування – ні.

– Якщо вам призначили лікування і ви ходите на уколи, то це ви ходите й купуєте самі. За послугу уколу людина нічого не платить, – каже Андрій Пароля.

Речниця НСЗУ Христина Петрик підтвердила: порушень у таких вимогах до пацієнтів немає.

– Якщо пацієнт звернувся зі своїми ліками, то медсестра може надати таку послугу та зробити укол або поставити крапельницю. Ліки і розхідні матеріали пацієнт купує сам, – пояснює Христина Петрик.

За її словами, вимога приносити з собою розхідні матеріали була би порушенням, якби поліклініка уклала з НСЗУ договір на медичну допомогу в амбулаторних умовах і отримувала б відповідне фінансування. Якщо такого договору немає – немає і порушення.

«Північний» підписав тільки два договори

За інформацією із сайту НСЗУ, станом на початок червня, «Північний» підписав два договори на 2021 рік:

 • на надання первинної медичної допомоги – на 27 мільйонів 672 тисячі 638 гривень;
 • на вакцинацію від COVID-19 – на 2 мільйони 244 тисячі гривень.

Загальна сума фінансування – 29 мільйонів 916 тисяч 638 гривень. Станом на 1 червня 2021 року вже виплачено понад 17 мільйонів на «первинку» і трохи більше 26 тисяч гривень на вакцинацію пацієнтів.

Обидва договори передбачають закупівлі медичних товарів (вати, спиртовмісних серветок і подібних) та лікарських засобів (наприклад, таблеток, розчинів). Закупівлі вже пройшли через електронну публічну систему Prozorro і позначені як завершені. Поліклініка поміж іншого незабаром отримає: 

 • 2 тисячі 300 флаконів по 100 мілілітрів 70% спиртового розчину на суму 42 тисячі 642 гривні (18,54 гривні за один флакон);
 • 500 флаконів невказаної ємності 96% етилового спирту на суму 11 тисяч 730 гривень (23,46 гривень за один флакон);
 • 650 стограмових упаковок медичної вати на суму 4 тисячі 836 гривень (7,44 гривень за упаковку);
 • 750 упаковок спиртових серветок (100 штук в упаковці) на суму 17 тисяч 250 гривень (23 гривні за одну упаковку).

На сайті «Є ліки» можна побачити, скільки ліків та медичних товарів має медичний заклад. Станом на 1 червня 2021 року «Північний» мав лише «1 штуку» вати і 320 флаконів по 100 мілілітрів етилового спирту 96%. Про спиртовмісні серветки немає інформації, хоча у «Функціональному кабінеті» вони є.

Чому ці спирт і вату не можна брати для уколів

За словами Андрія Паролі, поліклініка забезпечувала би пацієнтів спиртом, ватою, серветками, системами для крапельниць, шприцами й рукавичками, якби «ще був підписаний пакет по денному стаціонару, це вторинна амбулаторно-поліклінічна допомога». Але такі послуги поліклініка «Північна» не надає.

Відділення денного стаціонару закрили 18 березня 2021 року і перепрофілювали у «Пункт вакцинації проти COVID-19». За день до того, як набув чинності «ковідний» договір поліклініки із НСЗУ

– Враховуючи ситуацію щодо коронавірусної хвороби і те, що зроблені постійні пункти щеплень, ми були зобов’язані денний стаціонар виділити на проведення щеплень, – пояснює директор поліклініки Андрій Пароля.

На все не вистачає приміщень і площі

Андрій Пароля пояснив: зберегти і денний стаціонар, і відкрити пункт щеплень не було можливості, бо бракує приміщень. І що у палатах неможливо було дотримуватися карантинної дистанції: в одній із них стояло шість ліжок.

Адміністрація закладу визначила боротьбу із пандемією важливішою, ніж лікування у денному стаціонарі. За словами Андрія Паролі, зараз основне завдання – зменшити ризики захворіти і сезонні збільшення хворих на коронавірусну інфекцію. Робитимуть це за допомогою масового щеплення людей.

– Тут не стоїть питання фінансової вигоди – ми не багато заробляємо. А щеплення людей від коронавірусної хвороби – це профілактичний захід, який треба проводити максимально, – каже Андрій Пароля.

Андрій Пароля запевняє: щойно карантин скасують, денний стаціонар повернуть.

– Він треба людям, бо це заміна стаціонарної форми лікування. Люди чекають на нього, і ми про це знаємо, – каже директор поліклініки.

Як в інших комунальних поліклініках Рівного

Ми дізналися, які договори зі службою здоров’я уклали інші поліклініки, станом на початок червня 2021 року. І спитали в їхніх директорів, чи тамтешні пацієнти носять із собою на уколи вату і спирт.

Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» (вулиця Драгоманова, 7) цьогоріч уклав із НСЗУ три договори за наступними напрямками:

 • первинна медична допомога – на 45 мільйонів 888 тисяч 441 гривню;
 • вакцинація від коронавірусної хвороби – на 2 мільйони 244 тисячі гривень;
 • медична допомога в амбулаторних умовах (амбулаторні послуги пріоритетні й загального профілю) – на 1 мільйон 418 тисяч 720 гривень.

Загальна сума фінансування у 2021 році – 49 мільйонів 551 тисяча 161 гривня.

Директор поліклініки Олег Шрам каже, що у них заборонено вимагати від пацієнтів розхідні матеріали для маніпуляцій. Поліклініка все закупила. Директор посилається на наказ №504 Міністерства охорони здоров’я про порядок надання первинної медичної допомоги.

– Ми працюємо цивілізовано. В целофанові пакетики спирт, вату і шприци не складаємо. Усе дає заклад. Бо ми орієнтовані на потреби пацієнта. Пацієнт приносить лише виписані йому ліки, – розповідає Олег Шрам.

Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» уклав із НСЗУ три договори за наступними напрямками:

 • первинна медична допомога – на 33 мільйони 169,5 тисяч гривень;
 • вакцинація від коронавірусної хвороби – на 1 мільйон 10 тисяч гривень;
 • психіатрична допомога (кабінет замісної терапії для осіб із психічними й поведінковими розладами) – на 82 тисячі 661 гривню.

Загальна сума фінансування у 2021 році – 34 мільйони 261 тисяча 996 гривень.

Директорка поліклініки Вікторія Покоєвчук каже: для лікування пацієнта за скеруванням від лікаря заклад купує витратні матеріали. Теж посилається на наказ №504.

– Все, що має бути забезпечене для маніпуляційного кабінету, має бути в маніпуляційному кабінеті. Медикаменти ми не купуємо, а витратні матеріали – так, – каже Вікторія Покоєвчук.

Зауважує: поки триває пандемія, денний стаціонар в поліклініці закритий і планова медична допомога не передбачена. Але якщо пацієнтові необхідно, то у маніпуляційний кабінет направляють.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте