Підприємець вирив дві ями на березі Басового Кута: для чого і наскільки це законно

Підприємець взяв на себе роль влади і схоже, що для влади це очікувано та прийнятно
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук. Це єдине фото підприємця, яке ми знайшли в публічному доступі. Підприємець не знайшов часу, щоб ми зробили його актуальне фото

До редакції «Четвертої влади» звернувся рівнянин. Він відзняв на відео, як на березі Басового Кута поблизу приватного сектора працює екскаватор і навантажує виритий ґрунт у самоскид. Чоловік також надіслав координати, де відбуваються роботи.

Наступного дня ми поїхали за вказаною адресою. На місці побачили два самоскиди, двох водіїв та дві глибокі ями. Ми дослідили що відбувається внаслідок бездіяльності влади.

Картинка, яку ми побачили на березі водосховища

Ми поговорили із водієм екскаватора. На всі запитання він відповідав «не знаю», але сказав, що «тут є хазяї у будинку навпроти».

Чоловік відмовився на наше прохання зв’язатися з власником будинку телефоном, тому ми самі пішли до будинку. З-за огорожі було чути дитячі голоси, проте на наш дзвінок у вхідні двері брами ніхто не відповів.

Ми звернулися до начальника управління Державного архітектурно-будівельного контролю Рівнеради Миколи Дядюся, щоб дізнатися, чи є дозвіл на будівництво на цій ділянці. Після нашого дзвінка начальник управління відправив на місце спеціалістів, а потім повідомив, що документів на будівництво немає.

– Там є яма, але вона не виглядає мені на будівництво. Можливо, десь там [мешканців] топить. Але це мої припущення, – сказав Микола Дядюсь.

Начальник управління Державного архітектурно-будівельного контролю Рівнеради Микола Дядюсь. Фото з його фейсбук-сторінки

Зрештою нам вдалося знайти контакти чоловіка, який розрив дві ями на березі міського озера. Це підприємець Євген Хацаюк.

Під час телефонної розмови Євген відразу погодився зустрітися, поспілкуватися та подякував за те, що до нього звернулись журналісти.

Ми зустрілися неподалік від супермаркету «Наш Край» в районі Щасливого.

Від місця зустрічі вулиця навпростець веде до будинку чоловіка і до ями, яку він вирив. Та пройтися там нам не вдалося, адже напередодні випав дощ і під ногами утворилось суцільне болотяно-дощове місиво.

Вулиця, якою з Чорновола до озера стікається вся вода з усіма мастильними матеріалами з дороги після опадів

Ми обійшли вуличкою поряд з асфальтованим покриттям і звернули у вузький прохід до Басового Кута.

У розмові Євген пояснив, що після сильних опадів вода та бруд прямують його вулицею до озера. Де-не-де утворюються глибокі калюжі зі стоячою водою, яка підтоплює будинки.

Місце на карті, де вириті ями
Місце з ямами. Фото з архіву 2018 року

На його думку, потрібні спеціальні пісковловлювачі, де б осідав бруд та мастильні матеріали з автомобілів, а вже після дренажу вода потрапляла би в озеро.

Євген Хацаюк каже, що у 2013 році робив перше планування території і тоді зрозумів, що така проблема існує. По-перше, через погане міське каналізування. По-друге, через рельєф на березі Басового Кута.

– Одне з вирішень проблеми є в проекті детального плану території, затвердженому та розробленому управлінням містобудуванням та архітектури. Там є декілька трас, якими проходить ця поверхнева вода, а також намальовані ці пісковловлювачі. У нас підтоплюються вулиці Прилужна, Дачна та Пасхальна, – каже Євген.

Яма, яку вирили на замовлення підприємця, самовільно
Друга яма поруч з першою

Чоловік розповідає, що від початку будівництва будинку він постійно упорядковує та озеленює територію біля озера за межами свого паркану:

– Ми запланували тут пішохідну доріжку і запроектували це в плані. Щодо води, то в кінці вулиці ми хочемо зробити пониження дороги. Бо якщо ви з Чорновола дивитесь, спочатку йде долина і пізніше йде наверх. Тому ми частину землі забрали, щоб можна було цю всю дорогу порівняти.

Євген Хацаюк каже, що ніякого будівництва на березі Басового Кута не планує і земля, яку зараз розрили, була насипана ним на початку будівництва будинку.

Так біля Басівкутського озера Євген облаштовує берег, насаджуючи дерева. Також там є система поливу

Ми запитали у чоловіка, чи звертався він до міської влади за дозволами на проведення таких робіт.

– На сьогодні є водний кодекс, є екологи, є управління земельних відносин. Вони всі знають про цю проблему. І при розробці детального плану території їм надавали ці всі матеріали, адже це стосується не тільки нашої вулиці. Це глобальна проблема цілого мікрорайону.

– І в цьому проекті були внесені побажання, які дали екологи, щоб вода з мастилом не потрапляла в озеро. Зрозуміло, що зараз війна – й аби хтось в цьому році перегорнув сторінку і подивився, як воно має бути. Цю проблему треба вирішувати, – каже Євген Хацаюк.

Зі слів підприємця, півтора року тому він разом із сусідами відвідав містобудівну раду в управлінні містобудування та архітектури, але все залишилось на рівні балачки. Саме тому чоловік вирішив самотужки покращити ситуацію на своїй вулиці.

Начальник відділу генплану та розвитку міста Управління містобудування та архітектури Рівнеради Андрій Шевчук пояснив, що детальним планом передбачена станція для збору дощової води:

– На цій ділянці мала бути каналізаційно-насосна станція для збору дощової води і підняття її вище та направлення по колектору до очисних споруд. Її ще не збудували і мереж, якими б транспортувати ту дощову воду, теж поки не збудували. Наразі вона лише передбачена детальним планом території.

– Каналізаційно-насосну станцію збудують, коли у міста буде фінансування.

Начальник відділу генплану та розвитку міста Управління містобудування та архітектури Рівнеради Андрій Шевчук що ями незаконні, але помічні для захисту від забруднення водосховища. Фото з його фейсбук-сторінки

Андрій Шевчук розповів про алгоритм дій, як зробити благоустрій землі у законний спосіб.

– Щоб щось робити на окремій земельній ділянці, потрібно, щоб вона була сформована, акт, визначене цільове призначення землі. Потім, якщо там є якийсь родючий шар ґрунту, розробляється проєкт зняття цього родючого шару ґрунту, сплачуються гроші, бо це втрата сільськогосподарських угідь.

– Потім, відповідно до законодавства, можна звернутися через ЦНАП до органів місцевого самоврядування, який є балансоутримувачем тієї території, за ордером на здійснення благоустрою.

– Щодо цієї ситуації, то з точки зору людської, здорового глузду виглядає це так. Якщо вода перетікає безпосередньо в Басів Кут по якійсь проїзній частині, асфальту чи вздовж бордюра, то це гірше, ніж якщо є викопана яма, де вода дренується. Ті забруднення, литкі речовини завдяки ямі принаймні осідають на ґрунті і не потрапляють в озеро. Але з іншого боку, є ще закон.

Ми запитали у київського експерта із питань земельного законодавства Георгія Могильного, яку відповідальність може понести Євген Хацаюк за самовільне облаштування території на березі Басового Кута.

– Якщо там нічого не будували, а просто щось там викопали, реально наслідків не буде жодних. Можуть виникнути питання, щодо зняли родючого шару ґрунту. По-перше, це дрібні штрафи. По-друге, спочатку мають зафіксувати факт скоєння правопорушення.

– Здійснювати заходи з державного нагляду та контролю нині заборонено. Фактично невеликий штраф їм можуть виписати, але за відсутності перевірок навіть цього штрафу не буде.

Експерт із питань земельного законодавства Георгій Могильний каже, що ймовірно підприємцю за самовільне виривання ям нічого не буде. Фото з його фейсбук-сторінки

– Насправді ці всі очисні споруди – це дуже важлива річ, тому що якщо їх немає, то йде забруднення озера. Якщо в плані території їх прописали, то місцева влада мала закладати гроші і цю дощову каналізацію будувати. Тому питання тут таке, що влада не виконала свій обов'язок, а люди з цим борються. Тут винні всі, – пояснює Георгій Могильний.

– Поліція може відкрити справу щодо самоправства, але це дрібниці. Якщо це дійсно дренажна яма, то можна сказати, що це дозволений цивільним кодексом самозахист порушених прав у зв’язку з бездіяльністю місцевої влади.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте