Ватка, спиртик і мільйони: чому у рівненську поліклініку для уколів треба нести все своє
Якщо лікар з рівненської міської поліклініки «Північна» призначив пацієнту уколи, їх можна робити прямо в поліклініці. Але зі своїми ватою, спиртом чи спиртовим серветками.
У цій публікації «Четверта влада» пояснює, чому на здачу аналізів нічого не треба приносити, а на уколи треба. І чому це правомірно. Хоча у 2021 році поліклініка отримає від Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ) майже 30 мільйонів гривень фінансування і в інших комунальних поліклініках вати й спирту не просять.
«Ви не для нас приносите – для себе»
Сімейний лікар чи вузький спеціаліст може призначити пацієнту лікування не лише таблетками, але й препаратами, що вводяться у м'яз чи у вену. Зробити ці ін’єкції у поліклініці «Північній» можна на першому поверсі у кабінеті №3 з паперовою вивіскою «Функціональний кабінет».
Окрім самостійно придбаних ліків та шприців, пацієнти мають носити із собою вату, спирт чи спиртовмісні серветки для дезінфекції.
– Першого разу ми зробимо вам укол зі своїми ватою і спиртом, а наступного разу – приносьте свої. Це ви не для нас приносите – для себе, – почула журналістка «Четвертої влади» від маніпуляційних медсестер, коли прийшла робити укол для себе.
Договір не передбачає
Питаємо у директора Центру первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Андрія Паролі, чому так відбувається. Адже пацієнти вже звикли до того, що в маніпуляційних кабінетах більше не просять ні рукавичок, ні вати зі спиртом.
Розхідні медичні матеріали входять до пакетів послуг, які оплачує Національна служба здоров’я України.
Андрій Пароля пояснює: до оплаченого НСЗУ пакету послуг входить забір крові на аналізи (загальний аналіз – з пальця, холестерин і глюкоза – з вени). Лікування – ні.
– Якщо вам призначили лікування і ви ходите на уколи, то це ви ходите й купуєте самі. За послугу уколу людина нічого не платить, – каже Андрій Пароля.
Речниця НСЗУ Христина Петрик підтвердила: порушень у таких вимогах до пацієнтів немає.
– Якщо пацієнт звернувся зі своїми ліками, то медсестра може надати таку послугу та зробити укол або поставити крапельницю. Ліки і розхідні матеріали пацієнт купує сам, – пояснює Христина Петрик.
За її словами, вимога приносити з собою розхідні матеріали була би порушенням, якби поліклініка уклала з НСЗУ договір на медичну допомогу в амбулаторних умовах і отримувала б відповідне фінансування. Якщо такого договору немає – немає і порушення.
«Північний» підписав тільки два договори
За інформацією із сайту НСЗУ, станом на початок червня, «Північний» підписав два договори на 2021 рік:
- на надання первинної медичної допомоги – на 27 мільйонів 672 тисячі 638 гривень;
- на вакцинацію від COVID-19 – на 2 мільйони 244 тисячі гривень.
Загальна сума фінансування – 29 мільйонів 916 тисяч 638 гривень. Станом на 1 червня 2021 року вже виплачено понад 17 мільйонів на «первинку» і трохи більше 26 тисяч гривень на вакцинацію пацієнтів.
Обидва договори передбачають закупівлі медичних товарів (вати, спиртовмісних серветок і подібних) та лікарських засобів (наприклад, таблеток, розчинів). Закупівлі вже пройшли через електронну публічну систему Prozorro і позначені як завершені. Поліклініка поміж іншого незабаром отримає:
- 2 тисячі 300 флаконів по 100 мілілітрів 70% спиртового розчину на суму 42 тисячі 642 гривні (18,54 гривні за один флакон);
- 500 флаконів невказаної ємності 96% етилового спирту на суму 11 тисяч 730 гривень (23,46 гривень за один флакон);
- 650 стограмових упаковок медичної вати на суму 4 тисячі 836 гривень (7,44 гривень за упаковку);
- 750 упаковок спиртових серветок (100 штук в упаковці) на суму 17 тисяч 250 гривень (23 гривні за одну упаковку).
На сайті «Є ліки» можна побачити, скільки ліків та медичних товарів має медичний заклад. Станом на 1 червня 2021 року «Північний» мав лише «1 штуку» вати і 320 флаконів по 100 мілілітрів етилового спирту 96%. Про спиртовмісні серветки немає інформації, хоча у «Функціональному кабінеті» вони є.
Чому ці спирт і вату не можна брати для уколів
За словами Андрія Паролі, поліклініка забезпечувала би пацієнтів спиртом, ватою, серветками, системами для крапельниць, шприцами й рукавичками, якби «ще був підписаний пакет по денному стаціонару, це вторинна амбулаторно-поліклінічна допомога». Але такі послуги поліклініка «Північна» не надає.
– Враховуючи ситуацію щодо коронавірусної хвороби і те, що зроблені постійні пункти щеплень, ми були зобов’язані денний стаціонар виділити на проведення щеплень, – пояснює директор поліклініки Андрій Пароля.
На все не вистачає приміщень і площі
Андрій Пароля пояснив: зберегти і денний стаціонар, і відкрити пункт щеплень не було можливості, бо бракує приміщень. І що у палатах неможливо було дотримуватися карантинної дистанції: в одній із них стояло шість ліжок.
Адміністрація закладу визначила боротьбу із пандемією важливішою, ніж лікування у денному стаціонарі. За словами Андрія Паролі, зараз основне завдання – зменшити ризики захворіти і сезонні збільшення хворих на коронавірусну інфекцію. Робитимуть це за допомогою масового щеплення людей.
– Тут не стоїть питання фінансової вигоди – ми не багато заробляємо. А щеплення людей від коронавірусної хвороби – це профілактичний захід, який треба проводити максимально, – каже Андрій Пароля.
Андрій Пароля запевняє: щойно карантин скасують, денний стаціонар повернуть.
– Він треба людям, бо це заміна стаціонарної форми лікування. Люди чекають на нього, і ми про це знаємо, – каже директор поліклініки.
Як в інших комунальних поліклініках Рівного
Ми дізналися, які договори зі службою здоров’я уклали інші поліклініки, станом на початок червня 2021 року. І спитали в їхніх директорів, чи тамтешні пацієнти носять із собою на уколи вату і спирт.
Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» (вулиця Драгоманова, 7) цьогоріч уклав із НСЗУ три договори за наступними напрямками:
- первинна медична допомога – на 45 мільйонів 888 тисяч 441 гривню;
- вакцинація від коронавірусної хвороби – на 2 мільйони 244 тисячі гривень;
- медична допомога в амбулаторних умовах (амбулаторні послуги пріоритетні й загального профілю) – на 1 мільйон 418 тисяч 720 гривень.
Загальна сума фінансування у 2021 році – 49 мільйонів 551 тисяча 161 гривня.
Директор поліклініки Олег Шрам каже, що у них заборонено вимагати від пацієнтів розхідні матеріали для маніпуляцій. Поліклініка все закупила. Директор посилається на наказ №504 Міністерства охорони здоров’я про порядок надання первинної медичної допомоги.
– Ми працюємо цивілізовано. В целофанові пакетики спирт, вату і шприци не складаємо. Усе дає заклад. Бо ми орієнтовані на потреби пацієнта. Пацієнт приносить лише виписані йому ліки, – розповідає Олег Шрам.
Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» уклав із НСЗУ три договори за наступними напрямками:
- первинна медична допомога – на 33 мільйони 169,5 тисяч гривень;
- вакцинація від коронавірусної хвороби – на 1 мільйон 10 тисяч гривень;
- психіатрична допомога (кабінет замісної терапії для осіб із психічними й поведінковими розладами) – на 82 тисячі 661 гривню.
Загальна сума фінансування у 2021 році – 34 мільйони 261 тисяча 996 гривень.
Директорка поліклініки Вікторія Покоєвчук каже: для лікування пацієнта за скеруванням від лікаря заклад купує витратні матеріали. Теж посилається на наказ №504.
– Все, що має бути забезпечене для маніпуляційного кабінету, має бути в маніпуляційному кабінеті. Медикаменти ми не купуємо, а витратні матеріали – так, – каже Вікторія Покоєвчук.
Зауважує: поки триває пандемія, денний стаціонар в поліклініці закритий і планова медична допомога не передбачена. Але якщо пацієнтові необхідно, то у маніпуляційний кабінет направляють.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти